آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

فیلترها

مدت سفر

نوع سفر

بودجه سفر (تومان)


ایرلاین

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته

تور شیراز


تور تعطیلات بهمن

499.000 تومان

تور تعطیلات بهمن

1

1.5 روزه تا 3.5 روزه

1399-11-13

تور شیراز هوایی

1.650.000 تومان

تور شیراز هوایی

1

2 شب و 3 شب

1399-10-22

تور کیش از شیراز

1.210.000 تومان

تور کیش از شیراز

1

2شب و 3روز

1398-06-03

تور مشهد از شیراز

1.180.000 تومان

تور مشهد از شیراز

1

2شب و 3روز

1399-06-01

تور شیراز

تاریخچه تور شیراز

شیراز یکی از کلان ‌شهرهای ایران و مرکز استان فارس در جنوب کشور است. شیراز پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران و پرجمعیت ترین شهر جنوب کشور به‌ شمار می‌ رود. تور ارزان شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر بالاتر از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر، از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌ های بمو، سبزپوشان، چهل‌ مقام و باباکوهی (رشته ‌کوه‌های زاگرس) محدود شده‌ است.
تور ارزان شیراز ، سومین شهر ایران بود که پس از تبریز و تهران، در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس شد. شهرداری شیراز به ۱۱ منطقهٔ مستقل شهری، تقسیم شده و جمعاً مساحتی بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مربع را شامل می ‌شود.

تاریخچه تور شیراز

نام شیراز در کتاب‌ ها و اسناد تاریخی، با نام‌ های مختلفی نظیر: «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده ‌است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌ است. تور شیراز در دوران بنی‌ امیه به محل فعلی منتقل می‌ شود، و به بهای نابودیِ اصطخر – پایتخت قدیمیِ فارس – رونق می‌ گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان، پایتخت ایران بوده‌ است. تور شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌ اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌ شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل ‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یک جانشینان و عشایر بوده ‌است.
همچنین این شهر در مسیر راه‌ های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندرعباس و بندر بوشهر قرار گرفته ‌است. تور ارزان شیراز به سبب جاذبه‌ های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌ خواند. بیشینه مردم شیراز فارسی‌ زبان هستند و به لهجه شیرازی سخن می‌ گویند. شیراز پنجمین شهر پرجمعیت ایران، پایتخت فرهنگی ایران، دومین شهر ادبی جهان و سومین شهر مذهبی ایران است.

موقعیت جغرافیایی تور شیراز

شهر شیراز، مرکز استان فارس به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع به شکل مستطیل و از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران و در بخش مرکزی فارس قرار دارد. اطراف تور شیراز را رشته کوه‌ های نسبتاً مرتفعی به شکل حصاری استوار، احاطه کرده‌ اند که از لحاظ سوق‌ الجیشی و حفظ شهر اهمیت ویژه‌ ای دارند.
این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌ های بمو، سبزپوشان، چهل ‌مقام و باباکوهی
(از رشته‌ کوه‌ های زاگرس) محدود شده‌ است. مختصات جغرافیایی تور ارزان شیراز عبارتست از ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر در نقاط مختلف شهر متغیر است. رودخانهٔ خشک شیراز رودخانهٔ فصلی است که پس از عبور از شهر تور ارزان شیراز به سمت جنوب شرقی حوضهٔ خود متمایل شده و به دریاچه مهارلو می‌ ریزد.

موقعیت جغرافیایی تور شیراز

 تور ارزان شیراز

تور ارزان شیراز تقریبا شهری چهارفصل است؛ با این وجود ممکن است گرمای تابستانی این شهر کمی شما را با مشکل مواجه کند. شهر مسجد صورتی با اینکه به آفتاب سوزانش مشهور است اما احتمالا شما بعنوان یک مسافر تمایلی به تجربه این گرما در سفر نخواهید داشت. زمستان های تور ارزان شیراز نیز چندان استخوان سوز نیست و تنها در بازه هایی کوتاه ممکن است زمهریر زمستانی شهر را در بربگیرد. تور شیراز در زمستان شهری سرد و خشک است و بارش ها عموما یا بسیار خفیف هستند یا نهایتا چند روز دوام می ‌آورند.

اردیبهشت ماه، بهترین زمان سفر به تور شیراز است. در اردیبهشت ماه هم از شلوغی عید نوروز خبری نیست و هم شکوفه های بهارنارنج باز شده اند، گل های رز و محمدی و نرگس و بابونه، جشنواره گل ها را در این شهر به راه انداخته اند. آن وقت هوای شهر را با بوی گل های رنگارنگ باید تنفس کرد. تور ارزان شیراز یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران است و معمولا یکی از اولین گزینه های سفر برای کسانی است که قصد مسافرت داخلی دارند. بهترین زمان سفر به تور ارزان شیراز ، فصل بهار است.

فرهنگ و عقاید مردم در تور شیراز

عقاید مردم در ماه رمضان تور شیراز

در برخی از مناطق فارس مراسم کلوخ‌ اندازان در جمعه آخر ماه شعبان اجرا می ‌شود به این معنی که مردم به صحرا و دشت می‌ روند و به شادی می‌ پردازند و خوراک‌ های متنوع می‌ خورند و کلوخ‌ های گلی را با دست به صحرا و دشت پرتاب می‌ کنند. در گذشته برای دیدن ماه برای روز اول ماه رمضان به پشت بام می ‌رفتند و ماه را رویت می‌ کردند و با شلیک توپ رویت ماه را اعلام می‌ کردند. در ماه رمضان بعد از نماز مغرب و عشا افطار می ‌کنند، خوراکی‌ هایی که برای افطار صرف می‌ شود شامل رنگینک، آش ماست، حلوای نشاسته (ترحلو)، قنبر پلو، کلم پلو، زولبیا و بامیه و کوفته هلو است.

عقاید مردم در ماه رمضان

مردم خطه تور ارزان شیراز معتقدند طبع روزه سرد است یعنی اگر روزه بگیرند سردیشان می‌ شود به همین دلیل از عرق‌ های گرم مثل گل گاو زبان یا نسترن استفاده می ‌کنند. شب‌ های احیای ماه رمضان که شب ۱۹ و ۲۳ و ۲۷ است مردم فارس بعد از خوردن افطاری به مسجد می ‌روند و شب را با عبادت و دعا احیا می‌ گیرند البته بعضی از شیرازی ‌های قدیم به شب‌ های احیا، شب‌های الغوثی نیز می ‌گویند. در تور شیراز به جمعه آخر ماه رمضان جمعه الوداعی می ‌گویند به طوری که مردم بعد از نماز جمعه به مسجد جامع می ‌روند و در آنجا بانوان به پخت حلوا می ‌پردازند. در آنجا بعضی از خانم‌ ها کیسه‌ هایی درست می ‌کنند و درون آنها پول می ‌گذارند و به مردم می‌ دهند. در مسجد فتح کسانی که حاجت دارند برگ درخت نارنج را می‌ چینند و در حوض آب می‌ اندازند و ۲ رکعت نماز برای برآورده شدن حاجت می‌ خوانند. روز آخرماه رمضان بعد از دیده شدن هلال ماه شوال فردایش را عید فطر اعلام می ‌کنند و به نماز عید فطر می ‌روند که از آنها با نان و پنیر و سبزی پذیرایی می‌ شود. فطریه هم که یک نوع صدقه است شب قبل از عید فطر کنار می ‌گذارند و فردای عید به فقرا اعطا می ‌کنند.

مراسم مردم شیراز در شب یلدا

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می شود. مردم استان فارس و شهر شعر و ادب تور ارزان شیراز نیز در شب یلدا که درازترین و تاریک ترین شب در طول سال است، مانند سایر نقاط کشور مراسم خاصی دارند. بد نیست بدانید شیرازی‌ ها به شب یلدا چله بزرگ می‌ گویند! در این شب، افراد فامیل دور هم جمع می شوند و با خوردن میوه و آجیل های مخصوص که از انجیر، قصبک(خرمای خشک)، خرک، برنجک تشکیل شده است، شب را به صبح می رسانند. از دیگر آداب و رسوم کهن شب یلدا در استان فارس، این بود که بزرگتر خانواده در حالی که آجیل‌ های پوست دار هم چون فندق، گردو و بادام را می‌ شکند، برای فامیل قصه‌ ای می‌ گفت.

شیرازی ها زمستان را بدین ترتیب قسمت می کنند؛ از اول دی تا دهم بهمن را چله بزرگ، از دهم بهمن تا اول اسفند را چله کوچک و از اول اسفند تا آخر اسفند را چله پیرزن می گویند! همچنین چهار روز آخر چله بزرگ و چهار روز اول چله کوچک را، چهار چهار می گویند که اوج سرما را در این ۸ روز می بینیم! مردم در تور شیراز، آدمی را دارای دو طبع حرارتی و رطوبتی می‌ دانند؛ که اولی را گرم و دومی را سرد مزاج می‌ خوانند. بنا بر اعتقاد مردم تور ارزان شیراز ، شب چله مزاج آدمی می‌ تواند تغییر کند! معمولا در شب چله، سرد مزاج ها اگر بخواهند طبع شان برگردد، بایستی چیزهای گرم بخورند، در مقابل گرم مزاج ها هم بایستی بر عکس، چیزهای سرد بخورند! شب یلدا، خوردن ارده شیره، ارده و خرما و رنگینک رواج کاملی دارد که البته این خوراک‌ ها همه گرم هستند.

مراسم مردم شیراز در شب یلدا

همچنین سفره ی پهن شده برای شب یلدا در خانه ی مردم تور ارزان شیراز، بی شباهت به سفره ی هفت سین نوروز نیست! این سفره در اطاقی گسترده می شود، آینه‌ ای در آن می‌ گذارند و قاب عکس حضرت علی‌ (ع) را زینت بخش آن می‌ کنند و یک یا دو عدد گل لاله، آب سرد گل نرگس و چند شمع زیبا و نگین در آن گذاشته و روشن می‌ کنند. همچنین در حاشیه ی آن نیز در ظرفی زیبا، مقداری اسپند می گذارند و روی آن را آتش می ریزند تا بوی آرامش بخش آن در اطاق بپیچد! در تور شیراز، تفال به دیوان خواجه اهل راز حافظ شیرازی، یکی از ضرورت‌ ها بوده و حتما انجام می‌ شود!

همچنین معمولا غذای شیرازی‌ ها ویژه ی سفره شب یلدا، هویج پلو، کلم پلو و سیر پلو است! از میوه‌ ها، انار و مرکبات و به ویژه هندوانه بایستی در سفره ی شب یلدا باشد. مردم تور شیراز اعتقاد دارند در صورت خوردن هندوانه در این شب، از گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان هستند.

یکی از مراسم هایی که در شب یلدا و در میان خانم ها انجام می شود، فال کلوک است. کلوک یک کوزه بزرگ با دهانه گشاد است که در این شب خانم ها نشانه خاصی را در کوزه می اندازند و سپس یک دختر بچه می آید و نشانه ای را از داخل کوزه خارج می کنند و سپس فردی ترانه های محلی و یا به صورت فال، شعری از حافظ می خواند. هر کس از شعری که برایش خوانده شده، متوجه فالش می شود!

از دیگر آداب و رسوم مردم فارس در شب یلدا، قربانی کردن در کازرون، درست کردن هفت تخم گیاهی در فسا، شیر برنج در مرودشت، پختن نوعی شیرینی به نام کماچ در داراب و پختن آش دوغ در فیروز آباد می باشد.

مراسم مردم تور شیراز در محرم

در روزهای محرم، که بیشتر شهرهای ایران سیاه‌ پوش می‌ شوند، عزاداری به شیوه‌ های گوناگونی انجام می ‌شود. آداب و رسوم روزهای محرم در هر شهر حال ‌و‌ هوای خاصی دارد. عزاداری برای امام حسین(علیه‌السلام) و یارانش ریشه در تاریخ دارد و بعد از حکومت آل ‌بویه در ایران رواج پیدا کرد.

هیات‌ ها و دسته ‌های عزاداری، زنجیر‌زنی، پختن نذری، علم‌ کشی و شام غریبان از جمله مراسمی است که در سراسر ایران در روزهای محرم به ‌خصوص تاسوعا و عاشورا برپا می ‌شود. اما بعضی از شهرها رسم‌ های خاصی دارند که باعث می ‌شود مردم از شهرها و کشورهای دیگر به آن‌ها سفر کنند تا شاهد برگزاری این مراسم باشکوه باشند.

بیرق ‌ها و علم‌ ها به رنگ ‌های سیاه، سبز و قرمز بر سر در تکایا، مساجد، خانه ‌ها، مؤسسات، ادارات و معابر افراشته می ‌شود، زن و مرد و پیر و جوان کوچک و بزرگ همه سیاه پوش می ‌پوشند و در ظهر عاشورا برخی چهره‌ ها و مو‌های خود را گِل‌آلود می‌ کنند. در این ایام زنان و مردان به خصوص جوانان در مساجد، معابر و تکایا زنجیر به دست جمع شده با برگزاری عزاداری برای شهدای دشت کربلا به سر و سینه می ‌زنند تا با کشته ‌شدگان واقعه کربلا درچهارده قرن پیش ابراز همدردی کنند.

مراسم مردم شیراز در محرم

برپا کردن داربست هیئت ‌های عزاداری و نصب پرچم‌ های قرمز و سیاه از در و دیوار شهر، برپا شدن دیگ‌ های نذری و مردم سیاهپوش، تصویر‌های ماندگار از ماه محرم هستند.

در شهرستان استهبان مراسم چک چکو و چارچو گردانی مراسمی است که با دو تا سنگ اجرا می ‌شود و نوحه‌ های مخصوص به خود را دارد و به دلیل اینکه صدای دو چوب یا دو سنگ بهم می ‌خورد مانند صدای چکاک شمشیر است،

در منطقه خرم بید قبل از دهه محرم علم ‌های مخصوصی در سراسر منطقه به نام علم عمه کوار بر پا می ‌شود، که در شب عاشورا با حرکت علم ها، علم بزرگ حضرت ابوالفضل العباس را رو به روی مسجد جامع که قدیمی ‌ترین مسجد منطقه است، قرار می‌ دهند که این علم از قدیمی‌ ترین علم‌ های عزاداری در ایران بوده، و در حدود یک قرن قدمت دارد.

مراسم نوروز در تور شیراز

مردم تور ارزان شیراز مانند دیگر مردمان ایران از 15 روز قبل از تحویل سال نو، به استقبال آن می روند. آنها شیرینی و تنقلات تهیه می کنند و به دوختن و تهیه لباس نو برای خود و بچه ها می پردازند و خانه تکانی می کنند. پس از اطمینان حاصل کردن از نظافت منزلشان، به صورت انفرادی و اغلب گروهی، به همراه دیگر افراد خانواده، دوستان یا همسایه ها، شروع به پخت سمنو، یا به قول شیرازی ها، سَمَنی، یکی از اجزای ثابت سفره هفت سین، می کنند.

در گذشته مردم خود شیرینی درست می کردند و عمدتاً نان شیرین می پختند. نان شیرین را بعد از این که از تنور بیرون می آوردند تا هنوز نرم و تازه بود، چند بار تا می زدند تا به صورت یک مربع به اندازه کف دست درآید. این نان بعد از چند دقیقه تـُرد و بسیار شکننده می شد.

کلوچه، مسقطی لاری ، نان شیری، شکر پنیر و نان یوخه، از دیگر شیرینی های سنتی تور ارزان شیراز و استان فارس است که نوع خانگی و یا قنادی (آماده) آن در اکثر خانه ها در سینی پذیرایی عید نوروز به چشم می خورد. هم چنین، دون برشته و پوکک برنجی از جمله شیرینی های معروفی است که توسط بانوان فیروز آبادی پخته می شود.

اکثر شیرازی ها در زمان گذشته ترجیح می دادند که لباس شب عید توسط خود و یا خیاطشان دوخته شود. پارچه هایی را که خریداری می کردند، به میمنت نوروز، عمدتا شامل رنگ های شاد بود. یکی از آداب و مراسمی که در شب چهارشنبه آخر سال و یا چهارشنبه‌ سوری در تور ارزان شیراز برگزار می‌ شود، رفتن مردم به «حوض ماهی» است. در گوشه غربی آرامگاه سعدی، قنات آب گرم معدنی جاری است که مردم تور ارزان شیراز به آن «حوض ماهی» می ‌گویند.

مراسم نوروز در شیراز

آنها برای تندرستی و درمان بیمارهای خود، وارد حوض می ‌شوند و با جام برنجی «چهل کلید» سر و تن خود را شست ‌و شو می ‌دهند. این کار نظم و ترتیبی خاص دارد و آن را تبدیل به آیینی ویژه می ‌سازد. زیارت حضرت شاه چراغ در شب چهارشنبه سوری، فال گوش ایستادن، پختن آش ابودردا که تهیه وسایل اولیه آن آداب منحصر به خود دارد، آجیل چهارشنبه سوری و تفال به دیوان حافظ، از دیگر مراسمی است که در این شب شیرازی ‌ها انجام می‌ دهند.

یکی دیگر از آداب پیش از آغاز سال نو، حجامت است که توسط مردم تور ارزان شیراز ، شهرستان فسا و روستاهای اطراف آن از جمله روستای زادون انجام می شود. اهالی شهرهای مذکور معتقدند که هم زمان با نو شدن سال، باید خون سالم در بدنشان در جریان باشد. تمام افرادی که حجامت می کنند، به نیت سلامتی، پس از حجامت، مقداری از دانه هایی را که به منظور کاشت سبزه، نگه داشته اند، در آب می اندازند.

در تور شیراز علاوه بر هفت سین (هفت میم) را هم درسفره می‌گذارند که هفت میم عبارتند از: مدنی (لیمو شیرین)، مرغ، ماهی، میگو، مسقطی، ماست و مویز. به علاوه کنگر ماست، عسل، خرما، کره، پنیر، کاهو، تخم مرغ رنگی و … .

موقع تحویل سال همه اهل خانه باید با لباس نو بر سر سفره باشند اسپند نیز دود می شود.

در تور شیراز مرسوم است که روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می ‌شود و هر چه از شیرینی ‌ها و آجیل‌ ها باقی مانده برای صبح سیزده آماده می ‌شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نیز هست. صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ‌ های اطراف تور ارزان شیراز می ‌شوند و معتقدند در روز سیزده فروردین نباید در خانه ماند زیرا این روز نحس و بدیمن می‌ باشد. این روز، پیش از طلوع آفتاب و تا پاسی از شب ادامه دارد و در عصر آن روز ویژه سبزه گره زدن دخترهاست که در واقع برای گشایش بخت خود این کار را می‌ کنند و ترانه‌ هایی می ‌خوانند.

مراسم ازدواج در تور شیراز

از آداب و رسوم های رایج ازدواج در استان فارس یا تور ارزان شیراز می توان به دلالگی، بله برون، رخت برون، عقد کنون، تهیه ی جهاز، مراسم عروسی و پاگشا اشاره نمود. اجرای موسیقی و رقص های سنتی منطقه نیز از دیگر سنن رایج در مراسم عروسی است که رنگ و بویی خاص به آن بخشیده است. امروزه با تمام کمرنگ شدن سنتها، همچنان رسوم سنتی ازدواج در برخی مناطق فارس همچنان به قوت خود باقی مانده و اجرا می گردد.

دلالگی، مادر و خواهر داماد و چند نفر از نزدیکانش به خانه ای که دختر داشته باشد، می روند. خانواده دختر در صورتی که موافق باشند ، علاوه بر چای ، شربت هم برای آنها می آورند. در صورتی که خانواده دختر تنها به چای اکتفا کنند ، نشانه آن است که به این وصلت رضایت ندارند. پس موضوع منتفی شده و خانواده داماد به خانه ی دیگری می روند.

خانواده عروس حتماً درباره داماد و خانواده اش تحقیق می کنند. یک روز هم سرزده به خانه ی داماد می روند و به دنبال آن مراسم بله برون انجام می شود. در این مراسم تنی چند از بزرگترهای دو خانواده در منزل عروس دور هم جمع می شوند تا درباره مهریه، پول حمام، لباس و سایر مسائل ضروری صحبت کنند. اگر طرفین شرایط خاصی داشته باشند در همین مجلس مطرح می شود تا به توافق برسند. یک نفر هم آنچه را که مطرح شده روی کاغذ می آورد و در اصطلاح می گویند رُقعه اش نوشته شد. سپس روزی تعیین می شود و به اتفاق عروس به بازار وکیل می روند و پارچه های مورد نیاز را می خرند.

مراسم ازدواج در شیراز

رخت برون ،در این مجلس، دوستان عروس و داماد شرکت دارند که به آنها «سوری» می گویند. سوری های داماد یک خیاط را همراه می آورند تا اندازه عروس را بگیرد و پارچه هایی را که خریده اند، با خود ببرد. پذیرایی از مدعوین به عهده مادر عروس است. مادر داماد نیز همراه پارچه، مقداری نقل و هدیه که در اصطلاح به آن گـُل می گویند، با خود می آورد. در این مجلس زن ها دایره نیز می زنند.

در فارس دو نوبت عقد مى‌ گيرند. يکى عقد خصوصى است که نزديکان عروس و داماد در آن شرکت دارند و خطبهٔ عقد معمولاً در اين مجلس خوانده مى ‌شود. مجلس عقد ديگر که همه دوستان و آشنايان دو خانواده در آن شرکت دارند. روز عقد خانواده داماد همه‌ چيز را به خانه عروس مى‌ برند.

روز قبل از عروسى حجله مى ‌بندند و برنج پاک مى ‌کنند. اين مراسم با شادى و خواندن واسونک همراه است. عده‌اى به خانه عروس رفته و عروس را مى‌ آورند. وقتى خواستند عروس را ببرند پدر عروس تا قباله را از ياران داماد نگيرد، اجازه بردن عروس را نمى‌ دهد. وقت رفتن خواهران داماد زير بغل عروس را مى ‌گيرند و آينه سنگى بزرگى مقابل او گرفته و به‌ طرف خانه داماد حرکت مى‌ کنند. نرسيده به خانه، داماد به پيشواز عروس مى ‌آيد و عروس را با خود به خانه مى ‌برد. در حجله، بزرگتر خانواده دست عروس و داماد را در دست هم مى ‌گذارد. در حجله انگشت‌ هاى کوچک عروس و داماد را با گلاب مى‌ شويند و عروس و داماد سکه ‌هائى را که در دست دارند، در ظرفى که زير دستشان است مى‌ اندازند. اين گلاب را پاى درخت سبزى مى‌ ريزند.

تفریحات در تور شیراز

تفریحات در تور شیراز

پاسارگاد در تور شیراز

شهر «پارسه» یا «پاسارگاد» خارج از تور شیراز است و حدود ۱۳۶ کیلومتر باید در جاده‌ی شیراز- اصفهان برانید تا به آن برسید. اگر با ماشین از مسیر اصفهان می‌ آیید کارتان راحت‌ تر است، چون در همین مسیر به شهر پارسه می ‌رسید. پاسارگاد مجموعه‌ ای از چند اثر تاریخی معروف و مشهور باستانی است که برای ایرانی‌ها ارزش فراوانی دارد؛ «مقبره‌ی کوروش»، «آرامگاه کمبوجیه» و مجموعه پادشاهی از جمله ‌ی مهم‌ ترین آثار به‌جا مانده از حکومت «هخامنشیان» و مکان های دیدنی تور ارزان شیراز هستند. اگرچه دیدن پاسارگاد می ‌تواند زمانبر باشد، اما نباید از کنار آن عبور کنید، چون این مجموعه یکی از مهم‌ ترین شاهکارهای معماری دوران باستان ایران است.

پاسارگاد

بنای پاسارگاد تلفیقی از معماری‌ های ایران، «بین‌النهرین» و «آناتولی»‌ست که با مهارت باهم ترکیب شده‌ اند. امروز از پاسارگاد، شهری که «کوروش کبیر» به‌ عنوان پایتخت فرمانروایی ‌اش انتخاب کرد، چیزی جز مقبره‌‌ اش باقی نمانده است. این مقبره که تقریبا سالم است، به همراه «کاروانسرای مظفری»، «مقبره‌ ی کمبوجیه»، «کاخ اختصاصی»، «کاخ بار عام» و… از جمله آثار باستانی این منطقه‌ محسوب می‌ شوند.

کوروش، بزرگ مرد تاریخ، از محبوب‌ترین و شهیرترین نامداران ایرانی است که طی دوران های مختلف از او به بزرگی و احترام بسیار یاد شده و در میان تمام ملت ها و ادیان جایگاه ویژه ای دارد.

آرامگاه این پادشاه کبیر در زمره پرطرفدارترین جاذبه های ایرانی قرار گرفته است و هر ساله تعداد زیادی از مردم برای بازدید از این مکان تاریخی بار سفر می بندند.

آرامگاه کوروش در گذشته میان باغ های سلطنتی قرار داشت و از هر سوی دشت نمایان بود؛ بنایی ساده اما بسیار زیبا و چشم گیر که با ۱۵۶ متر مربع مساحت و ۱۱ متر ارتفاع، پس از گذشت ۲۵ قرن هنوز استوار و پابرجا مانده است.

آرامگاه حافظ در تور شیراز

در میان بناهای رنگارنگ تور ارزان شیراز ، حافظیه یا آرامگاه حافظ مجموعه آرامگاهی در شمال تور ارزان شیراز است که لسان ‌الغیب، حافظ شیرازی در آن مدفون است. بسیاری معتقدند که وی در یکی از اشعارش این مساله را که مرقدش پس از او زیارتگاه خواهد شد، پیش بینی کرده و چنین گفته است:

گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

نام کامل این شاعر، خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی است که به اختصار حافظ خوانده می شود و القاب دیگری همچون لسان الغیب، ترجمان الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌ الاولیا نیز دارد و به دلیل اشعار عرفانی ‌اش نزد ما ایرانی‌ ها جایگاه خاصی دارد. وی در سال 727 هجری قمری چشم به جهان گشود و در سال 792 هجری قمری از دنیا رفت.

طراح حافظیه، معمار فرانسوی به نام آندره گدار است، گدار از شرق‌ شناسان بزرگ است که علاقه خاصی به فرهنگ و هنر ایران دارد. گدار ۳۲ سال در ایران اقامت داشت و خدمت زیادی به فرهنگ و هنر این مملکت کرد.

مجموعه حافظیه حدود 2 هکتار وسعت دارد و به طور کلی از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل شده که توسط یک تالار با عنوان تالار میانی یا ایوان با دو ردیف پلکان سنگی از یکدیگر جدا می شوند. 4 در، امکان ورود به مجموعه و خروج از آن را فراهم می کنند که در اصلی در سمت جنوبی بنا و دو در بزرگ و کوچک در سمت غرب قرار دارند و یک در، در سمت شمال شرق به گلخانه باز می شود.

حافظیه به گونه ای ساخته شده که هر گوشه اش حرفی برای گفتن داشته باشد و دنیایی از نشانه ها را در خود جای دهد. آرامگاه حافظ در مقابل یکی از شلوغ‌ ترین و پررفت ‌و آمد ترین خیابان‌ های تور ارزان شیراز قرار گرفته و نمای آرامگاه از خیابان مذکور قابل مشاهده نیست. این خیابان نماد اسارت در جهان صنعتی و مدرن است.

آرامگاه حافظ

بخش جنوبی حافظیه نمادی از دنیای مادی ما انسان ‌ها است. هر چه به آرامگاه نزدیک‌ تر می‌ شویم از بندهای نفسانی و هوا و هوس آزاد می‌ شویم و با بالا رفتن از ایوان به معراج الهی می‌ رسیم.

بخش شمالی آرامگاه نماد ملکوت است. این بخش ۸ درب ورودی و خروجی دارد و آرامگاه هم ۸ ستون سنگی دارد که از دوره مظفریان تا امروز دست ‌نخورده باقی ‌مانده است. عدد ۸ درواقع نماد قرن هشتم است که حافظ در آن قرن زندگی می ‌کرده است، و میتوان این ۸ را نمادی از ۸ درب بهشت هم دانست.

نمای بیرونی گنبد نمادی است از آسمان، این نما شبیه به کلاه درویشان، ترک است. رنگ‌ های استفاده ‌شده در داخل گنبد عبارت است از آبی فیروزه‌ای، سرخ ارغوانی، سیاه‌ و سفید و قهوه‌ ای سوخته.

آرامگاه، به طور کلی نماد خورشید است؛ اما درون آن نمادهای دیگری نیز وجود دارند. درون گنبد مجموعه ای از رنگ های عرفانی است که هر یک نماد خاصی هستند :

آبی فیروزه‌ ای، نماد بهشت

سرخ ارغوانی، نماد شراب ازلی

سیاه و سفید، نماد شب و روز

قهوه‌ای سوخته، نماد خاک

آرامگاه حافظ یا حافظیه برای ادب، هنر و معماری ایران ارزش زیادی دارد و در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه خواجوی کرمانی در تور شیراز

آرامگاه خواجو مشرف بر دروازه قرآن می ‌باشد. آب چشمه معروف رکن آباد نیز از کنار مقبره خواجو می‌ گذرد. این آرامگاه در سال ۱۳۱۵ شمسی با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شد.

محل آرامگاه در محوطه‌ ای بدون سقف قرار دارد. در وسط صفه آن سنگ قبری است که بالای آن محدب و دارای برآمدگی است. روی این سنگ کتیبه ‌ای که بیانگر قبر خواجو باشد وجود ندارد.

آرامگاه خواجوی کرمانی در تور شیراز

آرامگاه سعدی در تور شیراز

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است.

این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق تور ارزان شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده ‌اند از جمله مهمترین ‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد که آرامگاهش به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده‌ است. آرامگاه شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۵۳ به شماره ثبت ۱۰۱۰٫۳ در انجمن آثار ملی به ثبت رسیده ‌است.

لغت‌ نامه دهخدا به نقل از فرهنگ برهان قاطع نام موضعی که شیخ سعدی در آنجا آرمیده را «گازرگاه» نامیده و به نقل از فرهنگ آنندراج گازرگاه را حد تور ارزان شیراز نزدیک به مرقد شیخ مصلح ‌الدین سعدی شیرازی دانسته است.

آرامگاه سعدی در تور شیراز

سکه‌ های پانصد ریالی برنزی جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۷ خورشیدی به نقش آرامگاه سعدی مزین شده‌ است و همچنین از سال ۱۳۸۹ اسکناس های یکصد هزار ریالی با نقش آرامگاه سعدی در پشت آن چاپ شد.

این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا میگذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌ است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس ‌الدین محمد صاحب‌ دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد.

آرامگاه شاه شجاع تور شیراز

یکی از ممدوحان حافظ شیرازی، معروف به شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر که ۳۳ سال حاکم فارس بود و در سال ۷۸۶ هجری بر اثر بیماری درگذشت و چون وصیت کرده در زمین های مصلی و در جوار قبر شیخ محمود قطب ‌الدین به خاک سپرده شد.

یکی از نوادگان وی در زمان کریم خان زند، سنگ قبری را بر روی قبر شاه نصب کرد. بنای امروزی مقبره شاه شجاع حاصل تلاش انجمن آثار ملی است.

درون آرامگاه مزین به کاشی و معرق کاری و چهارکتیبه از اشعار شاه شجاع و حافظ درون گنبد و چهار کتیبه از اشعار حافظ در ستایش شاه شجاج در قسمت بیرونی گنبد به خط نستعلیق می باشد. این بنا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آرامگاه شاه شجاع

باغ هفت تنان تور شیراز

در نزدیکی حافظیه واقع‌ شده که یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی تور شیراز است. در داخل این باغ یک تالار بسیار بزرگ قرار دارد که تنها روی دو ستون ساخته‌ شده است.

این باغ در گذشته و در روزهای خشک سالی آغوشی پر از امید به روی مردم می گشود و مردم تور شیراز در طلب باران و استجابت دعا در آن گرد هم می آمدند. اثری که تا سال ها پیش خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود و این روزها مرمت شده است تا به عنوان موزه سنگ و کاشی از مردم میزبانی کند.

باغ هفت تنان

این بنا تا سال‌ ها پیش، خانقاه درویش ‌ها و مرتاضان بود و اکنون چند سالی است که به موزه سنگ تبدیل شده و نمونه ‌هایی از سنگ‌ های تاریخی و کتیبه‌ های کهن در آن نگه‌ داری می‌ شود.

علت نامگذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریمخان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ ای نصب کرده ‌است.

حوض بزرگی هم در وسط عمارت اصلی به چشم می ‌خورد که در گذشته از آب رکن‌ آباد پر میشده‌ است.

دیدنی های جالب باغ هفت تنان تور ارزان شیراز عبارتند از :

مقبره های عارفان تور شیراز

یکی از دلایل اهمیت این باغ، وجود 7 سنگ در آن است که گفته می شود مقبره عارفانی گمنام هستند.

بر اساس روایات، این 7 عارف در گذشته در این باغ به عبادت و ریاضت می پرداختند و هرگاه یکی از دنیا می رفت، دیگران مراسم کفن و دفنش را انجام می دادند. وقتی آخرین نفر که از مرگ خود آگاهی یافت به غسال شهر خبر داد و او را احضار کرد و گفت: ما هفت نفر بودیم که شش نفرمان یکی یکی جهان را بدرود گفته و به جهان دیگر پا نهادند و من تنها ماندم؛ حال که مرگ من نیز فرا رسیده است، تو را احضار کردم و قبر خود را نیز در سمت پایین پای نفر ششم حفر کرده ام. بدن مرا غسل بده و در آن جا دفن کن.

نقاشی های چشم نواز

نقاشی های ایوان عمارت هفت تنان از بخش های جذاب آن هستند؛ شاهکارهایی از رنگ روغن بر روی گچ که هنر «آقا صادق» نقاش چیره‌دست روزگار زندیه را به رخ می کشند.

موزه کاشی و سنگ تور شیراز

سنگ هایی از پاسارگاد، تخت جمشید، خانه زینت الملوک، تابوت های سنگی پیش از تاریخ، سنگ قبرهای باستانی، پایه ستون های‌ قصر ابونصر، آثار سنگی دوران ساسانیان تا دوره قاجار و … از جمله آثاری هستند که در این موزه به نمایش درآمده اند.

موزه کاشی و سنگ

شاه چراغ تور شیراز

اصلی‌ ترین جاذبه ‌ی مذهبی تور ارزان شیراز است که از محبوبیت ویژه ‌ای برخوردار هست. در این مکان مقدس فرزند امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) آرمیده است.

گفته می‌ شود که معماری شاه‌ چراغ مربوط به دوران قاجاریه می ‌شود. در معماری مسجد شاه‌ چراغ بیش از هر چیز دیگری ، کاشی‌ کاری و آینه ‌کاری‌ های نفیس دست‌ ساز خودنمایی می ‌کنند.

شاه چراغ تور شیراز

تخت جمشید تور شیراز

بنای باشکوه تخت جمشید بی‌ شک برترین بنای تاریخی تور ارزان شیراز است، این بنای عظیم در فاصله‌ ی ۵۷ کیلومتری تور شیراز قرار دارد و قدمت آن به ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌ گردد. این بنای تاریخی به دستور داریوش، شاه هخامنشی ساخته شده است.

براساس خشت نوشته ‌ها و سنگ‌ نوشته ‌های کشف‌ شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته ‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی مانده‌ اند، نشان می ‌دهند که در آن زمان این‌ جا صد ستون نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، جمشید پادشاه اسطوره‌ ای ایران باستان، جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در این‌ جا بر روی تخت ‌ها و روی دست افراد در سنگ نگاره‌ ها نشان داده شده است، جمشید بوده و اینجا را تخت جمشید نامیدند.

تخت جمشید تور شیراز

اروپایینان هم به این مکان پرسپولیس می ‌گویند که به معنای مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان است. ساخت تخت‌ جمشید که یکی از برترین بنا‌های تاریخی جهان است، در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش شروع شد و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان اولیه ‌ی آن داده شد.

بازار وکیل تور شیراز

بازار وکیل که در قسمت مرکزی شهر تور ارزان شیراز و در ضلع شرقی میدان شهرداری قرار دارد یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران و یادگار زیبا از کریم خان زند است که شروع ساخت آن حدودا از سال 1137 خورشیدی آغاز شد و تا سال 1156 توسعه و تکمیل آن به طول انجامید. بازار وکیل با گذشت سال ها از تاسیسش همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و هنوز مورد بهره برداری قرار می گیرد. معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس کبیر است اما پهنای بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست.

بازار وکیل

بازار مشیر تور شیراز

سرای مشیر نیز که یکی از جاذبه‌ های خوب تور شیراز به شمار می ‌رود در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی واقع شده است و معماری جالب توجهی دارد.

مسجد وکیل تور شیراز

یکی از قدیمی ‌ترین مساجد تور ارزان شیراز است که در دوره‌ ی کریم خان زند، با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته شده است.

حمام وکیل تور شیراز

یکی از جاذبه‌ های گردشگری تور شیراز است که در کنار مسجد و بازار وکیل که دو آثار برجسته‌ ی دیگر از دوران زندیه هستند قرار دارد. حمام وکیل یکی از بزرگ ‌ترین حمام‌ های ساخته شده در زمان خود بود و با رعایت پیشرفته‌ ترین اصول معماری زمان خود طراحی و ساخته شده است.

حمام وکیل

باغ جهان نمای تور شیراز

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تور ارزان شیراز است و به‌ عنوان قدیمی‌ ترین باغ تور ارزان شیراز شناخته می ‌شود. این باغ در خیابان حافظ واقع‌ شده است.

این باغ با مساحت ۲/۸ هکتار دارای ۳۵۰۰ متر مربع فضای سبز است. عمده‌ ی فضای سبز جهان‌ نما را درخت‌ های تنومند و کهن سرو و نارنج، شمشاد سبز، رزهفت‌ رنگ، بنفشه، اطلسی و گل‌های داوودی تشکیل می‌ دهد.

باغ جهان نمای شیراز

این عمارت هشت ضلعی دارای ۴ شاه‌ نشین و اتاق ‌های دو طبقه‌ ای است که در میان شاه نشین‌ ها واقع شده است. پنجره‌ های چوبی این باغ بعد از مرمت و بازسازی توسط مالک خصوصی آن جای خود را به پنجره ‌های آهنی داده است. عمارت وسط این باغ مربوط به دوره‌ ی زند است. خیابان کشی‌ های اطراف عمارت ذکر شده به همراه درختکاری‌ های زیبا در سال ۱۱۸۵ هجری قمری به دستور کریم خان زند انجام گرفت. نمای عمارت کلاه فرنگی این باغ باشکوه بدون هیچ نقاشی و کاشی‌ کاری بنا شده است.

مسجد عتیق تور شیراز

از دیگر مکان ‌های دیدنی و قدیمی ‌ترین مسجد در تور شیراز است که هفت درب دارد و افسانه ‌های زیادی در خصوص آن‌ ها وجود دارد. این مکان پر رمز و راز در بخش شرقی شاه ‌چراغ قرار دارد. بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرو لیث صفاری ساخته شده‌ است.

مسجد عتیق شیراز

دروازه قرآن تور شیراز

یکی از دروازه ‌های به جای مانده از دوره‌ های قدیم در تور ارزان شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به حساب می ‌آید.

این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده ‌است. وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است، که به دستور امیر در آن گذاشته شده بود تا مسافرین به سلامت از زیر آن عبور کنند. این طاق به مرور زمان به خرابی رفت، تا این که در زمان کریم خان زند از نوساخته شد.

قرآن معروف به هفده من که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اتاقک بالای آن گذاشته شد. قران مذکور در حال حاضر در موزه پارس تور ارزان شیراز نگهداری می ‌شود.

دروازه قرآن شیراز

عمارت دیوانخانه تور ارزان شیراز

مربوط به دوره قاجار است و در تور ارزان شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند ـ محله قوام واقع شده است. این عمارت یکی از ابنیه ارزشمند دوره زندیه در تور شیراز بشمار می‌ آید که در نزدیکی ارگ کریم‌ خانی واقع شده و در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند مشهور بوده است.

عمارت دیوانخانه از تالاری بزرگ تشکیل شده که این تالار بر دو ستون چوبی استوار شده است البته پیش ازاین به جای این دوستون چوبی دو ستون سنگی قرار داشته که در زمان قاجاریه توسط آقا محمد خان قاجار به تهران منتقل شده‌ اند.

عمارت دیوانخانه شیراز

این بنا در دوره کریم خان زند به عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت زندیه مورد استفاده بوده واز مهمترین ویژگی‌ های معماری این بنا می‌ توان به وجود نقاشی ‌های بسیار زیبا در تمام بدنه ساختمان، مقرنس‌کاری‌های روی چوب و سنگ، مقرنس‌ کاری‌ های گچی وحجاری ‌های روی سنگ‌ ها با نقوش حیوانات و گیاهان اشاره نمود.

بنا 2 طبقه ساخته شده است و در حیاط آن یک حوض سرتا سری و یک حوض افقی در جلو شاه نشین به چشم می خورد. سبک معماری عمارت دیوانخانه همچون سایر بناهای دوره زندیه درونگرا است به‌ گونه‌ ا ی که ظاهر ساختمان ساده و فضای اندرونی مزین به انواع نقوش و تزئینات هنری است. این بنا در تاریخ 10/3/1351 به شماره 914 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه پارس یا عمارت کلاه فرنگی

در میان باغ نظر بنا شده است. این موزه به عنوان قدیمی ‌ترین موزه استان فارس شناخته می‌ شود و آثار با ارزش بسیاری از ادوار مختلف تاریخی در خود جای داده است.

در این موزه آثار نقاشان مشهور دوره زندیه به چشم می‌ خورد همچنین در محوطه بیرونی موزه پارس، سنگ‌های ازاره کاخ خورشید با نقوش شاهنامه وجود دارد

عمارت کلاه فرنگی با نظارت مستقیم کریم خان زند در دو طبقه با سقف شیروانی به ارتفاع ۱۴/۸۰ متر ساخته شد. این بنا به روی سکویی با ارتفاع ۱/۳۰ سانتی ‌متر از کف باغ قرار دارد.

موزه پارس یا عمارت کلاه فرنگی

مسجد نصیرالملک شیراز

یکی از مساجد قدیمی تور ارزان شیراز است. این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع در جنوب خیابان لطفعلی ‌خان زند و در نزدیکی شاه ‌چراغ و در کوچهٔ نصیرالملک قرار دارد.

مسجد نصیرالملک شیراز

ارگ کریمخانی تور شیراز

ارگ در دوره‌ ی زندیه، بین سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ میلادی و به عنوان مکانی برای زندگی کریم خان زند ساخته شد. در زمان سلسله‌ی پهلوی این مکان به زندان تبدیل شد و به همین خاطر آسیب‌ هایی به آن وارد شد که البته امروزه تا حد زیادی ترمیم شده است.

ارگ کریمخانی

باغ نارنجستان قوام تور شیراز

در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده و با شاهچراخ حدود ۹ دقیقه (بدون ترافیک) فاصله دارد. مجموعه‌ ی قوام در دوره‌ ی قاجار و بین سال‌ های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ تکمیل شد.

این مجموعه شامل یک حمام گچینه، حسینیه ‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ ی زینت الملک)، دیوا‌نخانه، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بود که تعدادی از آن‌ ها اکنون از بین رفته‌ اند. در سال‌ های اخیر زیرزمین ضلع شمالی نارنجستان مرمت شده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

باغ نارنجستان قوام

خانه زینت الملک تور شیراز

از آثار به جای مانده از دوران قاجار است و به دلیل سکونت زینت الملک قوامی، دختر قوام الملک چهارم، به این نام معروف است. سقف تمام اتاق ‌های این خانه از جنس چوب است که با نقاشی‌ هایی تزئین شده ‌اند. خانه زینت الملک در مجاورت نارنجستان قوام تور ارزان شیراز قرار دارد و از طریق یک راهروی زیرزمینی به آن ارتباط دارد.

خانه زینت الملک

باغ دلگشا تور شیراز

یکی از باغ‌ های تاریخی تور ارزان شیراز است که پیشینه ‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌ رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

باغ دلگشا

باغ ارم تور شیراز

زمان دقیق ساخت این باغ مشخص نیست؛ اما ساخت آن را به سلجوقیان نسبت می‌ دهند. در زمان زندیه نیز به دستور کریمخان زند، باغ مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است. در اواخر سلسله زندیه این باغ در تصاحب خان‌ های ایل قشقایی بوده است، و بنای داخلی آن توسط اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمدقلی خان، در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته‌ شده است. در زمان ناصرالدین‌ شاه قاجار، میرزا حسن علی ‌خان نصیرالملک، این باغ را خریداری کرده و عمارت حاضر را به‌ جای بنای قبلی احداث کرده است. حاج محمد حسن خان یکی از معروف ‌ترین معماران تور ارزان شیراز این بنا را طراحی کرده است.

در زمان پهلوی به علت طرفداری خان‌ های ایل قشقایی از مصدق، ایل قشقایی تبعید شدند و باغ توسط دولت مصادره شد. این باغ بعدا به دانشگاه شیراز واگذار شد. باغ ارم شیراز در سال 1353 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. و در سال 1358 توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده است. مساحت این باغ اکنون بیشتر از 110 هزار مترمربع است. عمارت زیبایی در مرکز باغ ارم شیراز قرار دارد. در جلوی عمارت اصلی نیز استخر بزرگی با مساحتی بیش از 300 متر قرارگرفته است که تصویر عمارت در آن نمایان است. این عمارت در سه طبقه به سبک قاجاریه ساخته‌ شده است. از نظر معماری، نقاشی، کاشیکاری و گچبری از شاهکارهای آن دوران به ‌حساب می‌ آید. فواره‌ های حوض جلوه این فضا را چند برابر کرده است. در هر یک از گوشه ‌های حوض نخل‌ هایی بسیار زیبا قرارگرفته است. دیدن کتیبه‌ های سنگی و ارزشمند به ‌کار رفته در این بنا نیز خالی از لطف نیست.

باغ ارم

آدرس: باغ ارم در شمال غربی تور ارزان شیراز در خیابان ارم واقع‌ شده است. و به مرکز شهر نزدیک است. این باغ به ‌طور تقریبی در محل تقاطع بلوار جمهوری، بلوار دانشجو و بلوار ارم قرار دارد و درب اصلی آن در بلوار ارم واقع است. البته در فصل بهار و به ‌ویژه نوروز فضای اطراف باغ بسیار شلوغ است و جای پارک به‌سختی در نزدیکی‌های باغ پیدا می ‌شود. بهتر است که اگر با ماشین شخصی سفر می ‌کنید، ماشین خود را در کوچه‌ های اطراف پارک کنید و درعین‌ حال از مسیر زیبای پیاده ‌روی کنار آن لذت ببرید.

اگر هم با مترو سفر می ‌کنید، نزدیک ‌ترین ایستگاه مترو به این باغ متروی نمازی است و ازآنجا باید سوار تاکسی یا اتوبوس شده و مسافت کوتاهی را تا باغ طی کنید.

جشنواره در شیراز

 • بزرگداشت حافظ ، زمان برگزاری: ۲۰ مهرماه
 • بزرگداشت سعدی ،زمان برگزاری: ا اردیبهشت
 • روز کوروش بزرگ، زمان برگزاری: ۷ آبان
 • روز بزرگداشت شیراز، زمان برگزاری: ۱۵ اردیبهشت

مراکز خرید در شهر شیراز

مرکز خرید زیتون فارس در تور شیراز

بیش از 400 واحد تجاری با برندهای مشهور ایرانی و بین المللی در مرکز خرید زیتون فارس تور ارزان شیراز فعال می باشند، این بازار دارای 12 طبقه تجاری و اداری بوده که در آن بهترین امکانات رفاهی برای خریداران در نظر گرفته شده است، مشخصات دسترسی این مرکز خرید در ادامه مطلب :

مرکز خرید زیتون فارس

* آدرس مرکز خرید زیتون فارس : شیراز ، چهار راه پارامونت

* ساعات کاری : 10.30 الی 21.30 همه روزه

*مکانات رفاهی : سینما 3 بعدی، شهربازی، پارکینگ، پارکینگ، فضای سبز، کافه رستوران، تاکسی سرویس، سرویس بهداشتی، خودپرداز

*میانگین قیمت اجناس : متوسط تا گران

مرکز خرید الماس در تور شیراز

اگر به دنبال مرکز خریدی ارزان تر از سایر بازارهای بالا هستید بهترین انتخاب مرکز خرید الماس تور ارزان شیراز می باشد، این پاساژ مدرن در 8 طبقه تجاری بیشتر حول محور پوشاک، مد و فشن و لوازم آرایشی فعالیت دارد، مشخصات دسترسی به الماس شیراز در ادامه مطلب :

مرکز خرید الماس

* آدرس مرکز خرید الماس : شیراز،چهارراه ملاصدرا

* ساعات کاری : 10 الی 14 – 16 الی 22

* امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، پارکینگ، تاکسی سرویس، بانک در نزدیکی، کافی شاپ، فروشگاه

* میانگین نرخ کالاها : ارزان تا متوسط

مرکز خرید ستاره فارس تور ارزان شیراز

یکی دیگر از بهترین مراکز خرید تور ارزان شیراز، مجتمع تجاری و مرکز خرید ستاره فارس می باشد که در سال 1393 شمسی در 9 طبقه زیبا افتتاح گردید، بیشترین اجناسی که در این پاساژ به فروش می رسد شامل پوشاک زنانه، مردانه، بچه گانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم برقی و دیجیتالی ، لوازم خانگی و کیف و کفش می باشند، مشخصات دسترسی بازار ستاره فارس در ادامه پست :

مرکز خرید ستاره فارس

 • آدرس مرکز خرید ستاره فارس : استان فراس، شیراز، خیابان عفیف آباد
 • ساعات کاری : 10 صبح الی 22 همه روزه
 • امکانات رفاهی : پارکینگ، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، کافه رستوران، فروشگاه، خودپرداز، شهربازی
 • میانگین نرخ کالاها : ارزان تا متوسط

مرکز خرید خلیج فارس تور ارزان شیراز

این مرکز خرید لقب بزرگ ترین مرکز خرید ایران را یدک می کشد که در سال 1391 خورشیدی با مدرن ترین واحدهای تجاری به روی گردشگران بازگشایی شد، تقریبا هر نوع کالایی که مد نظر شما باشد در مجتمع تجاری خلیج فارس با کیفیت ها و نرخ های متفاوت عرضه می شود، در این پاساژ تعداد 2560 واحد تجاری در زمینه مختلف فعال هستند که مشخصات دسترسی آن به شرح زیر است :

مرکز خرید خلیج فارس

 • آدرس مرکز خرید خلیج فارس : محور شمالی تور ارزان شیراز به سپیدان و در ابتدای ورودی شهر جدید صدرا
 • ساعات کاری : 10 صبح الی 22 همه روزه
 • امکانات رفاهی : شهربازی ، پارکینگ، کافه رستوران، هتل، خودپرداز و بانک، سرویس بهداشتی، استخر و سالن های ورزشی، سینما، هایپرمارکت، نمازخانه
 • میانگین قیمت اجناس : متوسط تا گران

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل تور ارزان شیراز دیگر شناخته شده ترین مرکز خرید سنتی این شهر در ایران می باشد که قدمت آن به قرن ها قبل بر می گردد، بازار وکیل را در مقاله اختصاصی در بخش گردشگری به شما معرفی کردیم ، در این بازار بیشتر سوغات و صنایع دستی و گردشگری تور ارزان شیراز عرضه می شوند که به غیر از ایام نوروز و تعطیلات ویژه سال با نرخ های مناسب می توانید سوغاتی های به یادماندنی برای خود و دوستان تهیه نمایید، آدرس در ادامه :

 • آدرس بازار وکیل : شیراز، ضلع شرقی میدان شهدا
 • ساعات کاری : 8 صبح الی 17 و ایام نوروز و اعیاد تا 20
 • امکانات رفاهی : سفره خانه سنتی، موزه، مسجد وکیل، سرویس بهداشتی، خودپرداز، پارچه سرا
 • میانگین نرخ کالاها : متوسط تا گران

بازار مشیر شیراز

دیگر بازارچه سنتی شهر شیراز که شهرت آن در بین گردشگران زیاد است ، بازار و یا سرای مشیر می باشد، این بازار با قدمتی بیش از دویست سال و معماری سنتی بیشتر در زمینه فروش صنایع دستی نظیر خاتم کاری، نقره کاری، جواهرآلات دست ساز، انگشتر، قلم زنی و معرق کاری فعالیت دارد، مشخصات دسترسی سرای مشیر :

بازار مشیر شیراز

 • آدرس بازار مشیر : شیراز، جنوب بازار وکیل
 • ساعات کاری : 8 صبح الی غروب آفتاب
 • امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، سفره خانه، فروشگاه، نمازخانه
 • میانگین نرخ اجناس : گران

بازار حاجی شیراز

در خیابان تاریخی لطفعلی خان زند یک بازار سنتی با قدمتی هزار ساله وجود دارد که نام آن بازار حاجی می باشد، این بازار محل فروش پارچه های مرغوب ایرانی، قالیچه، سوغات و صنایع دستی تور ارزان شیراز بوده و مشخصات دسترسی آن در ادامه برای شما درج شده است :

 • آدرس بازار حاجی : خیابان لطف علی خان زند – بعد از سه راه طالقانی
 • ساعات کاری : 8 صبح الی غروب آفتاب و روزهای نوروز تا 20
 • امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، خودپرداز، بانک در نزدیکی، نزدیک مترو
 • میانگین قیمت اجناس : متوسط

مرکز خرید پی سی سنتر شیراز

همانطور که از نام این مرکز خرید مشخص می باشد ، تمامی 8 طبقه آن اختصاص دارد به صنعت کامپیوتر، لوازم جانبی و دیجیتال که در جنوب کشور نظیر ندارد، مرکز خرید پی سی سنتر دارای نمایندگی برندهایی مشهور دیجیتالی می باشد و با قیمت های عالی کالاها را به شما عرضه می کند، مشخصات دسترسی :

مرکز خرید پی سی سنتر

 • ادرس پی سی سنتر : شیراز ، خیابان ملاصدرا، کوچه ۲
 • ساعات کاری : 10 الی 14 – 16 الی 21
 • امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، کافی شاپ، پارکینگ، خودپرداز
 • میانگین قیمت کالاها : ارزان تا گران

مرکز خرید آناهیتا 1 و 2 شیراز

برند مرکز خرید آناهیتا در شهر تور ارزان شیراز دارای دو شعبه زیبا می باشد، این برند در زمینه فروش لوازم جانبی و موبایل فعالیت دارد که در هر یک از شعب نمایندگی های متعددی در این زمینه فعال هستند، مشخصات دسترسی به شرح زیر :

 • آدرس شعب مرکز خرید آناهیتا شیراز : شعبه 1 ( خیابان ملاصدرا – نبش خیابان خلیلی) شعبه 2 (خیابان قصردشت نرسیده به چهارراه ملاصدرا)
 • ساعات کاری : 10 الی 14 – 16.30 الی 21
 • امکانات رفاهی : تاکسی سرویس، سرویس بهداشتی، پارکینگ
 • میانگین قیمت کالاها : متوسط تا گران

مرکز خرید آفتاب تور ارزان شیراز

در بین لوکس ترین مراکز خرید تور ارزان شیراز همیشه نام مجتمع تجاری آفتاب فارس دیده می شود، این پاساژ در 9 طبقه تجاری و اداری دارای نمایندگی برندهای مشهور ایرانی و جهانی بوده و در کنار آن با فراهم کردن امکانات کم نظیر رفاهی و تفریحی گردشی ایده آل را برای شما رقم خواهد زد، مشخصات بازار افتاب فارس در ادامه پست :

مرکز خرید آفتاب

 • آدرس مرکز خرید آفتاب فارس : شیراز، بلوار معالی آباد
 • ساعات کاری : 10 صبح الی 22 همه روزه
 • امکانات رفاهی : رستوران، کافی شاپ، ابمیوه سرا، بستنی فروشی، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، خودپرداز، نمازخانه، هایپرمارکت، سینما، زمین بازی خردسالان
 • میانگین قیمت اجناس : متوسط تا گران

مرکز خرید سپهر تور ارزان شیراز

مجتمع تجاری و مرکز خرید سپهر یکی دیگر از بهترین مراکز خرید تور ارزان شیراز می باشد که با سبک معماری خاص خودش خیلی زود در بین مردم به شهرت رسید، این مرکز خرید دارای 69 واحد تجاری در زمینه های مختلف با برندهای معتبر جهانیست و مشخصات آن در ادامه برای شما تایپ شده است :

 • آدرس مرکز خرید سپهر : شیراز ، خیابان عفیف آباد
 • ساعات کاری : 10 الی 14 – 16 الی 21
 • امکانات رفاهی : پارکینگ، تاکسی سرویس، سرویس بهداشتی، فروشگاه
 • میانگین نرخ اجناس : گران

مرکز خرید هامون شیراز

یکی از بهترین مراکز خرید تور ارزان شیراز و در عین حال لوکس ترین آن مرکز خرید هامون تور ارزان شیراز می باشد که در 5 طبقه تجاری و تفریحی علاوه بر خرید کالاهای مختلف، امکانات کم نظیر گردشگری نظیر سینما و شهربازی را پیش روی پای شما قرار می دهد، مشخصات مجتمع تجاری هامون در ادامه پست :

 • آدرس مرکز خرید هامون : شیراز، بلوار ستارخان – نرسیده به خیابان عفیف آباد
 • ساعات کاری : 10 الی 22 همه روزه
 • امکانات رفاهی : پارکینگ، سینما، شهربازی، هایپرمارکت، کافه رستوران، مغازه های برند در زمینه فشن و مد، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، خودپرداز
 • میانگین نرخ کالاها : متوسط تا گران

مرکز خرید شهر شب

در رده ارزانترین مراکز خرید تور ارزان شیراز به بازار شهر شب با قدمت و سابقه خوب در شهر تور ارزان شیراز می رسیم، این بازار با ارائه اجناس با نرخ های نازل تر در بین بومیان این شهر از محبوبیت بالایی برخودار بوده و اطلاعات پاساژ شهر شب به شرح زیر می باشد :

 • آدرس شهر شب : شیراز، بلوار کریم خان زند
 • ساعات کاری : 10 الی 20 همه روزه
 • امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، بستنی فروشی، تاکسی سرویس
 • میانگین قیمت اجناس : ارزان

دیگر مراکز خرید و بازارهای تور شیراز

 • بازار صاحب الزمان شیراز : خیابان لطفعلی خان زند
 • بازار کیش شیراز : خیابان توحید (داریوش)
 • مرکز خرید سلیم تور ارزان شیراز : خیابان ولیعصر
 • پاساژ فارس : خیابان توحید (داریوش)
 • بازار کازرونیان شیراز : خیابان توحید (داریوش)
 • بازار رستکار شیراز : خیابان سی متری سینما سعدی
 • بازار مصطفوی زاده تور ارزان شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار قدیمی شیراز : خیابان انقلاب
 • بازار کاویانی شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار ایران شیراز :خیابان سی متری سینما سعدی
 • مرکز خرید صادقی شیراز : سه راه طالقانی
 • مرکز خرید انتظاری شیراز : فلکه گاز
 • مرکز خرید حجت 2 تور ارزان شیراز : خیابان لطفعلی خان زند
 • پاساژ ملت شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار صدف شیراز : خیابان لطفعلی خان زند
 • مرکز خرید جام جم شیراز : خیابان لطفعلی خان زند
 • بازار ژرمن تور ارزان شیراز : خیابان کریم خان زند
 • بازار حدیش شیراز : خیابان احمدی سر دزک
 • مرکز خرید کوروش شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار فرجادیان شیراز : خیابان کریم خان زند
 • بازار دشتی شیراز : خیابان توحید (داریوش)
 • بازار ابوذر شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار برق تور ارزان شیراز : خیابان قصردشت
 • بازار الهیه شیراز : بلوار مطهری جنوبی – قبل از تقاطع یادگار امام
 • بازار تجاری شهر شیراز : خیابان توحید (داریوش)
 • بازار تجاری مهدی : خیابان توحید (داریوش)
 • مرکز خریدایران زمین تور ارزان شیراز : چهارراه پارامونت
 • بازار شیراز جدید : خیابان قصردشت سه راه برق
 • بازار صوتی و تصویری فارس شیراز : خیابان توحید (داریوش)
 • بازار بحرینی شیراز : خیابان کریم خان زند
 • مرکز خرید سینا شیراز : خیابان زرگری نرسیده به چهارراه ستارخان
 • بازار طلای پارس تور ارزان شیراز : چهارراه ملاصدرا
 • مرکز خرید دناسا شیراز : خیابان ملاصدرا
 • بازار پارمین شیراز : معالی آباد
 • مرکز خرید انوری شیراز : خیابان انوری
 • بازار پارسه تور ارزان شیراز : ابتدای خیابان قصردشت از پارامونت
 • مرکز خرید گاندی شیراز : معالی آباد
 • مرکز خرید سلطانیه شیراز : میدان مطهری – ابتدای قدوسی شرقی

رستوران های تور شیراز

رستوران صوفی

رستوران صوفی را می‌توان سرآمد قدیمی‌ترین رستوران‌های تور ارزان شیراز دانست. این رستوران در سال ۱۳۶۱ با ظرفیت ۱۵۰ نفر و سبک معماری دورۀ قاجاریه تأسیس شد و با غذاهای عالی و سرویس دهی بسیار مناسب توانست موفقیت چشم‌گیری داشته باشد. رستوران صوفی در سال ۱۳۸۳ تغییر دکور داد و به سبک زندیه ارتفاع پیدا کرد. پنجره‌های ارسی، نمای آجری و مبلمان سنتی، معماری خاص این رستوران را به نمایش می گذراند.

رستوران صوفی

منوی رستوران صوفی بسیار متنوع است انواع غذاهای ایرانی، خاورمیانه و حتی ایتالیایی در این رستوران موجود است. نان داغ و کباب جوجه، بره، ماهی، کلم پلو، شکرپلو و آش سبزی از انواع غذاهایی است که در این رستوران سرو می‌شوند.

آدرس: خیابان عفیف آباد، جنب بانک ملت

رستوران سنتی سرای مهر

این رستوران سنتی در میان دالان‌ ها و راهروهای بازار سنتی وکیل قرار گرفته و دو بخش چایخانه و رستوران سنتی در آن گنجانده شده است. فضای داخلیِ آرام و دنج رستوران سرای مهر و به تخت‌ های چوبی، نقاشی ‌های قدیمی، فرش ‌ها و گلیم‌ ها، مزین شده و مهمانان رستوران می‌ توانند علاوه بر چای و دم‌ نوش‌های سنتی از غذاهای لذیذ و اصیل ایرانی مانند جوجه ‌کباب، جوجه مخصوص و دیزی در این رستوران لذت ببرند.

نشانی: بازار وکیل

رستوران سنتی سرای مهر

کافه رستوران نیایش

رستوران سنتی نیایش در هتل نیایش تور ارزان شیراز واقع‌ شده است. در این رستوران غذاهای سنتی خانگی تور ارزان شیراز بسیار متنوع و خوشمزه و به قیمت مناسب سرو می‌ شود. در منوی آن نوشیدنی ‌هایی مانند انواع دمنوش و قهوه وجود دارند.

آدرس: سه راه نمازی، به طرف شاه چراغ، کوچه کلانتری عباسی

کافه رستوران نیایش

باغ راز

مجموعه رستورانی و تفریحی باغ راز در تور ارزان شیراز بدون شک یکی از رستوران ‌های شیک و پرطرفدار تور ارزان شیراز است. غذاهای رستوران باغ راز در دو منوی جداگانه با نام منوی باغ و منوی بام ارائه می ‌شود که در منوی باغ غذاهای اصلی و سنتی سرو و در منوی بام انواع فست ‌فود و مرغ کنتاکی سرو می‌ گردد. کیفیت غذا، برخورد مناسب پرسنل و چشم انداز زیبا از ویژگی‌ های خاص این باغ است.

آدرس: شیراز، قصردشت، بلوار شاهد

باغ راز

رستوران شاندیز

رستوران شاندیز شیراز، شعبه‌ای از رستوران شاندیز مشهد است که ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد و در وعده‌ های ناهار و شام از میهمانان پذیرایی می‌ کند. این رستوران هم فضای باز و هم فضای بسته دارد اجرای زنده موسیقی سنتی گوش ‌نواز، صرف غذا در این رستوران را خاطره‌ انگیزتر می ‌کند.

ششلیک و کباب ‌برگ معروف ‌ترین و پرطرفدارترین غذاها و نان تازه و ریحون و ماست اجزاء جدا نشدنی سرویس‌ های رستوران شاندیز تور ارزان شیراز است.

کیفیت بالای غذاهای رستوران شاندیز، کارکنان حرفه‌ ای، محیط دل‌ نشین، قیمت متناسب با کیفیت و داشتن امکاناتی مانند پارکینگ، رزرو تلفنی و موقعیت مکانی مناسب از عواملی هستند که موجب محبوبیت رستوران شاندیز شیراز شده ‌اند.

آدرس: دروازه قرآن، لونا پارک

رستوران حاجی بابا

رستوران حاجی بابا یکی از رستوران های محبوب شهر تور ارزان شیراز است که در بلوار کریم‌ خان زند این شهر قرار دارد. این رستوران با منوی انواع غذاهای ایرانی شامل کباب ها، خورشت و غذاهای دریایی و با ارائه آن‌ ها با کیفیت مطلوب نظر بسیاری از مسافران را به خود جلب کرده است. رستوران حاجی بابا دارای دو طبقه است که طبقه اول مختص آقایان و طبقه دوم مخصوص بانوان و لژ خانوادگی است. از بهترین غذاهای این رستوران می‌ توان به خورشت‌ های ایرانی در کنار برنج و ماهی سفید اشاره کرد.

آدرس: بلوار کریم ‌خان زند

رستوران حاجی بابا

رستوران خوشا شیراز

مجموعه رستوران و گردشگری خوشاشیراز یکی از رستوران ‌های پررونق و منحصر به فرد شهر تور ارزان شیراز است. فضای دنج و زیبا، موسیقی دل‌ نشین، کیفیت غذای عالی و سرویس دهی منظم از جمله ویژگی هایی است که این مجموعه را از مابقی رستوران‌ های مجزا می‌کند. این رستوران با سالن پذیرایی سرپوشیده و آلاچیق‌های زیبا در فضای باز پذیرای میهمانان در وعده‌ های ناهار و شام با انواع غذاهای ایرانی و سنتی است. رستوران خوشا تور ارزان شیراز برای طبخ غذاها از مواد اولیه تازه و مرغوب و به ‌روز‌ترین تجهیزات آشپزخانه استفاده می ‌کند و با به‌ کارگیری آشپزها و کارکنان حرفه‌ای خدمات خوبی را ارائه می ‌دهد.

آدرس: بلوار صنایع، روبروی گلدشت حافظ

رستوران خوشا شیراز

چایخانه و دیزی سرای حمام وکیل

مجموعۀ زندیه یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های تاریخی در تور ارزان شیراز است، بنای رستوران وکیل متعلق به حمام تاریخی وکیل است که به دو بخش کافه و رستوران تبدیل شده است. با توجه به پرطرفدار بودن این رستوران باید از چند روز قبل برای صرف غذا در آنجا میز رزرو شود. هر شب در این رستوران موسیقی سنتی ایرانی به صورت زنده برای مشتریان اجرا می ‌شود.

نشانی: خیابان طالقانی، مجموعه زندیه، حمام وکیل

رستوران برنتین

رستوران برنتین از رستوران‌های خوب و معروف تور ارزان شیراز است که منوی متنوعی از غذاهای ایرانی، فرنگی، استیک و فینگرفود دارد. رفتار بسیار عالی پرسنل، کیفیت فوق‌ العاده غذاها، طراحی فضا، طراحی منو و شکل سرو غذاها، نشان دهندۀ اهمیت دادن این مجموعه به مشتری است. است. البته این رستوران از نظر قیمت در ردۀ‌ رستوران‌های نه چندان ارزان قرار می‌ گیرد.

آدرس: بلوار ستارخان، مقابل ۲۰ متری نمازی، نبش کوچه ۱۲

رستوران برنتین

رستوران سنتی کته ماس

رستوران سنتی کته ماس واقع در طبقه زیرین هتل سعید، انواع غذاهای ایرانی را در محیطی سنتی عرضه می ‌کند. در این رستوران با به کارگیری سرآشپزها و آشپزهای حرفه‌ ای غذاهای ایرانی با کیفیت عالی سرو می‌ شود. پیش غذای رستوران که نان و پنیر و سبزی و ته ‌دیگ زعفرانی ماستی همراه غذای اصلی است، آن را از بقیه رستوران ‌های تور ارزان شیراز متمایز کرده‌ و از ویژگی‌ های دیگر رستوران، سرو غذا در سینی مسی و موسیقی زنده است.

آدرس: سه راه نمازی، طبقه زیرین هتل سعید

رستوران سنتی کته ماس

رستوران هندی تاج محل

تاج محل یک رستوران هندی در تور ارزان شیراز است که به بهترین شکل ممکن و با کیفیت خیلی عالی غذاهای تند و پر ادویۀ هندی را سرو می‌ کند. معماری و دکوراسیون جذاب تاج محل توسط مجرب ترین کارشناسان و متخصصین اجرا شده تا فضایی دل ‌نشین و روح‌ انگیز به وجود آید.

آدرس: شیراز، معالی آباد، انتهای فرعی دوستان

رستوران هندی تاج محل

رستوران تین

رستوران تین فضای مدرن و شیک همراه با موسیقی کلاسیک دارد. رستوران تین در خارج از تور ارزان شیراز قرار دارد؛ ولی صرف نظر از مسافت آن، غذاهای بسیار خوشمزه ایرانی به همراه سرویس با کیفیت عالی در این رستوران به مشتریان عرضه می ‌شوند. در منوی این رستوران از غذاهای دریایی گرفته تا انواع چلو، کباب، خوراک، میز اردور، غذاهای بین ‌المللی، دسر و انواع نوشیدنی‌ ها. سرو می ‌شود.

آدرس: میدان دانشجو، ابتدای خیابان ساحلی غربی

رستوران آفریقایی آکاسیا

رستوران آفریقایی هتل بین‌المللی پارس (آکاسیا) اولین رستوران آفریقایی در ایران با دکوراسیون جذاب و دیدنی و منحصر به فرد، غذاهای کاملاً استثنایی و متفاوت، سرویس پذیرایی بسیار عالی و مخصوص شبی به یاد ماندنی را برای مهمانان به ارمغان می ‌آورد. این رستوران که دیزاینی با تمی آفریقایی دارد، عنوان خاص‌ ترین رستوران تور ارزان شیراز را از آن خود کرده است. در این رستوران کلیه غذاهای گرم در ظروف مسی به همراه موزیک زنده سرو می ‌شود.

آدرس: خیابان زند، روبروی خیابان فلسطین

رستوران آفریقایی آکاسیا

رستوران چینی اژدها

رستوران چینی اژدها با داشتن یک منوی عالی از غذاهای دریایی و چینی منطبق با ذائقه ایرانی تجربۀ جالب و جدیدی برای گردشگران است. البته قیمت غذاها و سرویس ‌دهی در این رستوران نسبت به سایر رستوران‌های تور شیراز بالا‌تر است.

آدرس: خیابان سمیه، خیابان شهید حدادی، جنب هتل آپارتمان خانه سبز

رستوران چینی اژدها

خانه سنتی پرهامی

خانه سنتی پرهامی عمارتی کوچک قدیمی در دل یکی از محله ‌های قدیمی تور شیراز قرار گرفته که امروزه به رستوران سنتی تبدیل شده است. حوض و فواره‌، موزیک سنتی، شیشه‌ های قدیمی و لوازم قدیمی روایت زیبایی از نوستالژی را برای مشتریان بازگو می ‌کنند. هر روز ۴ مدل غذای سنتی در این رستوران زیبا سرو می‌ شود. کلم پلوی خانه سنتی پرهامی بسیار معروف است.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی، گود عربان

خانه سنتی پرهامی

شاطر عباس

شاطر عباس یکی از محبوب ‌ترین رستوران‌ ها از نظر اهالی تور شیراز است که در انواع غذاهای ایرانی تهیه و عرضه می ‌شوند. چیدمان داخلی رستوران به سبک ایرانی است و در کنار غذای اصلی، حلیم بادمجان و نان تافتون داغ سرو می ‌شوند.

شاطر عباس در شهرهای مختلف شعبه دارد که دو شعبۀ آن در تور ارزان شیراز است.

آدرس شعبه ۱: شیراز، بلوار آزادی، خیابان خاکشناسی

آدرس شعبه ۲: خیابان چمران

شاطر عباس

رستوران شرزه

رستوران شرزه، رستورانی قدیمی با بافت سنتی که در نزدیکی بازار وکیل و هتل زندیه واقع شده و در زمره بهترین و مشهورترین رستوران‌ های تور شیراز قرار دارد و از گذشته تا امروز کیفیت خود را حفظ کرده است. این رستوران دو طبقه به دلیل کیفیت غذاها به عنوان بهترین رستوران سرو کننده کباب در تور شیراز خوانده می‌شود. موسیقی سنتی زنده، فضای سنتی، نان داغ و تازه، کباب لاری، کباب کوبیده، کباب ماهی، باقالی ‌پلو با ماهیچه از مزایای این رستوران محسوب می‌ شود.

آدرس: خیابان طالقانی، خیابان مسجد وکیل

رستوران باغ عمارت شاپوری

این رستوران سنتی در باغ عمارت شاپوری قرار دارد و به سبک معماری زمان قاجار ساخته شده است. بنای تاریخی رستوران نیز در فاصله سال‌ های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۴ توسط ابوالقاسم مهندسی به سبک معماری قاجاری طراحی و ساخته شده و در سال ۱۳۷۹ در فهرست بناهای ملی ایران به ثبت رسید. منوی این رستوران غذاهای اصیل شیرازی مانند کلم پلو و سایر غذاهای ایرانی را دربرمی گیرد. طراحی سنتی و موسیقی زنده این رستوران لذت غذای ایرانی را در مجموعۀ عمارت شاپوری چند برابر می کند.

آدرس: بلوار کریم‌خان، خیابان انوری، باغ و عمارت شاپوری

رستوران باغ عمارت شاپوری

سرای فرهنگی تجار

این رستوران بسیار مدرن و زیبا و دنج، در طبقۀ اول ساختمانی رو ‌به ‌روی مسجد وکیل واقع شده است. در این رستوران انواع غذای محلی و غذاهای فرنگی سرو می‌ شود. سوپ قارچ این رستوران، یکی از محبوب‌ ترین غذاهایش محسوب می ‌شود. دیوارهای پر از تابلوهای نقاشی‌ آن فضای بسیار آرامش ‌بخش و دل ‌انگیزی را ایجاد کرده است.

سوغات مخصوص تور شیراز

مینا کاری

مینا کاری هنر تزیین ظروف و اشیای فلزی با مواد رنگی است. امروزه بیشتر ظروف مسی را با این هنر تزیین می ‌کنند. مینا کاری در واقع هنر تزیین ظروف و اشیای فلزی با اکسید فلزات است که با حرارت دیدن به رنگی خاص تمایل پیدا می ‌کنند. میناکاری، هنری آزمایشگاهی است که با کمک آتش، خطوط و نقش و نگاری رو ظرف ایجاد می ‌شود. هرفلز رنگ خاص خود را ایجاد می ‌کند. قدمت این هنر به پنج هزار سال می ‌رسد و دوران اوج و شکوفایی آن در ایران، در زمان صفویان است. ظروف مینا کاری شده یکی از آن سوغاتی‌ های بسیار زیبا ارزشمندی است که توجه همه ‌ی گردشگران تور شیراز را به خود جلب می‌ کند.

مینا کاری

شیشه گری

شیشه‌ گری به شیوه ‌ی سنتی هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا رواج دارد. شیشه را هنرمندانی ماهر از ترکیب سيلکيکات ‌های قليايی و ذوب آن در کوره به دست می‌ آورند، ماده مذاب را به کمک دست یا قالب یا با دمیدن در آن، فرم می‌ دهند. این شیوه از تولید ظروف شیشه ‌ای سابقه‌ ای طولانی در ایران دارد و در موزه‌ ها می‌ توانید آثار شیشه‌ ای به ‌جامانده از زمان ‌های قدیم را ببینید.

شیشه گری

گیوه

گیوه، پاپوش سنتی ایرانی است که در بسیاری از شهرهای ایران به‌شکل‌ های مختلف بافته می‌ شود. اگر دوست دارید این پاپوش ‌های سنتی را امتحان کنید، حتما در شیراز به بازارچه‌ ها سر بزنید و یکی از آن ‌ها را برای خودتان بخرید. البته گیوه‌ های امروزی با ظاهری مدرن‌ تر هم تهیه می ‌شوند که برای سبک زندگی امروزی مناسب هستند.

ظروف و اشیای سرامیکی

در استهبان استان فارس، ظروف و اشیای سرامیکی با کیفیت و تنوع فراوانی تولید می ‌شوند. در چند سال گذشته، استهبان فارس به‌ عنوان منطقه ویژه‌ ی تولید سفال سرامیک انتخاب شد و سفال سرامیک استهبان به‌ عنوان بخشی از میراث معنوی استان فارس در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید. در تور شیراز می ‌توانید این محصولات سرامیکی را از فروشگاه‌ های سوغات، خریداری کنید.

ظروف و اشیای سرامیکی

گلیم، جاجیم و قالی

گلیم و جاجیم و قالی در سراسر ایران بافته می‌ شود. ولی هر منطقه‌ ای طرح و نقشه ‌ی خاصی برای بافت آن‌ ها دارد. گلیم‌ های سنتی با الیاف طبیعی تهیه می ‌شوند و آن‌ ها را با رنگ ‌های طبیعی رنگ می ‌کنند. روستاییان و عشایر استان فارس، علاوه بر گلیم، قالی ‌هایی از الیاف پنبه، پشم و ابریشم می‌ بافند و می‌ توانید محصولات آن‌ ها را از بازار تور ارزان شیراز خریداری کنید. این بافته‌ های سنتی، نه ‌تنها هدیه ‌ای بسیار ارزشمند و ماندگار است بلکه خرید آن ‌ها، به رونق صنایع دستی در شهرها و روستاها کمک می‌ کند.

گلیم، جاجیم و قالی

زیر انداز نمدی

نمد مالی یکی از سخت و طاقت‌ فرسا است. نمد از موی شتر، بز یا گوسفند پس از طی مراحلی سخت تهیه می ‌شود. درست کردن نمد کاری بسیار زمان ‌بر است چون این زیراندازها تار و پود ندارند و از در هم تنیدن پشم ایجاد می‌ شوند. یکی از خاصیت‌ های پشم این است که قابلیت در هم تنیده شدن دارد و در نهایت بافتی محکم و بادوام ایجاد می ‌شود.

زیر انداز نمدی

قلم زنی

قلم زنی عبارت است از هنر حکاکی و ایجاد نقوش روی اشیای مختلف فلزی از قبیل طلا، مس، نقره و برنج. این هنر غیر از تور ارزان شیراز در بسیاری از نقاط ایران دیده می ‌شود. در بازار شیراز می ‌توانید بهترین اشیای فلزی قلم‌زنی شده را خریداری کنید و هدیه دهید. این اشیا و ظروف شامل انواع گلدان، سینی، بشقاب‌ های تزیینی، قندان و سایر وسایل کاربردی و دکوری است.

قلم زنی

منبت کاری

منبت‌ کاری یکی از هنرهای دستی زیبا است که روی چوب انجام می ‌شود. در واقع منبت ‌کاری عبارت است از هنر کنده‌ کاری و حکاکی روی چوب. انواع محصولات منبت‌ کاری شده را می ‌توانید به ‌عنوان سوغات خریداری کنید. با این کار، هم محبت خود را به نزدیکانتان نشان می‌ دهید و هم به اقتصاد محلی کمک می‌ کنید.

منبت کاری

ظروف و اشیای نقره

وقتی در بازار تور شیراز قدم می‌ زنید، اشیا و ظروف نقره ‌ای توجهتان را جلب می ‌کنند. نقره‌ کاری یکی از شاخه ‌های فلزکاری است و هنرمندان شیرازی با ذوق و دقت فراوان، این اشیا را می ‌سازند و شما می ‌توانید انواع گلدان، قندان، فنجان و سایر ظرف و ظروف و اشیا را به‌ عنوان سوغات بخرید.

معرق کاری

یکی دیگر از هنرهای زیبای ایرانی، معرق کاری است. البته ظاهرا این هنر از هند وارد ایران شده است. هنرمندان ایرانی با ذوق و سلیقه‌ ی خودشان این هنر را در سراسر این مرز و بوم گسترش داده‌ اند. این هنر در آغاز، تلفیقی از چوب و فلز بود و به شیوه ‌ی امروزی انجام نمی ‌شد. بر خلاف هنرمندان هندی که فقط از یک نوع چوب استفاده می ‌کرند، ایرانیان برای ساخت آثار معرق از چوب‌ های متفاوت با رنگ ‌های مختلف بهره می ‌برند. در بازار تور شیراز می‌ توانید بهترین نمونه ‌های معرق کاری را خریداری کنید که کار دست هنرمندان با ذوق شیرازی است.

معرق کاری

سفالگری

سفالگری از آن هنرهایی است که قدمتی بسیار طولانی دارد و در همه جای دنیا، از قدیم ‌الایام رواج داشته است. البته هر شهر و کشوری، طرح و رنگ خاصی برای تزیین ظروف و اشیای سفالی دارد و همین باعث تفاوت آثار سفالی شهرها و کشورهای مختلف می ‌شود. در تور شیراز هم می ‌توانید انواع ظروف و اشیای سفالی و لعابی را در قالب ظرف و ظروف، اشیای تزیینی و وسایل دکوری به‌ عنوان سوغات برای دوستان و نزدیکان خود بخرید.

سفالگری

خاتم کاری

خاتم‌ کاری یکی از ظریف ‌ترین و زیباترین هنرهای دستی است. این هنر ارزشمند از کنار هم قرار دادن تکه‌ های چوبی منظم و ظریف در رنگ ها و جنس‌ های مختلف درست می ‌شود. برای ساخت آثار خاتم از متریال‌ های مختلفی مثل عاج، استخوان، انواع چوب و طلا درست می ‌شود. این هنر بسیار زیبا البته پرزحمت است و به دقت و صبرفراوانی احتیاج دارد. این هنر سابقه ‌ای طولانی دارد و دوران اوج و شکوفایی آن مربوط به عصر صفویه است. این هنر بیشتر در آباده رواج و شهرت دارد.

انواع قلمدان، جعبه‌ های تزیینی، گلدان، جای قاشق و چنگال، جعبه‌ های دستمال کاغذی و سایر اشیای خاتم‌ کاری شده را می ‌توانید از بازارها و مراکز خرید تور شیراز خریداری کنید.

خاتم کاری

عرقیات گیاهی

تور ارزان شیراز به خاطر وضعیت آب و هوایی خاصی که دارد، باغ‌ها و گلستان‌ های زیادی را در دل خود جای داده است و بسیاری از گیاهان دارویی در این شهر رشد می ‌کنند. به همین دلیل، عرقیات گیاهی در این شهر فراوان است و به روش‌ های مختلف تهیه می شود. از میان مشهورترین عرقیات گیاهی که در تور شیراز طرفداران زیادی بین اهالی و گردشگران دارد می ‌توان به عرق بهارنارنج، بیدمشک، گلاب، نسترن و… اشاره کرد.

عرق بهار نارنج

اگر در فصل بهار به‌خصوص اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به تور شیراز سفر کنید، تمام شهر را عطر بهار نارنج فرا گرفته است و برخی از باغ‌ های شهر را برای برداشت بهار نارنج برای مدتی تعطیل می‌ کنند. برای تهیه‌ ی عرق بهار نارنج، شکوفه‌ های نارنج را جمع‌ آوری کرده و آن را با دستگاه، تقطیر می ‌کنند. البته خشک ‌شده ‌ی این گل‌ های معطر را در بازار و عطاری ‌ها برای تهیه‌ ی مربا یا دمنوش می‌ توان خریداری کرد. از دیگر فرآورده های این شکوفه های خوش عطر می‌ توان به مربا، شربت، چای بهار نارنج و… اشاره کرد.

عرق بیدمشک

بیدمشک درخت یا درختچه‌ ای از خانواده بید است که گل ‌هایی به رنگ زرد دارد و در اواخر اسفند و اوایل فروردین گل می ‌دهد و عمر گل ‌دهی آن ۱۵ روز است. از این گیاه اسانسی خوش عطر تهیه می‌ شود که درای خواص درمانی بسیار است. برای تهیه ‌ی عرق بیدمشک باید بعد از چیدن گل‌ ها حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت عملیات عرق گیری انجام شود و توجه داشت که قبل از باز شدن شکوفه ‌ها باید آن‌ ها را چید تا عرقی با کیفیت به دست آید.

عرق نسترن

نسترن گلی خوش بو و زیباست که از آن عرقی معطر و مفید تهیه می ‌شود. اغلب در روزهای گرم تابستان برای آرامش و نشاط بخشی توصیه می‌ شود.

گلاب میمند تور شیراز

گلاب یکی از عرقیجات معروف تور شیراز است که در میمند تهیه می ‌شود و یکی از مرغوب‌ ترین گلاب‌ ها در ایران است.

دمنوش های گیاهی

همان طور که گفتیم، در تور ارزان شیراز گیاهان دارویی زیادی تولید می‌ شود و از آن‌ ها دمنوش‌ ها با عطرها و طعم ‌های مختلف تهیه می‌ کنند. مثلا دمنوش بهار نارنج یکی از دمنوش ‌های پرطرفدار است. اگر دوستانتان اهل خوردن دمنوش گیاهی هستند، حتما از تور ارزان شیراز برایشان بهترین گیاهان دارویی را خریداری کنید.

دمنوش های گیاهی

لیموی شیرازی

تور ارزان شیراز ، پر از باغ ‌های مرکبات است. حتما شما هم وصف لیموی شیراز را شنیده ‌اید. در فصل تابستان اگر به تور شیراز سفر کردید، حتما لیموی تازه بخرید. با این لیمو انواع محصولا مثل آبلیمو، شربت لیمو و فالوده تهیه می ‌کنند.

آبغوره تور شیراز

یکی از سوغاتی ‌های تور شیراز آبغوره است که از با‌غ ‌های انگور این شهر به دست می ‌آید. شیرازی ‌ها از آبغوره برای تهیه ‌ی یک آش معروف و خوشمزه به نام آش آبغوره استفاده می ‌کنند.

سوغات های خواراکی تور شیراز

یوخه

یوخه (کاک)، نوعی شیرینی سنتی است که آن را با خمیری نازک تهیه می ‌کنند. روی این خمیر، پودر شکر و دارچین می‌ ریزند و خمیر را رول می‌ کنند و باریک برش می‌ زنند. این شیرینی در شهرهای دیگر هم تهیه می ‌شود و در کرمانشاه به آن کاک می ‌گویند.

یوخه

مسقطی

یکی از مشهورترین سوغاتی‌ های خوراکی تور شیراز، مسقطی است. مسقطی در واقع نوعی حلوا است که با نشاسته و مغز پسته تهیه می ‌شود. مسقطی انواع و طعم ‌های مختلفی دارد مثلا زعفرانی، پسته‌ ای، گل محمدی، زرشکی و…

مسقطی

کلوچه تور شیراز

کلوچه ‌ی شیرازی معمولا در کنار مسقطی به فروش می ‌رسد و نوعی شیرینی لذیذ شبیه به شیرینی برنجی است که به آن کلوچه می ‌گویند. بسته بندی‌ های کلوچه مسقطی با هم به فروش می ‌رسد و معمولا این دو سوغاتی لذیذ را در کنار هم سرو می ‌کنند. این شیرینی بسیار لطیف و خوشمزه است و غالبا با تخم خرفه تزیین می‌ شود.

بادام سوخته

بادام سوخته یکی از شیرینی‌ های سنتی ایران است که با بادام کامل تهیه می ‌شود. برای تهیه ‌ی بادام سوخته، بادام و شکر و آب را با هم مخلوط می‌ کنند و حرارت می ‌دهند تا جایی که شکر آب شود با این کار پوششی شیرین روی بادام را می ‌گیرد.

حلوای کاسه ای

این حلوای خوشمزه از آرد برنج، شکر، آب، گلاب، روغن و زعفران تهیه می‌ شود. در زمان‌ های قدیم از این حلوا برای پذیرایی در مراسم مختلف استفاده می ‌شده ولی امروزه دیگر رواج ندارد. دلیل نام‌ گذاری این حلوا این است که برای سرو کردن آن از کاسه استفاده می ‌کردند و به هر کسی برای پذیرایی، کاسه‌ ای کوچک از حلوای آماده شده را می ‌دادند.

رنگینک

این دسر خوشمزه و مقوی در شهرهای جنوبی کشور رایج است و بسیار طرفدار دارد. به ‌خصوص در ماه رمضان برای وعده‌ ی افطار این دسر را آماده می‌ کنند. برای تهیه ‌ی آن، آرد را در روغن تفت می‌ دهند و روی آن خرما و گردو می ‌ریزند. مجددا باقی خمیر را روی مواد می‌ ریزند و در نهایت آن را با پودر نارگیل و مغز پسته تزیین می ‌کنند و برش می ‌زنند.

فالوده شیرازی تور شیراز

وقتی حرف از سوغاتی تور شیراز به زبان ‌ها می ‌آید، اولین و خوشمزه‌ ترین خوراکی که به ذهن هرکس می ‌رسد فالوده شیرازی است. این دسر یکی از بهترین سوغات تور شیراز است که یا به‌ صورت تنها و با بستی مخصوص سرو می ‌شود. فالوده تور ارزان شیراز به‌ دلیل چاشنی ‌هایی نظیر آب ‌لیمو درجه یک‌، شربت آلبالو و سایر عرقیات که در آن به کاربرده می‌ شود شناخته شده است.

فالوده شیرازی

اطلاعات ضروری تور شیراز

آتش نشانی 125 روابط عمومی صدا و سیما 162 اتفاقات گاز 194 ستاد خبری اداره کل اطلاعات استان فارس 113 ارتباطات مردمی شهرداری 137
اتفاقات آب 122 سازمان بهزیستی 148 ساعت گویا 119 ارتباطات مردمی روابط عمومی مخابرات 135 ستاد خبری سازمان بازرسی کل کشور 136
اتفاقات برق 121 سازمان هواشناسی 134 اداره کل فنی وحرفه ای 167 ستاد خبری اطلاعات سپاه پاسداران 114 مرکز رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری 111
استانداری 138 مبارزه با مواد مخدر 128 اطلاعات تلفن 118 مبارزه با گرانفروشی 124 اطلاعات پرواز فرودگاه 199
اورژانس 115 اورژانس اجتماعی 123 ندای قرآن 144 هلال احمر 147 بازرسی اداره کل پست 140
وزارت بهداشت و درمان 149 تاکسی تلفن بی سیم 133 وزارت راه 141 تقویم و ساعات شرعی 192 پست تلفنی 193
حفاظت اطلاعات ناجا 116 پلیس 110 خرابی تلفن 117 کارت های اعتباری 132 دادگستری 129
خرابی تلفن های همگانی 131 دفتر نظارت ناجا 197

نحوه دسترسی به تور ارزان شیراز

سفر هوایی تور شیراز

شیراز فرودگاه بین المللی دارد. از فرودگاه بین المللی شیراز به شهرهای تهران- تبریز- مشهد- اهواز- اصفهان- ساری- نوشهر- آبادان- بوشهر- بندرعباس- کرمان- کرمانشاه- لارستان- لامرد- کیش- لاوان- قشم- سیری- ماهشهر- خارک- عسلویه و رشت پرواز برقرار است.

در نظر داشته باشید به علت نوسان زیاد قیمت بلیت هواپیما در ایران که تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله ساعت پرواز، زمان سفر، مسافت، مناسب های ملی و مذهبی و تعطیلات و همچنین شرکت های هواپیمایی گوناگون است، ذکر حدود قیمت بلیت هواپیما به مقصد تور شیراز چندان به کارتان نخواهد آمد. با این حال با خرید بلیت های لحظه آخری، همیشه از تخفیف های خوبی برخوردار خواهید بود.

آدرس فرودگاه شیراز : شیراز، بلوار مدرس، میدان گل سرخ (میدان الله)، خیابان دکتر شاه‌ چراغی، فرودگاه بین‌ المللی شهید دستغیب شیراز

سفر با قطار تور شیراز

سفر ریلی امن ترین، آرام ترین و بهترین گزینه ای است که در سفر به تور شیراز می ‌توانید داشته باشید. امکان خوابیدن و همچنین در اختیار داشتن سرویس بهداشتی و رستوران یکی از گزینه هایی است که سفر با قطار به تور شیراز را به شما پیشنهاد می ‌کنیم. قطارهای تور ارزان شیراز در کلاس بندی های متفاوتی به حمل و نقل مسافران می ‌پردازند.

آدرس ایستگاه راه آهن شیراز: تور شیراز– ابتدای جاده سپیدان- بعد از ورودی شهر جدید صدرا- جلوتر از مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس- ایستگاه راه آهن شیراز

متروی تور شیراز

سیستم متروی شیراز دومین خطوط بزرگ مترو کشور را بعد از تهران دارد و سالانه ۳/۷ میلیون مسافر از این طریق در سطح شهر جا به‌ جا می ‌شوند. متروی شیراز ۶ خط دارد که در حال حاضر فقط خط یک افتتاح شده و فعال است.

خط یک مترو شیراز از جنوب شرق شهر تا شمال غرب تور ارزان شیراز امتداد دارد. این خط ۱۹ ایستگاه زیرزمینی و یک ایستگاه هم ‌سطح دارد. ترتیب ایستگاه‌های خط یک متروی شیراز به این شکل است:

گل سرخ، شهید دوران، فرصت شیرازی، جانبازان پودنک، غدیر، رازی، فضیلت، کاوه، میدان ولیعصر، وکیل، زندیه، امام حسین (ع)، نمازی، آوینی، مطهری، قصر دشت، شاهد، میرزای شیرازی، شریعتی، احسان.

برای پرداخت هزینه مترو در تور شیراز می ‌توانید از کارت بلیت شهروندی تور ارزان شیراز یا توکن استفاده کنید.

توکن نوعی بلیط الکترونیکی است که به دفعات متعدد قابل شارژ است و به صورت تک سفره و دو سفره در اختیار مسافرین قرار می ‌گیرد. توکن را می‌ توانید از مراکز فروش بلیت که در ایستگاه‌ های مترو وجود دارند، خریداری کنید.

مجموعه تاکسیرانی تور شیراز

تاکسی فرودگاه

تاکسی فرودگاه در شیراز به صورت شبانه‌ روزی در ترمینال‌ های پرواز داخلی و خارجی به مسافرین سرویس ارائه می ‌کند.

تاکسی ترمینال

تاکسی ‌های ترمینال شیراز که در پایانه ‌های اتوبوس بین شهری کاراندیش، مدرس، امیرکبیر و شهید طبائی ‌نژاد مستقر هستند، به صورت ۲۴ ساعته به مسافرین خدمات ارائه می ‌کنند.

تاکسی‌ های بی ‌سیم

تاکسی بی‌ سیم ۱۳۳ تور شیراز از سال ۱۳۸۵ آغاز به کار کرده و در حال حاضر به همراه ۲ شرکت خصوصی به شهروندان و مسافران خدمات ارائه می ‌کنند.

اتوبوسرانی تور شیراز

اتوبوسرانی تور شیراز در حال حاضر وسیع ‌ترین و ارزان ‌ترین شبکه حمل ‌و نقل عمومی در این شهر است. این سامانه در حال حاضر با خطوط مختلفی در سطح شهر، اقدام به جا‌ به‌ جایی شهروندان و مسافران این شهر می‌ کنند.

قیمت تور شیراز به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا اگر سفرتان با قطار یا اتوبوس انجام شود، احتمالا قیمت تور شیراز شما ارزان‌تر از سفر با هواپیما خواهد شد. ضمنا مدت سفر و تعداد ستاره‌های هتل هم در قیمت تور تاثیر دارد.

با جستجو در بخش تورها می‌توانید از ابزارهای موجود برای پیدا کردن تور ارزان شیراز استفاده کنید. مثلا می‌توانید وسیله‌نقلیه را به جای هواپیما، قطار را انتخاب کنید. علاوه بر این زمانی که لیست تورها را دیدید، می‌توانید آنها را بر اساس کمترین قیمت تنظیم کنید، تا لیست شما بر اساس تور ارزان شیراز تنظیم شود.

بله. شما می‌توانید از بین هتل‌های 1 تا 5 ستاره شیراز، یکی را برای تورتان انتخاب کنید. این انتخاب، طبیعتا در قیمت تور شیراز شما تاثیر خواهد داشت.

عموما یک گشت شهری وجود دارد، با این حال هنگام خرید امکانات تور را به دقت بخوانید

امکانات این تورها متفاوت از سایر تورهای معمولی نیست. در واقع تور لحظه آخری شیراز توری است که تا نزدیک زمان برگزاری، پر نشده و از این رو ارزان‌تر است.

تورها به دلیل خریدهای متعدد، از تخفیف‌های مناسبی در هتل و پرواز برخوردارند. بنابراین قیمت تور مناسب‌تر است.

از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت و پاییز زمان مناسبی برای سفر به شیراز است؛ خصوصا فرودین و اردیبهشت. البته در بهار ممکن است تور شیراز لحظه آخری پیدا نکنید زیرا به طور طبیعی در این زمان‌ها، تعداد سفر زیاد است.

شیراز دیدنی‌های فراوانی دارد؛ بنابراین برای تماشای آنها حسابی برنامه‌ریزی کنید. از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی شیراز می‌توان به حافظیه، آرامگاه سعدی، مجموعه بازار و حمام وکیل، باغ ارم، نارنجستان، مسجد نصیرالملک، تخت جمشید (در نزدیکی شیراز) و... اشاره کرد.

مکان‌های تفریحی متعددی در شیراز وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: مجتمع ورزشی تفریحی تپه کاج، ایرانلند، شهربازی گاندو، پارک کوهستانی دراک، پارک جنگلی پالایشگاه و ... .

برای خرید در شیراز، این مراکز را از یاد نبرید: بازار وکیل، بازار حاجی، سرای مشیر، بازار مسگرهای شیراز، مجتمع تجاری خلیج فارس، مجتمع تجاری ستاره فارس، مجتمع زیتون فارس، مجتمع تجاری حافظ شیراز و ... .