آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

فیلترها

مدت سفر

نوع سفر

بودجه سفر (تومان)


ایرلاین

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته

تورهای کویر مرنجاب


تورهای زمینی بهار

399000تومان

تورهای زمینی بهار

1

از 1 و نیم روزه

1398-01-20

تور کویر مرنجاب کاشان

199.000 تومان

تور آفرود کویر

299.000 تومان

تور آفرود کویر

1

1 شب و 2 روز

1398-08-12

تورهای کویر مرنجاب

تورهای کویر مرنجاب

گفته می شود که نام “مرنجاب” توسط شاه عباس انتخاب شده است. بعضی نیز می‌ گویند که کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این کویر کاری بسیار طاقت فرسا و سخت بوده، به همین دلیل قبلا به تورهای کویر مرنجاب «مرد رنج آب» می ‌گفتند که رفته رفته تغییر کرد و به مرنجاب تبدیل شد. این نام از یک کلمه رامش گرفته شده است که به کانالهای آب شیرین موجود در بیابان اشاره دارد. این کویر بخشی از جاده معروف ابریشم بود که در گذشته از آن برای اتصال اروپا و چین استفاده می کردند.

بهترین زمان سفر به تورهای کویر مرنجاب

اگر از آن دسته افرادی هستید که تحمل گرما و نور مستقیم خورشید برایتان دشوار است، باید بگوییم تقریبا در تمام طول سال در کویر با این شرایط رو به رو خواهید شد. اما بهترین زمان برای گردش در این پهنه‌ ی نارنجی رنگ، از اول آبان تا اواخر فروردین است. اگرچه در این زمان هم ساعت‌ های گرمی از روز را تجربه می ‌کنید، اما به طور کلی می‌ توان گفت درجه‌ ی حرارت این منطقه در پاییز ، زمستان و اول بهار قابل تحمل‌ تر است.

در زمستان هوای روز کویر مرنجاب بسیار معتدل ‌تر است. اما در عین حال باید بدانید که شب‌ های کویری در زمستان بسیار سرد و طاقت‌ فرسا خواهند بود. به همین دلیل این کاملا به سلیقه شما بستگی دارد که کدام فصل را برای سفر خود انتخاب می ‌کنید. اگر واقعا از گرما فراری هستید و اصلا طاقت تحمل گرما را ندارید، می ‌توانید زمستان را به قیمت شب‌ های بسیار سرد به جان بخرید. اگر در زمستان قصد سفر به کویر مرنجاب را دارید، بهتر است فکر کمپ زدن در دل کویر را از سر خود بیرون کنید.

بهترین زمان سفر به تورهای کویر مرنجاب

پوشش جانوری کویر مرنجاب

پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می ‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌ پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد. در سال اخیر یک جفت یوزپلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌ است. به گفته ساکنان محلی هم اکنون ۲۱ قلاده یوزپلنگ در این منطقه وجود دارد.

پوشش جانوری کویر مرنجاب

جاذبه های گردشگری تورهای کویر مرنجاب

کاروانسرای شاه عباس

این کاروانسرا مروارید کویر مرنجاب است. کاروانسرای شاه عباس قبلا در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و اکنون به ثبت ملی رسیده  است. قدمت این کاروانسرا بیش از ۳۵۰ سال است و وسعتی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد. شاید برایتان کمی عجیب باشد اگر بگوییم که تعداد اتاق­های این کاروانسرای پنهان شده در دل کویر ۲۹ عدد است.

هرچند محل احداث این کاروانسرا در شوره زار و در کنار وسیع ترین دریاچه نمک ایران است اما دارای یک قنات آب شیرین است. مطمئن باشید دیدن این بنا خالی از لطف نخواهد بود. وقتی به کاروان سرا رسیدید برای لحظاتی در سکوت به تمام آدم هایی فکر کنید که در طول سالیان دراز مهمان این بنا بوده اند، از قنات آب نوشیده اند و به مسیر خود ادامه داده اند.

کاروانسرای شاه عباس

قنات آب شیرین در کویر مرنجاب

این قنات به چاه دست کن معروف است. وجود قنات  در دل کویر که در آن قطره آبی غنیمت است از جاذبه های کویر مرنجاب محسوب می ‌شود. این قنات در نظر مردم بومی خود آن منطقه بسیار ارزشمند است.

در صورتی که تمایل داشته باشید در مورد این قنات آب شیرین بیشتر بدانید حتما با مردم آن منطقه صحبت کنید. مطمئن باشید هیچ کسی مثل آن ها نمی تواند در مورد شگفتی های کویر مرنجاب و راز و رمزهای آن برایتان صحبت کنید.

تپه های شنی ۷۰ متری در تورهای کویر مرنجاب

کمی دورتر از کاروانسرا  تا چشم کار می‌ کند تپه های شنی  وجود دارد. پیاده روی این تپه ها ۱۵ دقیقه ای طول می ‌کشد. توصیه می ‌شود که کویر نوردی در کویر مرنجاب را صبح  یا نزدیک غروب انجام دهید تا دچار آفتاب گرفتگی و آفتاب سوختگی نشوید. می ‌توانید بالای تپه ‌ها بنشینید و از غروب خورشید در کویر لذت ببرید.

دریاچه نمک کویر مرنجاب

5 کیلومتری که از کاروانسرای شاه عباسی دور می‌ شوید به دریاچه نمک می‌ رسید.  بعد از بارش باران و تبخیر آن اشکال بسیار جالبی از نمک در سطح دریاچه ایجاد می شود که بسیار شگفت انگیز است. این دریاچه از مهمترین مراکز استخراج نمک خوراکی و صنعتی  کشور به شمار می ‌آید.

دریاچه نمک کویر مرنجاب

جزیره سرگردان کویر مرنجاب

این جزیره در میان دریایی ازنمک قرار دارد. جلوه این جزیره چنان زیبا و بدیع است که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. سرگردان بودن این جزیره از خطای دید انسان و شکست نور  نشات می ‌گیرد. زمانی که در دوردست ها ایستاده اید و به جزیره نگاه می کنید به علت گرمای شدید منطقه گویی دو انتهای جزیره در یک افق آبی رنگ محو می شوند.

برخی در گذشته به اشتباه فکر می کنند این جزیره دائما در حال حرکت است. اما به خاطر داشته باشید هنگام دیدن این جاذبه طبیعی حتما از عینک های آفتابی استفاده کنید تا به چشمان شما آسیب نرسد.

تفریحات در تورهای کویر مرنجاب

آفرود سواری

درست است که اصلی‌ ترین هدف از سفر به کویرمرنجاب، لذت بردن از آرامش این مکان است. ولی برای همه سفرها کمی هیجان هم لازم است. اگر اهل هیجان هستید می‌ توانید آفرود سواری و موتور سواری روی تپه های شنی کویر را تجربه کنید.

آفرود سواری

شتر سواری

یکی از جالب‌ ترین کارهایی که می توانید در کویر مرنجاب تجربه کنید شتر سواری است. دیدن کویر درحین شتر سواری  می ‌تواند تصاویر بسیار زیبایی از کویر را در ذهن شما به یادگار بگذارد.

رصد آسمان شب در دل کویر مرنجاب

اگر قصد دارید با تور گردشگری به کویر بروید، توری انتخاب کنید که تجهیزات رصد و متخصص نجوم را داشته باشد تا صورتهای فلکی را کاملا تماشا کنید. اگر با تور هم مسافرت نمی ‌کنید، شب کویر را از دست ندهید و ازدیدن آسمان کویر که بدون آلودگی است لذت ببرید.

آسمان شب در دل کویر مرنجاب

نکات طلایی برای سفر به تورهای کویر مرنجاب

اگر قصد دارید با ماشین به سمت دریاچه نمک بروید ۲۰۰ کیلومتر دورتر از دریاچه، وسیله نقلیه خود را پارک کنید. چون اطراف دریاچه باتلاقی از شن وجود دارد که بعد از فرو رفتن در باتلاق دیگر ممکن است هیچ راه نجاتی نداشته باشید.

برای دیدن جزیره سرگردان حتما قطب نما و جی پی اس همراه داشته باشید.

وقتی به کویر مسافرت می ‌کنید حتما غذا و آب بیشتر از حد معمول با خود همرا داشته باشید.

اگر می ‌خواهید شب رادر در چادر بگذارنید. حتما از چادر مناسب با پنجره های توری استفاده کنید.

شب‌ های کویر بسیار سرد می ‌شود. پس حتما لباس گرم همراه داشته باشید.

کفش مناسب به پا داشته باشید. برای پیاده روی از صندل مناسب استفاده کنید تا شن داخل کفش نرود.

در هنگام روز با این که گرم است از لباس پوشیده استفاده کنید. ترجیحا لباس ‌هایتان گشاد باشد تا راحت باشید و از گرمای کویر اذیت نشوید.

سعی کنید تنهایی به کویر نروید. اما در صورتی که تصمیم گرفته ‌اید به صورت تکی به کویر سفر کنید حتما ساعت حرکت و برنامه خود را به چند نفر اطلاع دهید.

سفر به تورهای کویر مرنجاب

جاده مرنجاب، ناهموار است بهتر است با ماشین ‌های آفرود یا شاسی مسافرت کنید.

در نظر داشته باشید که در مسافت ‌های مشخص استراحت کنید. پیاده روی طولانی در کویر می تواند سبب خستگی شما شود و از ادامه راه باز بمانید.

به حیوانات اطراف خود دقت کنید. در صورتی که شناختی از آن ها ندارید از لمس کردن آن ها اجتناب کنید. بهتر است پیش از سفر به کویر اطلاعات خود را در مورد جانوران آن منطقه تکمیل کنید.

با توجه به زمانی که در کویر خواهید بود مقدار آب خود را جیره بندی کنید. راه رفتن در کویر منجر به تشنگی بیش از اندازه خواهد شد و در صورتی که به میزان کافی آب با خود نداشته باشید ممکن است دچار مشکلات بسیار جدی شوید.

سعی کنید در حد امکان برخی قرص های ضروری مانند مسکن، پمادهای گزیدگی و یا چسب زخم را به همراه خود داشته باشید.

 لذت بی انتهای عکاسی در تورهای کویر مرنجاب

هرچند افسون کویر چنان شما را اسیر خود خواهد کرد که شاید فرصت عکاسی نداشته باشید و یا بهتر است بگوییم عکس گرفتن را فراموش خواهید کرد. اما اگر کمی اهل ذوق باشید می توانید عکس های بسیار جالبی را ثبت کنید. عکاسی از آسمان کویر نیز یکی از پرطرفدارترین تفریح های گردشگران  این منطقه است. یک آسمان پر از ستاره که گویی کافی است تا دستان خود را کمی بالاتر ببرید تا مشت خود را از ستاره هایی درخشان پر کنید.

می توانید قبل از مسافرت در اینترنت به دنبال ایده های عکاسی باشید. سایه های طبیعی ایجاد شده در ماسه بادی های کویر مرنجاب بیشترین تصویر را به خود اختصاص می  دهند. اگر چه ممکن است شما فرصت شکار چنین لحظه هایی را نداشته باشید اما مطمئن باشید کویر به تنهایی آن چنان زیباست که هر عکسی که از آن بگیرید یک شاهکار به شمار بیاید. برای ثبت تصاویر با کیفیت اگر می توانید یک دوربین حرفه ای تهیه کنید اگر بودجه کافی ندارید می توانید از دوربین گوشی خود استفاده کنید.

یکی از این بخش‌ ها، جزیره سرگردان است. این جزیره در دریاچه مسیله قرار دارد و دور تا دور آن را نمک‌زار فرا گرفته است. در برخی از فصول سال که در این منطقه بارندگی رخ می ‌دهد، آب این نمکزار بالا می‌ آید و منظره زیبایی را خلق می ‌نماید.

علاوه بر این جزیره، دریاچه نمک نیز بخش مهم دیگری از این منطقه را شامل می ‌شود. دریاچه نمک آران و بیدگل وسعتی در حدود ۶۴۷ کیلومتر مربع دارد و یکی از مهم ‌ترین جذابیت ‌های گردشگری کویر مرنجاب به شمار می ‌رود. در گذشته مردم معتقد بودند که این منطقه در حال حرکت است، اما بعد‌ها معلوم شد که تنها خطای دید حاصل از سراب، باعث چنین برداشتی شده است. آب دریاچه نمک بر اثر گذر زمان خشک شده است و امروزه تنها رد سفیدی از نمک بر روی زمین باقی مانده و منظره جالبی را خلق کرده است.

عکاسی در تورهای کویر مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب نیز بخش عظیمی از گردشگری کویر مرنجاب را به خود اختصاص داده است. این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است، این یعنی در گذشته، کاروان‌ها برای گذراندن شب‌ های خود به این کاروانسرا مراجعه می ‌کردند، به همین دلیل هم کاروانسرای مرنجاب از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد و برای گردشگران نیز از نقاط جذاب بازدید در کویر مرنجاب به شمار می‌ آید.

امروزه این کاروانسرا شرایط خوبی را برای مسافران فراهم کرده است و به بهترین شکل از آن‌ ها پذیرایی می ‌کند. یکی از اتاق‌ های کاروانسرای مرنجاب به شکل سفره‌ خانه در آمده است و غذا و چای مسافران را تامین می‌ نماید. به علاوه آنکه قسمت پشت بام کاروانسرا نیز محل مناسبی برای تماشای آسمان پرستاره کویر است و می ‌توان از رصد ستاره‌ها در آن لذت برد، در نهایت نیز در ضلع جنوبی این کاروانسرا حوضچه ‌ای قرار دارد که توسط درختان بید و کوره گز محصور شده است. این بخش به دلیل زیبایی زیاد خود، فضای خوبی را برای چادر زدن مسافران فراهم آورده است.

در کنار این موارد می‌ توان به بخش ‌های زیبای دیگری در کویر مرنجاب اشاره کرد که شامل تپه ‌های شنی بلند، دریاچه ‌های نمک، جنگل‌ های تاق، آسمان پرستاره و فوق‌ العاده شب‌ ها و… می ‌شود. در این کویر شترسواری، موتورسواری و آفرود از محبوبیت بسیاری در میان گردشگران برخوردار هستند و می ‌توانند لحظات شیرینی را برای آن ‌ها رقم بزنند.

مسیر‌های رفت و آمد تورهای کویر مرنجاب

یکی از مهم‎‌ ترین معیار‌ها برای بازدید از یک منطقه توریستی، دسترسی و چگونگی مسیر‌های رفت و آمد آن است. در رابطه با کویر مرنجاب می‌توان گفت که این مسئله و معیار، تقریباْ با مشکلی رو به ‌رو نیست. برای آنکه بتوانید به کویر مرنجاب راه یابید مسیر‌های مختلفی پیش رویتان قرار دارد. یکی از این مسیر‌ها شهر آران و بیدگل و به سمت پادگان ارتش و جاده خاکی مرنجاب است که چیزی حدود ۴۵ کیلومتر طول می‌ کشد تا به کویر مرنجاب برسید.

مسیر‌های رفت و آمد تورهای کویر مرنجاب

مسیر بعدی، مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا شروع می‌ شود و بعد به مبارکیه، قصر بهرام، کاروانسرای سفید آب و در نهایت مرنجاب منتهی می ‌شود، البته باید به این مسئله نیز اشاره کنید که تردد از این جاده تا سفیدآب به مجوز سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان سمنان نیاز دارد.

مسیر سوم و آخرین مسیری که برای رسیدن به کویر مرنجاب پیش رویتان قرار دارد مسیر آران و بیدگل به سمت ابوزیدآباد است که در نهایت به کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می ‌رسد.