آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

فیلترها

مدت سفر

نوع سفر

بودجه سفر (تومان)


ایرلاین

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته

تور استونی


هیچ توری برای جستجوی شما پیدا نشد. لطفا فیلترهای جستجو را تغییر دهید و مجددا تلاش کنید.
تور استونی

تور استونی

برای همراه شدن با تور استونی یا گرفتن ویزای این کشور بد نیست درباره ی آن بدانید. تاریخ کشور استونی به دو بخش کاملا مجزا تقسیم شده است. اولین کسانی که در این کشور سکونت داشتند افرادی از قوم آئستی بودند، درحال حاضر نام فعلی کشور استونی هم از این قوم گرفته شده است.

علاوه بر اینها در دوره ای وایکینگ ها هم در استونی ساکن بودند. اوایل قرن 13 میلادی گروه مذهبی که خود را برادران شمشیر می نامیدند به این سرزمین حمله کردند و مردم منطقه را به زور مسیحی کردند.

شهر تالین که امروزه پایتخت کشور استونی است، یکی از شهرهای باقی مانده از آن دوران است اما در گذشته با نام روال شناخته میشد. در طول سالهای گذشته بخش هایی از استونی به تسخیر شوروی سابق در آمد و بعد از جنگ جهانی کشور استونی استقلال خود را اعلام کرد.

تور استونی به کشور استونی کوچکترین کشور حوزه بالتیک، که از چندین جزیره کوچک تشکیل شده است و وسعت بسیار کمی دارد. بیشتر خاک این کشور را جنگل های متعدد تشکیل داده اند. به همین دلیل است که درباره استونی به این موضوع اشاره کردیم که در تولید چوب و صادرات چوب به دیگر کشورها بسیار موفق ظاهر شده است.

تور استونی

در سفر با تور استونی متوجه میشوید که از ابتدای سال 2013، در کشور استونی قانونی تصویب شد که بر اساس آن ساکنان شهر تالین پایتخت این کشور، می ‌توانند به صورت رایگان از کلیه وسایل نقلیه عمومی شهری مانند خطوط مترو، اتوبوس‌ ها یا ترامواها استفاده کنند.

برای بهره‌ مندی از این قانون، تالینی‌ ها کافی است کارت شهروندی با نام «کارت سبز» و آن هم تنها به قیمت دو یورو خریداری کنند. البته شرایط برای گردشگران تور استونی و غیر تالینی ‌ها متفاوت است.

آن‌ ها علاوه بر خرید کارت سبز باید به میزان مورد نیاز برای استفاده از سیستم‌ های حمل و نقل شهری کارت خود را شارژ کنند. دولت استونی مدعی است این طرح نه تنها برای اقتصاد این کشور هزینه ‌ای دربرنداشته است، بلکه آن‌ ها توانسته ‌اند با تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و در خانه نگه‌ داشتن خودروهایشان، از محل کاهش میزان ترافیک و کاهش مصرف سوخت به طور سالانه 20 میلیون یورو صرفه جویی کنند!

مدیران این کشور در حال برنامه ریزی برای رایگان کردن اتوبوس‌ ها و قطارهای بین ‌شهری هستند که هنوز اجرایی نشده است. این را هم بدانید که استونی تنها کشور در اتحادیه اروپاست که چنین تصمیمی برای وسایل نقلیه عمومی خود گرفته است. این در حالی است که اهالی شهرهای لندن و کپنهاگ به ترتیب 233 و 186 یورو به صورت ماهانه برای استفاده از سیستم حمل ‌و‌ نقل عمومی می ‌پردازند!

اقتصاد کشور استونی

کشور استونی یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا محسوب می شود به طوریکه در چند سال اخیر شاهد رشد 11 درصدی اقتصاد کشور استونی بوده ایم. تولید ناخالص داخلی در کشور استونی در حدود 35.23 میلیارد دلار تخمین خورده است که در حدود 9.2 درصد از آن در بخش کشاورزی و همینطور 9.8 درصد از آن در بخش صنعتی دیده می شود به میزان 2.68 درصد از خدمات استونی نیز در بخش تولید دیده می‌ شود.

در ارزیابی های صورت گرفته اینطور به نظر می رسد که این کشور به طور کلی در حدود 668 هزار نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری نیز در کشور استونی در حدود 2.5 درصد اعلام شده است نرخ تورم در استونی نیز 3.6 درصد است. اقتصاد کشور استونی بیشتر بر پایه روابط تجاری و صادرات و واردات است، صادرات کشور استونی بیشتر شامل ماشین‌آلات و تجهیزات است،

صادرات در این کشور چوب و کاغذ و همینطور ماشین‌ آلات و تجهیزات اعلام شده است به طوریکه کشور استونی در زمینه مواد شیمیایی و فلزات نیز رتبه خوبی را فراهم ساخته است. بیشترین میزان صادرات از کشور استونی به سوئد با 2.12 درصد و همینطور به لیتوانی 1.9 درصد اعلام شده است.

صادرات از کشور استونی به روسیه با رشد 9.7 درصد اعلام شده است و این کشور در سال های اخیر وارد روابط تجاری با آمریکا نیز شده است و خوشبختانه در این مسیر به رشد تجاری 6.6 درصد رسیده است که نشان می دهد وضعیت اقتصادی کشور استونی به نسبت سایر کشورها بهتر است.

این کشور روابط تجاری دقیق و اصولی با کشور لتوانی نیز برقرار کرده است و نشان دهنده این است که مسیر اقتصادی کشور استونی به طور دقیق و عالی پیش می رود. در نظر داشته باشید که جمعیت کشور استونی به طور کلی رو به پیشرفت است و رشد جمعیت به رشد نیروی کاری نیز در این کشور خواهد رسید.

در هنگام بازدید از تور استونی اولین چیزی که نظرتان را جل خواهد کرد این است که مردم کشور استونی بیشتر به زبان رسمی استونی صحبت می کنند. صحبت به زبان رسمی این کشور به طور کلی یک امتیاز مهم در مهاجرپذیری محسوب می شود.

واردات به کشور استونی بیشتر در زمینه ماشین آلات و قطعات یدکی موتور و مواد غذایی صورت می گیرد، تجهیزات حمل و نقل در کشور استونی به طی رتبه بندی های مشخصی پیش می رود و واردات در این زمینه از نظر بودجه و سرمایه گذاری در وضعیت عالی و اصولی دیده می شود. اینطور که مشخص شده است اقتصاد کشور استونی بیشتر در زمینه محصولات فنی دیده می شود و رشد خوبی دارد.

موازنه تجاری در کشور استونی بر اساس بودجه های مشخص شده در حدود 16.52 میلیون یورو ارزیابی شده است. در حساب جاری مشخص شده شرایط به این صورت است که وضعیت به صورت 276.70 میلیون یورو تخمین خورده است.

واردات در کشور استونی نیز 1550.20 میلیون یورو اعلام شده است و میزان صادرات در این کشور نیز 1391.47 میلیون یورو اعلام شده است.

تور استونی

بدهی های خارجی در کشور استونی به طور کلی 19847.90 میلیون یورو تخمین خورده است. گردش سرمایه در کشور استونی نیز به طور کلی به میزان 633.50 میلیون یورو در نظر گرفته می شود. در سرمایه گذاری های مستقیم خارجی یک سری اصول به طور دقیق و حتم ارزیابی شده است.

گردش سرمایه در این کشور نیز رشد خوبی داشته است. استونی دارای ذخایر طلا به میزان 0.25 تن است و شاخص توریسم در این کشور نیز در حدود 1.10 اعلام شده است. موازنه های تجاری در کشور استونی بر اساس بودجه های دولتی محاسبه می شود و مشخص است که وضعیت اقتصادی کشور استونی نیز قطعا پیشرفته است.

این کشور در زمینه داد و ستدهای میدانی نیز رتبه بالایی در دنیا دارد و مبرهن است که دسته بندی های داد و ستدی در کشور استونی به طور حتم دنبال می شود. شایان ذکر است که در کشور استونی جنبه‌های مشخصی در زمینه خرید و فروش محصولات دیده می شود و این اصل به طور دقیق و اصولی ارزیابی شده است که این کشور توانسته سرمایه گذاری های مستقیم را به طور دقیق دنبال نماید.

در نظر داشته باشید که کشور استونی از دسته کشورهایی است که وضعیت سود دهی را به طور حتم دنبال کرده است و مبرهن است که این کشور می تواند در زمینه اقتصادی رتبه خوبی داشته باشد.

در کشور استونی وضعیت بهداشت و درمان نیز به شکل روتینی پیش می‌رود و این اصل به طور دقیق سبب می شود که درمانگری های ساختاری در کشور استونی رشد کند. اینطور که شواهد نشان می ‌دهد در درمان های اصولی در کشور استونی یک سری اصول مهم و ضروری دنبال می شود و شرایط نشان می دهد که درمانگری در این کشور خود پایه و اساس مشخصی را پیش می برد. رتبه رفاه زندگی در کشور استونی نیز بالا است. رفاه اقتصادی در این کشور بر اساس بودجه‌ های دولتی ارزیابی می شود.

حکومت در استونی

نظام جمهوری در کشور استونی بر پایه دموکراسی پارلمان بنا شده است، حکومت در این کشور بر پایه سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه است. مجلس ملی کشور استونی دارای 101 کرسی است و نمایندگان آن نیز با رأی مستقیم مردم انتخاب می شوند.

در نظر داشته باشید که مجلس ملی برای دوره 4 ساله انتخاب می شود. کابینه استونی توسط نخست وزیر تشکیل می شود و این کابینه به طور کلی دارای 11 وزیر است. رئیس جمهور رئیس حکومت است و طبق مصوبه های مجلس تعیین می شود. رئیس جمهور در کشور استونی می تواند مصوبه ها را رد کند .

مجلس، رئیس جمهور در کشور استونی را انتخاب می کند و کاندیدا می‌بایست حداقل دو سوم آرای مجلس را به دست آورند تا به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شوند.
شهر تالین پایتخت استونی محسوب می شود که در تور استونی حتما باید از آن بازدید کنید و با هسته قرون وسطایی دلفریب و زیبایی خود بسیار در قلب ها نقش می بندد.

تارتو دومین شهر در استونی بوده و یکی از شهرهای قدیمی در این کشور محسوب می شود این شهر مرکز فکری در استونی است و دارای دانشگاه های زیادی است، افرادی که به قصد تحصیل وارد خاک کشور استونی می شوند،

می توانند این شهر خوب را برای زندگی انتخاب کنند. هاپسالو در تور استونی یک شهر ساحلی پر رفت و آمد و محبوب است. این شهر برای ویزای گردشگری گزینه خوبی است، گردشگران در سفر با تور استونی این شهر زیبا را انتخاب می کنند.

کورسار یکی از شهرهای قدیمی قابل بازدید در تور استونی محسوب می شود که داخل این شهر قلعه های قدیمی واقع شده. این قلعه ها دارای نماد تاریخی وسیعی هستند و از دیدنی های مشهور در تور استونی محسوب می شوند این شهر زیبا به نوبه خود توانسته یک فضای گردشگری بسیار ایده‌آل فراهم سازد.

راکور دارای ساختمان های قدیمی و بسیار زیبا است و این شهر قلعه های دیدنی و بی نظیر دیده می شود این شهر دارای دیدنی های جذابی بوده و یکی از بهترین شهرهایی است که برای تاریخ دوستان پیشنهاد می شود.

پارنو یک شهر ساحلی تاریخی با بندری کوچک است که پایتخت تابستانی استونی بوده و از بهترین شهرهایی است که برای افراد در فصل تابستان پیشنهاد می شود. در سفر با تور استونی بازدید از شهر زیبای ولگا نیز می تواند بسیار ارزشمند باشد این شهر به نوبه خود یک شهر مرزی با کشور استونی محسوب می شود و دیدنی های زیادی را در دل خود جای داده است.

تور استونی

ویلیاندی شهری توریستی قابل بازدید هنگام سفر با تور استونی است که محل برگزاری جشنواره‌های موسیقی مردمی بوده و بسیار از افراد این شهر را فصل زیبای بهار و تابستان برای بازدید انتخاب می کنند یکی از شهرهای تجاری ویلیاندی از دسته شهرهایی است که در زمینه خرید و فروش محصولات بسیار خوب عمل نماید .

بیشتر شرکت های ایرانی در کشور استونی در زمینه صادرات قطعات فنی و موتوری فعالیت می کنند و در سال های اخیر رشد در این زمینه بیشتر از قبل اعلام شده است. ایرانیانی که کشور استونی را برای زندگی انتخاب کرده اند بیشتر از سال های گذشته شده اند و مشخص است.

در کشور استونی شرکت های ایرانی خود ساختار دقیق و اصولی را پیش می برند و مبرهن است که در این کشور وضعیت درآمدزایی و سوددهی به طور دقیق و جدی دنبال می شود و البته اینطور که آمارها نشان داده است کشور استونی از دسته کشورهایی است که توانسته در سوددهی شرکت ها به نفع مهاجران ظاهر شود.

آمارها نشان داده است که آمار مهاجران ایرانی به کشور استونی در سال 2019 در حدود 1.8 درصد بیشتر از سال گذشته اعلام شده است، این آمار در سال قبل به میزان 2.9 درصد بوده است و البته دولت کشور استونی اعلام کرده است که مسیر برای ورود سرمایه گذاران خارجی باز است و افراد به سادگی می توانند در این مسیر حرکت کنند و به سوددهی خوبی دست یابند.

شایان ذکر است که کشور استونی از دسته کشورهایی است که توانسته میزان سود و زیان های موجود در زمینه تجارت را بر اساس نرخ یورو کشور استونی کنترل نماید . در مجموع جمعیت ایرانی در رده های سنی 25 الی 35 سال در کشور استونی بیشتر است.

موقعیت جغرافیایی کشور استونی

کشور استونی در منطقه بالتیک و شمال اروپا واقع شده است. این کشور از غرب با دریای بالتیک و از شمال با خلیج فنلاند و از شرق با کشور روسیه و از جنوب با لتوانی مرز مشترک دارد. استونی با مساحت 45.227 کیلومتر مربع، جمعیتی بالغ بر 1.317.000 نفر را در خود جای داده است و از کم جمعیت ترین کشورهای اتحادیه اروپا محسووب می شود.

کشور استونی با توجه به اینکه از نظر منابع طبیعی فقیر است اما جنگل های انبوه و دریاچه های فراوانی دارد. 3 دریاچه اصلی در این کشور به نام های امایوگی، پارنو و ناروا وجود دارد. حدود 22 درصد از خاک استونی پوشیده از جنگل است که از چوب آنها برای تولید کاغذ و صنعت کبریت سازی استفاده می شود.

کشور استونی 15 استان دارد و پایتخت آن شهر تالین است. از جمله دیگر شهرهای مهم این کشور را می توان
تالین (Tallinn) : پایتخت استونی با هسته ای قرون وسطایی دلفریب و زیبا
تارتو (Tartu) : دومین شهر بزرگ و قدیمی ترین شهر استونی. مرکز فکری کشور استونی که به دلیل داشتن دانشگاه های مختلف شهرت دارد.
هاپسالو (Haapsalu ) : یک شهر ساحلی پر رفت و آمد و محبوب
کورسار (Kuressaare) : خانه قلعه قدیمی کورسار (Kuressaare)
ناروا (Narva) : شرقی ترین سرزمین اصلی در اتحادیه اروپا
راکور (Rakvere) : این شهر به دلیل خرابه های قلعه معروفی در شهر و همچنین به دلیل شخصیت متفاوت و منحصر به فرد خود مشهور است.
پارنو (Pärnu) : شهر ساحلی تاریخی با بندری کوچک که به عنوان پایتخت تابستانی استونی شناخته می شود.
والگا (Valga) : شهر مرزی با کشور لتونی
ویلاندی (Viljandi) : محل برگزاری جشنواره سالانه موسیقی مردمی ویلاندی اشاره نمود.

که هرکدام زیبایی منحصر به فردی دارند. استونی از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد. شهر تالین حدود 159 کیلومترمربع مساحت دارد و شهری بندری است. تالین در شمال این کشور و در نزدیکی خلیج فنلاند واقع شده است.

این شهر در 80 کیلومتری جنوب شهر هلسینکی، 380 کیلومتری شرق استکهلم و 324 کیلومتری سن پترزبورگ قرار دارد. شهر تالین در سال 2011 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد و در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.

کشور استونی از آب و هوای معتدل و اقیانوسی برخوردار است. آب و هوای استونی معمولا در ایام گرم سال بصورت اقیانوسیه ای است و در فصول سرد سال نیز سرد است. میشود گفت بهترین زمان سفر با تور استونی همین فصل ها و ایام گرم سال است.

موقعیت جغرافیایی کشور استونی

استونی پیشروترین کشور در تحول دیجیتال

استونی «آینده جهان» است! چرا که اولین کشور تمام دیجیتال دنیاست. ممکن است بپرسید کشور تمام دیجیتال یعنی چه؟ آن را در هفت تصویر توضیح می دهم:
یک: به هرشهروند استونی در لحظه تولد یک کد دیجیتال ۱۱رقمی می دهند که تا پس از مرگ با وی همراه است: این کد جایگزین کارت ملی، شناسنامه، کارت بانکی و دفترچه بیمه است. مقایسه کنید با ما که هر اداره ای که می رویم هم کارت ملی باید همراهمان باشد هم شناسنامه به همراه سایر مدارک! البته کپی از پشت و رو فراموش نشود!

دو: هنگام سفر با تور استونی و همزمان با ورود به پایتخت استونی با پدیده ای عجیب روبرو می شوید: اینترنت بی‌سیم مجانی‌ در سراسر شهر برای همه. در سال ۲۰۰۰ استونی اولین کشور جهان بود که دسترسی به اینترنت را مثل دسترسی به غذا و سرپناه جزو حقوق اولیه انسان ها قلمداد کرد اینترنت مانند آب و غذا و سرپناه اهمیت دارد. جالب است بدانید این کشور در سال 1991 مستقل شد و در آن زمان فقط نیمی از مردم تلفن داشتند آن هم با دسترسی محدود!

سه: امضای دیجیتال به اندازه امضا روی کاغذ ارزش دارد. پرکردن فرم‌های مالیاتی، بازکردن حساب بانکی، دریافت وام، یا حتی تاسیس شرکت کاملا غیرحضوری و مبتنی بر هویت دیجیتال و با امضای الکترونیک است. مدیر شرکت سرمایه‌گذاری فاندربیم می‌گوید: من شرکتم را ۲۰ دقیقه‌ای تاسیس کردم! اصلا از خانه بیرون نرفتم! ما تا حالا کارمندان اداره مالیات را ندیده ‌ایم. همه‌چیز اینجا آنلاین است.

استونی پیشروترین کشور در تحول دیجیتال

چهار: استونیایی‌ها اولین ملت دنیا بودند که در سال ۲۰۰۵ در انتخابات آنلاین شرکت کردند. وقتی خبرنگاری از رئیس‌جمهور سابق استونی پرسید در انتخابات کجا رأی خواهد داد، با تعجب گفت: در خانه، پای کامپیوتر! به کمک همان کد ۱۱ رقمی تقلب در این سیستم امکان ندارد. مقایسه کنید با ما که در همین انتخابات اخیر چهار ساعت پای صندوق ماندیم و چندین میلیون از رای دادن باز ماندند.

پنج: همه چیز به کد یازده رقمی وصل است. بنابراین خیلی از کارها ساده می شود: مثلا پر کردن فرم آنلاین مالیاتی در استونی ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و فقط چند دقیقه طول می ‌کشد. بعد از وارد کردن کد دیجیتال و رمزتان وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعات مالی‌تان در سال گذشته به صورت خودکار جمع آوری شده و فقط شما آن ها را کنترل می کنید و تغییرات لازم را انجام می‌دهید و دکمه «بفرست» را می ‌زنید. تمام! مشهور است که نخست‌ وزیر سابق استونی اوراق مالیاتی ‌اش را در فرودگاه در لپ تاپش پر کرد.

شش: در استونی یک کارآفرین می تواند شرکت خود را بدون هر گونه کاغذبازی اداری و تنها از طریق کامپیوتر خود در خانه به ثبت برساند. رکورد ثبت شرکت در این سیستم ۱۸ دقیقه است.

هفت: استونی اولین کشوری است که شهروندی الکترونیک را به مردم خارج از کشور ارائه داد. با ایده کشور بدون مرز حتی شهروندان دیگر کشورها نیز می‌توانند برای اقامت الکترونیک اقدام کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز از جمله کسانی است که دارای این شهروندی است. با این طرح یک کارآفرین استرالیایی می تواند بدون حضور در این کشور، شرکتش را ثبت کند، حساب بانکی باز کند و با یک دفتر مجازی شرکتش را اداره کند.

بهترین زمان سفر به کشور استونی

بهترین زمان سفر با تور استونی فصل بهار و تابستان خواهد بود. اگر علاقمند به ورزش های زمستانی روی برف هستید، زمستان ها زمان خوبی برای سفر با تور استونی خواهد بود.

در صنعت گردشگری یک سال به 3 فصل طبقه‌ بندی می ‌شود: های سیزن یا پیک سیزن، لو سیزن یا آف سیزن و شولدر سیزن. های سیزنِ اروپا فصل تابستان است، زمانی که هوا آفتابی و روزها طولانی بوده و نایت ‌لایف‌ ها جان تازه‌ای به شهرهای اروپایی می ‌دهند اما هزینه سفر در “های سیزن” به بیش ‌ترین میزان خود می‌رسد و از طرفی زمانِ اوج بازدید گردشگران و شلوغی شهرها است.

از ماه آوریل تا اواسط ژوئن و ماه‌ سپتامبر تا اکتبر به عنوان “شولدر سیزن” شناخته شده ‌اند، مزیت این فصل جمعیت کم‌ تر گردشگران مسافر با تور استونی و هزینه نسبتا کم سفر می ‌باشد البته خنکی هوای بهاری و پاییزی را نباید فراموش کنید و اما “آف سیزن” که عموما از ماه نوامبر تا مارس را دربرمی ‌گیرد با هزینه ‌های کم‌ تر و هوای سردتر طرفداران خاص خودش را دارد.

بهترین زمان سفر به کشور استونی

از اواخر ژوئن تا پایان سپتامبر بهترین موقع برای حمام آفتاب و شنا در سواحل شهرهای اروپایی است و برای همین اوج سفرهای تابستانی به اروپا در همین بازه اتفاق می ‌افتند. قبل از این بازه یعنی اواخر ماه می تا اوایل ژوئن هوای اروپا هنوز کمی سوز دارد.

از نظر گردشگران، اواخر تابستان به خصوص از نیمه دوم سپتامبر تا پایان ماه با خلوت شدن شهرها و بازگشایی مدارس زمان ایده‌آلی برای لذت بردن از سواحل اروپایی است و از طرفی در چنین موقعی از سال هنوز هوای اروپا بهشتی بوده و آب‌های گرمش مانع شنا و تفریحات آبی نمی‌شوند. پس اگر هدفتان بازدید از سواحل اروپا باشد باید در این بازه زمانی بلیط هواپیما مادرید، بارسلونا، پاریس، رم و یا دیگر شهرهای معروف اروپایی را بخرید.

بهترین موقع برای لذت از آب ‌وهوای دلنشین اروپا دوره کوتاهی را شامل می ‌شود، در بیش‌تر نقاط مخصوصا کشورهای شمالی مثل ایسلند، سوئد و نروژ با فرا رسیدن ماه‌های آگوست و جولای بهترین آب‌ وهوای سال را شاهد می ‌شویم، به طوری که دما بین 20 تا 22 درجه می ‌ماند.

در اکثر شهرهای اروپای قاره‌ای از نیمه دوم می تا اواسط سپتامبر معمولا هوا در خوشایندترین حالت ممکنش می‌باشد ولی در ماه جولای و آگوست شاهد بالاترین دمای سال هستیم. در صورتی که بلیط هواپیمای کشورهای شرقی اروپا را خریده باشید از گرمای طاقت ‌فرسایش غافلگیر نشوید

چون تابستان‌ های شرجی از مشخصات کشورهای مدیترانه ‌ای است. بنابراین اگر دوست دارید از آب‌ وهوای اروپا لذت ببرید بلیط هواپیمای خود را برای بازه زمانی آوریل، می یا اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر رزرو کنید.

فرهنگ و عقاید مردم استونی

مردم استونی مسیحی لوتری ، ارتودوکسی می باشد. استونی یکی از بی‌ دین ‌ترین مردمان جهان را دارد و بیش از ۷۰ درصد از مردم این کشور اعلام کرده‌ اند که به هیچ یک از ادیان باور ندارند. نظرسنجی سال ۲۰۰۵ اروپایی نشان داد که تنها ۱۶ درصد از استونیایی‌ ها به خدا باور دارند که این پایین‌ ترین درصد در میان کشورهای اتحادیه اروپا است.

فرهنگ و عقاید مردم استونی

ازدواج استونیایی ها

در استونی هم مانند بیشتر کشورهای جهان، این مردان هستند که پیشنهاد ازدواج را مطرح می‌ کنند. پس از قبول درخواست ازدواج از سوی عروس، زوج جوان می‌ توانند نامزدیشان را در حضور دوستان و اقوامشان جشن بگیرند یا تنها به تغییر پروفایل خود در شبکه‌ های اجتماعی از حالت مجرد به نامزد شده، اکتفا کنند.

جشن عروسی اما وضعیتش متفاوت است. کمتر زوج استونیایی از خیر برپایی جشن عروسی می ‌گذرد. برای این کار پس از مشخص شدن مکان و زمان عروسی، کارت‌ های دعوت را به صورت دستی یا چاپی تهیه می‌ کنند. عروس و داماد معمولا در کارت‌ ها می ‌نویسند که تمایل دارند هدیه ازدواجشان شامل چه چیزهایی بشود.

آن‌ ها حتی می ‌توانند اعلام کنند که ترجیح می‌ دهند مهمان‌ ها چه گلی برایشان هدیه بیاورند. مهمان ‌ها در محل عقد جمع می شوند و سپس عروس و داماد را به سمت سالن برپایی جشن همراهی می ‌کنند. بله، مردم استونی هم مثل ما ایرانی ‌ها سنتی به نام پولمارونگ یا همان عروس‌ کشان دارند! خودروی عروس و داماد که معمولا یک خودروی لوکس مثل رولزرویس یا یک خودروی کلاسیک کرایه‌ ای است با روبان و گل تزیین شده و خودروهای مهمانان بوق‌ زنان پشت سر آن‌ها حرکت می‌ کنند.

در میانه راه عروس و داماد در جایی توقف می‌ کنند تا کاری را که برای آینده آن‌ ها شگون داشته باشد انجام دهند، مثلاً پوشک بچه‌ ای را عوض می ‌کنند تا زودتر بچه ‌دار شوند، درخت می‌ کارند یا به لانه لک لک ‌ها سری می ‌زنند! در این میان هم بعضی رانندگان بازیشان می ‌گیرد و راه را بند می ‌آورند و تا از زوج خوشبخت هدیه ‌ای دریافت نکنند، به آن‌ ها اجازه عبور نمی‌ دهند. استونیایی ها معتقدند باز و بسته شدن راه برای عروس و داماد شانس می ‌آورد!

ازدواج استونیایی ها

تغییر فامیل عروس به فامیل داماد: عروس‌های استونیایی نام فامیل خود را پس از ازدواج به نام فامیل همسرانشان تغییر می‌ دهند اما نکته جالبش این است که آن‌ ها برای خداحافظی با نام فامیل قبلی باید مراسمی رمانتیک تدارک ببینند.

البته که هرکدام از عروس ‌ها برای این کار خلاقیت خاص خودشان را دارند اما شیوه‌ هایی که در این کشور متداول تر است عبارتند از: نوشتن نام فامیل قبلی روی بالون و فرستادن آن به هوا، نوشتنش روی کاغذ و به دریا سپردن آن، شلیک آن به هوا با استفاده از وسایل آتش بازی و البته پرطرفدارترینش، نوشتن آن روی یک شیرینی و میل کردن آن به همراه جناب داماد است!

هدیه دادن عروس و داماد به مهمانان: پس از خداحافظی با نام فامیل، همه مهمان‌ ها در محل برگزاری جشن گرد هم می ‌آیند و پیش از شروع پایکوبی، هرکدام از مهمان ‌ها که بخواهد، فرصت دارد تا برای جمع چند جمله سخنرانی کند. عروس و داماد هم به پاس آرزوها و جملات زیبایی که از سوی مهمانانشان دریافت می ‌کنند، هدیه کوچکی را به رسم یاد بود به سخنران اهدا می ‌کنند.

شام عروسی به جای نهار عروسی: استونیایی ‌ها بر خلاف بیشتر ساکنان اروپا مراسم ازدواجشان را بعد از ظهر برگزار می‌ کنند و به مهمانان خود علاوه بر خوراکی ‌های مختلف به جای ناهار، شام می ‌دهند.

آوردن کیک و بریدن آن آخرین مرحله از یک مراسم عروسی است. سنتی که در حین بریدن کیک در استونی رایج است، برای مردم برخی مناطق کشورمان هم آشنا است. عروس و داماد در حین بریدن کیک تلاش می ‌کنند پای دیگری را لگد کنند تا مشخص شود در زندگی آینده چه کسی حرف اول را می ‌زند!

جالب است بدانید که یکی از عشق های مردم استونی تاب سواری است. تاب‌ سواری یکی از فعالیت‌های روزانه مردم استونی است. مردم این کشور به تاب‌ سواری تنها به دیده تفریح و سرگرمی نگاه نمی ‌کنند!

تاب‌سواری برای آن‌ ها آنقدر جدی است که در سال 1993 شخصی به نام «آدو کسک» ورزشی را با نام «کییکینگ» اختراع کرد که به تاب سواری مربوط می‌ شود. «کییک» در زبان استونیایی به معنای تاب است و کییکینگ به گونه ‌ای از تاب گفته می‌ شود که قابلیت چرخیدن سیصد و شصت درجه را حول محور اتکای خود دارد.

در این ورزش پاهای ورزشکار به بدنه زیرین تاب بسته می ‌شود و او باید تلاش کند تا حداکثر اندازه حرکت را ایجاد کند یا در صورت امکان دور سیصد و شصت درجه ‌ای بزند. هر ساله مسابقات ورزشی در سطح قهرمانی در این کشور برگزار می‌ شود.

کییکینگ از جمله ورزش ‌هایی است که در فهرست پیوستن به ورزش ‌های المپیک هم قرار گرفته است که در تور استونی میتوانید آن را مشاهده کنید.

جاذبه های گردشگری استونی

قلعه Rakvere

شمال استونی میزبان شهری به نام Rakvere است که انسان ها از 1500 سال قبل در آن زندگی می کردند. شاید بتوان گفت بزرگترین جاذبه این شهر که در سفر با تور استونی میتوان دید، قلعه ای به نام Rakvere است که در قرن شانزدهم ساخته شده است.

این قلعه به نوعی پارک قرون وسطی تبدیل شده است و بازدید کنندگان و مسافران تور استونی می توانند از زیبایی‌های آن لذت ببرند. در بخشی از قلعه می توانید اسباب مرتبط با قرون وسطی را مشاهده کنید.

قلعه Rakvere

Hiiumaa

وقتی بیشتر مردم استونی را تصور می کنند جزایر آن را به حساب نمی آورند. با این حال Hiiumaa یکی از جزایر متعددی است که در این ناحیه واقع شده است. برای کاوش این جزیره می توانید از تالین با هواپیما سفر کنید یا از شهرهای ساحلی با قایق به این منطقه بیایید.

این جزیره برای افرادی که به دنبال صلح و آرامش هستند یک منطقه بسیار عالی است. جزیره Hiiumaa در برگیرنده فانوس دریایی جذابی است. فانوس دریایی با نام Tahkuna یکی از بلندترین فانوس هایی است که در این کشور یافت می شود.

فانوس دریایی Kõpu قدیمی ترین فانوس است و قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد، هنگام سفر با تور استونی بازدید از این فانوس تاریخی و زیبا را فراموش نکنید.

Hiiumaa

قلعه ناروا

شهر ناروا شرقی ترین مقصد در سفر با تور استونی محسوب می شود. این شهر در طول جنگ جهانی دوم به شدت بمباران شد اما به لطف زیبایی ها و قلعه تاریخی ناروا هنوز پا بر جاست. این قلعه که با عنوان قلعه هرمن نیز شناخته شده است این قلعه از جاذبه های تاریخی تور استونی است که در قرن سیزدهم ساخته شد.

داخل قلعه موزه ای با همین نام قرار دارد که میزبان آثار و صنایع دستی است که بازدید از آن در تور استونی می تواند مهارت های افراد در قرون وسطی را به خوبی نشان دهد.

قلعه ناروا

پارنو

شهر پارنو یکی دیگر از جاذبه های تور استونی است. پارنو با عنوان پایتخت تابستانی شناخته شده است زیرا افراد زیادی هستند که این شهر را برای تعطیلات تابستانی خود انتخاب می کنند.

بزرگترین دلیل برای مسافرت به پارنو سواحلی است که در آن وجود دارد. تفرجگاه ساحلی در امتداد ساحل کشیده شده است و یک حس سنتی زیبا به شهر می بخشد. حتی بعد از غروب خورشید، نورهایی که در کنار تفرجگاه وجود دارد باعث می شود افراد مسافر با تور استونی به راحتی در ساحل قدم بزنند و از مناظر آن لذت ببرند.

پارنو

Saarema

بزرگترین جزیره قابل بازدید در تور استونی Saaremaa نام دارد و در دریای بالتیک واقع شده است. این جزیره تاریخ 8000 ساله دارد و دانمارکی ها، سوئدی ها و آلمانی ها بر آن حکومت کرده اند.

امروزه بیشتر مسافران تور استونی زمان خود را در شهر پایتخت این جزیره یعنی Kuressaare می گذرانند. در Kuressaare شما می توانید قلعه های قرون وسطی دست نخورده را از نزدیک تماشا کنید. اگر به پیاده روی، بازدید از مناظر و تماشای پرندگان و عکسبرداری علاقه مند هستید به شبه جزیره Sõrve سری بزنید. این ناحیه مناظر بسیار زیبایی دارد.

Saarema

پارک ملی Lahemaa

یکی از محبوب ترین پارک‌های ملی در استونی پارک ملی Lahemaa است. از آنجایی که این پارک تنها یک ساعت از پایتخت فاصله دارد؛ بهترین مکان برای سفر یک روزه محسوب می شود.

Viru Raba یکی از مهم ترین بخش‌های پارک است. درختان زیبایی در آن وجود دارد. کاوش این ناحیه بسیار اسان است. در وسط پارک دهکده ای به نام Sagadi واقع شده است که یک ناحیه جذاب و دیدنی است. شما می توانید با کاوش این دهکده مواردی را درباره فرهنگ و تاریخ ناحیه موجود یاد بگیرید.

پارک ملی Lahemaa

تارتو

شهر تارتو به لطف دانشگاه بزرگ و شناخته شده ای که در این ناحیه وجود دارد به عنوان قطب علمی کشور شناخته شده و مشهور است. از آن جایی که تارتو قدیمی ترین شهر در این ناحیه است، می ‌تواند مقصد بسیار جذابی برای مسافران و گردشگران باشد.

مرکز زیبای آن با ساختمان‌ های متعلق به قرن هجدهم پوشیده شده است. یکی از جاذبه ‌های مهم تارتو محله Soup است. در این محله هر خیابانی بعد از مواد تشکیل دهنده سوپ همچون سیب زمینی و نخود فرنگی نامگذاری شده اند. خانه ‌های چوبی قدیمی خیابان های این ناحیه را پوشش داده است.

تارتو

تالین

یکی از محبوب ترین مناطق در استونی تالین پایتخت و مرکز معماری قرون وسطی است. قلب این شهر که با نام Toompea شناخته شده است تپه ای است که به لطف خیابان‌های سنگ فرش شده و ساختمان‌های متعلق به قرن پانزدهم حس و حال باستانی دارد.

این ناحیه به خوبی حفظ شده و می توان پیاده به آن دست یافت. از بالای Toompea می توانید موارد زیبای شهر را تماشا کنید. برخی از نقاط برجسته این شهر در برگیرنده خیابان Viru، تالار متعلق به قرن چهاردهم و کلیسای جامع متعلق به قرن نوزدهم است.

تالین

کتابخانه ملی استونی

کتابخانه ملی استونی کتابخانه ملی و اصلی کشور استونی است که در سال ۱۹۱۸ میلادی تأسیس شده است. براساس آمار این کتابخانه در سال ۲۰۰۷ میلادی ۳٫۴ میلیون کتب و وسایل مربوط به موسیقی و نقشه‌ کشی همانند ۱٬۹۷۵٬۹۸۱ کتاب، ۳۰۲٬۹۸۸ مجموعه نشریات، ۲۰٬۹۵۴ وسایل نقشه‌کشی، ۱۱۷٬۷۷۷ صفحه موسیقی، ۷٬۲۰۳ نسخه خطی و بایگانی شده و ۴۸۱٬۰۸۸ جزوه دارا می باشد.

کتابخانه ملی استونی

موزه ک. گ. ب

این موزه کوچک اما هیجان انگیز را از دست ندهید. در طبقه بیست و سوم هتل «ویرو»، نمایشگاه کوچکی برپا شده که بازدیدکنندگان را به دوران شوروی برده و تاریخ جالب ک. گ. ب را به آن‌ ها نشان می ‌دهد. می‌ توانید از تور انگلیسی موجود بهره گرفته تا بازدیدتان را کامل و غنی کنید.

موزه ک. گ. ب

برج تلویزیون

این بنا یک آسانسور به ارتفاع ۱۷۰ متر دارد. اگر هوا مه گرفته نباشد می ‌توانید نمایی ۳۶۰ درجه از کل پایتخت استونی را تماشا کرده و از سرسبزی آن حیرت زده شوید. همچنین این نما به شما تمام مسیر رسیدن به هلسینکی را هم نشان می ‌دهد.

یک بازی تعاملی برای کودکان نیز در نظر گرفته شده تا به وسیله آن برخی از قسمت‌ های شهر را مشخص کنند. اگر می ‌خواهید شجاعت خود را امتحان کنید، توصیه می ‌کنیم روی لبه بیرونی سازه راه بروید! البته با یک طناب ایمنی کاملاً حمایت می ‌شوید اما اگر سرگیجه دارید از این کار اجتناب کنید.

تور استونی

کاخ کادریورگ

در حومه شهر تالین که به وسیله تراموا می‌ توانید به آنجا بروید، کاخ باشکوه و زیبای کادریورگ (KADRIORG) را خواهید یافت که در دل پارکی سبز و چشم ‌نواز قرار گرفته است. نمایشگاه‌ های فرهنگی هنری متعددی در ساختمان مرکزی برگزار می‌ شوند و فضای سبز نیز مکانی محبوب برای گشت و گذاری آرام خواهد بود. در سال ۲۰۱۱ یک باغ دلپذیر ژاپنی نیز به مجموعه اضافه شد که کاری از «ماسائو سونه» (Masao Sone) نابغه می‌ باشد.

تور استونی

داروسازی قرون‌ وسطایی رائاپتیک

رائاپتیک در مرکز شهر تالین است که به‌ عنوان یکی از قدیمی ‌ترین داروسازی‌ های اروپا که بطور مداوم از قرن پانزدهم میلادی فعالیت می ‌کند شناخته می‌ شود. مورخان قادر نیستند تاریخ دقیق گشایش این داروسازی را تعیین کنند اما قدیمی‌ ترین اسنادی که از قدمت رائاپتیک موجود است مربوط به سومین مالک آن در سال 1422 است. اما بعضی از مورخان معتقدند که این شرکت در سال 1415 افتتاح شده است.

خانواده اشرافی بورچارت بیشترین ارتباط را با این داروسازی دارند به‌ طوری‌ که به‌ مدت بیش‌ از 325 سال از حدود 1582 تا 1911 در 10 نسل پیاپی رائاپتیک را اداره می ‌کردند.

داروسازی قرون‌ وسطایی رائاپتیک

جشنواره در استونی

روز استقلال استونی : 24 فوریه اولین روز در تاریخ استقلال کشور استونی در سال 1918 میلادی می باشد یعنی زمانی که استونی استقلال خود را از روسیه یا شوروی سابق اعلام کرد. همچنین کشور استونی در تاریخ 20 اوت 1991 یک بار دیگر استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد که این روز نیز به عنوان تعطیل عمومی جشن گرفته می شود.

در روز 24 فوریه نیز یک جشن نظامی در کشور برگزار می شود که البته در این زمان هوا آنقدر سرد است که تماشا و لذت بردن از جشن را تحت تاثیر قرار دهد.روز اول سال نو : اول ژانویه به عنوان روز اول سال میلادی در استونی جشن گرفته می شود که این روز در زمان اتحاد جماهیر شوروی بسیار توسعه یافت و با شکوه برگزار می شد در حالی که جشن روز کریسمس در این کشور در این دوران ممنوع بود.  جمعه خوب : اولین جمعه بین 17 مارس تا 20 آپریل جشن گرفته می شود.

جشنواره در استونی

یکشنبه پاک : اولین روز یکشنبه در بهار بین 22 مارس تا 26 آپریل که ماه کامل باشد برگزار می شود.
روز ماه مه : اولین روز ماه مه که در ابتدا به عنوان روز کار در شوروی سابق شناخته می شد که در این روز دانش آموزان و کارگران مجبور بودند در مراسمی سیاسی شرکت کنند . در این شب همه لباس های جادوگران را می پوشند و به خیابان ها می آیند در شهر دانشگاهی تارتو، شهردار در این شب قدرت را بصورت نمادین به دانشجویان انتقال می دهد تا در شب های بعد دانشجویان این جشن ها را اداره کنند.
روز پنطیکاست : روزی بین 10 تا 14 ژوئن
روز پیروزی : 23 ژوئن، روزی است که استونیایی ها بر لندستور آلمان در جنگی به نام پیئو در سال 1919 پیروز شدند.

تورهای ترکیه

دیدنی های ترکیه

رزروبلیط ارزان ازمیر و بدروم و مارماریس از اپ آسمان پر ستاره پرشیا 

هتل های ترکیه