آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

تورهای شب یلدا


تورهای شب یلدا

تورهای شب یلدا

شب یلدا و تورهای شب یلدا سالهاست به عنوان رسمی دیرینه و زیبا در ایران در شب آخر پاییز برگزار می شوند شبی که یک دقیقه از کل شب های سال درازتر است توسط ایرانیان جشن گرفته میشود و آیین به خصوصی برای خود دارد.

شب یلدا یکی از زیباترین و مهمترین شب ها برای ما ایرانیان است و از زمان باستان تا به امروز مورد توجه بوده و باعث جمع شدن و جشن گرفتن مردم در کنارهم می شود و همین امر موجب شده تا با گذشت سالهای بسیار همچنان بین مردم دارای جایگاه ویژه ای باشد.

تورهای شب یلدا

شب چله یا شب یلدا چیست ؟ (موضوع شب یلدا)

در آخرین شب پاییز و اولین شب از زمستان، در خانه های ایرانیان طولانی ترین شب سال با آجیل شب یلدا و میوه آرایی شب یلدا و فال حافظ جشن گرفته میشود. موضوع شب یلدا همین یک دقیقه طولانی بودن شب آخر پاییز است.

شب یلدا به عنوان نمادی از تاریکی و به خصوص طولانی ترین تاریکی در یکسال زندگی است. در تورهای شب یلدا ایرانیان با جمع شدن در کنار هم و جشن گرفتن این شب هم به ورود زمستان تبریک میگویند و هم به صورت نمادین نشان میدهند که در کنار هم از پس طولانی ترین تاریکی ها هم برمیآیند. طبق ضرب المثلی که همگی شنیده ایم : پایان شب سیه سپید است.

تورهای شب یلدا

شب یلدا کی هست ؟ تورهای شب یلدا در کدام ماه برگزار میشوند ؟

شب یلدا در واقع به زمان بین غروب 30 آذر ماه تا طلوع 1 دی ماه مرتبط است که مصادف با انقلابی زمستانی در نیمکره شمالی می باشد و به همین جهت از این تاریخ در زمستان به بعد طول روز کوتاه تر و زمان شب بلندتر می شود. تورهای شب یلدا نیز بین غروب 30 آذر ماه و طلوع 1 دی برگزار میشود.

تورهای شب یلدا

شب یلدا برای عروس

یکی از آداب و رسوم شب یلدا هدیه بردن برای تازه عروسان است محتویات هدیه ی یلدایی عروس متناسب با رسم هر شهر ی متفاوت است. بین اکثر شهر های ایران رسم این است که خانواده های داماد و عروس دور هم جمع میشوند تا با هدیه هایی که برای نو عروس میاورند هم دیداری تازه کنند هم یکی از سنتی ترین جشن های ایرانی را در کنار هم بگذرانند.

همچنین آنچه که بین اکثر شهر های ایران مشترک است بردن آجیل و میوه آرایی شب یلدا و طلا و نقل و شیرینی  تزئین شده در شب چله برای تازه عروس است. در گذشته این هدیه ها را خانواده ی داماد روی سینی بزرگ تزئین شده ای قرار میدادند که به آن طبق میگفتند در همان زمانها نامزد ها فقط در زمانهای مشخصی میتوانستند همدیگر را ببینند و یکی از آن شب ها، شب یلدا بوده است.

تورهای شب یلدا

علت نامگذاری یلدا

یلدا از واژه ای سریانی مسیحیان گرفته شده است که به معنی تولد و زایش بوده اما ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر نیز از این شب زیبا یاد کرده است و آن را میلاد خورشید دانسته است.

زمان دقیق وجود این آیین مشخص نیست اما باستان شناسان با توجه به کشفیات خود حدود 7000 سال پیش آن را تخمین زده اند.با این حال شب یلدا به 500 سال پیش از میلاد بازمیگردد و تاریخ ورود آن به ایران و تقوی رسمی ایران باستان در زمان داریوش یکم بر میگردد.

تورهای شب یلدا

عادات مرسوم تورهای شب یلدا

آخرین شب پاییز که درازترین و تاریک ترین شب محسوب می شود به این دلیل جشن گرفته می شود که تاریکی و سردی و اندوه غایب بودن خورشید روحشان را ضعیف نکند و با آسمانی روشن به خواب روند.

طبق سنن دیرینه در اولین روز دی ماه شاهان ایران تاج و تخت را زمین نهاده و با لباسی سپید به صحرایی میرفتند و تمام خدمه و کارکنان تاج و تخت در سطح شهر آزاد بودند در وقع به نوعی همه انسان ها با هر نسب و جایگاهی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند.

در این شب زیبا همه خانواده دور هم جمع شده و با خوردن آجیل و هندوانه و انار و شیرینیجات مختلف این شب را در کنار هم و با یکدیگر سپری میکنند علت وجود انار و هندوانه در این شب به دلیل رنگ سرخشان بوده که نمادی از خورشید در شب می باشند.

تورهای شب یلدا

آتش روشن کردن در تور شب یلدا

از آنجایی که آتش روشن کردن در دیدگاه گذشتگان نماد روشنی و خورشید بوده به دلیل دور کردن تاریکی و سردی، آتش که نمادی از خورشید است را روشن میکردند. به همین دلیل در طولانی ترین شب سال که نماد تاریکی است، یکی از آداب و رسوم شب یلدا آتش روشن کردن است. در تور شب یلدا ایرانیان در کنار آتش جمع میشوند و به مناسبت شب یلدا شعر میخوانند.

تورهای شب یلدا

قصه خوانی و مثل گویی

یکی دیگر از آداب و رسوم تور شب یلدا این است که در این شب خانواده دور هم جمع شده و شعرخوانی و داستان خوانی بزرگتر ها را گوش میدهند بسته به هر فرهنگ در استان های مختلف مثل تهران، شیراز، اصفهان یا مشهد این داستان ها در کنار آجیل شب یلدا و میوه آرایی شب یلدا و آداب و رسوم شب یلدا متفاوت است.

تورهای شب یلدا

حافظ خوانی و شاهنامه خوانی در تور شب یلدا

یکی دیگر از سرگرمی های این شب طولانی و آداب و رسوم شب یلدا خواندن شاهنامه فردوسی و تفال زدن به حضرت حافظ است در زمان گرفتن فال حافظ و نیت کردن این شعر خوانده می شود

ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی من طالب یک فالم، برمن نظر اندازی..

معمولا گرفتن فال حافظ و خواندن شعر فردوسی در جمع خانواده توسط بزرگتر فامیل انجام میشود.شعر شب یلدا متناسب با موضوع شب یلدا از بین اشعار سنتی ایرانی انتخاب میشود تا اعضای خانواده این رسم دیرینه را با اشعار دیرینه در کنار هم جشن بگیرند.در تور شب یلدا نیز رسم سنتی شعرخوانی یلدا در کنار آتش به جا آورده میشود.

تورهای شب یلدا

سفره شب یلدا

خوراکی ها و تنقلات شب چله از جذابیت های همیشگی آن بوده سفره ای شامل آجیل های مخصوص شب یلدا، میوه آرایی شب یلدا با میوه های خوش رنگ و زمستانی مثل هندوانه و انار میوه ها خشک و تر و… می شود اما در گذشته از عطردان، آتشدان، بخوردان و… این قبیل اجزا استفاده میشده است.

سفره شب یلدا پر از رنگ های مختلف و جذاب اعضای خانواده را دور هم جمع میکند. آجیل شب یلدا که هم شامل آجیل شور مثل گردو و پسته و فندق و تخمه است و هم تنقلات شیرینی مثل برگه های میوه و کشکش و توت هم به عنوان خوردنی ای جذاب و هم به عنوان یکی از آداب و رسوم جدایی ناپذیر شب یلدا و سفره ی شب یلدا شناخته میشوند.

سفره ی شب یلدا

شب یلدا سال 1400

در سال 1400 شب یلدا  آذرماه  با بیماری همه گیر کرونا مصادف شده است. به همین دلیل شب یلدا سال 99 در قرنطینه برگزار میشود. توصیه شده که در شب یلدا  مردم از رفتن به مهمانی امتناع کنند تا این رسم زیبا منجر به شیوع بیشتر ویروس کرونا نشود.

تورهای شب یلدا

رزرواسیون بلیط ارزان و آنلاین کیش از آپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدن  همه هتل های کیش

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته