آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

فیلترها

مدت سفر

نوع سفر

بودجه سفر (تومان)


ایرلاین

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته

تور قشم


تور جزيره قشم هرمز هنگام

799.000 تومان

تور جزيره قشم

1

3 شب و 4 روز

1398-09-05

تور قشم نوروز 98 هتل آرتا

2640000 تومان

تور قشم نوروز 98 هتل آرتا

1

از 3 شب و 4 روز

1397-12-27

تور بندرعباس 97

1201000تومان

تور بندرعباس 97

1

2 شب و 3 روز

1397-11-02

تور قشم

تاریخچه جزیره قشم

بیایید در مورد تور قشم کمی اطلاعات بدست آوریم. در دوره احمد شاه قاجار، جزیره قشم دارای هزار و سیصد خانوار بود و سی دهکده داشت، جمعیت جزیره قشم چهار هزار نفر و جمعیت مناطق دیگر آن شش هزار نفر بوده است. تجارت در جزیره قشم با کشور هند بود و کالاهایی نظیر گندم، آرد، ریسمان، چایی، پارچه، برنج، قند شکر وارد جزیره می شد. هیچ صادراتی در این بندر صورت نمی گرفت و فقط ماهی به جزیره هنگام فرستاده می شد و دریانوردان آنجا دویست تا کشتی بادِبانی داشتند. پرداخت کنندگان مالیات ضابطان محلی بودند و هر سال چهار هزار تومان  مالیات به دولت ایران پرداخته می شد. این بندر تفنگچی حکومتی نداشت.

تاریخچه جزیره قشم

رفت و آمد مردم نیز از تور قشم به سایر نقاط با کشتی های بادی بود. معادن نفت و نمک آن نیز شناخته شده بود. در این دوره کلیه حکام عرب و بنی معین از قشم کنار گذاشته شدند و به جای ایشان حکامی از مرکز انتخاب و منصوب شد. چون جزیره قشم آن زمان تابع بوشهر بود و حتی به شکایات مردم جزیره قشم نیز حاکم های بوشهر رسیدگی می کردند و از طرف دولت به تنگسیری ها ماموریت داده شده بود تا به تور قشم بیایند و اداره امور را بر عهده بگیرند. در دوره محمد رضا شاه پهلوی جزیره قشم از بخش های شهرستان بندرعباس بود و پنج جزیره هنگام، هرمز، لارک ،تنب کوچک و بزرگ زیر نظر بخش تور ارزان قشم بودند و روستاهای مهم آن شامل باسعیدو، صلخ و درگهان می شد.

قشم کجاست ؟

جزیره قشم از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمير و قسمتى از شهرستان بندر لنگه، از شمال‌ شرقى به جزيره‌ ى هرمز، از جنوب به جزيره هنگام، از شرق به جزيره‌ ى لارک و از جنوب غربى به جزاير تنب بزرگ و کوچک و ابوموسى محدود مى‌ گردد. فاصله جزيره قشم (از بندر قشم) تا بندرعباس 8/10 مايل (20 کيلومتر)، تا بندر هرمز 72/9 مايل (18 کيلومتر)، جزيره لارک (تا مرکز دهستان لارک) 85/4 مايل (9 کيلو متر)، تا ابوموسى 01/88 مايل (163 کيلومتر) و تنب بزرگ 55/61 مايل (114 کيلومتر) است.

موقعیت جغرافیایی جزیره قشم

نزديک ‌ترين بندر در ساحل اصلى کشور به بندرعباس و جزيره قشم است که فاصله آن تا محل سربندر 8/10 مايل دريايى (20 کيلومتر) است. نزديک ‌ترين فاصله اين جزيره به ساحل اصلى کشور، در دماغه ‌ى شمالى جزيره، در محل بندر لافت (در جزيره‌ى قشم) تا آبادى پل، مرکز دهستان خمير (در ساحل اصلى کشور) که فاصله آن حدودا 1 مايل دريايى (1800 متر) است و در آينده محل احداث پل خليج فارس خواهد بود.

زبان مردم در جزیره قشم

زبان محلی مردم جزیره قشم جزیرتی است که ترکیبی از گویش‌ های ایرانی از جمله لارستان، مینابی، بندری، عربی و برخی از زبان‌ های هندی، حبشی و زنگبار آفریقایی، انگلیسی و پرتغالی است. مردم محلی لارک به زبان کمزاری صحبت می ‌کنند که این روزها حدودا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر هستند. این نیز توسط کمزاری‌ ها در ساحل کمزار جزیره موساندام در شمال کشور عمان صحبت می ‌شود. این تنها زبان ایرانی است که به طور انحصاری در عربستان نیز در بین مردم تکلم می‌ شود.

پوشش در تور قشم

پوشش و آداب سنتی بخشی از فرهنگ محلی هر شهری است. لباس‌ های سنتی مردم تور قشم، به خصوص زنان ویژه هستند و ترکیبی از آداب هند، فارسی و آفریقا شکل گرفته ‌اند. به طور کلی، فرهنگ در مناطق جنوبی و جزیره های ایران بر خلاف یقیه نقاط کشور است. آنچه به سرعت به نظر می ‌آید لباس‌ های زنانه است. لباس سنتی زنان جزیره قشم بلند و به نام کندوره، شلوار با کارهای ویژه سوزنی، روسری رنگارنگ به نام لِیسو، ماسک سنتی برقع (برکا) و حصیر سنتی چیدا. بعضی از زنان نیز لوازم جانبی طلایی رنگ را به ماسک‌ خود می افضایند.

پوشش زنان و مردان

بیشتر زنان در تور ارزان قشم دو نوع نقاب یا برقع یا پوشش‌ صورت دارند که تنها برای هدف های مذهبی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه از تاریخی دور فرهنگی نهفته در خود دارد.  این نقاب شبیه ابرویی کلفت یا سبیل مردانه است و به دلیل اینکه زنان در گذشته در برابر هجوم بیگانگان محافظت شوند و آنها زنان را با مردان به اشتباه بگیرند، این نقاب را بر روی صورت خود قرار می‌ دادند.

پوشش در تور قشم

آداب و رسوم در تور قشم

«زار» سنت مذهبی است که ظاهرا در قرن ۱۸ میلادی در مرکز اتیوپی ایجاد شده و بعد از آن در سراسر شرق و شمال مصر، آفریقا، سودان، سومالی و جنوب ایران از جمله جزیره قشم و جزایر مجاور گسترش یافت. آیین زار شامل یک فرد با یک روح و انجام اقدامات لازم برای سحر و جادو است.

بیشتر مراسم زار در روستای سلخ برگزار می‌ شود و با موسیقی خاص که زبان آن ترکیبی نامفهوم از زبان‌های سواحل آفریقایی، عربی و هندی است، انجام می‌ گیرد. به علاوه اکثر اهالی تور قشم و ساکنان ساحلی جنوب ایران، مسلمانان اهل سنت شافعی هستند.

نوروز صیاد

در اواخر ماه مرداد، مراسم نوروز صیاد که آغاز سال جدید ماهیگیری است، جشن گرفته می ‌شود. مردم جزیره قشم ماهی گیری را متوقف می ‌کنند و در این روز غذا های دریایی نمی‌ خورند، زیرا آنها معتقدند که منابع ماهی نیاز به تولید مثل دارند.

شنا در دریا برای تازه شدن (از لحاظ روانی) تا سال آینده برای شروع ماهیگیری، به تن کردن لباس ‌های جدید و تهیه بسیاری از انواع غذاهای سنتی، همه آداب و رسوم مخصوص این روز مهم است. موسیقی، رقص محلی و همچنین بازی‌ های سنتی نیز بخشی از این مراسم مهم هستند.

نوروز صیاد

مراسم عروسی در تور قشم

قشم از جوامع کوچکی ساخته شده است و خانواده‌ ها قبل از اینکه عروسی را برگزار کنند، به خوبی با یکدیگر آشنا می ‌شوند. خانواده داماد پیامی را برای خانواده عروس می‌ فرستد و پس از موافقت خانواده عروس، ترتیبات لازم فراهم می‌ شود. در زمان‌ های قدیم، دختر هیچ حرفی در مورد این موضوع نداشت، اما این روزها آنها نظرات خود را مورد ازدواج بیان می ‌کنند.

مراسم عروسی

مراسم حنابندان در تور قشم

نقش حنا در جزیره قشم: بسیار شهرت دارد، برای برگزاری جشن حنابندان نیز، نقوش زیبایی از حنا برای عروس و بر روی دست، پا و شانه عروس کشیده می‌شود. از آنجا که کشیدن این نقش‌ها چند روز به طول می ‌انجامد، طراحی و اجرای آن از دو روز قبل انجام می ‌شود و طی این دو روز، به داماد، اجازه دیدن عروس داده نمی‌ شود. مادر و خواهران داماد باید پیش از مراسم حنابندان در جزیره قشم، خنچه‌هایی از لباس، کیف و کفش و لوازم آرایش برای عروس به رسم هدیه ببرند و عروس نیز باید با پوشیدن یک لباس سبز بلند وارد مجلس شود.

جهیزیه و مراسم عقد در تور قشم

خرید جهیزیه در جزیره قشم بر عهده داماد است، عروس و داماد پس از برگزاری عروسی می ‌توانند خانه پدر داماد بمانند تا خرید لوازم خانه تکمیل شود و سپس به خانه خود بروند. علاوه بر این‌ها تهیه مخارج جشن عروسی نیز بر عهده داماد است، داماد چندین لباس سنتی برای عروس را باید خریداری کند، زنان خانواده داماد طی چندروز به خانه عروس رفته و هدایای متنوعی از پارچه تا طلا را برای او می ‌برند.

جهیزیه و مراسم عقد

مراسم هفت شبی تور قشم

یکی دیگر از مراسم های مربوط به ازدواج در جزیره قشم، مراسم هفت شبی نام دارد. این مراسم برای ادای احترام به بزرگترها برگزار می‌شود، به این شکل که 7 روز پس از مراسم عروسی، عروس به خانه بزرگتر ها از جمله خانه پدر و مادر داماد می‌ رود.

مراسم زنبیل گردانی تور قشم

دکانی که پس از دو سال نمی‌ توانند راه بروند، پدر و مادر های زیادی را نگران می‌ کنند. در میان آداب و رسوم شهر تور ارزان قشم، یک مراسم برای این کودکان برگزار میشود که در پی آن، خانواده ‌های این کودک ها، آن‌ها را در زنبیلی که از برگ درخت خرما و چوب آن تهیه شده، می‌‌ گذارند. فرزندان بزرگ تر همسایه‌ها، زنبیل را نگه می‌ دارند و شعرهای مخصوصی می‌خوانند. مردم جزیره قشم اعتقاد دارند که این اشعار باعث می‌ شود کودکان بتوانند به زودی راه بروند.

مراسم زنبیل گردانی

جشن میگو در تور قشم

جشن میگو نیز مانند نوروز صیاد هدفی به جز شکرگزاری و قدردانی ندارد. از آنجایی که شغل بسیاری از مردم جزیره قشم به خصوص در گذشته، صیادی بوده است و بسیاری از آن‌ها به صید میگو می ‌پرداختند. اکنون نیز حدود هزار و چهارصد صیاد میگو در تور ارزان قشم وجود دارند که در درگهان، تولا، چاهو و سیریک به صید میگو می ‌پردازند. جشن میگو را در آخر فصل صیادی برگزاری می ‌کنند تا از این نعمت خدادادی شکر گذار باشند.

جشن میگو

جشن نخل و خرما تور ارزان قشم

جنوب کشور عزیزمان پر است از نخلستان‌ های زیبا. بخشی از مردم جزیره قشم نیز درآمد خود را مدیون همین درختان سر به فلک کشیده زیبا هستند. یکی از پرطرفدارترین آداب و رسوم مردم جزیره قشم مربوط به جشن نخل و خرما است که طی آن، باغ داران خرماهای خود را به فروش می ‌رسانند و محصولاتی که از خرما تهیه می‌ کنند. محصولات دیگر مانند زنبیل، سبد، دمپایی، جارو را نیز که از نخل تهیه می ‌شوند در این جشن پیدا می ‌شود.  در جشن نخل و خرما که بخشی از فرهنگ مردم تور ارزان قشم را نشان می‌ دهد، موسیقی‌ های سنتی و  بازی های متنوع اجرا می‌ شود. اگر با تور قشم به این شهر سفر می ‌کنید می‌ توانید خرماهای مصلی، تازه آلوستری، مرداسنگ، شیخ کمالی و هلیلی را از مردم محلی به عنوان سوغات جزیره قشم خریداری نمایید.

جشن نخل و خرما تور ارزان قشم

مولودی خوانی تور قشم

مولودی خوانی از دیگر آداب و رسوم مردم جزیره قشم است . این مراسم در روز رحلت پیامبر (بیست و هفت رجب)، عید فطر، عید قربان و ولادت پیامبر اکرم در تمامی مساجد جزیره قشم برگزار می‌ شود. مراسم مولودی خوانی تور ارزان قشم از ساعت 8 شب آغاز شده و زنان، مردان و کودکان در مساجد دور هم جمع می ‌شوند، یکی از افراد مولودی خوانده و دیگران با او همراهی می‌ کند، شمع و چراغ‌های زیبایی روشن می ‌کنند و گلاب می‌پاشد.

مراسم عید قربان در تور ارزان قشم

عید قربان از مهم‌ ترین اعیاد مذهبی مسلمانان است که در میان مردم تور ارزان قشم از جایگاه  ویژه ای  برخوردار است. مردمان جزیره قشم در این روز صبح زود از خواب برمی ‌خیزند، برای خواندن فاتحه به قبرستان ها می ‌روند، سپس غسل می ‌کنند، به مسجد می ‌روند و تکبیر می ‌گویند. این روز به دلیل اهمیت زیادی که برای مردم جزیره قشم دارد، روز حل کردن و کنار گذاشتن اختلافات و کینه‌ هاست. تا سه روز پس از عید قربان نیز برنامه دید و بازدید در جریزه برپاست.

مراسم قبله دعا تور قشم

در جزیره قشم، زمانی که باران به اندازه کافی نمی ‌بارد و آب حوضچه‌ ها و چاه‌ ها  تمام شده است و کشاورزان قادر به کاشت نیستند. کهن ترین مکان انجام قبله دعا در زیر درختی به نام کُنار انجام میگرفت. این درخت قدیمی و بزرگ بر روی تپه ‌ای در بالای شهر قرار گرفته بود. محل انجام مراسم قبله دعا در روستای کابلی انجام می شود. کابلی روستایی واقع شده در منطقه غرب جزیره قشم است. مردم تور ارزان قشم و دیگر روستا ها هر زمان که به روستای کابلی برای ادای مراسم قبله دعا می ‌آیند، تمام شب را آنجا می ‌مانند. آخرین مکان انجام این مراسم در جنوب این شهر و در منطقه نزدیک به برکه بی ‌بی بود.

چاه های تلا تور ارزان قشم

چاله‌ ها و بعضی از درختان اطراف در بندر تاریخی لفت برای مردم جزیره قشم مقدس هستند. تعداد آن ها ۳۶۶ چاه است و هر کدام دارای یک نام خاص هستند و مردم هر روز فقط از یکی از آنها استفاده می ‌کنند. امروزه تنها در حدود صد چاه در روستا باقی مانده است اما با این حال گردشگران زیادی با انتخاب تور قشم سالانه از این مکان تاریخی بازدید میکنند.

چاه های تلا

جاذبه های دیدنی تور قشم

تور قشم، جزیره آب و آفتاب و خاکش پر از رنگ است. اینجا جایی است که جا های دیدنی کم ندارد و به همین دلیل است که شاید فرصت دیدن همه ‌اش را نداشته باشید، چون اغلب از هم دورند.

ما در اینجا جذاب‌ترین جاهای دیدنی جزیره قشم را که نباید بدون دیدن آنها جزیره را ترک کرد بهتان معرفی می‌‌کنیم.

جنگل های حرا در تور قشم

اسم جزیره قشم با جنگل‌های حرا گره خورده است و گردشگران و طرفداران تور قشم با شنیدن نام این جنگل یاد جزیره قشم میوفتند.
جنگل‌ های حرا که در منابع نوشته شده درختان مانگروی آن را یک ایرانی از هند به تور ارزان قشم آورده، در شمال جزیره قرار گرفته و با بالارفتن آب به زیر آب می‌ روند و همین که آب پایین برود، دشت وسیعی از درخت های حرا از دل آب بیرون می‌ آید که شگفتی هر بیننده‌ ای را به دنبال دارد. این شگفتی وقتی دو چندان می ‌شود که بفهمیم این جنگل‌ها در آب‌های شور زندگی می ‌کنند.

جنگل های حرا

بندر لافت در تور قشم

اگر بخواهید غروب خیلی قشنگ جزیره قشم را ببینید و خانه‌ های روستایی زیبای جزیره را، راهش رفتن به بندر لافت است. بندر لافت در شمال غربی تور ارزان قشم قرار گرفته و زمانی مرکز جزیره بوده است، دقیقا همان زمانی که مردمش با لنج به دل دریا می‌ زدند. مشخصه اصلی لافت، بادگیرهای بلند و کوچه ‌پس‌ کوچه‌های باریکش است و قایق‌ ها و لنج‌ ها قرار گرفتن خانه ‌ها در بین درخت های سبز گرمسیری و نخلستان‌ های بلند. همه اینها در کنار زیبایی خیره ‌کننده جنگل شناور و  دریا وحرا، هر تازه واردی را مجذوب می ‌کند و مسافران تور قشم سالانه بازدید زیادی از این مکان به ارمغان میاورند.

بندر لافت

دره ستارگان در تور قشم

اگر از جزیره قشم راه ساحل جنوبی را در پیش بگیرید به روستای برکه خلف می‌ رسید و با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، منطقه‌ای وسیع را میبینید که پر است از کوه ‌های تو در تو و رسوبی.
گذشت زمان باد و طوفان از این منطقه، ستون‌ ها،حفره‌های تو در تو و دالان‌ هایی ساخته است. همینکه از بین دالان‌های تو در توی آن عبور کنید آسمان آبی بالای سرتان خودنمایی می‌ کند و اگر باد هم بوزد همه چیز تکمیل می‌ شود تا فضایی ترسناک را به وجود آورد.  محلی‌ ها به این دره، دره ستاره افتاده می‌گویند.

دره ستارگان

تنگه چاهکوه در تور قشم

یکی از بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم، تنگه چاه کوه است. ۷۰ کیلومتر مانده به شهر تور ارزان قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در قسمت غربی ساحل شمالی تور ارزان قشم، دره‌ای قرار گرفته که با قدم گذاشتن در آن وارد دنیایی راز آلود می ‌شویم.

تنگه چاهکوه

سد و روستای گوران از جاذبه های تور قشم

در ساحل شمالی جزیره قشم و ۸۰ کیلومتر مانده به این جزیره، سد تاریخی گوران در روستای گوران جای گرفته که هر کدام از قسمت‌ هایش مربوط به یک دوره تاریخی است. ساخت زیربنا آن به دوره هخامنشیان بر می‌ گردد، تاج آن را در دوران ساسانیان ساختند و خود سد را بالاخره پهلوی‌ ها تمام کردند. گام گذاشتن در روستای گوران خودش سفر جداگانه‌ ای است و تنها به دیدن سد گوران محدود نمی ‌شود.

روستای گوران

دره تندیس ها

از جنگل حرا که به سمت روستای طبل و از آنجا روبه پایین و به سمت سلخ برویم در نزدیکی‌ های بام جزیره قشم به دره بزرگی می ‌رسیم که به خاطر تندیس‌های بزرگش به آن دره تندیس‌ ها می‌ گویند.
این دره مثل دره ستارگان است، اما از نظر بزرگی از دره ستارگان بیشتر است و بزرگی تندیس ‌هایش آدم را خیره می ‌کند. اگر در دره تندیس‌ ها بایستید.

دره تندیس ها

جزایر ناز

از جاهای دیدنی محبوب مسافران تور قشم جزایر اطراف آن و یکی از بهترین‌ هایش جزایر ناز است. جزایر ناز ۲۲ کیلومتر با جزیره قشم فاصله دارد. اینجا جایی است که صدف‌ های رنگارنگ و عروس‌ دریایی‌ ها در ساحلش انتظارتان را می‌ کشند و می‌ توانید با پاى پیاده یا ماشین خود به اندازه 1 کیلومتر در آب ‌هاى خلیج‌ فارس در تور ارزان قشم پیش‌ روی کنید.

زمان جزر

در زمان جزر با پس روی کامل دریا، برای مدت کوتاهی، باریکه‌ ای از خشکی جزایر ناز را به ساحل جزیره قشم وصل می‌ کند. هر چند زمان این اتفاق کم است، اما در همین مدت مى‌ توانید از بالای ناز، تنگه هرمز و جزیره لارک را ببینید. اینجا بهشتی است که از آن بی خبر بودیم. تماشای فلامینگوها و مرغ های دریایی جزیره قشم را هم از دست ندهید.

جزایر ناز

جزیره هنگام در تور قشم

  جزیره هنگام در جنوب مرکزی تور ارزان قشم، در دو کیلومتری این جزیره و در جلوی روستای شیب دراز واقع است. جزیره هِنگام که قدیمی ‌ها به آن هنجام و هنیام نیز می‌ گفتند ، ۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پر است از معادن نمک،خاک و سرب. از نقاط دیدنی جزیره جدا از مردم که به ماهیگیری مشغولند، تأسیسات بندری انگلیسی‌ هاست.

جزیره هنگام

جزیره هرمز

بعد از گشتن در همه اینها میریم به جزیره هرمز، جزیره قرمز رنگ جزیره قشم. چند سالی ‌ست که اینجا جزو محبوب ‌ترین جاهای دیدنی تور ارزان قشم  از دیدگاه مسافران تور قشم است و علتش هم خاک قرمز رنگی ‌ست که زمین را فرش کرده. هرمز به اندازه جزایر ناز و هنگام بکر نیست، ولی جاهای بکری هم می ‌توان در آن پیدا کرد، مثل ساحل محیط زیست و ساحل مفنق که چهل و پنج دقیقه با خود هرمز فاصله دارد.

جزیره هرمز

غار نمک در تور ارزان قشم

غار نمکی جزیره قشم یکی از زیباترین جاذبه ها برای بازدید کنندگان تور قشم است که مجموعه ای از زیبایی های منحصر به فرد را در خود جای داده است. وجود سفیدی های نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای زیبا را نمایان می سازد. این گنبد نمکی در فاصله ی ۹۰ کیلومتری از شهر تور ارزان قشم قرار گرفته است و در بخش انتهایی بخش جنوب غربی جزیره کوه جنوب غربی جزیره کوه گنبدی که به شکل ۲۳۷ متر از سطح دریا فاصله دارد نیز واقع است.

غار نمک

ژئوپارک تور قشم

هر طرف جزیره قشم را که نگاه کنید، چیزی وجود دارد که درگیرتان کند، حال می خواهد آب باشد یا کوه ها و صخره هایی که به شکل های مختلف درآمده اند، اما تمرکز همه این ها در  غرب جزیره بیشتر است، جایی که به آن ژئوپارک می گویند.

حیات در ژئوپارک تور قشم

در این بخش از جزیره علاوه بر گونه های گیاهی و جانوری، پرندگانی مثل  پرستو، فلامینگو، شهد خور، بلبل خرما و پرنده های دیگر با اسم های عجیب و غریب هم وجود دارند. به اضافه جنگل های شگفت انگیز حرا، گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه های آب معدنی، تنگه چاهکو، تنگه عالی، بام جزیره قشم، دره تندیس ها، کلات کشتاران و ده ها تخته سنگ و صخره با اشکال عجیب و غریب و دریایی که در پس زمینه همه اینها خودنمایی می کند.

ژئوپارک قشم در تور ارزان قشم

غار خربس 

هزاران سال پیش و در سلسله ساسانیان، خربس روستایی آباد و پرتردد بوده است. حول این روستا با تپه های کوتاه و بلند مرجانی، به صورت دایره ای احاطه شده است. در روبروی این قلعه، قبرستانی باستانی قرار دارد که مشرف به دهانه ی غارهای خربس است. غار خربس یکی دیگر از جاذبه های جزیره قشم است که پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید. دهانه غارهای خربس در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متری، در کوه قرار گرفته اند.

غار خربس 

دشت بوخو ؛ جایی برای شیطنت آهوها

کوه بوخو با ارتفاع ۳۵۰ متر، بلندترین قله‌ی تور ارزان قشم است که در مجاورت بندر دولاب واقع شده است. در کوهپایه ‌ی کوه بوخو دشت وسیعی قرار دارد که در صورت بارش کافی باران در زمستان، به مکانی سرسبز و زیبا تبدیل خواهد شد که می‌ توانید از گردش در آن لذت ببرید.

حیوانات دشت بوخو

آهوها، خرگوش‌ها،و روباه‌هایی که در این دشت زندگی می ‌کنند به جذابیت این منطقه می ‌افزایند. علاوه بر این جذابیت ‌ها، عسل‌ های طبیعی این ناحیه نیز شهرت زیادی دارند. اگر در پاییز به جزیره قشم سفر می‌ کنید حتما از دشت یوخو بازدید کنید. اینجا یکی از بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم در پاییز است.

دشت بوخو در جزیره قشم

قلعه نادری تور قشم

قلعه نادری یکی از جاذبه ‌های زیبا برای مسافرین تور قشم است که در جنوب روستای لافت قرار گرفته. محل قرارگیری قلعه در این روستای تاریخی باعث شده تا افراد زیادی، آن را با نام قلعه لافت نیز بشناسند. قدمت این قلعه دیدنی به حدود ۲۵۰ سال پیش باز می‌ گردد و بنایی مربع شکل دارد که آثار چند برج را می‌ توان در آن دید. مصالحی که در ساخت قلعه نادری استفاده شده، سنگ و خشت است که گواه از قدیمی بودن آن دارد.

مقبره بی بی مریم

از جالب‌ترین جاهای دیدنی تور ارزان قشم ، می‌توان به مقبره بی‌بی مریم اشاره کرد که با نام محلی «تم سنیتی» نیز شهرت دارد و قدمت آن به سده هشتم هجری قمری باز می‌گردد. «تم سنیتی» در روستایی با همین نام قرار دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران است. این بنا دارای یک محیط چهار گوش با گنبدی بر بالای آن است که اگر به آن وارد شوید.
مقبره بی‌بی مریم از کمیاب‌ترین جاذبه‌های جهان است که در تور ارزان قشم می‌توان آن را دید.

غذاهای محبوب تور قشم

زیبون

برای درست کردن غذای زیبون که یک غذای مقوی در تور ارزان قشم نیز هست .

مواد اصلی این غذا

ماهی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، زردچوبه است. ابتدا سیب زمینی ها را به صورت درشت و خرد کرده و آن را سرخ می کنند. در ظرف دیگر ماهی را سرخ میکنیم و به آن ادویه و زردچوبه اضافه می کنند. پس از آن پیاز را در گوجه فرنگی رنده شده تفت می دهند و پس از آماده شدن همه مواد درون یک قابلمه کمی روغن میریزند و با نان توموشی میخورند

زیبون

هواری

هواری نیز یکی از غذاهایی است که در جزیره قشم با ماهی طبخ می شود.

طرز تهیه

برای تهیه هواری برنج را درآب  می گذارند تا ذره ای خیس شود . در این فاصله پیاز را خرد کرده و سپس آن را تفت می دهند، بعد از تفت دادن گشنیز و شوید و شنبلیله را خرد کرده و به پیاز اضافه می کنند تا در روغن سرخ شوند. سپس ماهی ها را به این مواد اضافه می کنند و باهم سرخ می کنند پس از آن که ماهی خوب سرخ شد نمک و فلفل و برنج خیس شده را به این ترکیبات اضافه می کنند و اجازه می دهند تا به طور کامل دم بکشد.

هواری

کلمبا

کلمبا یکی از غذاهای محلی جزیره قشم است که از گندم پرک شده تهیه می شود. اهالی جزیره قشم گندم های پرک شده را درون آب جوش می ریزند تا خوب قوام بیاید. در این فاصله ماهی را با نمک و زردچوبه در آب جوش می جوشانند، تا استخوان های ماهی جدا شود. پس از جداسازی استخوان ها، گوشت ماهی را  با سبزیجاتی مثل گشنیز و شوید خرد شده مخلوط می کنند و سپس ترکیب را به گندم در حال جوش اضافه می کنند. در جزیره قشم معمولا این غذا را با روغن جونون که در واقع همان روغن حیوانی است، آماده می کنند.

کلمبا

چاردویی

چاردویی یک غذای پرطرفدار در تور قشم است که پای بسیاری از مسافران تور قشم را به رستوران های جزیره قشم باز کرده است.

طرز تهیه 

این غذا با گوشت قرمز یا گوشت ماهی تهیه می شود.برای طبخ این غذا ابتدا گوشت را جوشانده و سپس آن را خوب میکوبند. سپس آب آن را می گیرند به طوری که به طور کامل خشک شود و آبی باقی نماند. ترکیب به دست آمده را با سبزی های معطر نظیر شوید گشنیز و شنبلیله  به همراه لیمو عمانی و ادویه  با پیاز خرد شده در ماهیتابه تفت می دهند تا سرخ شود. آبی که در آن گوشت جوشیده شده را روی گاز گذاشته و برنج به آن اضافه می کنند و می گذارند تا به خوبی بپزد.به مواد آماده شده ی گوشت یک تخم مرغ اضافه می کنند.

برنج دیشو

برنج دیشو یکی از روش های تهیه برنج جزیره قشم است که طعم آن برای دوست داران غذاهای شیرین  بسیار محبوب به نظر می رسد. برای تهیه آن مقداری شیره خرما را در آب حل کرده و به صورت رقیق در می آورند. سپس آن را روی گاز می گذارند تا به جوش بیاید، چند پیمانه برنج شسته و به ترکیب روی گاز اضافه می کنند و اجازه میدهند تا آب آن خشک شود و دم بکشد. این غذا با ماهی برشته سرو می کنند.

کباب بز

در بین غذاهای رنگارنگ و خوش طعم تور ارزان قشم، کباب ها نیز جایگاه ویژه ای دارند. از کباب های محبوب می توان کباب بز را نام برد. این کباب معمولا در بین کسانی که طرفدار تور قشم هستند محبوبیت فراوانی دارد. این کباب را فقط می توانید در بخش هایی جزیره قشم پیدا کنید و نوش جان کنید. رستورانی در نزدیکی میدان شهدا وجود دارد که کباب بز از جایگاه ویژه ای در منوی این رستوران برخوردار است.

کباب بز در تور قشم

کوکوی ماهی شیر

کوکوی ماهی شیر غذای بسیار معروفی است که توسط بومیان این منطقه طبخ می شود.

طرز تهیه

در تور ارزان قشم برای تهیه آن گوشت ماهی شیر را به خوبی چرخ کرده و سپس در ظرف مناسبی می ریزند، سپس پیاز و کمی سیر را رنده کرده و به مخلوط اضافه می کنند. تعدادی سیب زمینی نسبتا بزرگ را نیم پز کرده و سپس آن را کوبیده و به ترکیب اضافه می کنند. سپس  تخم مرغ ها را به مواد اضافه می کنند و سپس در تابه ای روغن ریخته و مایع کوکو را درون روغن گذاشته و سرخ می کنند.

کوکوی ماهی شیر در تور قشم

موفلک

این غذا از جو پرک به همراه ماهی سرخ شده طبخ می شود که بیشتر در بندر عباس و تور ارزان قشم شهرت دارد اما از غذاهای محلی استان هرمزگان است. برای درست کردن موفلک ابتدا جو یا گندم پرک را آنقدری تفت می دهند که برشته شوند و سپس در آب خیسش می کنند که نرم شوند.ماهی را در آب نمک و زدچوبه می جوشانند تا کامله پخته شود و سپس استخوانهایش را جدا می کنند.گوشت ماهی را با ادویه سرخ کرده و پس از آن به همراه جو یا گندم خیس شده دم می کنند.

موفلک

عنکاس

عنکاس در زبان محلی مردم جزیره قشم به معنی ماهی مرکب است که در اکثر رستوران های این شهر یافت می شوند. طبخ این ماهی در جزیره قشم دو شیوه ی مختلف دارد.

طرز تهیه عنکاس

در تور ارزان قشم شیوه یاول این ماهی را به صورت مربعی قطعه قطعه کرده و در آب و خرما میپزند سپس در پیاز سرخ شده و زردچوبه تفتش می دهند و در نهایت در کنار سیب زمینی سرخ کرده و سسی از رب گوجه و فلفل آن را سرو می کنند. در شیوه ی بعدی گوشت این ماهی را به صورت ورقه های نازک برش می زنند و در مدت زمانی حداقل ۱۰ روزه در آفتاب قرار می دهند تا کاملا خشک شوند و پس از آن ورقه های خشک شده از گوشت ماهی را کباب می کنند و با گوشت کوب حسابی له میکنند.

عنکاس

پودینی کوسه

مطمئنا مسافران تور قشم با این نام در منوی رستوران های جزیره قشم مواجه خواهید شد. و همه آن را به شما پیشنهاد می کنند. در تور ارزان قشم کوسه را میپزند استخوان های آن را جدا می کنند و آن را کاملا له می کنند و سپس با پیاز،  لیموعمانی، ادویه و رب گوجه تفتش می دهند. پودینی طعم دلنشینی مثل تن ماهی دارد و همراه سبزی پلو سرو می شود.

پودینی کوسه

قلیه ماهی و میگو

قلیه ماهی  و قلیه میگو در استان هرمزگان همانند خیلی دیگر از نواحی کشورمان بسیار محبوب است اما همان طور که می دانید طبخ این غذا در هر جایی متفاوت است. مثلا در جزیره قشم ادویه های مخصوص و فلفل فراوان طعم خاص و بی نظیری به این خورشت می دهد.

قلیه ماهی و میگو

نان توموشی

نان توموشی یکی از عصرانه های پرطرفدار تور ارزان قشم است که یک تفاوت عمده با نان های محلی دیگر دارد و همین سبب خوش طعم بودن آن است.این تفاوت دلیلش وجود پنیر و تخم مرغ در مایه ی خمیر این نان است.

نان توموشی

رنگینک

در انتها بهتر است یک دسر خوش طعم استان هرمزگان و جزیره قشم را به شما معرفی کنیم. رنگینک دسری که در شهرهای مختلف استان خوزستان و همینطور شیراز نیز مشهور دارد. اما مسلما رنگینک هر شهر مزه ی خاص خودش را دارد این دسر در تور ارزان قشم از خرما، خاک قند، روغن و آرد تهیه می گردد.

رنگینک

رستوران های معروف تور قشم

رستوران شب های طلایی

این رستوران محیطی زیبا دارد و یکی از بهترین رستوران های جزیره قشم است  و فضای آن ساحلی و رو به دریاست که همین ساحلی بودن رستوران جذابیت آن را بیشتر کرده چرا که اغلب افراد وقتی به تور ارزان قشم می آیند دوست دارند در کنار دریا تفریح و خوش گذرانی کنند، همچنین باید اضافه کنم که رستوران فضای مسقف نیز دارد؛

انواع غذا ها

در این رستوران انواع غذاهای دریایی و محلی سرو می شود و البته غذاهای اروپایی را نیز با بهترین کیفیت ارائه می دهند؛ اگر طرفدار غذاهای گیاهی نیز هستید، باید بگویم که در این رستوران غذاهای گیاهی نیز سرو می شود؛ رستوران در کنار پارک زیتون جزیره قشم است و در نزدیکی آن چندین هتل معروف نزد هواداران تور قشم قرار دارد.

رستوران شب های طلایی قشم

رستوران دریا

رستوران دریا در منطقه درگهان واقع شده و جز اولین رستوران‌های دریایی تور ارزان قشم است و غذاهای خوشمزه ایرانی، عربی، دریایی محلی را ارائه می دهد، البته رستوران با غذاهای دریایی اش معروف شده است، یکی از مزیت‌های اصلی این رستوران محل قرار گیری آن است که در قلب مرکز خرید‌های درگهان، در طبقه بالای مجتمع تجاری دریا قرار دارد.

رستوران دریا

رستوران نعیم تور قشم

از دیگر رستوران‌های شناخته شده و پرطرفدار جزیره قشم باید به رستوران الوند اشاره کرد، موقعیت رستوران در کنار شهرک ساحلی تور ارزان قشم است و انواع غذاهای ایرانی و دریایی را آماده می کنند اما موضوعی که رستوران را بسیار معروف کرده است میگو‌های پفکی و میز بزرگ اردور خوری آن است که انواع سالاد، پیش غذا، دسر و سایر مخلفات روی آن چیده شده است؛ اگر تصمیم بگیرید به رستوران بروید باید کمی زودتر حرکت کنید چون رستوران در ساعات اولیه ظهر شلوغ است و ممکن است زیاد معطل شوید.

رستوران نعیم تور قشم

رستوران قلعه تور ارزان قشم

در نزدیکی قلعه پرتغالی‌ها یکی از جاذبه‌های زیبای جزیره قشم رستورانی به نام قلعه قرار دارد، که در محیطی دل انگیز و رو به آب‌های خلیج فارس از مهمانان پذیرایی می کند، رستوران انوع غذاهای ایرانی و محلی و البته دریایی را با کیفیت خوب ارائه می دهد و معمولا توریست‌هایی که برای دیدن قلعه پرتغالی‌ها به این منطقه می آیند از غذای خود را در این رستوران میل می کنند.

رستوران قلعه

رستوران آبشار تور قشم

یکی دیگر از رستوران‌های اصلی و شناخته شده تور ارزان قشم، رستوران آبشار است که جز قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین رستوران‌های این منطقه به شمار می رود، غذاهای آن در انواع مختلفی تهیه می شود و کیفیت بالایی دارد، البته قیمت غذاها خیلی گران نیست؛ رستوران در خیابان ولیعصر، شلوغ‌ترین خیابان شهر جایی که مرکز خریدها و رستوان‌های زیادی دارد، قرار گرفته است.

رستوران ایران زمین تور قشم

رستوران ایران زمین در منطقه درگهان در طبقه سوم مجتمع تجاری ایران زمین قرار گرفته است و غذاهای آن در انواع ایرانی، دریایی آماده می شود و در طول روز یک غذای عربی نیز پخته می شود، غذاهای فست فودی نیز از غذاهاییست که در این رستوران سرو می شود؛ غذاهای این رستوران از کیفیت خوبی برخوردارند و قیمت آن نیز مناسب است، به همین دلیل رستوران در طول سال پذیرای مهمانان و گردشگران تور قشم است.

رستوران ایران زمین

رستوران خوان بوم تور قشم

یکی از جذاب‌ترین و هیجان انگیزترین رستوران‌هایی که حتما باید سری به آن بزنید، رستوران خوان بوم قطعا از متفاوت‌ترین رستوران‌هایی خواهد بود که تاکنون در آن غذا خورده اید.

طراحی رستوران خوان بوم

طراحی داخلی رستوران از طبیعت الهام گرفته شده و دیوارها مانند صخره‌ها دکور شده اند به طوری که هنگام ورود با فضایی شبیه به غار رو به رو می شوید؛ این رستوران زیبا در طبقه همکف هتل مارینا 2 از بهترین هتل‌های جزیره قشم قرار دارد و در نزدیکی آن نیز مجتمع ستاره یکی از مراکز خریدهای بزرگ تور ارزان قشم دیده می شود، البته در این منطقه هتل‌ها و مراکز خرید زیادی وجود دارد.

رستوران خوان بوم جزیره قشم

رستوران بادیل تور قشم

از جمله رستوران‌های تور ارزان قشم که طراحی آن سنتی و محلی است می توان رستوران بادیل را نام برد، رستوران بادیل در نزدیکی هتل نخل زرین واقع شده و انواع غذای ایرانی، خاورمیانه، محلی و دریایی در آن طبخ می شود؛ طعم غذاها دلچسب و خوشمزه است و قیمت‌ها نیز گران نیستند؛ در طراحی رستوران بیشتر نمادهای سنتی و بومی به کار رفته است و دیوارها با تزئینات چوبی پوشانده شده اند.

رستوران شب های دفاری تور ارزان قشم

یکی از جاذبه‌های اصلی تور قشم بافت بومی و طبیعت آن است، اگر به بوم گردی علاقه دارید پیشنهاد می کنم وعده ای را در این رستوران میل کنید، رستوران در روستایی به نام دفاری قرار گرفته که با خود جزیره قشم فاصله زیادی ندارد، شاید تنها با 10 کیلومتر رانندگی به مرکز شهر برسید.

طراحی رستوران

فضای رستوران کاملا سنتی و بومی تزئین شده است و بیشتر غذاهای ایرانی، عربی و دریایی در آن سرو می شود، در فضای داخلی رستوران تزئینات اصلی با چوب انجام شده و برای صرف غذا باید روی تخت‌های چوبی بنشینید البته در قسمت‌هایی از رستوران که نمایی سنتی‌تر دارد فضایی برای نشستن روی زمین تعبیه شده است.

رستوران شب های دفاری

رستوران دلشدگان تور قشم

رستوران دلشدگان در کنار هتل نخل زرین جزیره قشم در خیابان ولیعصر قرار دارد، در این خیابان رستوران‌ها و مراکز خرید مهم و محبوب تور ارزان قشم قرار دارد و تقریبا از اصلی‌ترین قسمت‌های شهر است، اصلا رستوران‌های این محدوده به دلیل حجم بالای مسافران غذاهای تازه ارائه می دهند اما غذای این رستوران کیفیت بسیار خوبی دارد؛ غذاهای رستوران ایرانی و محلی است و حتی هنگام سرو آن غذاها را روی سفره ای حصیری می اندازند.

رستوران دلشدگان تور قشم

مراکز خرید تور قشم

مراکز خرید تور ارزان قشم از نظر تنوع و قیمت مناسب بسیار مشهور هستند و همین مسئله موجب شده که  گردشگران و مسافران تور قشم در سفر خود به این جزیره زیبا، زمان زیادی را به گشت و گذار در مراکز خرید تور ارزان قشم اختصاص دهند. جزیره قشم در سال های گذشته تنها از چند بازار محدود برخوردار بود، اما با گذشت زمان بازارها و مراکز خرید متنوع و مدرنی در این جزیره ایجاد شد.

بازار قدیم قشم

یکی از بازارهای سنتی جزیره قشم که در سال ۱۲۹۰ فعالیت خود را آغاز کرد، بازار قدیم تور ارزان قشم بوده که اکثر بومیان خرید خود را از این بازار انجام می‌دهند. قدیمی‌ترین بازار جزیره قشم از دالان‌های متعدد و راهروهای باریکی برخوردار بوده و سقف آن ترکیبی از روباز و سرپوشیده است. بازار قدیم تور قشم از اجناس متعدد و متنوعی برخوردار است.

بازار ستاره

اگر تمایل دارید که با تور قشم به جزیره قشم به منظور خرید کردن سفر کنید، از مراکز تفریحی و بازار به طور همزمان بهره‌ مند شوید، حتما بازار بزرگ ستاره تور ارزان قشم بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. وجود ۵ درب خروجی در این بازار موجب شده است که افراد با توجه به مقصد بعدی خود یکی از آن‌ها را برای خروج انتخاب کنند، زیرا هر درب به یک خیابان در تور ارزان قشم منتهی می‌شود.

مجتمع تجاری سیتی سنتر

یکی از مدرن‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید جزیره قشم که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، مجتمع تجاری – تفریحی سیتی سنتر نام دارد. این مجتمع در حقیقت از دو مرکز خرید به نام‌های سیتی سنتر ۱ و سیتی سنتر ۲ تشکیل شده که به طور کامل روبروی هم قرار گرفته و توسط یک پل هوایی در دو طرف خیابان به هم متصل می‌شوند. سیتی سنتر ۲ تقریبا دو سال بعد از سیتی سنتر ۱ تاسیس شده و بسیار شیک‌تر و مدرن‌تر از آن است.

ویژگی های مجتمع تجاری سیتی سنتر

جالب است بدانید که در طبقه سوم این مجتمع تجاری در تور ارزان قشم، شهربازی،سینما چهار بعدی، بازی‌های رایانه‌ای، بولینگ، سالن بیلیارد،  کافی شاپ و رستوران واقع شده که برای رفاه حال مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که بازار ستاره، سینما دریا و پارک زیتون هم در نزدیکی این مرکز خرید قرار گرفته‌اند.

بازار بزرگ فردوسی قشم

از بازار فردوسی به عنوان مرکز خرید ارزان تور قشم یاد شده که دارای ۳ طبقه است. طبقه 1 و 2 این مرکز خرید، تجاری بوده و طبقه 3 آن اداری است. در بخش تجاری بازار فردوسی تقریبا ۴۵۰ فروشگاه واقع شده و در بخش اداری آن ۱۸۰ واحد وجود دارد.

کالاهای بازار بزرگ فردوسی قشم

انواع پوشاک، محصولات تزیینی، دوچرخه، ماشین شارژی، دمپایی و صندل برخی از اقلام موجود در واحدهای تجاری این مرکز خرید به شمار می‌روند. محصولات مرکز خرید فردوسی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قیمت مناسبی هم دارند. از خوبی های این مرکز خرید می‌توان به وجود رستوران، پله برقی و آسانسور اشاره کرد.

مرکز خرید پردیس قشم

یکی دیگر از مراکز خرید تور ارزان قشم را می‌توان مرکز خرید پردیس دانست که دارای ۴ طبقه بوده و دقیقا روبروی بازار ستاره قرار دارد. طبقه اول و دوم این مرکز خرید تجاری بوده و طبقه سوم و چهارم آن شامل هتل و رستوران می‌شود، در طبقه همکف آن هم کافی شاپ نیز وجود دارد.

بازار خلیج فارس تور قشم

بازار خلیج فارس را می ‌توان یکی دیگر از مراکز خرید تور ارزان قشم به حساب آورد که در سمت چپ بازار ستاره واقع شده است. این بازار از ۴ طبقه تشکیل شده که طبقه اول و دوم آن شامل ۸۰ واحد تجاری و طبقه سوم آن متشکل از ۳۰ واحد مسکونی و اداری است، همچنین در طبقه 4 آن هم یکی از رستوران‌های معروف و پرطرفدار تور ارزان قشم به نام رستوران خلیج فارس قرار گرفته است.

مرکز خرید مرجان تور قشم

یکی دیگر از ارزان‌ترین مراکز خرید جزیره قشم را می‌توان مرکز خرید مرجان برشمرد که به لولو سنتر نیز معروف است. این مرکز خرید از 2 ساختمان تشکیل شده که هر کدام دارای 2 طبقه هستند. در طبقه 1 و 2 مرکز خرید مرجان، واحدهای تجاری و اداری قرار گرفته‌اند  انواع اقلام  بهداشتی، خوراکی، آشپزخانه در این هایپرمارکت موجود بوده و از قیمت مناسبی هم برخوردارند.

مرکز خرید سیمرغ

سیمرغ را می‌توان یکی دیگر از مراکز خرید جزیره قشم برشمرد که دارای ۴ طبقه بوده و علاوه بر مرکز خرید از رستوران و امکانات تفریحی هم برخوردار است. نمای ظاهری سیمرغ فوق العاده زیبا و مجلل بوده و یکی از مدرن‌ترین مراکز خرید تور ارزان قشم به شمار می‌رود. این مجتمع از هفتاد و یک واحد تجاری برخوردار است و سالن بیلیارد را هم شامل می‌شود.

مرکز خرید دو دلفین تور ارزان قشم

یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین مراکز خرید درگهان را می‌توان مرکز خرید دو دلفین دانست. بندر درگهان تقریبا ۲۰ دقیقه با تور ارزان قشم فاصله دارد و قیمت اجناس آن به دلیل نداشتن عوارض گمرک بسیار پایین است، پس اگر به دنبال خرید پوشاک با قیمت ارزان و با کیفیت هستید، حتما در سفر خود به تور ارزان قشم از مرکز خرید دو دلفین دیدن کنید. رنگ نمای این مجتمع تجاری بزرگ نارنجی بوده که با شیشه‌‌های آینه‌ای آبی رنگ مزین شده است.

ویژگی های مرکز خرید دو دلفین

جالب است بدانید که در دو دلفین که یکی از بهترین مراکز خرید تور ارزان قشم به شمار می‌رود، گل و گیاه مخصوص جزیره قشم هم به فروش می‌رسد که برای بسیاری از مسافران و گردشگران جذاب است. در این مرکز خرید برای رفاه حال گردشگران، رستوران و کافی شاپ‌ نیز وجود دارد، زیرا در صورتی که بخواهید کل این مرکز خرید را بگردید، تقریبا به یک روز کامل زمان نیاز دارید.

مجتمع تجاری دریا تور ارزان قشم

مجتمع تجاری دریا را می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین مرکز خرید درگهان جزیره قشم معرفی کرد که از جنس های متنوعی برخوردار است. اولین بازاری که بعد از واردن شدن به درگهان میبینید، مجتمع تجاری دریا است، زیرا در میدان اصلی این بندر واقع شده است. این مرکز خرید در حدود ۱۵۰۰ واحد تجاری فعال دارد و شامل 2 طبقه می‌شود.  در طبقه بالای این مرکز خرید هم هتل سینگو تور ارزان قشم واقع شده است.

مرکز خرید زمرد

یکی دیگر از مراکز خرید تور قشم که از محبوبیت خاصی میان گردشگران تور قشم برخوردار است، مرکز خرید زمرد است که به دلیل مناسب بودن قیمت، بسیاری از مسافران، گردشگران و حتی ساکنین شهرهای اطراف را به سمت خود جلب می‌کند. زمرد یکی از مراکز خرید درگهان به شمار می‌رود که علاوه بر فروش خرده، فروش عمده هم دارد و معروف‌ترین و بیشترین اجناس آن را پوشاک تشکیل می‌دهد.

مرکز خرید نخل

لقب زیباترین بازار سنتی جزیره قشم به حق برازنده بازار نخل است. این مرکز خرید از سال ۱۳۹۲ تاسیس شد و مساحت آن در حدود ۹۲۰۰ متر مربع بوده که جمعا ۲۲۴ غرفه را شامل می‌شود. بازار نخل به سبک معماری تور قشم ساخته شده و حالت سنتی و نوستالژیک خود را به طور کامل حفظ کرده است. طراحی فضاهای این مرکز خرید بسیار شگفت‌انگیز بوده و به اضافه بازار یکی از جاهای دیدنی قشم هم به حساب می‌آید.

کالاهای مرکز خرید نخل

مرکز خرید نخل به طور خاص بر روی فروش عمده پوشاک تمرکز دارد، اما برخی از غرفه‌ها فروش تک هم انجام می‌دهند، بنابراین اگر مغازه‌دار هستید و می‌خواهید به صورت عمده خرید کنید، بازار نخل بهترین انتخاب برای شماست، البته مسافران و گردشگران تور ارزان قشم هم می‌توانند از غرفه‌های تک فروشی این بازار، پوشاک مورد نظر خود را تهیه کنند.

بازار اطلس تور قشم

بازار اطلس به طور اختصاصی بر فروش کیف، کفش و چمدان متمرکز است، بنابراین اگر به دنبال این اقلام هستید، بدون معطلی به این بازار بروید. مرکز خرید اطلس از 2 طبقه تشکیل شده که به طور کلی به فروش کیف و کفش و همچنین چمدان می‌پردازد. فعالیت این مرکز خرید هم به صورت خرده و هم به صورت عمده بوده و جنس هایی با تنوع در رنج‌های قیمتی مختلف به فروش می‌رساند، بنابراین تمامی افراد با هر رنج سنی و سلیقه می‌توانند به راحتی از این بازار خرید کنند.

بازار نور تور قشم 

بازار نور یکی دیگر از مراکز خرید جزیره قشم به شمار می‌رود که دقیقا روبروی مجتمع تجاری دو دلفین قرار گرفته است. تنوع کالاها در این مرکز خرید زیاد بوده و تفاوت آن با بازارهای دیگر تور قشم آن است که اکثر فروشندگان آن را بومی‌های این جزیره تشکیل می‌دهند. نکته قابل توجه این است که این مرکز خرید به واسطه یک پل هوایی به مجتمع دو دلفین متصل می‌شود.

مرکز تجاری ایران زمین درگهان

از دیگر مراکز خرید تور ارزان قشم می‌توان به مرکز تجاری ایران زمین درگهان اشاره کرد که در دو طبقه احداث شده است. طبقه اول این مرکز خرید مختص بانک، رستوران و فست فود است و طبقه دوم آن هم به فروش پوشاک و لوازم ورزشی اختصاص دارد.

مجتمع تجاری پرشین گلف

یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مراکز خرید جزیره قشم نزد مسافران تور ارزان قشم را می‌توان مجتمع تجاری پرشین گلف معرفی کرد. این مرکز خرید دارای ۱۲۰ واحد تجاری بوده و از اجناس با تنوع بالا اعم از لوازم آشپزخانه، پوشاک،  لوازم خانگی، شال و روسری، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی، عینک و سایر موارد برخوردار است. نمای ظاهری این مرکز خرید زیبا بوده و دید بسیار فوق‌العاده‌ای رو به دریا دارد. بد نیست بدانید که پرشین گلف دارای یک هایپرمارکت بزرگ است.

سوغات جزیره قشم

گلابتون دوزی

گلابتون‌دوزی نوعی رودوزی با نخ‌های نقره و طلا است و از این دوخت معمولا برای تزئین روسری، لباس و شلوار استفاده می‌شود. نخ طلای این نوع دوخت از کشور پاکستان تأمین می‌شود.

گلابتون دوزی

بادله دوزی

بادله‌ دوزی نوعی دوخت سنتی تور قشم است که ترکیب آن از شک و زری ‌بافی تشکیل شده است.

تکه دوزی

تکه‌ دوزی یکی از قدیمی ‌ترین انواع دوخت سنتی است که به آن چهل‌ت که هم می ‌گویند. از این نوع دوخت سنتی برای تزئین لباس خواب، پشتی و رومبلی استفاده می‌ شود.

بادله دوزی جزیره قشم

سبد بافی، سوند و حصیر بافی

تور قشم یکی از شهرهای جنوبی است که نخلستان ‌های زیادی در آن وجود دارد، وجود نخل‌ ها و در دسترس بودن الیاف طبیعی درخت نخل، تولید کردن صنایع‌ دستی این حوزه را رونق بخشیده است. بسیاری از مردان و زنان محلی تور ارزان قشم از بافت زیرانداز حصیری و سبد روزگار می ‌گذرانند. سوند بافی، هنر تبدیل کردن شاخ و برگ درختان به روانداز و زیرانداز است.

محل خرید

در تمام بازارهای جزیره قشم انواع رواندازها و زیراندازهای حصیری به فروش می‌ رسد و مسافران تور قشم میتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته و خرید کنند.

سبد بافی

کپکاپ سازی

کپکاپ نوعی کفش مخصوص ماهی گیرها و لنج‌ سازان است. این کفش از جنس چوب بوده و مقاومت آن باعث می ‌شود تا فرد بتواند ساعات طولانی آن را در پای خود داشته باشد.

کپکاپ سازی

عود سازی

ساز عود، یکی از سازهای موسیقی تاریخی و خوش‌ صدای ایرانی است که صدایی محزون و گوش ‌نواز دارد. هنر عودسازی سال‌هاست که در تور ارزان قشم رواج دارد و درواقع می ‌توان آن را اصیل ‌ترین هنر بومی تور ارزان قشم دانست. در حال حاضر در جزیره قشم کارگاه‌ های حرفه ‌ای ساخت عود در حال فعالیت هستند و امروز به یک صنعت تبدیل شده است.

عود سازی جزیره قشم

برقع سازی

برقع نقاب خاصی است که زنان جنوبی صورت خود را توسط آن می پوشانند و این نقاب ‌ها به رنگ ‌های سبز، قرمز و مشکی وجود دارد. برقع از ابرو تا زیر بینی را می‌ پوشاند. برقع یکی از پوشاک زیبای زنان تور ارزان قشم است که در بازارهای جزیره هم به فروش می ‌رسد.

برقع سازی تور قشم

کیک هلر

کیک هلر یکی از شیرینی‌ های مخصوص جزیره قشم است که در تمام شیرینی فروشی‌ ها به فروش می ‌رسد. کیک هلر یک نوع کیک اسفنجی است که از ترکیب آرد، تخم‌مرغ، وانیل، شکر و مقداری آب درست می ‌شود.

کیک هلر

ادویه جات

ادویه یکی از چاشنی ‌هایی است که ما ایرانی ‌ها برای طبخ غذاهای خود زیاد از آن استفاده می ‌کنیم. تور ارزان قشم منطقه ای بسیار مناسب برای خرید انواع ادویه ‌های محلی و خوشمزه است. ادویه ‌های محلی جزیره قشم بیشتر در مناطق لافت؛ سهیلی، دیرستان به فروش می‌ رسد.

نان محلی

هر منطقه‌ ای از ایران نان محلی خاص خود را دارد و جزیره قشم هم نان‌ های محلی بسیار خوشمزه‌ ای دارد. در تور ارزان قشم نان‌ های محلی زیادی با نام‌ های نان تموشی، نان فلزین، نان خمیر و نان ریخته پخته می ‌شود.

طرز تهیه نان

برای پخت نان تموشی که یکی از محبوب ‌ترین نان‌ های محلی تور قشم است، ابتدا تابه را داغ می ‌کنند و بعد آرد را با آب مخلوط و تکه ‌ای از خمیر درست ‌شده را با دست برمی‌ دارند و لایه‌ ی نازکی روی تابه پهن می ‌کنند؛ روی آن پنیر یا تخم‌ مرغ می ‌ریزند و وقتی آماده شد، با سس مهیاوه یا ماهی آبه که سسی است تهیه‌ شده از آب ماهی، نمک، خردل، گشنیز و رازیانه می ‌خورند.

پوشاک

قشم یکی از بهترین منطقه ها برای خرید پوشاک است. رشد فروش پوشاک در تور ارزان قشم در سال‌ های اخیر به‌اندازه‌ای زیاد بوده که پوشاک امروز به یکی از سوغاتی ‌های اصلی قشم تبدیل شده است. اگر در تور قشم قصد خرید پوشاکی با کیفیت دارید، بازارها و مراکز خرید تور ارزان قشم را فراموش نکنید.

خرما

خرما یا رطب جزء معروف‌ ترین و مناسب‌ ترین سوغات تور قشم است که می‌ توانید برای مصرف شخصی و یا سوغات سفر برای هدیه دادن به نزدیکان و آشنایان آن را تهیه کنید. انواع و اقسام خرما و مشتقات آن همچون شیره خرما را می ‌توان در همه جای تور قشم یافت و بسته به ذائقه و سلیقه خود می‌ توانید بهترین محصول را خریداری کنید.

بهترین زمان سفر به جزیره قشم

آب و هوای حاکم بر این منطقه در فصول مختلف سال متفاوت است، به دلیل قرار گرفتن جزیره قشم در شرایط آب و هوایی گرم و خشک ، معمولا در تابستان، این منطقه هوای بسیار گرمی را از اواسط فروردین تا شهریور تجربه می کند. ولی این مانع سفر مسافران تور قشم نمی شود.

رزرو تور قشم به راحتی

چرا که اکثر مسافرانی که با هدف خرید به این منطقه سفر می کنند به راحتی می توانند تور قشم را رزرو کنند و از بازارهایی که معمولا دارای سیستم سرمایشی مطلوبی هستند، خرید خود را انجام دهند.لاک پشت های پوزه عقابی معروف تور قشم، اواخر اردیبهشت ماه از تخم بیرون می آیند، پس این زمان، موقعیت مناسبی است که شما بتوانید به تور قشم سفر کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید.

اقامت در تور قشم

مسلما بحث اقامت، یکی از مهمترین مسائلی است که باید قبل از سفر در نظر گرفت. شما برای اقامت در جزیره قشم چند راه دارید: می توانید هتل یا سوییت رزرو کنید و یا از اقامت های بوم گردی استفاده نمایند و یا این که چادر بزنید، که هرکدام از این ها بسته به شرایط سفر و میزان هزینه مورد نظرشما، و شرایط آب و هوایی ممکن است اولویت شما باشد.

اقامت در تور قشم (تابستان)

اگر تابستان را برای سفر خود به تور قشم انتخاب کنید ممکن است چادر گزینه مناسبی باشد ولی در فصل های سرد عموما گردشگران هتل ها را برای اقامت خود در نظر می گیرند. پیشنهاد ما برای اقامت هرچه بهتر با قیمت فوق العاده مناسب هتل سلطان قشم است که به طور کامل توسط برگزار کنندگان تور قشم پشنیبانی و پیشنهاد میشود.

نحوه دسترسی تور قشم

اگر بخواهیم یکی از راحت ‌ترین مسیر دسترسی به تور قشم را نام ببرید قطعا مسیر هوایی است. شما می ‌توانید خیلی آسان بلیط هواپیما خریداری کرده و سپس در جزیره پیاده شوید. اما اگر خواهان لذت و کشف سفر جاده‌ ای هستید، به‌سوی بندرعباس حرکت کنید.میتوانید با استفاده از لندینگ کرافت به لافت بروید. از آن‌ جا به سمت درگهان و در آخر به سمت تور ارزان قشم، رانندگی کنید. انتخاب دیگر اتوبوس و قطار است. با این انتخاب به سمت بندر عباس می‌ روید. سپس از اسکله ‌ی شهید حقانی با اتوبوس دریایی راه جزیره قشم را پیش می ‌گیرید.

ساعت کاری اتوبوس دریایی تور ارزان قشم

اتوبوس دریایی مسافران تور قشم از بندرعباس به جزیره قشم از ۶ صبح تا ۱۱ و نیم شب، و از قشم به بندرعباس ۶ و نیم صبح تا ۱۰ شب است. اتوبوس دریایی طی پنجاه دقیقه شما را در مقصد پیاده می ‌کند.

اتوبوس دریایی تور ارزان قشم

برای خرید بلیط ارزان تور قشم اپلیکیشن آسمان پرستاره پرشیا را دانلود کنید.

قیمت تور قشم به عواملی نظیر نوع ایرلاین، کیفیت هتل و مدت اقامت شما بستگی دارد.همچنین روش سفر شما نیز بر قیمت تور قشم تاثیر گذار خواهد بود مثلا سفر با هواپیما از نظر زمانی به صرفه تر از سفر زمینی با قطار و اتوبوس می باشد.

پس از مشاهده لیست تورها، آنها را بر اساس کمترین قیمت تنظیم کنید. تورهای ارزان‌قیمت، مدت زمان کوتاهتری دارند و مسافران را به هتل‌های ساده‌تر می‌برند. ضمنا زمان برگزاری تور قشم هم مهم است؛ تورها در ایام کم‌سفر ارزان‌تر است. ضمنا در ایام کم‌سفر تور لحظه آخری قشم را بهتر پیدا می‌کنید.

تورهای مختلف امکانات متفاوتی دارند. بیمه مسافرتی، گشت شهری، راهنما و... از جمله امکانات تورهای مختلف است. هنگام خرید تور به امکانات و مشخصات آن دقت کنید.

بله. شما می‌توانید ساعت، مدت اقامت و نوع ایرلاین و هتل‌تان را تغییر دهید. با این تغییرات بی‌شک قیمت تورتان بالا و پایین می‌شود.

امکانات تورهای لحظه آخری قشم چندان کمتر از سایر تورها نیست. در واقع تور قشم لحظه آخری توری است که تا نزدیک برگزاری پر نشده است. بنابراین کمی ارزان‌تر از سایر تورهاست.

برای خرید تور لحظه آخری قشم گوش به زنگ باشید و چمدانتان آماده رفتن باشد. هنگام خرید حواستان به امکانات این تورها باشد.

بهترین فصل سفر به قشم پاییز و زمستان است. زیرا از اواسط بهار هوای قشم رو به گرم شدن می‌گذارد.

از جمله جاهای دیدنی قشم می‌توان به دره ستارگان، جنگل‌های حرا، غار نمکدان، جزیره هنگام، جزیره هرمز، جزایر ناز، پارک کروکودیل و... اشاره کرد.

شترسواری، قایق‌سواری، پاراسل، شاتل‌سواری، بناناسواری، غواصی و... اشاره کرد.

قشم منطقه آزاد تجاری است و مراکز خرید فراوانی دارد. از جمله مراکز خرید قشم می‌توان به سیتی سنتر 1 و 2، بازار قدیم قشم و مجموعه پاساژهای درگهان اشاره کرد.