تور نمایشگاه گوانگجو

تور های لحظه آخری - Special Offer

تور روسیه - سنت پترزبورگ

تور استانبول

تور روسیه - سنت پترزبورگ کاخ فواره های پترهوف

تور قبرس شمالی

تور تایلند
تور جزایر مالدیو
تور گرجستان

نرخ ویژه ی تور استانبول آنتالیا

تور برزیل - ریودوژانیرو مجسمه مسیح

تور بلغارستان

تور دبی
ارمنستان- ایروان
تور ارمنستان- ایروان
آفریقای جنوبی - تورهای طبیعت گردی
تور آفریقای جنوبی - تورهای طبیعت گردی

تور هند تاج محل

تور چین - پکن - شانگهای - هانزو - گوانجو

تور مالزی

تور کیش - کشتی یونانی

تور مشهد

تور آنکارا
تور جزایر مالدیو
تور جزایر مالدیو
محبوب کن - فیس نما
لینک های مفید
پرداخت آنلاین بانک ملت

ورود به سیستم
تبليغات
گفتگوی آنلاین پشتیبانی
خبر
ارتباط سریع
موضوع
ایمیل یا تلفن همراه
* پیام
آمار کاربران
تعداد کل کاربران :8,848
کاربران آنلاین : 94
کل بازدید امروز : 22,778
کل بازدید دیروز : 47,163
کل بازدید سایت : 22,861,063
آژانس مسافرتی آسمان پرستاره

شهرستان سوادکوه ساری

شهرستان سوادکوه یکی از شهرستان های استان مازندران است که با 2441 کیلومتر مربع وسعت در قسمت جنوبی استان مازندران واقع شده است . این شهرستان در دامنه شمالی کوه های البرز مرکزی واقع شده که از شمال به شهرستان قائم شهر ، از جنوب به فیروزکوه ، از غرب به شهرستان بابل و از شرق به شهرستان ساری محدود می گردد و از چهار شهر به نام های پل سفید ، زیراب ، شیرگاه و آلاشت به همراه روستاهای اطراف آنها تشکیل شده و مرکز آن شهر پل سفید می باشد .

فاصله آن با قائم شهر 55 کیلومتر و با فیروزکوه 65 کیلومتر می باشد .

این شهرستان کلاً در منطقه کوهستانی و پیکوههای البرز مرکزی واقع شده است .از نظر تفکیک جغرافیایی و وضعیت ناهمواری

ها از جنوببه طرف شمال از ارتفاع کاسته می گردد ، زیرا این شهرستان در دامنه شمالی رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده است و هرچه از دامنه های فوق به طرف شمال فاصله بگیریم از ارتفاعات کاسته می شود تا اینکه در منتها ی الیه مرز شمالی شهرستان سوادکوه به قائم شهر متصل می گردد به منطقه هموار و دشت ها میرسیم .

سوادکوه تا سال 1359 بعنوان بخشی از شهرستان قائم شهر در جنوب آن قرار داشت . اما در سال 1359 طی تصویب نامه شماره 6246 مورخ 21/4/1359 بخش سواد کوه به عنوان شهرستان مستقل از قائمشهر مجزا گردید و از ین پس در تقسیمات کشوری بعنوان شهرستان مستقل مطرح گردید . مرکز آن شهر پلسفید می باشد که در سال 1375 داری 8700 نفر جمعیت و 6/1 کیلومتر مربع وسعت بوده است . شهرستان سواد کوه در حال حاضر داری 2441 کیلومتر مربع وسعت و در جنوب شهرستان قائم شهر واقع شده است . این شهرستان از 2 بخش و 6 دهستان و 198 آبادی تشکیل شده است و داری چهار شهر بنام های پل سفید ، شیرگاه ، زیراب و آلاشت می باشد .

در بررسی فعالیت های اقتصادی شهرستان سوادکوه باید گفت که بنیان اقتصادی شهرستان سوادکوه بر کشاورزی و صنعت استخراج معدن استوار بوده است .

کشاورزان سوادکوه از طرفی وابسته است به آب و هوا ، توپوگرافی و خاک منطقه و از طرف دیگر وابسته است به چگونگی و نحوه کشت محصولات و بعبارتی سنت کشت محصولات کشاورزی و کلاً نحوه بهره برداری از زمین و محیط طبیعی .

وضعیت طبیعی سوادکوه اعم از آب و هوا ، خاک ، پستی و بلندی و غیره موقعیت مناسبی را برای بخش وسیعی از شهرستان بخصوص در قسمت شمالی که عمدتاً از دشت های کم ارتفاع و هموار تشکیل شده است بوجود آورده است و در نواحی با ارتفاع بیشتر نیز با توجه به وضعیت آب و هوایی ، خاک و پوشش گیاهی طبیعت مساعدت هایی را در خصوص کشاورزی و خصوصاً دامداری که از زیر بخش های بخش کشاورزی ، نموده است .

در گذشته یعنی تا قبل از استقرار شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی در این شهرستان زندگی اکثریت مردم سوادکوه از طریق بخش کشاورزی و زیر بخش های آن شامل کشاورزی ، دامداری ، شکار و جنگلداری بوده ، تأمین می گردد زیرا مهمترین منبع درآمد مردم در گذشته زمین های کشاورزی ، جنگل ها و مراتع طبیعی بوده است که در حال حاضر نیز جنگل های شهرستان سواد کوه از منابع مهم درآمد و اشتغال می باشند و علاوه بر توضیح فوق دامپروری در گذشته از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده است .

بنابراین با توجه به منابع درآمد مردم سوادکوه در گذشته می توان دریافت که معیشت مردم در گذشته بطور عمده بر پایه بخش کشاورزی و زیر بخش های آن استوار بوده است .

در مطالعه فعالیت های صنعتی شهرستان سوادکوه باید گفت که بنیان صنعتی سوادکوه به استخراج ذغال سنگ استوار بوده ، اما به دلیل خصوصی سازی ، تعداد شاغلین در آن بسیار کاهش یافته و رونق گذشته خود را از دست داده است .

امروزه شهرک صنعتی شورمست سوادکوه تا حدودی فعال و در بخش های مختلف در حال فعالیت صنعتی میباشد .

این منطقه ، در گذشته ی دور مرکز حکومت اسپهبدان باوندی بود . و پادشاهان آن را ملوک الجبال می نامیدند . در حدود سال های 570 الی 607 میلادی در زمان حکومت انوشیروان و خسروپرویز ساسانی اسپهبد قارن بر سوادکوه و شهریار کوه حکومت می کرد . قارن نام کوچکترین فرزند اسپهبدی به حکومت آمل ـ لپور ـ پریم ( فریم ) رسیده بود . مجموع این نواحی به امیدواره کوه و سوادکوه معروف بوده و در دورهی اسلامی به قارن کوه معروف شد .

سوادکوه از بخش های حساس طبرستان بوده است که از نظر سوق الجیشی بسیار مهم بوده و در این زمینه شواهد تاریخی و رویات زیادی در تاریخ آمده است . که می توان به عنوان نمونه یورش اسکندر و گرفتاری سربازانش در جنگل ها و دفاع قهرمانانه اسپهبدان باوندی از طبرستان در قبال تهاجمات قبیل دیگر اشاره کرد .

همین موقعیت جغرافیایی اعم از کوه های استوار و جنگل های انبوه و دژهای استوار ( ادژکول ) در سوادکوه باعث شده بود ورود اعراب تا سال ها پس از هجرت نبوی به این منطقه به تاخیر افتد و این منطقه سنگر بازماندگان ساسانیان به شمار می آید . اگر یزدگرد سوم به توصیه و سفارش ( باو ) تن در می داد و به این منطقه از طبرستان می رفت شاید آرزوی دیر پای شاهنشاهی خاندان ساسانی را برای خود و دودمان خود برآورده می کرد .

لشکریان این نواحی از خاندان و بازماندگان ساسانی مقیم همین نواحی انتخاب می شدند . اسپهبدان یا شاهان محلی ، کوهستان ها را در اختیار داشتند . این کوهستان ها در هر ناحیه ی بنامی مرسوم بود .

سوادکوه قسمتی از

ین کوهستان ها به شمار می رود که در ناحیه کوهستان بزرگ دیگری بنام قارن کوه قرار دارد .

در این باب چند رویت وجود دارد :

1 - اعتماد السلطنه در مرات البلدان چنین آورده است ( در نقطه‌ ی جنوب شرقی چرات کوهی است موسوم به  ( سوات ) و از قرار تقریر اهالی بلد وجه تسمیه این محل به سواد کوه همین است یعنی ( سواته کوه ) بوده است .

2 - چنین به نظر می ‌رسد که ( سوات کوه ) یا ( سواد کوه ) تعریف شده‌ ی ( سات کوه ) باشد . چه جز ( سات + ساد ) در لحجه طبری به معنی صاف / ساده همواره و گسترده می ‌باشد و به معنی ساده ، پک ، یکدست و تهی از پوشش و زوید بکار گرفته می ‌شود و هنوز هم اصطلاح ( ساته کوه ) در کوهپایه‌ ها بین معمارین معروف است نام سوادکوه ریشه در معنی همین لغت دارد .

3 - حالت ظاهری بیشتر نقاط سوادکوه با همین مفهوم ( تهی از پوشش ) مطابقت دارد . زیرا فقط دامنه‌ های شمال کوه ‌ها ، پوشیده از جنگل های انبوه است . پس می توان نتیجه گرفت نخستین بار ( ساته کوه ) یا کوهی عاری از آریش و تهی از پوشش یوده است . حرف ت تبدیل به حرف ( ال ) شده و این تبدیل در فارسی متداول بوده است . کلمه ‌ی ساد را هم به معنی ساده یعنی صحرا جائی که صاف و همواره باشد همراه خود آورده است .

اسم قدیم آن شروین بود برگرفته از اسم یکی از جبال مشهور این سرزمین این جبال در جنوب شرقی چرات از منطقه ولوپی واقع شده و اهالی  ، آن رسوات گویند .

طبق نظریه ای دیگر قدیمی ترین اسمی که این مکان داشته فرشوات یعنی کوه و دشت بوده است و این لفظ جز در بعضی از تواریخ و عتیقه ها در جایی دیگر دیده نشده است  .عرب در کتب خود در دوره اسلامی خلفا سوادکوه را شلفین و شروین نگاشته است که اعتماد السلطنه کتابی را در تاریخ و جغرافی سوادکوه نکاشته و اسم آن را " التدوین فی شرح احوال جبال " نهاده است  . شروین نام شخصی است که در این نواحی سلطنت و حکومت داشته است لذا بعد از نفوذ اعراب این کوهستان را جبال شروین نام نهادند .

وجه تسمیه سوادکوه در اعتقاد عامه :

در اعتقاد اول:

سوادکوه را در گذشته ساکوه می نامیدند  . سا به زبان محلی قسمتی از کوه را گویند که جنگل نداشته و عاری از جنگل باشد  .

چون قسمت اعظم کوه های در ارتفاعات عاری از جنگل بوده است و می باشد  آن را ساکوه نامیده اند  . یعنی کوه بدون درخت  . بعدها ساکوه به سوات کوه  ،سادکوه و سوادکوه تغییر یافته است  .

در اعتقاد دوم :

سواد به معنی سیاه است و سوادکوه یعنی کوه سیاه.

این وجه تسمیه را اعراب نهاده اند .

در اعتقاد سوم :

می گویند حاکم طبرستان سه فرزند داشت  . به نام های فیروز  ، خطیر و سواد  . فیروز را حاکم فیروزکوه  ، خطیر را حاکم خطیر کوه  ، سواد را حاکم سوادکوه کرد  ، به عبارتی بر گرفته از نام این سه شخص بوده است  .


کشور :
ایران
شهر :
ساری
دسته بندی :
اماكن ديدني , مراکز تفریحی
منبع :
TopTravel.ir
تعداد بازدید:
5,465

نظر شما چیست ؟
نام:
ایمیل (پاسخ ها را در ایمیل خود ببینید) :
نظر:
»» دیدنیهای ساری
ساري‌ تا تهران ۲۷۷ كيلومتر فاصله‌ دارد و آب‌ و هواي‌ آن‌ معتدل‌ و مرطوب‌ است‌. ساري‌ مركز استان مازندران ‌است‌ و قبل‌ از اسلام‌ بنا شده‌ است‌. بناي‌ اين‌ شهر را به‌ "طوس‌ بن‌ نودر" نسبت‌ مي‌دهند

مسجد بزرگ‌ ساري‌ اوّلين‌ بنايي‌ است‌ كه‌ در سال‌ ۱۴۰ هجري‌ قمري‌، توسط‌ مسلمانان‌ احداث‌ شده‌ است‌.شهر ساري‌ در سال‌ ۲۹۸ هجري‌ قمري‌، توسط‌ اقوامي‌ كه‌ از پيرامون‌ درياي‌ خزر به‌ آن‌ هجوم‌ آورده‌ بودند به‌ آتش‌كشيده‌ شد و در اوايل‌ قرن‌ چهارم‌ نيز در اثر سيل‌ صدمات‌ بسيار ديد و خراب‌ شد. ساري‌ در زمان‌ سلطان‌ محمّد خوارزمشاه‌ و نيز بعد از آن‌، در حمله‌ مغول‌ آسيب‌ فراوان‌ ديد. در در زمان‌ شاه‌ عباس‌ اوّل‌ صفوي‌ بناهاي‌ مهمّي‌ درساري‌ ساختند. هنگامي‌ كه‌ زنديه‌ طبرستان‌ را فتح‌ كردند، مركز طبرستان‌، از ساري‌ به‌ بارفروش‌ (بابل‌ كنوني‌)منتقل‌ شد. در دوره‌ آغا محمّدخان‌ قاجار (۱۲۰۰ - ۱۲۱۱ ه.ق‌) مركز مازندران‌، مجدداً از بارفروش‌ به‌ ساري‌منتقل‌ گرديد، بهمين‌ جهت‌ آباداني‌ و عمران‌ آن‌ رونق‌ يافت‌. ساري‌ امروز يكي‌ از شهرهاي‌ زيباي‌ استان‌ مازندران ‌و شمال‌ كشور است‌ كه‌ با عبور راه‌ آهن‌ از كنار شهر و احداث‌ خيابان‌ها و ساختمان‌هاي‌ دولتي‌ و خصوصي‌ بارديگر رو به‌ آباداني‌ نهاده‌ است.بزرگترین بانک  اطلاعات جهانگردی و ایرانگردی

تورهای مسافرتی
تورهای مسافرتی
هتل های داخلی  هتل های خارجی دیدنیهای ایران دیدنی های جهان بلیط
تورنوروز93
تور بهار 93

تور تابستان 92
تورپائیز92
تورزمستان92
تورداخلی
تور خارجی
تور نمایشگاهی و سمینارها
تور نیم روزه و یک روزه

تور دبی
تور ترکیه
تور آنتالیا
تور استانبول
تور تایلند
تور مالزی
تور مالزی سنگاپور
تور کشتی تفریحی کروز
تور سنگاپور
تور مالزی اندونزی بالی
تور مالدیو

تور بالی
تور هندوستان
تور یونان
تور اروپا
تور ایتالیا
تور برزیل
تور روسیه
تور قبرس
تور آفریقای جنوبی
تور استرالیا
تور هندوستان
تور چین

تور ارمنستان
تور کیش
تور مشهد
تور شیراز
تور اصفهان
تور قشم
تور زیارتی
تور سوریه
تور لبنان
تور سوریه لبنان


هتل های تهران
هتل های مشهد
هتل های اصفهان
هتل های شیراز
هتل های کیش
هتل های تبریز
هتل های یزد
هتل های قشم
هتل های کرمان
لیست هتلهای ایران
__________________
هتل قصر طلایی مشهد
هتل هما مشهد
هتل داریوش کیش
هتل استقلال تهران
هتل آزادی خزر چالوس
هتل داد یزد
هتل مارینا کیش
هتل هما تهران
هتل چمران شیراز
هتل عالی قاپو اصفهان
هتل های دبی
هتل های ترکیه
هتل های استانبول
هتل های آنتالیا
هتل های مالزی
هتل های تایلند
هتل های پوکت
هتل های بانکوک
هتل های پاتایا
هتل های چین
هتل های سنگاپور
هتل های اندونزی
هتل های سوریه
هتل های لبنان
هتل های هندوستان
هتل های استرالیا
هتل های برزیل
هتل های قبرس
هتل های آفریقای جنوبی
دیدنیهای تهران
دیدنیهای اصفهان
دیدنیهای مشهد
دیدنیهای شیراز
دیدنیهای کیش
دیدنیهای تبریز
دیدنیهای یزد
دیدنیهای کرمان
دیدنیهای همدان
دیدنیهای اردبیل
دیدنیهای گرگان
دیدنیهای نیشابور
دیدنیهای خرم آباد
دیدنیهای سنندج
دیدنیهای کرمانشاه
دیدنیهای قشم
دیدنیهای رامسر
دیدنیهای رشت
دیدنیهای بندر عباس
دیدنیهای بوشهر
دینیهای سایر شهرها
دیدنیهای ایران
دیدنیهای دبی
دیدنیهای مالزی
دیدنیهای تایلند
دیدنیهای ترکیه
دیدنیهای استانبول
دیدنیهای آنتالیا
دیدنیهای چین
دیدنیهای آمریکا
دیدنیهای استرالیا
دیدنیهای آفریقای جنوبی
دیدنیهای ایتالیا
دیدنیهای فرانسه
دیدنیهای یونان
دیدنیهای آلمان
دیدنیهای انگلستان
دیدنیهای اسپانیا
دیدنیهای سوریه
دیدنیهای لبنان
سایر کشورها


رزرو آنلاین بلیط هواپیما
راهنماي رزرو آنلاين بليط هواپيما
بليط الكترونيكي يا eticket چيست؟
اطلاعات پروازی

شرکت های هواپیمایی
اطلاعات فرودگاه
اطلاعات هواپیما
رزرو آنلاین بلیط قطار

آدرس آژانس :پاسداران(سه راه ضرابخانه)خ شهید محمود گل نبی-(نرسیده به حسینیه ارشاد)-پلاک 19-طبقه1

تلفن: 22887100                     موبایل:09126888665

Islamic Republic of IranTurkeyChinaMalaysiaSingaporeMaldivesIndonesiaHong KongArmenia GeorgiaLebanonSyriaIndiaAustraliaRussian Fed.ItalyGreeceFranceUnited KingdomGermanySpain PortugalNetherlandsCyprusBulgariaHungaryUnited States Of AmericaCanadaBrazilMexico EgyptSouth AfricaJapanKorea, Rep. OfNorth KoreaUzbekistanAzerbaijanTadjikistanKazakhstanTurkmenistanKyrgzstanPhilippinesQatarIraqSaudi ArabiaBahrainKuwait
طراحی ، اجرا و پشتیبانی توسط تاپ تراول، تمامی حقوق نشر و تقلید برای TopTravel.ir محفوظ میباشد.