تور سوریه

 • راهنمای سفر
 • زمان مطالعه: 6 دقیقه
  تور سوریه

  معرفی تور سوریه

  سوریه کشوری است عربی با مساحت 185180 کیلومتر مربع که در جنوب غربی آسیا و در همسایگی عراق، ترکیه، لبنان، اردن و فلسطین واقع  شده است. با دریای مدیترانه هم مرز آبی دارد. این کشور به دلیل وجود مکان های مقدس، از جایگاه ویژه ای بخصوص برای مسلمانان برخوردار است. همچنین مکان های باستانی مهم و متعددی دارد. به همین دلیل در ردیف کشورهای سیاحتی جهان قرار دارد.

  زبان مردم در تور سوریه

  زبان رسمی این کشور، عربی است که البته آنچه میان عامه مردم رواج دارد، عربی با لهجه شامی می باشد. همچنین زبان انگلیسی و فرانسوی نیز تا حدودی کاربرد دارد.

  نحوه تبدیل پول در تور سوریه

  برای تبدیل پول در این کشور، حتما باید به صرافی ها مراجعه نمود. در هتل ها هم این کار امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که برای خرید و فروش های معمول، از ریال هم می توان استفاده نمود. اما داد و ستد های عمده، با لیره سوریه، دلار و یورو انجام می گردد

  معرفی دمشق و تور سوریه

  بزرگترین شهر و پایتخت کشور سوریه، دمشق می باشد که به نام شام نیز شهرت دارد و در جنوب غربی سوریه واقع شده است. این شهر از قدیمی ترین شهرهای آباد جهان و از پایتخت های مهم تمدن های کهن بوده است و آثار تاریخی بسیاری در مناطق مختلف آن دیده می شود.

  اختلاف ساعت تهران و دمشق

  ساعت در دمشق در حدود یک ساعت و سی دقیقه از تهران عقب تر است. مثلا اگر ساعت در تهران یک بعدازظهر است، وقت محلی در دمشق، یازده و سی دقیقه پیش از ظهر می باشد.

  نحوه سفر به دمشق در تور سوریه

  مسیر هوایی: راحت ترین شیوه سفر به دمشق به وسیله هواپیما می باشد. فاصله هوایی تهران تا دمشق در حدود دو ساعت و سی دقیقه است.

  مسیر زمینی: امکان سفر به دمشق از راه زمینی به وسیله اتوبوس یا خودروی شخصی و با گذر از کشور ترکیه، میسر می باشد. علاوه بر این به وسیله قطار هم می توان به دمشق سفر کرد که در حدود 70 ساعت به طول می انجامد و از شهرهای تهران، زنجان، تبریز، سلماس، مرز رازی، کاپیکوی (ورود به کشور ترکیه)، ایستگاه وان، اسکله تاتوان (5 ساعت با کشتی در دریاچه وان)، ایستگاه قطار تاتوان، موش، الازیق، مالاتیا، فیضی پاشا، اسلاحیه، میدان اکبز، حلب و دمشق.

  فرودگاه دمشق: فرودگاه بین المللی دمشق که در جنوب شرقی دمشق واقع شده است در حدود 35 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و پروازهای مستقیمی از بریتانیا، اروپا و شمال آفریقا دارد. پروازهای مستقیم از تهران نیز وجود دارد. از فرودگاه به مرکز شهر آزاد راه ویژه ای تعبه شده است.

  1ـ افرادی که به همراه تور یا کاروان مسافرت می کنند، می توانند به وسیله سرویس های از پیش تعیین شده که بیرون از محوطه فرودگاه قرار دارند، به مکان های مورد نظر انتقال یابند.

  2ـ دیگر مسافران می توانند از تاکسی های اختصاصی فرودگاه برای انتقال به مرکز شهر استفاده نمایند.

  سامانه حمل و نقل شهری تور سوریه

  گردشگران در طول اقامت خود در دمشق، می توانند از وسایل نقلیه زیر استفاده کنند:

  تاکسی: تاکسی ها در دمشق بصورت شبانه روزی به جا به جایی مسافران می پردازند. نرخ کرایه تاکسی در این شهر بسیار مناسب است و به وسیله تاکسی متر محاسبه می گردد.

  اتوبوس: فعالیت خطوط اتوبوس رانی در دمشق محدود می باشد.

  میکروباس: میکروباس ها وسایل نقلیه ای هستند که تقریبا شبیه به ون بوده و در مسیرهای مشخص برای انتقال مسافران آماده سرویس دهی می باشند و در ایستگاه های مشخصی توقف دارند که از نظر میزان کرایه بسیار مقرون به صرفه اند.

  نحوه تماس تلفنی با ایران در تور سوریه

  برای تماس تلفنی با ایران می توان به روش های زیر عمل کرد:

  1ـ خرید سیمکارت های دمشق از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها که به طور مکرر قابل شارژ و استفاده می باشند.

  2ـ خرید کارت های تلفن از فروشگاه های مختلف و استفاده از باجه های تلفن راه دور.

  3ـ استفاده از تلفن اتاق هتل.

  معرفی برخی مناطق زیارتی و گردشگری تور سوریه

  این شهر در برگیرنده زیارتگاه های مهمی نظیر: مرقد مطهر حضرت زینب (س)، مرقد مطهر حضرت رقیه (س)، مقام رأس الحسین (ع)، مرقدهای مطهر یحیی پیامبر (ع) و حضرت هود (ع) می باشد. در باب الصغیر قبر یاران پیامبر، حضرت سکینه (س) و حضرت ام کلثوم (س) و مدفن سرهای شهدای کربلا واقع شده است. آثار تاریخی برجسته ای نظیر مسجد جامع اموی، قلعه دمشق، قبر صلاح الدین ایوبی، مدرسه و کتابخانه ظاهریه، قصرالعظم (کاخ معاویه و یزید)، قصر الخضراء یا قصر اموی، قار سنگی، غارخون (مکانی که در آن حضرت هابیل به دست قابیل کشته شد، تکیه سلیمانیه، دروازه های قدیمی و ده ها مدرسه و مسجد قدیمی یادآور دوران باشکوه این شهر می باشند. در بازارهای معروف دمشق نظیر بازار حمیدیه، باب توما و صالحیه می توان کالاها و هدایای زیبایی تهیه و خریداری نمود. شهر دمشق دارای چندین پارک بزرگ می باشد که برخی از این پارک ها عبارتند از: پارک تشرین، پارک جاحظ، پارک السبکی و پارک التجاره.

  حرم مطهر حضرت زینب (س)

  از زیارتگاه های اصلی دمشق و مهم ترین انگیزه سفر اغلب ایرانیان به کشور سوریه می باشد. روستایی که زینب کبری (س) در آن به خاک سپرده شده و در گذشته به راویه و اکنون به زینبیه مشهور است در حال حاضر، به شهر متصل و در هفت کیلومتری شرق دمشق قدیم در مسیر فرودگاه واقع گردیده است. فضای حرم و صحن آن بصورت مستطیل است که شبستان و گنبد و حرم در وسط آن قرار گرفته و دارای چهار در ورودی می باشد. سقف شبستان و حرم از سه قسمت تشکیل شده که بصورت پلکانی برروی هم قرار دارند و گنبد حرم در وسط آن قرار گرفته است. برروی این گنبد آیاتی از قرآن نوشته شده و طلاکاری آن در سال های اخیر به وسیله ایرانیان انجام شده است. مساحت کل صحن، حرم و سایر مراکز وابسته حدود ده هزار متر مربع است.

  حرم مطهر حضرت زینب (س)

  حرم مطهر حضرت رقیه (س)

  این مقبره که یکی دیگر از کانون های توجه مسلمانان عالم می باشد، در شمال غربی محله قدیمی دمشق و کنار باب الفرادیس قرار دارد. در ابتدا سلاطین ایوبی بر قبر او مقبره ای کوچک ولی زیبا ساختند؛ سنگ قبری که بر آن نهاده شد از سنگ موزائیک تزیین شده و به وسیله عاج و مرمر بود که اطراف آن را ضریح زیبایی احاطه کرده بود و بر فراز آن نیز گنبد و عمارتی بنا شد. مکان یاد شده که از همان ابتدا به صورت مسجد و مقبره بود، پس از بازسازی و مرمت های گوناگون به شکل امروزی در آمده است.

  حرم مطهر حضرت رقیه (س)

  مسجد جامع اموی

  این مسجد که در انتهای سوق الحمیدیه قرار گرفته است زمانی معبد و پس از آن نیز کلیسا بوده است تا به مسجد کنونی مبدل شده است. برخی از نقاشی های مسیحیت هنوز هم روی دیوارهای داخلی آن به چشم می خورد. در شبستان این مسجد، مقام و محل دفن حضرت هود (ع)، مقام حضرت خضر(ع)، مقام و محل دفن حضرت یحیی (ع) واقع شده است.

  مسجد جامع اموی

  موزه های تور سوریه

  در سوریه تعداد زیادی موزه وجود دارد که مشهور ترین آن ها عبارتند از: موزه های سنن و هنرهای مردمی واقع در قصرالعظم، موزه خط عربی در مدرسه جقمقیه در کنار مسجد اموی، موزه پزشکی در محل ساختمان بیمارستان نوری، موزه شهر حلب در خیابان حلبون جنب محوطه حجاز، موزه قلعه حلب، موزه پالمیرا، موزه سویدا، موزه حمص، موزه جنگ دمشق، موزه کشاورزی دمشق جنب بیت الشامی و موزه شیعه در داخل مسجد جامع اموی دمشق.

  موزه ملی سوریه

  این موزه بزرگترین موزه سوریه است که در کنار یکی از انشعابات رودخانه بردی و در خیابان بیروت و در کنار محل نمایشگاه های بین المللی دمشق قرار دارد. این موزه به 5 بخش اصلی که هرکدام یک موزه مستقل می باشد، تقسیم می گردد و شامل آثاری از ما قبل تاریخ، آثار کهن سوریه، آثار محلی سوریه، بخش تمدن اسلامی  و هنرهای معاصر است. خارج از بنای موزه، در باغچه های اطراف موزه نیز آثار باستانی متعددی به معرض نمایش در آمده است.

  موزه ملی سوریه

  موزه تاریخی شهر دمشق

  این موزه در یکی از خانه های تاریخی دمشق که به نام بیت الشامی معروف بود و در محله ساروجه، قرار دارد و برخی از آثار تاریخی شهر دمشق و نوشته های خطی درباره این شهر را به نمایش می گذارد.

  بازار حمیدیه تور سوریه

  بزرگترین بازار سوریه، بازار حمیدیه است که از خیابان حمیدیه و کنار قلعه دمشق و تا در غربی مسجد اموی امتداد می یابد. بازارهای فرعی بازار حمیدیه عبارتند از: سوق الحریر (ویژه خرید البسه زنانه)، سوق العطاریو (ویژه عطریات)، سوق العصورنیه (ویژه صنایع مسی، کرم و روی)، سوق الحمام الکشانی (ویژه پارچه های ابریشمی)، سوق النحاسین (ویژه کارها و صنایع مسی و نقره ای حکاکی شده)، سوق السقا (ویژه خرید جواهرات)، سوق البوزوریه (ویژه خرید شیرینی و شکلات)، سوق مدحت پاشا (ویژه خرید پارچه و مواد خوراکی)، سوق الخجا ( ویژه خرید پوست و چرم و صنایع چرمی)، همچنین بقایای ستون های معبد ژوپیتر از دوران روم، در انتهای بازار دیده می شود.

  بازار حمیدیه تور سوریه

  بازار صنایع دستی تور سوریه

  مدرسه ای قدیمی در کنار مسجد تکیه در خیابان شکری القواتلی امروزه به بازار صنایع دستی تبدیل شده است. در بخشی از بازار کارگاه های هنرمندان و صنعتگران به چشم می خورد که مستقیما به ارائه محصولات خود می پردازند.

  بازار صالحیه : محله صالحیه یکی از محله های قدیمی شهر دمشق است که امروزه جدیدترین بهترین مغازه های شهر در این منطقه قرار گرفته است.

  بازار باب توما : محله باب توما یکی از محلات مسیحی نشین شهر دمشق است و اغلب کلیساهای قدیمی در این محله قرار دارند. بازار باب توما در حال حاضر به صورت خیابان طویلی است که در دو سوی آن اجناس لوکس عرضه می شود.

  بازار صنایع دستی تور سوریه


  برچسب: در صورتی که بدنبال تورهای مشابه این تور می باشید، می توانید از لینکهای زیر استفاده کنید.