تورهای مشهد

 • راهنمای سفر
 • زمان مطالعه: 32 دقیقه
  تورهای مشهد

  تورهای مشهد

  شهر مشهد که به برکت وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) هر ساله میزبان تعداد قابل توجهی زائر از اقصی نقاط ایران و جهان است ،از جمله محبوب ترین نقاط گردشگری کشور ایران محسوب می شود. در حقیقت این شهر دومین کلانشهر ایران می باشد که سالانه پذیرای بیش از 30 میلیون زائر است که در کنار زیارت امام مهربانی ها به رستوران گردی ، بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی مانند بازدید از باغ پرندگان،پارک آبی و خرید در بازار رضا و سایر مراکز خرید این شهر می پردازند.

  تاریخچه شهر مشهد

  این شهر در زمان افشاریان ، پایتخت ایران بود . بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده و مستند به کشفیات به دست آمده قدمت این شهر به هشتصد هزار تا یک میلیون سال پیش باز می گردد. در واقع این شهر بخشی از دشت توس بود و در اواخر دوره ساسانیان جزء اصلی ترین شهرهای ایران به حساب می آمد. در زمان خلافت عثمانی این مکان توسط مسلمانان فتح شد و در زمان حکومت عباسی، مامون عباسی به اجبار امام رضا (ع) را به این شهر آورد. واژه «مشهد» به معنی محل شهادت است. تا قبل از شهادت امام رضا (ع) ، نام قدیم این شهر «سناباد» بود .سناباد دهکده کوچکی از توابع نوغان بود که بعد از شهادت امام هشتم ، به «مشهد الرضا» معروف شد و کم کم نام مشهد در میان مردم جا افتاد.

  تاریخچه شهر مشهد

  حرم مطهر امام رضا (ع) ، دلیل اصلی تورهای مشهد

  قصد نهایی هر مسافر در سفر به شهر مشهد ، در وهله اول ، حرم مطهر امام رضا (ع) می باشد .این مکان مقدس در نیمه شرقی شهر مشهد قرار دارد و چهار خیابان اصلی نواب صفوی ، طبرسی ، امام رضا و شیرازی به این حرم منتهی می‌شوند .قدمت بنای اولیه حرم به دوازده قرن پیش برمی‌گردد .در زمان سلطان محمود برای اولین بار گنبد حرم ساخته شد . در عصر تیموریان با همت شاهرخ تیموری و همسرش گوهرشاد ، بخش‌های زیادی به حرم اضافه شد که مهم‌ترین آن مسجد گوهرشاد بود. در گذر زمان ذره ذره به وسعت حرم اضافه شد و به شکل امروزی درآمد. اکنون حرم امام رضا (ع)، با مساحتی بیش از 600 هزار متر مربع، شامل 7 حیاط بزرگ و 17 ورودی از چهار جهت شمال ، شرق ، غرب و جنوب است .

  حرم مطهر 9 صحن دارد به نام‌های : صحن انقلاب اسلامی (عتیق) ، صحن جمهوری اسلامی ، صحن امام خمینی ، صحن آزادی (نو) ، صحن قدس ، صحن جامع رضوی ، صحن هدایت ، صحن کوثر و صحن غدیر. علاوه بر معماری منحصر به فرد این مکان متبرکه ، مناره های باشکوه آبی و طلایی همراه با گنبد طلایی و پرواز کبوترها در اطراف آن ،فضای معنوی و روح بخشی را در حرم امام رضا (ع) ایجاد می کنند .

  مقبره امام رضا (ع) در مرکز حرم قرار گرفته و مساجد، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها در اطراف آن قرار دارند. مسجد گوهرشاد و مسجد بالاسر از مهم ترین بناهای پیوست به حرم هستند .مقبره بسیاری از بزرگان تاریخ علم و هنر ایران در جوار امام رضا است که از جمله ی این مشاهیر می توان به :شیخ حر عاملی ، شیخ بهایی و شیخ محمد عارف ( پیر پالان دوز) اشاره کرد .

  حرم مطهر امام رضا (ع)

  موقعیت جغرافیایی مشهد

  مشهد کلانشهری در شمال شرقی ایران است که مرکز استان خراسان رضوی می باشد .این شهر با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت ، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران بحساب می آید .مشهد از شمال با شهرستان کلات ، از شمال غربی به درگز ، از غرب به چناران و نیشابور و از شرق با سرخس و تربت جام همسایه است .ضمن اینکه این شهر بین رشته‌ کوه‌های بینالود و هزارمسجد جای گرفته است .استان خراسان‌ به مرکزیت شهر مشهد ، تا سال ۱۳۸۳ وسیع‌ترین استان ایران بود که حدود یک پنجم مساحت کل ایران را تشکیل می‌داد .این استان پس از سال ۱۳۸۳، به سه استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ، خراسان رضوی به مرکزیت مشهد و خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد تقسیم شد .شهرستان مشهد دارای ۴ بخش مرکزی ، احمد آباد ، رضویه ، و طرقبه می باشد ، همچنین ۵ شهر به نام های مشهد ، ملک آباد ، رضویه ، طرقبه ، شاندیز را شامل می شود و از ۱۳دهستان برخوردار است . واژه‌ی رضوی در نام این استان ، به مقبره‌ی حضرت علی‌ابن موسی الرضا (ع) در شهر مشهد اشاره دارد. شهر مشهد به واسطه‌ی وجود حرم مطهر امام هشتم شیعیان ، به پایتخت مذهبی ایران تبدیل شده است. طبق آخرین سرشماری های انجام شده ، این شهر 3 میلیون نفر جمعیت دارد .

  موقعیت جغرافیایی مشهد

  هزینه های سفر به مشهد

  پیش از سفر باید برآوردی نسبت به هزینه‌های سفر داشته باشید . توجه داشته باشید که مهم‌ترین هزینه‌های سفر عبارتند از :

  هزینه‌ی اقامت ، هزینه‌ی حمل‌و‌نقل ، هزینه‌ی خورد و خوراک ، هزینه‌ی خرید و هزینه‌ی بلیط اماکن تاریخی یا تفریحی .از آنجایی که در سال‌های اخیر شهر مشهد به جز جنبه‌ی زیارتی ، جنبه‌ی سیاحتی نیز پیدا کرده‌ است ،باید اطلاعات کامل‌تری در مورد این شهر کسب کنید تا سفر پربارتری داشته باشید .

  هزینه اقامت

  حرم مطهر امام رضا علیه السلام در نیمه شرقی شهر مشهد واقع شده‌ است و چهار خیابان اصلی نواب صفوی ، طبرسی ، امام رضا و شیرازی به این حرم منتهی می‌شوند .

  هزینه‌ی اسکان با توجه به میزان فاصله از حرم مطهر و تسهیلات ارائه شده ، متغیر خواهد بود . برای اقامت در شهر مشهد شما می توانید از بین گزینه های زیادی انتخاب نمایید زیرا این شهر آمادگی کاملی برای پذیرایی از مسافرین و تازه واردین را داراست . از هتل و یا هتل آپارتمان هایی با درجه ی رفاهی متوسط گرفته تا هتل های لوکس ۵ ستاره که خدمات کاملی را به مهمانان ارائه می دهند .در این قسمت توضیح کوتاهی در رابطه با هریک از گزینه های پیش روی شما خواهیم داد .

  زائرسرا یا مهمانپدیر

  نزدیک به 300 زائرسرا و 500 مهمانپذیر در مشهد آماده پذیرایی از زائران و مسافران مشهد هستند .اکثر این اماکن در خیابان‌های نزدیک حرم قرار دارند و برای زائرانی که هم دغدغه نزدیکی به حرم امام رضا (ع) و هم هزینه اقامت را دارند ،بسیار مناسب است که در میان آنها زائرسراهای فدک ، نفت ، فرهنگیان و رضوی از معروف‌ترین‌ها هستند .

  زائرسرا یا مهمانپدیر

  هتل آپارتمان

  مشهد نزدیک به 300 هتل آپارتمان دارد . این هتل آپارتمان‌ها به یک ستاره ، یک ستاره ممتاز ، دو ستاره و سه ستاره دسته بندی می‌شوند .معمولا هتل آپارتمان‌ها خدمات بهتری از زائرسراها و مهمانپذیرها ارائه می دهند .هزینه اتاق‌ها در این اقامتگاه‌ها به زمان سفر به مشهد بستگی دارد .هتل آپارتمان هایی نظیر : هتل آپارتمان ملل مشهد ، هتل آپارتمان تبسم ، هتل آپارتمان آرمان توس

  هتل

  نزدیک به ۱۵۰ هتل با درجه‌ی کیفی بین ۲ تا ۵ ستاره در مشهد وجود دارد .بهترین هتل‌های مشهد معمولا در خیابان امام رضا (ع) واقع شده‌ است .خیابان امام رضا در ضلع جنوبی حرم قرار دارد و در انتها به پایانه‌ی مسافربری ختم می‌شود .هتل‌های لوکس مشهد معمولا 4 یا 5 ستاره هستند از هتل‌های لوکس مشهد می‌توان به :

  * هتل‌ های پنج ‌ستاره : مجلل درویشی ، پارس مشهد ، پردیسان ، هما ۱ ، هما ۲ ، بین‌المللی قصر ، بین‌المللی قصر طلایی ، مدینه الرضا ، کوثر ناب

  * هتل‌ های چهارستاره : اترک ، جواد ، سی‌نور ، قصر الماس ، فردوس ، ایران مشهد ، کیانا ، هلیا مشهد ، توس ، هاترا ،زمرد ، میثاق ، مینو ، عماد ، بزرگ فردوسی اشاره کرد .

  هتل های میان رده مشهد از لحاظ امکانات کاملا مناسب و استاندارد هستند و نسبت به هتل‌های لوکس ارزان‌تر می باشند .هتل‌ کیان مشهد ، هتل پارمیدا ، هتل اطلس ، هتل نیما ، هتل هلیا و سپنتا از جمله هتل‌های خوب و متوسط مشهد هستند .هتل‌های ارزان قیمت مشهد با توجه به هزینه‌ای که دریافت می‌کنند ، به مسافران خدمات ارائه می‌دهند .هتل حلما ، هتل سقا ، هتل آپارتمان بشری ، هتل گل گندم شباهنگ ، هتل پارسه ، هتل کوثر و آتور ازجمله هتل‌های 2ستاره و ارزان قیمت مشهد هستند .

  هزینه خورد و خوراک

  شهر مشهد به واسطه‌ی حضور پرشمار مسافران ، رستوران‌های بسیار متنوعی دارد. از رستوران‌های لوکس داخل شهر گرفته تا کافه باغ‌های اطراف شهر که هر کدام مشتری خاص خود را دارند.از فست‌فود گرفته تا غذاهای سنتی و اروپایی ، همه‌ی سلیقه‌ها می‌توانند بهترین رستوران‌ها را در مشهد پیدا کنند. چیزی حدود ۱۲ تا ۵۰ هزار تومان قیمت یک وعده غذای متوسط در مشهد است. البته قطعا برای صرف غذا در رستورانها و غذاخوری های معروف و لوکس باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید. غذاهای مشهد بسیار متنوع است و بسیاری از آن ها نیز جز غذاهای محلی شهر مشهد و اطراف آن محسوب می شوند .

  متوسط هزینه ها را در اماکن مختلف این گونه در نظر بگیرید :

  * رستوران‌های ارزان‌ قیمت و کنار خیابانی : حدود ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار تومان

  * صرف یک وعده کامل در یک رستوران متوسط : حدود ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان

  * صرف غذا در رستورانی لوکس : حدود ۱۱۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان

  * فست فودهای زنجیره‌ای : حدود ۳۰ هزار تا ۷۰ هزار تومان

  هزینه حمل و نقل

  شهر مشهد سامانه‌های حمل‌ونقل مناسبی دارد. در مشهد می‌توانید با انواع وسیله نقلیه عمومی شامل : مترو ، اتوبوس‌های شهری ، تاکسی و اتوبوس‌های تندرو داخل شهر جابجا شوید.

  متروی مشهد دارای دو خط می‌باشد که خط 1 شرق و غرب مشهد را به هم متصل می‌کند و خط 2 بخش شمالی و جنوبی شهر را به یکدیگر مرتبط می‌کند .

  با استفاده از خط شماره 1 متروی مشهد می‌توانید به این مکان‌ها دسترسی داشته باشید : از فرودگاه بین‌المللی مشهد به حرم مطهر ، پارک جنگلی وکیل آباد ، سه راهی طرقبه و شاندیز خط شماره 2 نیز از بلوار طبرسی تا ایستگاه کاوه را طی می کند و در نقاط مهم شهر از جمله : راه‌آهن ، خیابان کوه سنگی و میدان شهدا ایستگاه دارد .

  ساعات کاری مترو مشهد از ساعت 6:00 تا 22:30 بوده و هزینه هر مسیر 700 تومان می‌باشد. هزینه جابجایی با اتوبوس‌های شهری و تندرو در مشهد 500 تا 700 تومان است. برخی از اتوبوس‌های منتهی به حرم امام رضا (ع) به صورت ۲۴ ساعته مشغول خدمات‌رسانی هستند. هزینه تاکسی در مشهد باتوجه به مسافت و مسیری که طی می‌کنید متفاوت است. اما معمولا برای هر مسیر 1500 تا 2000 تومان کرایه دریافت می‌کنند. برای گرفتن سریع‌ترین و نزدیک‌ترین تاکسی در مشهد می‌توانید با شماره 133 یا 1829 تماس بگیرید و آدرسی که در آن قرار دارید را به راننده اطلاع دهید. همچنین برنامه‌های تاکسی آنلاین نیز در مشهد قابل استفاده هستند. اگر با ماشین شخصی به شهر مشهد سفر کرده‌اید ، می‌توانید از پارکینگ‌های عمومی سطح شهر برای پارک طولانی مدت ماشین استفاده کنید .

  هزینه بلیط برای اماکن تفریحی و تاریخی

  شهر مشهد که به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر زیارتی کشور از آن یاد می‌شود، علاوه بر اماکن مذهبی متعددی که در این شهر قرار دارد، جاذبه‌های توریستی دیگری نیز دارد که مسافرین می‌توانند علاوه بر بهره بردن از فضای معنوی این شهر، فعالیت‌ها و تفریح‌های بسیاری را برای سرگرمی و لذت خود انجام دهند. هزینه ای که برای این بخش در نظر می گیرید برای تفریحات و اماکن پرطرفدار حدود 20 تا 100 هزار تومان و برای اماکن تاریخی و باغ موزه ها بین 10 تا 20 هزار تومان خواهد بود.

  بهترین زمان سفر به مشهد

  شهرستان‌های مختلف استان خراسان آب‌وهوای گوناگونی دارند، اما مشهد از آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک برخوردار است. زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک. ارتفاع شهر از سطح دریا به طور میانگین 1050 متر می‌باشد. زائران و مسافران حرم امام رضا (ع)، در تمامی فصول سال به شهر مقدس مشهد سفر می‌کنند و منتظر زمان خاصی نیستند. اما در ایام برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان، میلاد و وفات امام رضا (ع) و همچنین تعطیلات عید باستانی نوروز، شهر مشهد شلوغ‌ترین ایام سال را تجربه می‌کند. گفتنی است که سالانه بالغ بر ۳۰۰ میلیون زائر به مشهد مقدس سفر کرده و به زیارت ثامن‌الحجج ، حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) می‌آیند. اگر می خواهید در حرم به‌راحتی و بدون دغدغه زیارت کنید و یا حتی دستی به ضریح برسانید، پاییز و زمستان و همینطور اواخر بهار فصل مناسبی برای شماست. در ایام خلوت بعضی از اقامتگاه‌ها مراکز خرید و اماکن تفریحی تخفیف های خوبی نیز ارائه می‌دهند. در مجموع زمان طلایی برای سفر به مشهد اواخر بهار و اوایل پاییز است که علاوه بر دلپذیر بودن آب و هوا با تراکم کم جمعیت در مناطق زیارتی و تفریحی روبرو می شوید که این موضوع لذت سفر را برای شما دوچندان خواهد کرد .

  فرهنگ و عقاید مردم مشهد

  مشهد الرضا (ع)، شهری كه به واسطه عشق به پیشوای هشتم شیعیان شكل گرفت، مهد ادب و آداب ایران زمین بوده و هست. زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجهٔ مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی است. لهجه مشهدی به‌ نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران بزرگی مانند: فردوسی، عطار و خیام است. این لهجه را در واقع شاخه ‌ای از فارسی دری می‌ دانند و بسیاری از واژگان گمشده زبان را می‌توان در گفتار عامیانه مردم مشهد جست ‌وجو کرد. بیشتر مردم شهر مشهد ، مسلمان و شیعهٔ دوازده امامی هستند. این موضوع به ‌واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا در این شهر تشدید شده‌است. با این‌ حال اقلیت‌های دینی دیگری از جمله مسیحی، یهودی، بهایی و …. نیز در مشهد وجود داشته و دارند.

  فرهنگ و عقاید مردم مشهد

  آداب و رسوم مردم مشهد

  در این قسمت می خواهیم سنت ها و آداب و رسوم مردم مشهد را بهتر بشناسیم ، پس در ادامه با ما در مقاله تورهای مشهد همراه باشید.

  مراسم باران خواهی مردم مشهد

  داستان معروفی وجود دارد که مدتی طولانی کم آبی بر مردم خراسان حاکم شده بود. مردم نیاز خود به خدمت امام رضا (ع) می برند و در روزی معین ، همگی به همراه امام به بیابان رفته و برای باران دعا می کنند. در این زمینه احادیث و روایات بسیاری وجود دارد و اسناد تاریخی آن هم موجود است. این رسم از همان سال ها ، در بین مردم مشهد باب شده است. مراسم باران خواهی به این گونه است که زنان و دختران از چوب و پارچه عروسکی می سازند. آن را در سطح محلات می چرخانند و با خواندن شعر و قسم دادن به اسما مقدس طلب بارش باران می کنند. گردانندگان عروسک با این کار خود از مردم برای پختن آشی کمک می خواهند و کسانی که به آن ها مواد آش را می رسانند کمی آب هم روی آن عروسک ها می ریزند و زیر لب نیز شعر یا دعایی برای طلب باران می خوانند. همچنین در مراسم باران خواهی نماز نیز بر بالای تپه ای خوانده می شود و اعتقاد بر این است که حتما باران خواهد بارید.

  مراسم باران خواهی

  ورزش های سنتی مردم مشهد

  کشتی گیری در بین تمام مردم ایران نشان از پهلوانی و قهرمانی دارد و در هر شهری به روش خاصی برگزار می شود. اما در مشهد کشتی گیری کمی متفاوت تر است. مردم مشهد کشتی گیری را با چوخه انجام می دهند که این یکی از قدیمی ترین رسوم پهلوانی در بین مردم مشهد است. البته این تنها بازی و نشان ورزش های سنتی در مشهد نیست. اگر از بزرگترها و قدیمی های مشهد بپرسید، بازی های دیگری نظیر: کبد پدی ، استاد سه پایه ، قایم موشک ، سنگ و پنج ، آفتاب و مهتاب و آقاآقا را هم به شما معرفی می کنند که با لهجه شیرین مشهدی ، شنیدن نام این بازی ها مزه دیگری دارد.

  ورزش های سنتی

  برگزاری مراسم ایام محرم

  مراسم ایام محرم یکی از آن مراسم های خاص در کشور ایران است که در هر شهر با حال و هوای خاصی برگزار می شود. اما باید مشهد را یکی از آن شهرهایی بدانیم که محرم هایش حال و هوای بسیار دیدنی و خاصی دارد. زیباترین جلوه سوگواری را در حرم اما رضا (ع) خواهید دید. میدان معروف فلکه آب دقیقا روبروی درب باب الرضا حرم قرار دارد و در تمام ایام سال فواره آن پر از آب است. در ایام محرم این فواره را به رنگ سرخ خون در می آورند و با انواع پرچم های نمادین برای عزاداری آماده می کنند. تقریبا در ایام محرم تمام مهدیه ها و حسینه های سطح شهر سیاه پوش شده و پیشکسوتان هر محله و مداحان خوش صدایشان برای عزاداری در سوگ امام حسین (ع) به میدان حرم وارد می شوند. محرم را باید یکی از خاص ترین آداب و رسوم مردم مشهد معرفی کنیم که توجه ویژه ای به آن می شود. یکی از غذاهای مخصوص شهر مشهد شله مشهدی است. اگر در ایام تاسوعا ، عاشورا و یا اربعین حسینی به شهر مشهد سفر کنید، می‌توانید در مجالس عزاداری امام حسین این غذا را که معمولا به صورت نذری طبخ می‌شود، میل کنید.

  برگزاری مراسم ایام محرم

  نقش موسیقی و آواز در آداب و رسوم مردم مشهد

  همانطور که می دانید استان خراسان بخش پهناوری از شرق کشور را تشکیل می دهد. به سبب همین گستردگی اقوام و فرهنگ های بسیار مختلفی در استان خراسان وجود دارند. مردمانی از فرهنگ های کرد، ترک، فارس، لر و حتی عرب. به همین دلیل آوازها و رقص های بسیار خاصی را در مشهد مشاهده خواهید کرد. قرار گرفتن این قومیت ها در کنار یکدیگر، هسته اصلی آداب و رسوم مردم مشهد را تشکیل داده است که در نوع خود دیدنی و بی نظیر است. مراسم های فرهنگی مشهد تنها به مراسمات دینی ختم نمی شود. یکی از معروف ترین موسیقی های شهر مشهد، آوازهای خاص و زیبای فرهنگ کرمانج در این شهر است. کرمانج نام منطقه ای در خراسان شمالی است که مردم غیور کرد در این منطقه سکونت دارند. غیر از اینکه سبک خاصی از موسیقی سنتی به نام سبک خراسانی داریم، در بین آلات موسیقی نیز نوعی ساز خاص در مشهد و منطقه خراسان وجود دارد که به آن دو تار می گویند. همانطور که گفتیم طوایف بسیاری در استان خراسان وجود دارند و همین امر باعث شده است تا رقص های مختلف و شاد بسیاری در منطقه خراسان و شهر مشهد وجود داشته باشد. رقص های معروف نیشابوری ، سبزواری ، بختیاری و حتی تاجیکی که همگی در فرهنگ کهن مردم مشهد تنیده شده است. صنایع دستی مشهد نیز جزئی از آداب و رسوم مردم مشهد می باشد، که به عنوان منبع در آمد بسیاری از مردم این شهر نیز مطرح است. از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به : گلیم و قالی بافی، قالیچه بافی، نمدمالی، ابریشم کشی، قلم زنی، پوستین دوزی، سفال گری، فیروزه تراشی، سجاده و … اشاره کنیم.

  تفریحات خاص شهر مشهد

  طرقبه و شاندیز از ییلاقات اطراف مشهد است که آب و هوای کوهستانی دارد و برای گردشگران عاشق طبیعت ایده آل است. طرقبه علاوه بر آب و هوا به رستوران‌ها و بستنی‌هایش معروف است. فاصله مشهد تا شاندیز 40 کیلومتر و تا طرقبه 18 کیلومتر است. اگر علاقه‌مند به قایق سواری، تله سیژ، بانجی جامپینگ و … هستید، چالیدره در غرب مشهد همان جایی است که باید بروید. اما اگر نمی‌خواهید برای تفریح از شهر بیرون بروید، پارک وکیل آباد در منطقه وکیل آباد و پارک کوهسنگی انتخاب مناسبی برای شماست.

  تفریحات خاص شهر مشهد

  سرزمین موج‌های آبی ، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب و موج‌های خروشان از مهم‌ترین مکان‌های تفریحی مشهد هستند. و اما بازی در مشهد طرفداران زیادی دارد . شهر مشهد در بازی و هیجان حرف های زیادی برای گفتن دارد. در چند سال گذشته انواع و اقسام تفریحات و مراکز سرگرم کننده برای بزرگسالان در تورهای مشهد راه اندازی شده است. انواع کافه گیم ها و پیست های موتور ، ماشین و دوچرخه به پاتوق جوان هایی تبدیل شده که به دنبال بالا بردن آدرنالین خونشان هستند.

  با ما همراه باشید تا به معرفی 10 مورد از تفریحات هیجانی که می توانید در لیست برنامه هایتان در مشهد قرار دهید ، بپردازیم .

  1 . اتاق فرارهای مشهد

  اتاق فرار یا اسکیپ روم از تفریحات سرگرم کننده جدیدی است که در سرتاسر کشور راه افتاده و طرفداران بازی را دور خود جمع کرده است. در این بازیِ معمایی ، افراد در اتاقی زندانی می شوند و تنها بعد از حل کردن معماها می توانند از آن بیرون بیایند. سر نخ ها و کلیدها در همان اتاق قرار گرفته و تنها باید با همفکری و ذهن خوانی به آن دست پیدا کنند. یکی از اتاق های فرار معروف که به عنوان نخستین اتاق فرار مشهد شناخته می شود، در رستوران فکری کانو قرار دارد. اتاق فرار نئو در مجتمع گردشگری کوهسر مشهد جدیدتر ولی خاص تر است. این اتاق فرار سه قصه به نام های آزمایشگاه زامبی ، فرار از زندان و قتل مرموز دارد.

  اتاق فرار رستوران فکری کانو : بلوار سجاد ، حامد جنوبی 12 ، پلاک 158 ، تلفن : 05136024014

  اتاق فرارهای مشهد

  2 . کارتینگ های مشهد

  هیجان و آدرنالینی که در کارتینگ وجود دارد ، دل همه طرفداران بازی را ربوده است. دختر و پسر فرقی نمی کند ؛ جوان ها عاشق کارتینگ هستند و هر جا پیست کارتینگ ببینند خودشان را به آنجا می رسانند. در مشهد چندین پیست کارتینگ وجود دارد. مجموعه ورزشی ارشاد مشهد یک پیست کارتینگ و فضایی برای اسب سواری دارد. مسیر این پیست 3 کیلومتر است و جزو طولانی ترین پیست های کارتینگ کشور محسوب می شود. هر راند کارتینگ در مجموعه ارشاد بین 6 تا 8 دقیقه است و امکان آموزش کارتینگ برای افرادی که نخستین بار است این بازی را تجربه می کنند وجود دارد. کارتینگ برای افراد زیر 12 سال غیر مجاز است.

  کارتینگ های مشهد

  کارتینگ ارشاد : بلوار وکیل آباد ، قبل از دو راهی طرقبه و شاندیز ، تلفن : 09155140311

  مجموعه ورزشی جام جم نیز پیست کارتینگ دارد اما با این تفاوت که در این کارتینگ امکان انتخاب زمان راندها توسط خودتان امکان پذیر است. میتوانید خودتان تعیین کنید که چند دور می خواهید بازی کنید .

  کارتینگ جام جم مشهد : ابتدای جاده شاندیز ، خیابان مدرس 1 ، روبروی سرزمین موج های خروشان ، تلفن : 09352228742

  3 . بانجی جامپینگ چالیدره مشهد

  هیجانی که در پریدن از وسط آسمان به سمت زمین وجود دارد ، با هیچ تفریحی برابری نمی کند. حس پرواز و سقوط ایمن ، بسیاری از افراد را برای بانجی جامپینگ به چالیدره مشهد می کشاند. بانجی جامپینگی با ارتفاع 40 متر ، تقریبا به اندازه یک آپارتمان 13 طبقه است که شما را از آن ارتفاع پرت کرده و معلق می کند. مجموعه چالیدره از مناطق تفریحی و طبیعی طرقبه مشهد است که علاوه بر سدی زیبا و منطقه ای خوش آب و هوا تفریحات متنوعی مثل : کشتی تفریحی ، کافه گردان ، تفریحات آبی و… را در خود جای داده است.

  بانجی جامپینگ چالیدره مشهد

  بانجی جامپینگ برای آن هایی که بیماری قلبی ، صرع ، فشار خون بالا یا جراحی های خاص داشته اند و برای خانم های باردار ممنوع است .

  بانجی جامپینگ چالیدره مشهد : طرقبه ، کیلومتر 2 جاده نغندر ، مجموعه گردشگری چالیدره

  4 . اسکی شیرباد مشهد

  هوا کم کم رو به سرما می رود و طرفداران ورزش اسکی در تورهای مشهد به دنبال پیست اسکی و امکانات برف بازی می گردند. اگر علاقمند به اسکی بازی حرفه ای هستید برای این منظور در مشهد باید به پیست اسکی شیرباد بروید. این پیست در 38 کیلومتری مشهد و در مسیر جاده چناران قرار دارد. برای رفتن به آن باید از روستای دولت آباد عبور کنید. این پیست اسکی در دامنه بلندترین قله استان خراسان به ارتفاع 3310 متر احداث شده است. پیست اسکی شیرباد تنها پیست اسکی شرق کشور محسوب می شود و به همین دلیل از شهرهای مختلف برای اسکی به آن می آیند.

  اسکی شیرباد مشهد

  پیست اسکی شیرباد : چناران ، دور برگردان گلمکان ، 2 کیلومتر به سمت مشهد ، انتهای دره دولت آباد

  5 . پارک های آبی مشهد

  مجموعه های آبی مشهد از انواع تفریحات آبی و مهیج برخوردارند. انواع سرسره های آبی ، موج سواری ، سونا و جکوزی در فضاهای سرپوشیده و جذاب کنار هم قرار گرفته تا لحظاتی خوش را در دل آب برای دوستداران تفریحات آبی رقم بزند.

  * سرزمین موج های آبی مشهد در بزرگراه آسیایی ، قاسم آباد

  * پارک ساحلی آفتاب با استخر نمک اسپوتا و حمام آفتاب مخصوص بانوان در انتهای بلوار خیام شمالی

  * پارک آبی ایرانیان با موج سواری با تخته ، تونل ها و سرسره ها و تونل های پیچیده در بلوار حجاب قاسم آباد

  * سرزمین موج های خروشان در شاندیز

  مورد استقبال گردشگران تورهای مشهد به خصوص از کشورهای عرب زبان و خاورمیانه است. این مجموعه های آبی علاوه بر تفریحات آرام بخشی مثل سونا و جکوزی و حمام ترکی و حمام آفتاب، از بازی های هیجان انگیز و سرسره های طولانی و سر پوشیده نیز برخوردارند .

  پارک های آبی مشهد

  6 . شهربازی پارک ملت مشهد

  شهر بازی پارک ملت از همه تفریحاتی که امروز به آن اشاره می کنیم قدیمی تر است و در گذشته ای نه چندان دور، تنها شهر بازی تفریحی بزرگسالان در مشهد به شمار می آمده است. شهر بازی مجموعه کاملی از بازی و هیجان را یکجا کنار هم چیده است. بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه به نام فانفار در پارک ملت مشهد قرار گرفته و از دور دست ها دیده می شود. از بازی های این مجموعه می توان به : اسکیت بورد غول پیکر بر روی ریلی 30 متری ، تاب چرخشی اسکای فلایر به ارتفاع 24 متر ،ترن هوایی به سرعت 60 کیلومتر ، آکروجت فضایی با ظرفیت 32 نفر ، تاب اسپین با سرعت 8 دور در دقیقه ،تاب گردان جایروسوئینگ با سرعت 9 دور در دقیقه ، سورتمه با سرعت 44 کیلومتر بر ساعت ،کشتی دوبل و تاب خوردن بین آسمان و زمین ، چرخش صندلی فضایی در ارتفاع 13 متری و گردباد اشاره کرد .

  شهربازی پارک ملت مشهد

  شهربازی پارک ملت مشهد : بزرگراه وکیل آباد ، پارک ملت مشهد ، ورودی از طرف بلوار امامت ، تلفن : 05136094986

  7 . باشگاه های پینت بال مشهد

  خوشبختانه شهر مشهد از نظر بازی پینت بال نیز غنی است. بیش از 6 باشگاه پینت بال در بخش های مختلف شهر وجود دارد و به سرگرم کردن افرادی که به کثیف کاری و جنگ نمایشی علاقه دارند مشغول است. پینت بال جزو تفریحات لوکس به شمار می رود و چیزی از هیجان کم ندارد. در این بازی ، گلوله های کوچک و رنگی به شکل تیر در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد که به محض رسیدن به هدف از هم پاشیده شده و افراد را حسابی رنگی می کند.

  معروف ترین باشگاه های پینت بال مشهد :

  باشگاه های پینت بال مشهد

  * باشگاه پینت بال جام جم مشهد در نزدیکی پدیده شاندیز

  * باشگاه پینت بال سرزمین خورشید (الماس شهر) روبروی مرکز خرید الماس شرق مشهد

  * باشگاه پینت بال نامبر وان (Number 1) در بلوار وکیل آباد و نرسیده به نمایشگاه

  * باشگاه پینت بال آیریس یا پیروزی مشهد در بلوار پیروزی (قبل از میدان جام عسل)

  8 . تله کابین ، تله سیژ و زیپ لاین در مشهد

  اگر به سواری با تله کابین و تله سیژ ، آن هم در طبیعتی بکر و مناطق خوش آب و هوای مشهد علاقه دارید باید به سمت طرقبه رفته و ماشین را به سمت مجموعه تفریحی چالیدره برانید. تله کابین مجموعه چالیدره حدودا 270 متر طول دارد و از روی سد و رودخانه و ارتفاعات منطقه می گذرد. شایان ذکر است که گفته شود در این دریاچه امکاناتی مثل غواصی نیز وجود دارد. شاید این تله کابین نسبت به تله کابین های سایر نقاط ایران ساده تر باشد ولی قرار گرفتن در کنار تفریحات دیگری مثل :

  زیپ لاین ، ترن کوهستانی ، تله سیژ و انواع قایق ها ، یک روز کامل را در چالیدره برای گردشگران می سازد.

  زیپ لاین یکی از ورزش های مهیج به شمار می رود که در آن افراد به یک بند آویزان شده و در طول آن مسیر روی آن بند سر می خورند .

  سیم بُکسل و طناب ها به دو نقطه محکم در دو سوی مناطقی مرتفع وصل می شود. می توان در این تفریح حس عقابی را تجربه کرد که به سوی طعمه اش شیرجه می رود.

  تله کابین ، تله سیژ و زیپ لاین در مشهد

  9 . پارگلایدر و پاراموتور در مشهد

  پاراگلایدر یا پاراموتور از انواع چتربازی است که پروازی بسیار راحت و بی دردسر را به همراه کلی هیجان نصیب افراد می کند . برای آن هایی که عاشق پرواز هستند ، پاراگلایدر مشهد بهترین گزینه است . سوار شدن بر آن هیچ مهارت خاصی لازم ندارد ؛ تنها باید باد ، موافق باشد و به یک موتور و چتر مناسب وصل شوید .

  در مشهد چندین باشگاه پاراگلایدر و سقوط آزاد وجود دارد :

  پارگلایدر و پاراموتور در مشهد

  * باشگاه هورموز در میدان جانباز

  * باشگاه آیریان در جلال آل احمد

  * باشگاه ققنوس در بلوار صارمی

  * باشگاه بر بال آسمان در بلوار فلسطین

  * باشگاه ورزش های هوایی ایریان در بلوار وکیل آباد

  محل اکثر پروازها معمولا در ارتفاعات شاندیز مشهد است .

  10 . پیست موتور سواری ، دوچرخه سواری و اتومبیلرانی در مشهد

  البته بیشتر افرادی که سراغ این رشته ها می روند ، به آن به دید یک رشته ورزشی نگاه می کنند و معمولا خودشان دوچرخه حرفه ای ، موتور کراس و ماشین های مسابقه ای دارند . ولی اگر جزء این دسته افراد نیستید ، پیشنهاد می کنیم تنها برای تماشای حال و هوای پیست ها هم که شده سری به آنجا بزنید . معروف ترین مسابقات در مشهد ، مسابقات قهرمانی اتوموبیلرانی ، مسابقات موتور کراس و دوچرخه سواری صحراست .

  پیست موتور سواری ، دوچرخه سواری و اتومبیلرانی در مشهد

  موتور کراس : ابتدای جاده شاندیز

  پیست دوچرخه سواری : جاده شاندیز

  پیست اتومبیلرانی ثامن مشهد : جاده شاندیز ، تلفن : 33666465

  جشنواره ها و فستیوال های مشهد

  در طول سال جشنواره های مختلفی با اهداف مختلف در سراسر کشور ایران برگزار می شود . شاید بتوان گفت جشنواره ها مهم‌ترین اتفاق برای دور هم جمع کردن افراد با علاقمندی‌های مشابه است ؛ جایی برای کشف بیشتر و بهتر دنیا و فضای محبوب‌مان. با هم تعدادی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هنری سالانه‌ی مشهد را ، که به نظر می‌رسد هیچ اهل هنر و فرهنگی نباید از دست بدهد ،

  مرور می‌کنیم :

  جشنواره ها و فستیوال های مشهد

  • نمایشگاه بین المللی کتابرضوی
  • جشنواره موسیقی فجر مشهد
  • جشنواره فیلم فجر مشهد
  • جشنواره تئاتر فجر مشهد
  • نمایشگاه قرآن مشهد

  البته نمایشگاه های دیگری در حوزه های مختلف در مشهد برگزار می شوند که برخی از آنها عبارتند از :

  • نمایشگاه های تخصصی ماشین آلات و صنایع مختلف
  • نمایشگاه های صنایع غذایی
  • نمایشگاه های مبلمان و تولیدات چوبی
  • نمایشگاه های تجهیزات صنعتی مشاغل مختلف
  • نمایشگاه های مذهبی عفاف و حجاب
  • نمایشگاه های مخصوص کودکان و نوجوانان در زمینه های علمی و هنری و ادبی

  مراکز خرید محبوب شهر مشهد

  یکی از جاذبه های گردشگری شهر مشهد برای گردشگران و مسافرین این شهر زیارتی و سیاحتی بعد از زیارت حرم امام رضا (ع) ، خرید سوغاتی در مراکز خرید مشهد می باشد. یکی از دلایل اهمیت بازارها و مراکز خرید مشهد به دلیل وجود فرهنگ خاص در زمینه کسب تجارت و ارتباطات اجتماعی است به همین خاطر شهر مشهد علاوه بر بازارهای متنوع و قدیمی برای خدمت رسانی بهتر به مسافران و زائران از بازارهای محلی هم برخوردار است. در این بخش قصد داریم تا شما را با برخی از مهم ترین بازارهای مشهد آشنا کنیم .

  1 . مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

  یکی از محبوب ترین مراکز خرید در مشهد مجتمع تجاری و تفریحی الماس شرق است. این مجموعه دارای شش طبقه و شامل 1238 واحد تجاری و مغازه دیدنی به اضافه شهربازی ، سینما پنج بعدی ، رستوران و کافی شاپ ، آکواریوم ،سرزمین عجایب ،آب‌نما جامپینگ ، سالن نمازخانه و سالن اجتماعات ، پارکینگ طبقاتی ، بازار چینی‌ها ، نمایندگی‌های معتبر لوازم خانگی و پوشاک مارک، پنج بانک رسمی و آژانس‌های هواپیمایی می‌باشد که نمایی از معماری مدرن و اسلامی را به نمایش می گذارد.

  مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

  مجتمع تجاری الماس شرق : مشهد ، انتهای بلوار خیام ، بلوار بهارستان ، مجتمع تجاری الماس شرق

  2 . مجتمع تجاری پروما مشهد

  مجتمع تجاری پروما مشهد یکی از مجموعه فروشگاه های زنجیره ای پروما در سطح کشور می باشد .

  در این مجتمع تجاری انواع مواد خوراکی ، میوه ، البسه ، کیف و کفش ، لوازم خانگی ، پوشاک ، زعفران ،

  خشکبار و سوغات مشهد بفروش می رسد .

  این مجموعه در چهار طبقه ساخته شده است و علاوه بر هایپرمارکت بزرگ پروما ۲۵۰ واحد تجاری نیز دارد .

  امکاناتی از قبیل : شهربازی ، بولینگ ، بیلیارد نیز در این مجموعه برای گردشگران تورهای مشهد فراهم گردیده است.

  مجتمع تجاری پروما مشهد

  مجتمع تجاری پروما : مشهد ، ضلع شمال شرقی میدان جانباز ، مجتمع تجاری پروما

  3 . مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد

  مرکز خرید آرمیتاژ گلشن با ۳۴ طبقه در حاشیه بلوار هفت‌تیر ، نبش خیابان گلشن یکی از لوکس‌ترین مراکز تجاری مشهد محسوب می شود .

  این مجموعه علاوه بر بخش تجاری از امکانات رفاهی بسیار خوبی نیز بهره‌مند است که این مرکز را از دیگر مراکز خرید در شهر متمایز می‌نماید.

  مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد

  این مجتمع شامل تعداد زیادی واحد تجاری و مغازه دیدنی به اضافه شهربازی سرپوشیده ، سینما ، رستوران و کافی شاپ، سالن نمازخانه و سالن اجتماعات ، پارکینگ طبقاتی و… می‌باشد .

  4 . مجتمع تجاری وصال مشهد

  مجتمع تجاری گردشگری وصال مشهد یکی دیگر از بهترین مراکز خرید مشهد است که در مجاورت الماس شرق ساخته شده است. این دو مجموعه از طریق تونلی زیبا به هم متصل اند.

  مجتمع وصال دارای 400 واحد تجاری شامل : پوشاک ، کیف و کفش ، آرایشی بهداشتی ، عطر و ادکلن ، خشکبار ، لوازم سرگرمی ، لوازم کادویی ، لوازم چوبی و بورس انواع عینک می باشد .

  از امکانات مجتمع وصال می توان به : رستوران اطلسیه ، رستوران وصال ، فست فود max، فست فود وصال ، آبنمای موزیکال ، پارک علمی پروفسور بازیما ، شهر بازی angry birds ، هایپر مارکت سون ، کلبه وحشت ، عکاسخانه ، گیم نت یا ریس نت (race net)، پارک بازی ، نمازخانه ، پارکینگ طبقاتی ، ماشین حمل کودک اشاره کرد.

  مجتمع تجاری وصال مشهد

  مجتمع تجاری وصال : مشهد ، انتهای بلوار خیام شمالی ، بلوار بهارستان ، جنب مجتمع تجاری الماس شرق

  5 . مجتمع تجاری آلتون مشهد

  مجتمع تجاری آلتون مشهد جزء یکی از بلندترین و عظیم‌ترین ساختمان ها و همچنین لوکس ترین برج‌ها و مراکز خرید مشهد و ایران است.در این مجتمع تجاری انواع لوازم آرایشی و بهداشتی ، پوشاک ، چرم ، کیف و کفش ، تلفن همراه و کالاهای دیجیتال بفروش می رسد.

  مجتمع تجاری آلتون مشهد

  مجتمع تجاری آلتون : مشهد ، بلوار دانشگاه ، بین دانشگاه ۲۲ و ۲۳ ، مجتمع تجاری آلتون

  6 . مجتمع تجاری زیست خاور مشهد

  مرکز خرید زیست خاور مشهد از جمله اولین مراکز خرید مشهد می باشد که روزانه مورد بازدید هزاران زائر و گردشگر قرار می گیرد .

  این مجموعه آمیزه ای زیبا از هنر معماری ایرانی و اروپایی است .

  مجتمع زیست خاور ابتدای خیابان کوهسنگی و در مرکز شهر در میان یکی از معتبرترین میدان های مشهد یعنی میدان دکتر علی شریعتی قرار گرفته است و از اماکن مذهبی و نقاط دیدنی شهر فاصله چندانی ندارد . این مجموعه دارای 4 طبقه و 698 واحد تجاری می باشد ، و در آن انواع پوشاک ، کیف و کفش ، خوراکی ها ، اقلام مذهبی و انواع سوغات مشهد بفروش می رسد .

  مجتمع تجاری زیست خاور : مشهد ، ضلع جنوب غربی میدان شریعتی (تقی آباد) ، جنب خیابان کوهسنگی ۲ ، مجتمع تجاری زیست خاور

  7 . مجتمع تجاری آسمان مشهد

  مجتمع تجاری تفریحی آسمان مشهد واقع در میدان 17 شهریور مشهد یکی از مراکز خرید مدرن مشهد بشمار می آید که 700 واحد تجاری دارد .

  این مجموعه دارای به روز ترین و شیک ترین محصولات است و شما می توانید در کنار خرید وسایل و کالای مورد نیاز خود ، از خدمات و امکانات رفاهی مجموعه تجاری آسمان از جمله رستوران و فست فود و شهربازی سرپوشیده نیز بهره مند شوید .

  مجتمع تجاری آسمان مشهد

  8 . مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد

  مجتمع ویلاژ توریست مشهد یکی از مراکز تجاری ، رفاهی و گردشگری مشهد است که مدت کوتاهیست راه اندازی شده اما با این حال در بین شهروندان و مسافران ، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است .

  مجتمع ویلاژ توریست مشهد با امکانات و سرگرمی های مناسب خود شامل :

  فروشگاه های خرید ، شهربازی ، بولینگ و بیلیارد ، رستوران ، فست فود و کافی شاپ و نمایشگاه دائمی صوت و تصویر و لوازم خانگی موجب می شود شما یک روز کامل را در این مجموعه به خوبی سپری کنید.

  مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد

  مجتمع تجاری ویلاژ توریست : مشهد ، ابتدای جاده طرقبه ، ویلاشهر ، مجتمع تجاری تفریحی ویلاژ توریست

  9 . مجتمع تجاری آرمان مشهد

  مجتمع آرمان یکی از بزرگترین و مدرن ترین مجتمع های تجاری ، تفریحی و اقامتی مشهد است .

  این مجموعه در بخش مرکزی دارای فضای مفرح ، آبشار و صخره های بسیار بزرگ ، محل بازی و تفریحگاه برای کودکان و بزرگسالان می باشد .

  فود کورت مجموعه با ظرفیت ۱۳۰۰ نفر پذیرای مسافران محترم تورهای مشهد است .

  این مجتمع ۱۳ طبقه شامل ۳۵۹ واحد تجاری ۲۹۰ واحد اقامتی و ۱۱۹ واحد مسکونی است و ظرفیت پارکینگ آن نیز ۴۴۵ می باشد.

  مجتمع تجاری آرمان مشهد

  مجتمع تجاری آرمان : مشهد ، خیابان نواب صفوی ، نرسیده به بلوار وحدت ، مجتمع تجاری آرمان

  10 . بازار رضا مشهد

  در فاصله بسیار کمی از حرم امام رضا (ع) ، در ضلع شرقی خیابان امام رضا ، بازار بزرگ رضا قرار دارد

  که یکی از مهم‌ترین مراکز خرید مشهد برای زائرین و گردشگران به شمار می رود .

  بازار رضا از قدیمی ترین مراکز عرضه سوغاتی و صنایع دستی در شهر مشهد است که بنا و ساختار آن از معماری سنتی و زیبای ایرانی بهره گرفته است .

  در بازار رضای مشهد که طول آن نزدیک به یک کیلومتر است انواع سوغات مشهد از قبیل :

  سجاده ، مهر ، تسبیح ، انگشتر فیروزه و عقیق ، عطر ، زعفران ، زرشک ، نبات و انواع ادویه بفروش می رسد.

  این بازار در دو طبقه احداث شده‌ است که در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک صنایع دستی ، طلاکاری ،

  فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده‌ است و پر رفت و آمد ترین بین مراکز خرید مشهد است !

  بازار رضا مشهد

  بازار رضا مشهد : مشهد ، ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) ، بازار رضا

  غذاهای مخصوص شهر مشهد

  خراسان رضوی ، قدمت زیاد و فرهنگی بسیار غنی دارد و در تمامی زمینه ‌ها که فرهنگ غذایی هم یکی از آنهاست حرفی برای گفتن دارد .

  مردم این سرزمین پهناور و کهن ، در جشن‌ها و مناسبت ‌های گوناگون ، غذاهای سنتی مناسب با آن رویداد را طبخ می ‌کنند

  که هر کدام از این غذاها طعم و مزه دلچسب مخصوص بخود را دارد .

  1 . شله مشهدی

  یکی از غذاهای بسیار خوشمزه ی مشهدی ها که دارای ارزش غذایی بسیار بالایی نیز هست ، شله مشهدیست.

  این غذای مشهدی سرشار از حبوبات مختلف است که بسیار غنی و سیر کننده هستند و یک وعده ی کامل و مقوی بحساب می آید. زنان با سلیقه مشهد بیشتر برای دادن نذری از این غذا استفاده می کنند.

  مواد اولیه شله :

  لوبیا چیتی ، لوبیا سفید ، لوبیا رشتی ، برنج نیم دونه ، بلغور گندم ، ماش ، عدس ، گوشت گوساله و ادویه هایی همچون نمک و فلفل.

  فوت کوزه گری در پخت این غذای سنتی این است که در آن از گوشت تازه و بسیار زیادی استفاده می کنند تا طعم فوق العاده ای بگیرد.

  شله مشهدی

  2 . شیشلیک شاندیز مشهد

  شیشلیک نوعی کباب مرغوب است . این غذا در اصل از گوشت بره تهیه می‌شود ، اما با توجه به علاقه‌ی مردم ممکن است، از گوشت های دیگر نیز برای طبخ آن استفاده شود.

  شیشلیک از اولین انتخاب‌ها در میان غذاهای مشهد است که از جمله غذاهای گران قیمت بحساب می آید .

  این غذای لذیذ تشکیل شده از شش تکه گوشت راسته گوسفندی.

  درست است که شیشلیک را در تمام نقاط ایران می توانید میل کنید ولی شیشلیک شاندیز چیز دیگری است که نوع طبخ و طعم متفاوتی دارد.

  شیشلیک شاندیز مشهد

  3 . دیگچه مشهدی

  دیگچه یکی دیگر از غذاهای سنتی مشهد است و در واقع نوعی دسر به شمار می رود که شبیه به شیر برنج است .

  اهالی مشهد در ماه‌های محرم و صفر و در مراسم مذهبی این غذا را طبخ می ‌کنند .

  این دسر از برنج ، شیر ، شکر ، کره ، هل ، زعفران و گلاب تهیه می شود و بسیار لذیذ است که می توان از آن به عنوان یک نوع شیرینی هم استفاده کرد .

  دیگچه مشهدی

  4 . آش ماست

  آش ماست که بعضی ها آن را به اسم آش دوغ نیز می شناسند یکی از غذاهای سنتی مشهد است و در میان افراد ، بسیار پرطرفدار می باشد .

  آش ماست مشهد شیوه طبخ متفاوتی دارد ، این غذا بسیار ساده و خوشمزه است که می توانید از آن به عنوان یک وعده غذایی کامل

  و یا پیش ‌غذا استفاده نمایید .

  مواد اولیه برای تهیه آش ماست : ماست ، سینه مرغ ، برنج ، لپه ، سیر ، پیاز ، شوید خشک ، نعنا ، نمک ، فلفل ، زعفران و برگ‌ بو

  5 . یتیمچه مشهدی

  یتیمچه یکی دیگر از غذاهای سنتی مشهد است که بسیار سریع و راحت می پزد ، بسیار ارزان و خوشمزه هم هست. اصالت یتیمچه مشهدی به شهر نیشابور بر می گردد ولی در مشهد هم می توانید این غذا را میل کنید و لذت ببرید. در یتیمچه‌ مشهدی از عدس ، لوبیا ، پیاز ، زردچوبه ، دارچین ، فلفل ، نمک ، نخود و بادمجان استفاده می شود. در مشهد معمولا یتیمچه را با ماست موسیر ، سبزی ‌خوردن و ترشی میل می کنند ، نوشیدنی پیشنهادی در کنار این غذا ، شربت آبلیمو می باشد .

  یتیمچه مشهدی

  6 . چنگالی مشهد

  اسم اصلی این غذای مشهدی چنگ مالی است و چنگال دقیقا اشاره ای مستقیم به چنگال های دست می باشد. شاید نام این غذای مشهدی ها کمی برای شما عجیب و غریب باشد ولی وقتی از آن بچشید بدون شک عاشق طعم این غذای سبک که بیشتر به عنوان عصرانه میل می شود ، خواهید شد .

  برای درست کردن این عصرانه لذیذ به :

  نان بیات و خرد شده ، روغن ، عسل یا شکر و یا شیره ی نبات احتیاج دارید ابتدا نان ها را در روغن داغ سرخ کنید و بعد به آن عسل ، شکر یا شیره ی نبات هر کدام که دوست داشتید را اضافه کنید ، بگذارید اندکی خنک شود و بعد نوش جان کنید .

  چنگالی مشهد

  از دیگر غذاها می توان به : آش لخشک ، رشته پلو ، اشکنه ، قوروت ، پلوی مخلوط ، کوکوی شیرین ، خورشت ریواس و دیزی سنگی مشهد اشاره کرد .

  رستوران های معروف شهر مشهد

  از آنجایی که شهر مشهد به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری و توریستی در ایران به حساب می آید ،

  علاوه بر جنبه زیارتی باید به سایر جنبه های گردشگری در سفر با تورهای مشهد نیز توجه داشت .

  یکی از مهمترین جاذبه ها ، رستوران های مشهد است، زیرا علاوه بر هتل های مشهد ، جاذبه های گردشگری و مراکز خرید در تورهای مشهد، رستوران و غذاهای خوشمزه و لذیذ مثل شیشلیک و دیزی نیز اهمیت ویژه ای در سفر دارد.

  1 . رستوران پسران کریم

  واقع در بلوار خیام 23 (فرهاد 22) است که از سال 1300 شروع به کار کرده و در حال حاضر شعبات دوم و سوم این رستوران در

  برج آلتون و انتهای خیام شمالی مجتمع مروارید پذیرای مهمانان و همشهریان عزیز می باشد. شعبه‌ی مرکزی رستوران ، بنایی قدیمی‌تر دارد و سالن آن بیشتر وقت‌ها بسیار شلوغ است.

  رستوران پسران کریم از رستوران های قدیمی و معروف مشهد است که با کیفیت عالی غذاها و سرویس دهی خوب و قیمت مناسب در محیطی دنج با سرو انواع غذاهای ایرانی پذیرای مشتریان خود است .

  رستوران پسران کریم

  نشانی رستوران پسران کریم مشهد : بلوارسجاد ، خیابان فرهاد ، فرهاد ۲۲ ، انتهای کوچه سمت راست

  2 . رستوران معین درباری

  رستوران معین درباری از رستوران‌های قدیمی مشهد است که با قدمتی ۱۰۰ ساله انواع غذاهای اصیل و سنتی ایرانی را به شما ارائه می‌دهد .

  حاج اصغر معین درباری در محله چهارسوی نوغان اولین رستوران معین درباری را افتتاح کرد .

  رستوران معین درباری مشهد چند نسل توسط خاندان معین درباری اداره شده تا اینکه امروزه حاج علیرضا معین درباری چهارمین نسل از

  برند معین درباری مدیریت رستوران را به عهده دارند . ایشان بیش از ربع قرن است که فعالیت اجداد خود را ادامه می دهند .

  در رستوران معین درباری مشهد انواع غذاهای لذیذ ایرانی ازجمله چلو ها و کباب ها سرو می شوند .

  رستوران معین درباری

  نشانی رستوران معین درباری مشهد : مشهد ، خیابان پاسداران (جم) ، بین پاسداران ۲ و ۴ ، مقابل هتل باختر

  3 . رستوران معلق مشهد

  اگر دنبال هیجان و غذا یک‌جا هستید و از ارتفاع نمی‌ترسید حتماً به رستوران معلق مشهد که غذاخوری هیجان‌انگیزیست بروید .

  این رستوران با ظرفیت ۳۲ نفر میهمان و ۱۰ خدمه ، با وزن کلی ۹ تن طراحی شده و تا ارتفاع ۴۰ متر ، فقط در جهت عمودی ، بالا و پایین می‌رود .

  در هر نوبت یک‌ساعته ، امکان پذیرایی از ۳۲ نفر در این رستوران وجود دارد . موسیقی زنده ، زمان سرو غذا نواخته می‌شود.

  رستوران معلق مشهد

  نشانی رستوران معلق مشهد : مشهد ، کیلومتر ۱۰ جاده شاندیز – مشهد ، دهکده شاندیز

  4 . رستوران باغ زیتون ٢ (سجاد)

  رستوران باغ زیتون ٢ (سجاد) یکی از رستوران های معروف مشهد است که به دلیل طبخ غذاهای ایتالیایی بسیار محبوب است .

  این رستوران که انواع غذاهای ایتالیایی مثل پیتزا و پاستا را سرو می‌کند ،

  استیک فوق العاده‌ای هم دارد که یکی از خاص‌ترین غذاهای منوی خوب رستوران باغ زیتون ۲ است .

  نشانی رستوران باغ زیتون ٢ : بلوار سجاد ، بهار 10 ، خیابان 10/3

  5 . چلو کبابی امید مشهد

  یکی از برجسته‌ترین دلایلی که رستوران امید را در فهرست رستوران های معروف مشهد قرار می‌دهد ، طعم فوق‌العاده‌ کباب‌های آن است

  که بسیاری از مردم را به مشتری همیشگی این رستوران تبدیل کرده است .

  رستوران امید مشهد ۱۰۰ سال قدمت دارد . پیشنهاد ما به شما کباب کوبیده‌ی این رستوران است .

  نشانی چلوکبابی امید مشهد : مشهد ، خیابان فدائیان اسلام ، فدائیان اسلام ۲۱ ، بین شهید عرفانی ۱ و ۳

  6 . رستوران ایتالیایی لیو

  این رستوران انتخاب کسانی‌که می‌خواهند ساعاتی آرام و خلوت داشته باشند .

  رستوران لیو یکی از رستوران های معروف مشهد در زمینه‌ی غذاهای ایتالیایی از پنه تا پننی است و سالادهای بسیار هیجان‌انگیز و متنوعی دارد .

  نشانی رستوران ایتالیایی لیو مشهد : مشهد ، میدان آزادی ، میدان پارک ، نبش آزادی یک ، جنب تالار و رستوران رویال طلایی

  7 . رستوران شایان شاندیز ، پاتوق شیشلیک خورها

  اگر از طرفداران پر و پا قرص شیشلیک هستید ، رستوران شایان شاندیز یکی از رستوران های معروف مشهد است که یکی از بهترین تجربه‌های شیشلیک‌خوری را به شما هدیه می‌دهد.

  رستوران شایان شاندیز

  نشانی رستوران شایان شاندیز مشهد : مشهد ، نرسیده به شاندیز ، قبل از میدان پدیده

  8 . رستوران سدروس مشهد

  این رستوران با شعار « طعمی لذیذ ، خاطره‌ای ماندگار » همیشه با بهترین و لذیذ ترین غذاها در 4 شعبه پذیرای میهمانان خود بوده است .

  کیفیت غذاهای رستوران سدروس مشهد مثال زدنی است و در منوی غذایی خود مقدار گوشت به کار رفته و مواد اولیه هر غذا را درج کرده اند .

  میز اردور هم به صورت سلف سرویس بوده و رایگان است .

  در بین 4 شعبه ی رستوران سدروس مشهد شعبه ی چهارم یعنی شعبه ی واقع در جاده ی شاندیز مشهد از همه مشهورتر است .

  نشانی شعب رستوران سدروس مشهد

  شعبه ۱ : بلوار سازمان آب ، شهید صادقی ۱۳
  شعبه ۲ : بلوار ۱۷ شهریور شمالی ، نبش ۱۷ شهریور شمالی ۱۲
  شعبه ۳ : خیابان رضا شهر ، چهارراه دعبل خزایی
  شعبه ۴ : جاده شاندیز ، نبش ویرانی۳

  سوغات شهر مشهد

  خرید سوغاتی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به مشهد است . همه ما با شنیدن نام مشهد یاد زعفران قرمز رنگ می‌افتیم .

  زعفران یا طلای سرخ ، زرشک ، انواع فرش و گلیم ، عطریات ، محصولات ابریشمی ، نمد ، پیکره‌های سنگی ، سنگ فیروزه و بسیاری از محصولات دیگر از جمله : گیوه ، چاروق ، انواع مهر و تسبیح و بافته های مربوط به نشانه‌ها و پرچم های مذهبی از معروفترین سوغات و هدایای سرزمین خورشید می باشد .

  بسیاری از مسافران و زائران تورهای مشهد که تاکنون به خراسان رضوی سفر کرده اند بدون شک خاطره نقش و ترکیب فرش های کاشمر ، زینت آلات فیروزه و عقیق نیشابور ، مصنوعات سنگى مشهد ، کلوچه زنجبیلی و گیاهان دارویی سبزوار ، زعفران تربت حیدریه ، ساغری و پوستین قوچان و قالی و قالیچه تربت جام را به یاد سپرده اند .

  اطلاعات ضروری شهر مشهد

  کد مخصوص شهر مشهد 051 می باشد و شماره تلفن های ضروری آن شامل :

  110 فوريتهاي پليس / 115 اورژانس / 118 اطلاعات تلفني / 125 آتـش نشانـي / 137 شهرداري تهران/ 199 اطلاعات فرودگاه و 32258001 اطلاعات حرم امام رضا(ع) می باشد .

  از آنجایی که امروزه در شهر مشهد اپراتورهای مختلف تلفن های همراه چون همراه اول ، ایرانسل ، رایتل و…. راه اندازی شده اند پیش شماره های زیادی در اختیار کاربران قرار گرفته است ، ولی اصلی ترین کد موبایلی برای شهر مشهد 0915 می باشد .

  فاصله از تهران : ۸۸۸ کیلومتر

  مدت سفر هوایی : حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه

  مدت سفر با قطار : با قطار سریع السیر ۷ ساعت با قطار معمولی ۱۲ ساعت

  مدت سفر زمینی : حدود ۱۰ ساعت بدون توقف

  فرودگاه بین المللی مشهد تا مرکز شهر مشهد : حدود ۷ ساعت

  فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی مشهد : آذربایجان شرقی ، مشهد ، میدان بزرگ آذربایجان ، بلوار شهید بابایی ،

  فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی مشهد

  فرودگاه بین المللی مشهد : استان خراسان رضوی ، شهر مشهد ، بلوار فرودگاه ، فرودگاه بین المللی مشهد

  مسیرهای دسترسی به شهر مشهد

  سفر به مشهد مقدس به دو صورت هوایی و زمینی و در قالب تورهای مختلف برای تمامی مسافران مشتاق به زیارت امام رضا (ع) میسر است .

  باتوجه به ازدیاد درخواست های زائران ، گزینه های مختلفی برای سفر به این شهر با عنوان های مختلفی از تورهای مشهد نظیر : تورهای ویژه مشهد ، تورهای مناسبتی مشهد ، تورهای ارزان قیمت مشهد و … با شرایط و امکانات خاص همان تور پیش روی شماست .

  سفر هوایی به مشهد

  راحت‌ترین و سریع‌ترین راه رسیدن به حرم امام رضا (ع) ، سفر با هواپیما است .

  فاصله هوایی تهران – مشهد 741 کیلومتر است و طول پرواز یک ساعت و بیست و پنج دقیقه .

  فرودگاه هاشمی نژاد مشهد در جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته است .

  این فرودگاه دومین بخش پرتردد در کشور می باشد که در طول روز حداقل 170 پرواز و حداکثر 240 پرواز را به مسافران ارائه می دهد. این فرودگاه 34 مسیر داخلی و 20 مسیر خارجی را پوشش می‌دهد و روزانه میزبان حدود 22000 مسافر داخلی و خارجی است. در واقع 14 شرکت داخلی و 16 شرکت خارجی در این مجموعه فعال هستند. شما از فرودگاه براحتی می‌توانید با مترو ، اتوبوس و تاکسی های فرودگاه به هر کجای شهر بروید.

  جدول زمانی پرواز تا مشهد از شهرهای مختلف ایران :

  پرواز تهران مشهد : 1ساعت و 20دقیقه

  پرواز اصفهان مشهد : 1ساعت و 11 دقیقه

  پرواز یزد مشهد : 59 دقیقه

  پرواز شیراز مشهد : 1ساعت و 25 دقیقه21

  پرواز کیش مشهد : 2ساعت (پرواز مستقیم(

  پرواز قشم مشهد : 2ساعت

  پرواز تبریز مشهد : 1ساعت و 43 دقیقه

  پرواز اهواز مشهد : 1ساعت و 39 دقیقه

  پرواز بندرعباس مشهد : 1ساعت و 31 دقیقه

  سفر زمینی به مشهد

  امروزه حدود 30 درصد از زائران حرم امام رضا (ع) خواهان تورهای زمینی مشهد هستند که به درجات مختلف

  قطار بستگی دارد و پیشنهادهای متفاوتی را در اختیار مسافران تورهای مشهد قرار می دهد .

  سفر با قطار

  مسیر ریلی تهران – مشهد بی شک پر رفت و آمد ترین مسیر ریلی کشور است .

  قطارهای مسیر تهران – مشهد بخصوص قطارهای لوکس در سال‌های اخیر در حال رقابت با هواپیما، از نظر قیمت و امکانات هستند.

  طول سفر با قطار بسته به نوع قطار (تندرو و یا معمولی) از 8 ساعت تا 11 ساعت متفاوت است.

  برای مثال قطارهای فدک ، لوکس و گران قیمت بوده و قطارهای رجا و یا جوپار قیمت های مناسب‌تری دارند.

  راه آهن مشهد در مرکز شهر و در نزدیکی حرم قرار گرفته است.

  این مجموعه جزء 20 شاهکار معماری بعد از جنگ جهانی دوم آسیا بحساب می آید.

  راه آهن مشهد مجهزترین راه آهن ایران محسوب می شود.

  خطوط ریلی مرتبط به این ایستگاه از شهرهای مختلفی چون :

  تهران ، شاهرود ، سمنان ، طبس ، اصفهان ، تبریز ، مهاباد ، اهواز ، شبستر ، ملایر ، قم ، زنجان ، قزوین ، کرج ، کاشان ، یزد ، کرمان ، بندرعباس ، ساری ، شیراز و سرخس می گذرد.

  جدول زمانی سفر با قطار به مشهد از شهرهای مختلف :

  قطار تهران مشهد : 12 ساعت

  قطار اصفهان مشهد : 18 ساعت

  قطار شیراز مشهد : 24 ساعت

  قطار یزد مشهد : 14 ساعت و 30 دقیقه

  قطار قم مشهد : 13 ساعت

  قطار تبریز مشهد : 25 ساعت

  قطار اهواز مشهد : 26 ساعت

  قطار بندرعباس مشهد : 22 ساعت

  قطار ساری مشهد : 15 ساعت

  سفر با اتوبوس

  یکی از راه‌های دیگر سفر به مشهد ، استفاده از اتوبوس است.

  طی کردن مسیر تقریبا 900 کیلومتری تهران به مشهد با اتوبوس شاید کمی طولانی و خسته کننده باشد،

  اما در هزینه سفر شما صرفه جویی می‌شود.

  اگر برای این سفر اتوبوس را انتخاب کردید ، حداقل باید 13 ساعت زمان بگذارید.

  برای سفر به مشهد با اتوبوس از شمال به پایانه معراج از جنوب به پایانه امام رضا از شرق پایانه به راه ابریشم باید مراجعه کنید.

  جدول زمانی سفر با اتوبوس به مشهد از شهرهای مختلف :

  تهران مشهد : 12 ساعت

  اصفهان مشهد : 13 ساعت

  شیراز مشهد : 16 ساعت

  یزد مشهد : 11 ساعت

  قم مشهد : 11 ساعت

  تبریز مشهد : 16 ساعت

  اهواز مشهد : 19 ساعت

  بندر عباس مشهد : 18ساعت

  سفر با ماشین شخصی

  آخرین روشی که می‌توان با استفاده از آن به شهر مشهد سفر کرد ، استفاده از ماشین شخصی می‌باشد که یکی از پرکاربردترین وسایل حمل‌ونقل سفر بین‌شهری محسوب می‌گردد .

  در این روش عمده هزینه مربوط به بنزین اتومبیل می‌باشد .

  البته قبل از مسافرت با ماشین شخصی باید اتومبیل خود را به مراکز تعمیرات اتومبیل برده و از صحت کارکرد آن در طول سفر اطمینان حاصل کنید .

  فاصله تهران تا مشهد حدود 890 کیلومتر است و با ماشین شخصی تقریبا 9 ساعت طول می‌کشد.

  برای سفر به مشهد با ماشین ، دو مسیر وجود دارد : یکی از جاده سمنان و دیگری از جاده شمال ؛ که جاده سمنان تقریبا سه ساعت نزدیکتر است ،

  اما مسیر یکنواخت کویری ممکن است خسته‌تان کند. شما در مسیر از شهرهای گرمسار ، سرخه ، سمنان ، دامغان ، شاهرود ، سبزوار و نیشابور عبور می‌کنید .


  برچسب: در صورتی که بدنبال تورهای مشابه این تور می باشید، می توانید از لینکهای زیر استفاده کنید.