ایا صوفیه یک مسجد زیبا در استانبول

ایا صوفیه یک مسجد زیبا در استانبول

ایا صوفیه یک مسجد زیبا در استانبول

شهر استانبول بیش تر با نام مسجد ایاصوفیه شناخته می شود. این بنای با عظمت و با شکوه را حتی نمادی از ترکیه نیز می نامند. قطعا اگر برنامه ای برای سیر وسیاحت به کشور ترکیه دارید و می خواهید از تور استانبول استفاده نمایید حتما توصیه می شود که از این مسجد تاریخی و زیبا دیدن نمایید و قبل از آن نیز کمی در خصوص سرگذشت آن مطالعه بفرمایید تا درک عمیقی از آن چه خواهید دید حاصل شود.  با آسمان پر ستاره پرشیا همراه باشید تا یکی از شاهکارهای تاریخ معماری کشور ترکیه و یکی از برترین ابنیه های تاریخی این کشور را بررسی نماییم.

موقعیت مسجد ایاصوفیه

موقعیت مسجد ایاصوفیه

این بنای دیدنی در منطقه و محله سلطان احمد که خود از جمله مناطقی است که در مرکز شهر استانبول موقعیت یافته است، واقع گردیده است. منطقه سلطان احمد در منطقه اروپایی شهر استانبول قرار دارد. این سازه عظیم و با شکوه با مناره های سر به فلک کشیده و گنبد زیباش، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. امکان ندارد در حوالی و اطراف این منطقه باشید و شکوه خاص آن شما را به خود جذب نکند.

موقعیت این مکان به گونه ای است که با بسیاری از مکان های دیدنی و توریستی استانبول همجوار است. این منطقه همواره از ترافیک و رفت و آمد بالایی برخوردار است و در اطراف آن هتل ها و مراکز رفاهی و همین طور مراکز تجاری و خرید بسیاری استقرار یافته است. کمی پایین تر به معرفی همسایه های معروف این مسجد خواهیم پرداخت.

تاریخچه ای در خصوص مسجد ایاصوفیه

تاریخچه ای در خصوص مسجد ایاصوفیه

تاریخ مسجد ایاصوفیه در حقیقت بیانگر روح پر پیچ و تاب تاریخ منطقه آناتولی است. آمیزه ای از تاریخ بیزانسی و عثمانی. ساختمان این بنا قبل از تبدیل آن به مسجد، به کلیسای مسیحیت شرق تعلق داشته است که در سال 532 پس از میلاد به فرمان امپراتور ژوستین یکم (از امپراتوران بیزانس) بنا گردید. البته قبل از آن نیز دو کلیسای دیگر در این منطقه ساخته شده بودند که هر دو طی جریانات تاریخی از میان رفتند و تنها بقایای یکی از آنها باقی مانده است. ساخت این ساختمان با تلاش مستمر ده هزار کارگز و صد استاد در طی 5 سال به نتیجه رسید. پس از اتمام مراحل طراحی و ساخت طولانی آن، به تاریخ 27 دسامبر 537 میلادی در خلال جشن های با شکوهی این سازه مورد بهره برداری قرار گرفت و افتتاح شد.

در ابتدای امر نام این کلیسا را کلیسای بزرگ نهادند. بلافاصله بعد از تصرف شهر استانبول توسط ترکان عثمانی در سال 1453، سلطان محمد فاتح دستوری صادر کرد که هرچه سریع تر این مکان به مسجد ایاصوفیه تبدیل شود. تنها با گذشت سه روز از فتح استانبول و دستور تبدیل این بنا به مسجد، در محل آن نماز جمعه برپا گردید و آق شمس الدین امام جماعت آن، خطبه ای به نام سلطان محمد فاتح خواند.

اسامی دیگری نیز برای این مسجد وجود دارند، نظیر حاجیا سوفیا و هاگیا صوفیا. در زمان حکومت سلطان سلیم دوم دستور مرمت مسجد ایاصوفیه صادر گردید. مناره های بلند و منبر و محراب این بنا نیز در زمان حکمرانی سلطان مراد سوم به آن اضافه گردید. در طول حکمرانی سلاطین عثمانی تغییراتی از نظر معماری و زیبایی شناسی در مسجد ایاصوفیه انجام شد. یکی از آخرین اتفاقات مهم این بنا تبدیل شدن ایاصوفیه به موزه آن هم به دستور آتاتورک (کمال مصطفی پاشا) پس از تشکیل جمهوری ترکیه بوده است.

معماری مسجد ایاصوفیه

معماری مسجد ایاصوفیه

معماری زیبای مسجد ایاصوفیه ثمره تغییراتی است که در طول تاریخ در آن ایجاد شده است. بنای اولیه که کلیسایی بزرگ بود طی 5 سال ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. تبدیل این بنا به مسجد ایاصوفیه بعد از فتح استانبول و به دستور محمد فاتح انجام شد. بعد از آن معماری اسلامی در این ساختمان بیش از پیش ظهور پیدار کرد.

ستون های عظیمی بار اصلی تحمل وزن این سازه را بر دوش می کشند که شکل گیری طاق زیبای ایاصوفیه بر روی این ستون ها انجام پذیرفته است. نور همواره از طریق 40 پنجره در ساقه گنبد تا زمانی که خورشید در آسمان است فضای این مکان را روشن می نماید. گنبد مسجد ایاصوفیه دارای 18 متر عمق، 56 متر ارتفاع و قطری برابر با 33 متر به همراه دو نیم گنبد است.

شکل گیری طاق زیبای ایاصوفیه

راه های دسترسی به مسجد ایاصوفیه

تمامی وسایل حمل و نقل عمومی از جمله شبکه مترو، خطوط اتوبوس رانی، تراموا و حتی تاکسی ها برای دسترسی به مسجد ایاصوفیه تدارک دیده شده اند. مسافران و توریست ها از هر نقطه شهر می توانند خود را به این مکان برسانند. همان گونه که گفته شد این مسجد در منطقه اروپایی استانبول و منطقه سلطان احمد قرار دارد. فاصله آن تا کاخ توپکاپی بسیار کوتاه است به طوری که با 5 دقیقه صرف زمان و پیاده روی قابل دسترسی است.

در تمامی طول هفته این بنا آماده ارائه خدمات به بازدید کنندگان است. زمان فعالیت آن درفصول بهار و تابستان از 9 صبح الی 7 عصر و در فصول پاییز و زمستان از ساعت 9 صبح الی 5 عصر می باشد. شما می توانید تا یک ساعت قبل از اتمام فعالیت موزه با تهیه بلیت از آن بازدید نمایید.

آدرس مسجد ایاصوفیه:

ترکیه، استانبول،منطقه اروپایی، محله سلطان احمد، نزدیک کاخ توپکاپی

مکان های دیدنی نزدیک به مسجد

به دلیل اینکه در طول تاریخ مسجد ایاصوفیه از جایگاه رفیعی برای حکمرانان به خصوص در دوره عثمان برخوردار بوده، بناهای دیگری نیز در اطراف و حوالی آن ایجاد شده اند که امروزه سبب شده است بازدید کنندگان و توریست ها با صرف زمانی کوتاه از بسیاری از محل های دیدنی استانبول به راحتی دیدن نمایند.

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی، کاخ توپکاپی، آب انبار معرف باسیلیکا، فواره خرم سلطان، آب انبار خرم سلطان، چشمه احمد سوم، مخزن ریحانا و غیره از جمله آثار و مکان هایی است که خیلی سریع می توان از ایا صوفیه به آنها سر زد.

همکاران ما در آسمان پر ستاره پرشیا امیدوارند این مقاله در معرفی این بنای تاریخی و معماری شکوه مند کشور ترکیه مثمرثمر واقع شده باشد. قطعا بازدید از این بنا در برنامه تورهای استانبول گنجانده شده است تا آشنایی عمیق تری با تاریخ و معماری ترکیه بدست آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *