آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

فیلترها

مدت سفر

نوع سفر

بودجه سفر (تومان)


ایرلاین

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته

تور کرمانشاه


تور سنندج مریوان

880.000 تومان

تور سنندج مریوان

1

2 شب و 3 روز

1398-06-19

تور کیش از کرمانشاه

1.210.000 تومان

تور کیش از کرمانشاه

1

2شب و 3روز

1399-06-01

تور کرمانشاه زمینی

1.350.000 تومان

تور کرمانشاه زمینی

1

3 شب و 4 روز

1398-04-25

تور کرمانشاه هوایی

1.850.000 تومان

تور کرمانشاه هوایی

1

3 شب و 4 روز

1398-04-25

تور مشهد از کرمانشاه

1.180.000تومان

تور مشهد از کرمانشاه

1

2شب و 3روز

1399-06-01

تور کرمانشاه

کرمانشاه

دیدن و آشنایی با کرمانشاه هم از نظر گردشگری و هم از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله ما سعی میکنیم تا شما را با این شهر تاریخی با فرهنگی غنی آشنا کنیم تا با خیالی آسوده تر و اطلاعاتی بیشتر با تور کرمانشاه همراه شوید.

تاریخچه کرمانشاه

کرمانشاه یکی از باستانی ترین شهرهای ایران است که گفته می‌ شود توسط طهمورث دیو بند – پادشاه افسانه‌ ای پیشدادیان – ساخته شده است. برخی از مورخین بنای آن را به بهرام پادشاه ساسانی نسبت می ‌دهند.

کرمانشاه در زمان قباد اول و انوشیروان ساسانی به اوج عظمت خود رسید. در قرن چهارم یکی از مورخان اسلامی از کرمانشاه به عنوان شهری زیبا در میان اشجار و آبهای روان یاد کرده است.

در اوایل حکومت شاه اسماعیل صفوی سلطان مراد آق قویونلر با ۷۰ هزار نفر کرمانشاه و همدان را اشغال کرد. صفویه برای جلوگیری از تجاوز احتمالی امپراطوری عثمانی این شهر را مورد توجه قرار داد.

در زمان شیخ علیخان زنگنه صدراعظم صفوی، به آبادانی و رونق کرمانشاه افزوده شد ولی در دوره افشاریه مورد هجوم عثمانی‌ ها قرار گرفت. اما نادر شاه، عثمانی ‌ها را عقب راند ولی در اواخر زندگی نادر شاه، کرمانشاه با محاصره و تاراج عثمانی‌ ها مواجه شد و دستخوش آشوب فراوانی گردید.

تاریخچه کرمانشاه

در سال ۱۲۶۷ هجری قمری امام‌ قلی میرزا از طرف ناصرالدین شاه به سرحدات کرمانشاه منصوب شد و مدت ۲۵ سال در این شهر حکومت کرد و در همین دوره بناهایی را احداث و به یادگار گذاشت. این شهر در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و در جنگ جهانی اول و دوم به تصرف قوای بیگانه در آمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد. همچنین این شهر در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، خسارات زیادی دید. به دلیل همین تاریخچه ی غنی کرمانشاه، در تور کرمانشاه از بسیاری مکان های تاریخی دیدن میکنیم.

کرمانشاه مرکز و بزرگترین شهر استان کرمانشاه و نهمین شهر پرجمعیت ایران است که در غرب ایران قرار داد. کرمانشاه همچنین پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر کردنشین ایران است و مرکزیت سیاسی- اداری غرب کشور نیز به شمار می‌ آید. بیشتر مردم این شهر به گویش‌ های گوناگونی از زبان کردی از جمله لکی – کلهری – و کرماشانی سخن می‌ گویند. گویش کرمانشاهی زبان فارسی نیز در شهر رایج است. آب و هوای این شهر معتدل کوهستانی است. با وجود فعالیت صنایعی مانند تولید سیمان، نفت و پالایشگاه، پتروشیمی، فولاد و همچنین برخی صنایع دیگر در مقیاس کوچک، فعالیت اقتصادی اصلی شهر، کشاورزی است.

موقعیت جغرافیایی شهر کرمانشاه

اسـتان کـرمـانشـاه بـا حـدود 24500 کیلومتر مـربـع مسـاحت (48/1% از کل مسـاحت کشــور) تعـداد 759/921/1 نفر (9/2%) از جمعیت کشور را در خود جای داده است. این استان در میانه ضلع غربی کشور بین 33 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 45 درجه و 24 دقیقه و 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصـف النهار گرینـویچ قرار دارد. استان کرمانشـاه از شـمال به استان کردستان، از جنوب به استانهای ایلام و لرستان، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. استان کرمانشاه از نظر تقسیمات کشـوری دارای یازده شهرستان به مـرکزیت شهر کرمانشاه است. شهر کرمانشـاه بر روی یک جلگه رسـوبی در دامنه کـوه سـفید و در ارتفـاع 1430 متـری از سـطح دریا بنـا گردیده، تا تهران 525 کیلومتـر و تا مـرز خسروی که مرز ایران و عراق است 198 کیلومتر فاصله دارد.

موقعیت جغرافیایی

بهترین زمان سفر با تور کرمانشاه

بهترین زمان سفر به کرمانشاه و برگزاری تور کرمانشاه از نظر آب و هوا تقریبا از اوایل خرداد تا اوایل شهریور است؛ متوسط دمای کرمانشاه در این ماه‌ ها ۲۴ درجه سانتی ‌گراد است که دمای مناسبی محسوب می‌ شود. البته ممکن است در برخی از روزهای این ماه‌ ها دما به ۳۵ درجه سانتی‌ گراد هم برسد که بالاترین دمای ممکن است. میزان متوسط حداقل دمای کرمانشاه در این ماه‌ ها تقریبا ۱۴ درجه سانتی‌ گراد است. اگر می ‌خواهید در بهار به کرمانشاه سفر کنید، خرداد بهترین زمان است؛ چرا که هوا به تدریج رو به گرمی می ‌رود.

بهتر است در فصل زمستان به این شهر سفر نکنید؛ چرا که کرمانشاه زمستان‌ های سرد و جانسوزی دارد؛ میزان متوسط دمای این شهر در سردترین ماه‌ های یعنی اوایل دی ماه تا اوایل اسفند، تقریبا بین ۱٫۳ تا ۲٫۷ درجه است و میزان متوسط حداقل و حداکثر دما در این زمان به ترتیب تقریبا ۳٫۵ و ۷٫۵ درجه است.

فرهنگ و عقاید مردم کرمانشاه

مراسم ها

چادر زدن دراویش: تا دو دهه پیش در کرمانشاه، اعیان و اشراف شهر دو شاخ کل ـ که نشانه تشخیص بود ـ بر سردر خانه‌هایشان می ‌زدند. دراویش پیش از عید و در ایام عید خیمه و خرگاه خود را در این خانه ‌ها علم می ‌کردند و تا چیزی از صاحب‌ خانه نمی ‌گرفتند، خیمه و خرگاه خود را بر نمی ‌چیدند. دراویش بوقی داشتند که از شاخ بلندی درست می‌ شد و به شاخ نفیر مشهور بود. مردم عقیده داشتند این بوق در خانه هر کس که به صدا در آید، شوم است. به همین دلیل سعی می ‌کردند دراویش را از در خانه خود ـ خصوصاً ‌در ایام عید ـ با دل خوش راهی سازند تا آن ‌ها بوقشان را به صدا در نیاورند.

خا بازی (تخم مرغ بازی): یکی دیگر از مراسم معمول پیش از عید و حتی بعد از آن، پختن تخم مرغ و رنگ کردن آن‌ ها است. تخم مرغ ‌های رنگ شده را در سبد بزرگی می‌ گذارند و به سرگذر می ‌برند. بچه ‌های محل دور فروشنده تخم مرغ جمع شده و به بازی تخم ‌مرغ مشغول می‌ شوند. نام یکی از این بازی‌ ها قطار است: دو نفر رقیب هر کدام ده یا بیست تخم مرغ را به ردیف در کناری می ‌چینند و بعد هر یک از ردیف‌ های خود یک تخم مرغ را بر می ‌دارد و سر و ته آن‌ ها را به هم می‌ زند. هر تخم ‌مرغی که شکسته شود، صاحب آن بازنده و صاحب آخرین تخم مرغ سالم برنده اعلان می‌ شود و رقیب او باید پول تمام تخم ‌مرغ‌ ها را به فروشنده بپردازد.

مراسم ها

شال درکی یا شال اندازی: از رسم‌ های بسیار جالب شب عید، شال درکی یا شال اندازی است. جوانان در شب عید پس از روشن ‌کردن آتش بر بام خانه‌ ها، دستمال یا شال خود را از منافذ تعبیه شده در سقف اتاق‌ ها به داخل اتاق آویزان کرده و عیدی خود را از صاحب‌خانه می‌ طلبند و هنگام در کردن شال (شال‌اندازی) به صاحب‌ خانه می ‌گویند: پر شالمان را نسوزانی ( آن را خالی بر نگردانی) یا این که می ‌گویند:

ـ اسا خوی و چکشی / خدا کری نکشی یعنی: ای صاحب‌ خانه خدا پسرتان را زنده نگه‌ دارد، عیدی به ما بدهید.

صاحب‌خانه نیز داخل شال گردو، بادام، شیرینی، نخود و کشمش و تخم ‌مرغ پخته می ‌ریزد و می ‌گوید:

ـ هل کیش؛ یعنی: بالا بکش.

بدین ترتیب صاحب شال خوشحال آن جا را ترک می‌ کند. شال ‌اندازها صورت خود را می‌ پوشانند تا صاحب‌ خانه آن‌ ها را نشناسد. در مواردی برای شادی بیش ‌تر، صاحب ‌خانه داخل شال زغال گداخته ‌ای می ‌گذارد.

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

آداب ورسوم ازدواج در استان کرمانشاه با خواستگارى آغاز مى‌شود که آداب و آئین خاصى دارد. نظام خویشاوندى در جوامع کرد بر پایهٔ پدر تبارى است. ازدواج‌ ها در گذشته درون گروهى بود. اما امروزه پسر همسر دلخواهش را انتخاب مى‌ کند و به مادرش اطلاع مى ‌دهد. مادر به بهانه‌اى به خانه دختر مى‌ رود و اگر او را پسندید، بى‌ آنکه به خانه خود برگردد و از خوبى و زیبائى دختر مى‌ گوید.

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

آداب و رسوم خواستگاری

پدر پسر در یک روز خوش‌ یمن (معمولاً روزهاى فرد) همراه چند ریش‌ سفید به خانه دختر مى‌روند و او را براى پسرش خوازمنى (Xwazmani) یا خواستگارى مى ‌کنند. در صورت توافق پدر دختر، همانجا میزان شیربهاء و مهریه مشخص مى‌ شود. قبل از مراسم عروسی، مراسم ندورانى (نامزدی)، عقدکنان و حنابندان است.

آداب و رسوم نامزدی

در طول مدت نامزدى خانواده داماد موظف هستند لباس او را تهیه کنند. مراسم عروسى بین کردها با سرنا و دهل به ‌مدت ۳-۲ شبانه ‌روز برگزار مى ‌شود. در این مراسم از میهمانان با ناهار و شام پذیرائى مى ‌شود. در طول مدت عروسى شرکت ‌کنندگان به ‌صورت دسته‌ جمعى به رقص و پاى‌ کوبى مى‌ پردازند. در گذشته بردن عروس، همراه با سوارکارى و تیراندازى در اطراف بود و به این ترتیب عروس را تا خانه داماد مشایعت مى ‌کردد.

آداب و رسوم عروسی

با نزدیک شدن عروس به خانه داماد، سورناچى‌ ها با نواختن آهنگ (سوارسوار)، اسب‌ها را به‌ وجود آورده به استقبال عروس مى ‌رفتند. داماد نیز به پیشواز مى ‌آمد و مشتى نقل و نبات و سکه بر سر عروس مى‌ ریخت و به اتفاق به داخل منزل مى ‌رفتند.

آداب و رسوم عروسی

مراسم شب یلدا در تور کرمانشاه

اگر در شب یلدا با تور کرمانشاه همراه شوید خواهید دید که مردم استان کرمانشاه براساس آیینی کهن در شب یلدا بیدار می‌ مانند تا با شعر خواندن، قصه گفتن، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن با مادر جهان در زادن خورشید همراهی و همدردی کنند.

میوه‌ هایی نیز در این شب خورده می‌ شود که به گونه ‌ای نمادی از خورشید است مانند هندوانه سرخ، انار سرخ، سیب سرخ و یا لیموی زرد، قصه‌ هایی از عشق جاودانه شیرین و فرهاد، رستم و سهراب، حکایت حسین کرد شبستری و خواندن اشعار زیبا و دلنشین شامی کرمانشاهی در گذشته نقل مجالس شب یلدا در کرمانشاه بود.

آن روزها افراد فامیل بنا بر رسمی دیرینه به خانه بزرگترین فرد فامیل که معمولا پدر بزرگ و مادر بزرگ بودند می ‌رفتند و با تکاندن برفهای زمستان از لباس هایشان در گرمای آرامش بخش کرسی فرو می رفتند.

مراسم شب یلدا در کرمانشاه

افراد فامیل بر سر یک سفره باهم شام می ‌خوردند و بر روی سفره مخصوص این شب خوردنی‌ های متنوعی چیده می‌ شد.

خوردنی ‌هایی از قبیل آجیل، راحت الحلقوم، مشکل‌ گشا، شیرینی محلی دست پخت مادر بزرگها به خصوص نان شیرینی معروف “نان پنجره‌ ای، کاک و نان برنجی“، و میوه ‌هایی چون انار، سیب و هندوانه که نگین این سفره بود.

یکی از آداب زیبایی که شب یلدا در استان کرمانشاه وجود دارد گرفتن فال حافظ است که مردم با اعتقادات خاص خود رهنمودهایش را چراغ راه مشکلات خود در زندگی قرار می‌ دهند. همچنین دختران دم بخت با این کار از باز شدن بخت خود در آن سال خبری می‌ گرفتند.

خواندن شعر و داستان از دیگر آداب و رسوم شب یلدا در استان کرمانشاه است.

مراسم شب یلدا در کرمانشاه

عید نوروز در تور کرمانشاه

اگر شب یلدا را در کرمانشاه نبودید پیشنهاد ما این است که حتما برای عید نوروز با تور کرمانشاه همراه شوید.  عید نوروز در باور کرمانشاهیان مقدس است زیرا اعتقاد دارند که حضرت علی (ع ) در چنین روزی به امامت رسید.

جشن نوروز از زیباترین جشن هاست که به همراه خود پاکی و پاکیزگی و تازه شدن دیدارها و زدودن زنگار کینه ها و قهرها را به ارمغان می آورد.

از روزها قبل از فرارسیدن نوروز، مردم استان کرمانشاه با خانه تکانی و گردگیری خود را برای برگزاری این جشن باستانی مهیا می کنند.

چند ساعت قبل از تحویل سال نو، سفره هفت سین را باشکوه و جلوه خاصی در خانه های خود می چینند و در کنار قرآن و آینه و شمعدان و تنگ و ماهی و میوه و شیرینی، هفت سین را که اغلب شامل سبزه، سیر ، سرکه ، سمنو ، سماق ، سنجد و سیب است را می گذارند.

نان برنجی که از شیرینی های سنتی و سوغات کم نظیر کرمانشاه است با عطر و طعم روغن کرمانشاهی، همواره در میان سفره های هفت سین به چشم می خورد و زیبایی خاصی به سفره هفت سین کرمانشاهی می بخشد.

شب سال نو معمولا در کرمانشاه سبزی پلو و یا رشته پلو پخت می شود که برکت و سر سبزی را در سال نو برای خانواده ها به ارمغان بیاورد.

دعای سال نو که خوانده می شود کرمانشاهیان که با لباسهای آراسته در کنار سفره های هفت سین نشسته اند با روبوسی سال نو را به یکدیگر تبریک می گویند، بزرگان فامیل به کوچکترها عیدی می دهند و سپس همگی برای دید و بازدید راهی خانه اقوام و دوستان می شوند.

در روز عید نوروز خانواده هایی که به تازگی با هم وصلت کرده اند برای نوعروس هایی که در دوران نامزدی هستند عیدی ویژه ای تدارک می بینند و در این روز داماد به همراه پدر و مادرش به خانه عروس رفته و با برگزاری مراسمی به نوعروس عیدی می دهند.

همچنین در روز نوروز مراسمی با عنوان “نوعید” در کرمانشاه وجود دارد که در این روز اقوام و دوستان برای ادای احترام به خانه صاحبان عزا می روند و برای تازه در گذشته فاتحه می خوانند.

در گذشته آداب و رسومی از جمله قاشق زنی، شال اندازی و یا بوته جمع کردن و روشن کردن آتش بربام خانه ها در کرمانشاه مرسوم بود که امروز اغلب این مراسم در برخی از روستاها انجام می شود.

عید نوروز در کرمانشاه

در برخی مناطق روستایی استان کرمانشاه هنوز هم در روزهای نوروز در پشت بامهای خود به احترام زرتشت و آئین ایران باستان آتشهای بسیاری را روشن می کنند و باور دارند آتش مایه پاکی و برکت و نور خداوند است، در شبهای نوروز شال اندازی تا نیمه های شب ادامه دارد و افراد خانواده در شب اول سال پلو می خورند و برای روز دیگر نگهداری میکنند، این کار برای این است که سال جدید برایشان پربرکت باشد.

در مناطق روستایی هم سفره نوروزی را باشکوه بسیار در کنار نان برنجی، ماست، گندم و تخم مرغ مهیا می کنند.

اهالی خانه با لباسهای نو در خانه هستند و باور دارند روان نیاکانشان در نوروز شاهد رفتار و نوع پوشش آنهاست.

مردان با شلیک گلوله در ساعت تحویل سال شادمانی خود را از آغاز سال جدید ابراز میکنند.

پس از تحویل سال مردم برای دید و بازدید به خانه همدیگر می روند که خانه سادات در اولویت است؛ همان شب پولی به نام “ته کیسه ” به عنوان نماد برکت از بزرگان می گیرند.

در روستاها معمولا تخم مرغهایی برای عیدی به افراد خانواده های یکدیگر می دهند.

گروهی از مردم نیز دو روز پس از نوروز باستانی به منطقه بابایادگار در 48 کیلومتری شمال شرقی کرند غرب می روند. مراسمی سنتی و باستانی را در بابایادگار اجرا می کنند که با نواختن تنبور، ساز باستانی ایران همراه است.

عید نوروز در کرمانشاه

مراسم سیزده به در نیز از دیگر آدابی است که در روز سیزدهم نوروز برگزار می شود، مردم کرمانشاه در این روز از خانه بیرون می زنند چون معتقدند سیزده نحس است و برای فرار از نحسی سیزده باید از خانه خارج شد و به دامان طبیعت رفت.

کوفته غذایی است که اغلب کرمانشاهیان در روز سیزده به در می پزند و در طبیعت با صفای استان به همراه خانواده های خود میل می کنند سبزه های نوروزی را در روز سیزده به در مردم با خود می برند، جوانان دم بخت به امید باز شدن بخت خود در سال نو سبزه گره می زنند و سپس سبزه ها را در آب روان می اندازند تا بلا و ناپاکی را با خود ببرد.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

معبد آناهیتا در تور کرمانشاه

معبد آناهیتا از بزرگترین بناهای سنگی در ایران است که در شهر کنگاور در کرمانشاه قرار دارد و در تور کرمانشاه از آن دیدن خواهید کرد. «آناهیتا» فرشته و نگهبان آب، فراوانی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را برای او قائل بوده‌اند. معبد آناهیتا پرستشگاهی است که همانند سایر بناهایی که بر بلندی ساخته شده‌ اند، برگرفته از شیوه ‌ی سکوسازی است. بر فراز این اثر تاریخی، ردیفی از ستون‌های سنگی وجود دارد. ستون های این بخش ۵۴/۲ متر هستند. معبد آناهیتا به دوره ‌ی اشکانی یا ساسانی نسبت داده می ‌شود.

معبد آناهیتا

طاق گرا در تور کرمانشاه

طاق گرا یا طاق شیرین در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب، در گردنه پاتاق قرار دارد که از دیگر بناهایی است که هنگام سفر با تور کرمانشاه آن را خواهید دید. بنای این تاق، فضای ایوان مانندی است که به طور کامل از بلوک‌های سنگی ساخته شده است که به صورت مکعب مستطیل تراش خورده‌ اند. دیوارهای داخلی با نقوش هندسی حجاری شده ‌اند.

در مورد زمان ساخت و قدمت این بنا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما برخی آن را به دوره اشکانی یا ساسانی نسبت می‌دهند. از سوی دیگر مدارک باستان‌شناسی نشان می‌ دهند که ظاهرا بنا متعلق به اواخر دوره ساسانی و زمان حکومت خسرو دوم است.

کارکرد این بنا تاکنون مشخص نشده است، اما کارکردهای متفاوتی برای آن بیان شده که شامل این موارد است: «یادگار احداث راه کاروان ‌رو، «توقف‌گاه موکب شاهی»، «اریکه سلطنتی»، «پاسگاه مرزی» و «بنای یادبودی از پیروزی».

برای دسترسی به این اثر، حدود ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی پاتاق، وارد جاده فرعی سمت چپ شوید و بعد از حدود ۵۰۰ متر به طاق گرا خواهید رسید.

طاق گرا

گوردخمه دکان داوود در تور کرمانشاه

گوردخمه داوود که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب قرار دارد، از گوردخمه ‌های تاریخی متعلق به دوران مادها یا هخامنشیان است. اهالی محلی سرپل ذهاب، این گوردخمه را به نام کل داوود (کل داو) نیز می ‌شناسند. این دخمه در دل صخره بزرگی کنده شده و ارتفاع آن از زمین زیاد است. درون مقبره ۵ تاقچه و گوری بیضی شکل قرار دارد. اهل حق در بعضی اوقات از سال برای برگزاری مراسم مذهبی در این گوردخمه جمع می‌ شوند.

گوردخمه دکان داوود

غار قوری قلعه در تور کرمانشاه

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری پاوه قرار دارد. غار در دامنه رشته کوه شاهو و داخل کانی‌های آهکی ایجاد شده و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر است.

در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که حدود ۵۰۰ متر طول دارد، از دو تالار و دالان ‌های رابط بین آن‌ ها تشکیل شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است؛ بخش دوم که با دری آهنی از بخش توریستی جدا شده است. این بخش از غار موانع طبیعی بسیاری دارد و به همین دلیل، تنها کوهنوردانی که تجهیزات لازم را به همراه دارند می ‌توانند از این بخش غار بازدید کنند. زیباترین پدیده‌ های غارسنگی در این بخش از غار قرار دارند و طول این بخش چند برابر طول بخش توریستی است.

غار قوری قلعه

غار پروا در تور کرمانشاه

غار پَراو نام غاری در کوه پراو است که در ۱۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه، میان کوه طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد. این غار در جنوب منطقه ‌ای به نام میدان پراو است که در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد. پَراو در زبان محلی به معنای پر آب است.

غار پراو ۴۰ سال پیش کشف شد. آن زمان بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا بوده است و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به آن داده‌ اند. غار پراو دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه است که سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۸۸ آن را به ثبت رساند.

در حال حاضر غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده که بسیار عمیق تر از غار پراو هستند. به این ترتیب غار پراو در رتبه ۲۱۲ لیست عمیق‌ ترین غار‌های جهان قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌ های منحصربه ‌فرد غار پراو، دهانه آن است که در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد. این ارتفاع، بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا است.

غار پروا

تالاب هشیلان در تور کرمانشاه

تالاب هشیلان در حدود ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، این تالاب را به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام کرده است. در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره كوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ مترمربع تا حدود یک هكتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ ها در زیر آب پنهان می‌ شوند. اگر تمایل دارید که این تالاب زیبا را ببینید در فصل تابستان با تور کرمانشاه همراه شوید. نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بنابراین نام هشیلان به معنی لانه ماران است زیرا در این تالاب تعداد زیادی مار به ویژه مار آبی و مار چلیپر وجود دارند.

تالاب هشیلان

سراب نیلوفر در تور کرمانشاه

از دیگر مناطق دیدنی تور کرمانشاه سراب نیلوفر است. سرآب نیلوفر دریاچه کوچکی در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است. این دریاچه مملو از گل‌ های نیلوفر آبی است و در فصول گرم سال غنچه‌ ها و برگ ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می ‌پوشانند. اطراف این سرآب تأسیسات رفاهی گردشگری احداث شده است. سرآب نیلوفر پنجاه‌وپنجمین اثر طبیعی ملی است که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

سراب نیلوفر

سراب صحنه در تور کرمانشاه

سراب صحنه نیز در کنار سراب نیلوفر از دیدنی های تور کرمانشاه است. سراب صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه است و یکی از مناطق خوش آب و هوا در این شهر محسوب می‌ شود. آبشارهای زیبا، طبیعت چشم ‌نواز و آب و هوای فوق‌ العاده این منطقه باعث شده مسافران و گردشگران زیادی این مکان را مقصد سفر خود دهند. دربند صحنه، دره ‌ای بسیار زیبا و پوشیده از انواع درختان سرسبز است که احتمالا تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره‌ های مختلف بوده است. سرچشمه آب دربند، چهار چشمه نام دارد که در قسمت شمالی دربند قرار گرفته و در زمان‌ های نه چندان دور، آبشار کوچکی از آن شکل گرفته که امروزه بر اثر خشکسالی به آبشار خشکه معروف است. آب‌ های چهار چشمه بعد از طی مسیری در حدود ۵۰۰ متر خود را به آبشار اصلی می‌ رسانند.

سراب صحنه

مقبره احمد بن اسحاق قمی در تور کرمانشاه

آستان احمد بن اسحاق قمی در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، از مهم ‌ترین آثار دیدنی و زیارتی این شهر است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد. شما میتوانید در تور کرمانشاه از این مکان هم دیدن کنید. ساختمان قبلی بنا در دوران جنگ ویران شد؛ اکنون بارگاه باشکوهی در آنجا سخته شده است. صحن حرم در اعیاد مذهبی به عنوان مصلی استفاده می ‌شود. اطراف آن نیز قبرستان این شهر قرار گرفته است.

احمد بن اسحاق اشعری قمی، وکیل حضرت امام حسن عسکری (ع) در قم بوده است. ایشان به دستور امام در قم مسجدی با نام امام حسن عسکری در چهار راه بازار ساخته ‌اند.

احمد بن اسحاق از کسانی است که حضرت مهدی (عج) را در طول حیات پدر بزرگوارشان ملاقات کرده است. شیخ طوسی می ‌گوید: «در دوران نیابت نواب خاصه، عده‌ ای مورد اعتماد و اطمینان بودند که توقیعاتی از سور حضرت برای آن ‌ها ارسال ‌می‌ شد. یکی از آن‌ها احمد بن اسحاق قمی بوده است.»

مقبره احمد بن اسحاق قمی

تکیه بیگلربیگی در تور کرمانشاه

تیکه بیگلربیگی در بافت کهن شهر کرمانشاه در محله قدیمی فیض ‌آباد قرار دارد. این تکیه در زمان قاجارساخته شده است و از دیگر بناهای تاریخی است که میتوانید در تور کرمانشاه از آن دیدن کنید. تکیه بیگلربیگی آیینه‌ کاری منحصربه‌ فردی دارد و از این نظر در میان تکیه‌های شهر کرمانشاه بی‌نظیر است. در سمت غربی حیاط تکیه، تالار آیینه ‌کاری بزرگی ساخته شده که به حسینیه معروف است. این تالار با تزیینات عالی و کتیبه‌ هایی که مربوط به دوران مظفرالدین شاه است تزیین شده است. در دو طرف دیگر این تالار، اتاق وسیع مهمانخانه بیگلربیگی قرار دارد. تکیه بیگلربیگی اکنون به عنوان موزه خط و کتابت کرمانشاه، پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌ مندان است. همچنین اسناد قدیمی مربوط به خانواده بیگلربیگی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده ‌اند.

تکیه بیگلربیگی

گوردخمه های اسحاق در تور کرمانشاه

گوردخمه‌های اسحاق وند، سه گوردخمه در ابعاد مختلف هستند که در در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در صخره‌هایی واقع شده‌ اند که در شمال شرقی روستای ده نو قرار دارند. نام اسحاق وند با توجه به روستایی که در آن نزدیکی قرار دارد برای این گوردخمه‌ها انتخاب شده است. این گوردخمه‌ ها طبق نظر برخی از باستان‌ شناسان، قدیمی‌ترین مقابر صخره‌ ای سرزمین پارس هستند و به دوران مادها تعلق دارند.

گوردخمه‌ های سمت راست و چپ تزییناتی ندارند، اما در بالای گوردخمه ‌ی میانی تصویر مردی به حالت تمام‌ قد با چهره‌ ای نیمرخ وجود دارد. این مرد لباس چین‌دار بلندی به تن دارد و دست‌ هایش را به حالت نیایش بلند کرده است. در مقابل او مشعل و آتشدان قرار دارد و یک هیکل کوچک در پشت آتشدان ایستاده که دست‌ هایش بلند است و شیئی در دستان خود دارد.

گوردخمه های اسحاق

باغ گلها در تور کرمانشاه

باغ گل‌ ها به عنوان یکی از منحصربه ‌فردترین پارک گل‌ ها در کشور، در شهر کرمانشاه تاسیس شده است که در تور کرمانشاه میتوانید از آن دیدن کنید. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و نیز ۴ باغ گل‌ های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده تا شهروندان در فصل بهار و تابستان شاهد رویش گل‌ های بهاری باشند. از این میزان مساحت، ۱۲ هزار متر مربع برای طراحی معابر دسترسی و ۳۵۰۰ متر مربع نیز برای طراحی آب‌ نما به کار رفته است. اغلب گیاهان موجود در باغ با استفاده از بذر درجه یک هلندی در محل باغ کشت شده است.

کرمانشاه بعد از اصفهان دومین شهر دارای باغ گل ‌ها است. زیبایی‌ های طبیعی کرمانشاه بعد از افتتاح این باغ جلوه بیشتری پیدا کرده است. این باغ بزرگ و زیبا شامل نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ ها و گونه ‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف جمع ‌آوری شده است.

باغ گلها

تکیه معاون الملک در تور کرمانشاه

حسین خان معین ‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش تکیه معاون الملک را در شهر کرمانشاه بنا کرد و بعدها به همت حسن خان معین‌ الملک تکمیل شد. این مجموعه از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و کاشی ‌کاری زیبای آن در جهان بی‌ همتا است. رنگ‌ های به کار رفته در کاشی‌ های این بنا طبیعی بوده و زیبایی خاصی به این اثر بخشیده‌ اند.

تکیه معاون الملک میزبان عزاداری‌ های مردم کرمانشاه بوده است. بخش زینبیه برای بانوان ساخته شده بود که دارای دو درب بوده است. بانوان هنگام ورود از دری که در بخش بالایی زینبیه تعبیه شده بود استفاده می ‌کردند. این امر باعث می ‌شد بدون برخورد با مردها بتوانند در تکیه رفت و آمد کرده و در مراسم عزاداری شرکت کنند.

بخش حسینیه و زینبیه نیز برای عزاداری مردان ساخته شده بوده که کاشی کاری ‌ها و تابلوهای بی‌ نظیری دارد. بیشترین تابلو – کاشی‌ ها نیز در بخش زینبیه قرار دارند. همچنین در بخش حسینه می‌ توان از موزه‌ های پوشاک و مردم ‌شناسی دیدن کرد.

تکیه معاون الملک

بیستون در تور کرمانشاه

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب و هوایی و قرارگیری بر سر راه‌ های مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بی ‌بدیلی در دل و دامنه‌ی این کوه به یادگار مانده است.

این محوطه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است. این اثر مربوط به دوره ی هخامنشیان است.

بیستون

موزه های تور کرمانشاه

بخشی از رسالت سفر با تور شناخت فرهنگ مردم آن شهر یا کشور است و بخشی از فرهنگ و تاریخ هر شهر یا کشوری در موزه های آن است. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که در سفر با تور کرمانشاه حتما به موزه های این شهر سر بزنید.

موزه پوشاک و زیورآلات

موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه در تکیه معوان الملک، بخش عباسیه در ضلع جنوبی آن قرار دارد. این موزه شامل لباس ‌های محلی و پوشاک مردم کرمانشاه است. لباس‌های محلی مردم پاوه، گیلان غرب، هرسین، لباس مردان و زنان قصر شیرین و سایر شهرستان‌ ها این استان را می‌ توانید در این موزه مشاهده کنید.

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی کرمانشاه در شهر کرمانشاه و در تالاری در ضلع جنوبی قسمت عباسیه (تکیه معاون الملک) قرار دارد. این موزه در ۲۸ اردیبهشت ‌ماه ۱۳۶۹ دایر شده است. در این موزه ۲۹ ویترین قرار دارد که شامل اشیای قدیمی، صنایع دستی، پوشاک و آثاری با مضامین فرهنگی و اجتماعی هستند.

همچنین در این موزه می ‌توانید وسایل قدیمی کشاورزی، دامپروری، شکار، بافت گیوه، وسایل نگارش و کتابت، وسایل روشنایی و نمونه‌ هایی از نساجی را ببینید.

موزه مردم شناسی

موزه پارینه سنگی

موزه پارینه سنگی زاگرس موزه‌ای تخصصی در زمینه پیش از تاریخ است که از موزه ‌های تخصصی جهان قرار دارد. این موزه نخستین موزه‌ ی پارینه سنگی خاورمیانه است. موزه پارینه سنگی در خیابان مدرس، تکیه بیگلربیگی قرار دارد. این موزه را فریدون بیگلری و مرادی بیستونی در سال ۱۳۸۶ تاسیس کرده ‌اند. در این موزه می ‌توانید مجموعه ‌ای از ابزارآلات سنگی، استخوان‌ های انسان از دوره پارینه‌ سنگی در ایران و کشورهای دیگر را ببینید.

موزه پارینه سنگی

مراکز خرید در کرمانشاه

بخش بزرگی از هر سفری قطعا خرید کردن است. بخشی از مراکز خرید را در ادامه معرفی خواهیم کرد که در سفر با تور کرمانشاه بتوانید با خیال راحت این بخش از سفرتان را به انجام برسانید.

مرکز خرید ارگ

در بین مراکز خرید کرمانشاه اگر به دنبال گزینه ‌ای مناسب هستید که در آن تمام افراد خانواده احساس رضایت داشته باشند، مرکز خرید ارگ می‌ تواند گزینه ‌ای مناسب باشد. علاوه بر کیف، کفش، زیوآلات و لباس و لوازم خانگی و … که از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند، نمی ‌توان از امکانات رفاهی و تفریحی آن چشم پوشی کرد. به عنوان مثال برای سرگرم کردن کودکان در این مجموعه می ‌توانید به طبقه پایین آن رفته و در کنار خوردن غذا‌های خوشمزه در فودکورت، کودکان را به زمین بازی ببرید. علاوه بر فودکورت، چند کافی شاپ و رستوران نیز در سایر طبقات مرکز خرید ارگ کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند.

آدرس: کرمانشاه، میدان مصدق

پاساژ میرداماد کرمانشاه

پاساژ میرداماد بورس لوازم خانگی و سایر لوازم دیجیتال از قبیل گوشی ‌های تلفن همراه با برند‌های مختلف می‌ باشد. با توجه به تنوع بسیار بالا در محصولات این پاساژ در اکثر روز‌های سال از رونق زیادی برخوردار است.

آدرس: کرمانشاه، خیابان کاشانی

مرکز خرید رضوان

مرکز خرید رضوان علاوه بر داشتن فروشگاه ‌های متنوع برای عرضه لباس و پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره، بیشتر بخاطر پارکینگ‌ های طبقاتی شهرت دارد. به عبارت دیگر برای خرید از این مرکز خرید نیاز به نگرانی بابت نبود جای پارک نیست، چون از مجموع هشت طبقه آن، پنج طبقه متعلق به پارکینگ است.

آدرس: کرمانشاه، میدان آزادی، ترمینال شماره ۲

مرکز خرید لیلیوم

از جمله نکات مهمی که در انتخاب مراکز خرید کرمانشاه و سایر شهر‌ها باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت اجناس و قیمت آن‌ها می‌ باشد. مرکز خرید لیلیوم که در چند سال اخیر تاسیس شده است، یکی از بهترین انتخاب ‌ها برای افراد برندپوش می ‌باشد. این مرکز خرید با توجه به داشتن اجناس با کیفیت از نظر قیمت کمی بالاتر از سایر مراکز خرید و بازار‌های شهر است. بعد از خرید از بهترین برندها، پیشنهاد می ‌کنیم به طبقه چهارم آن بروید و از فست فود‌های خوشمزه اش نوش جان نمایید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان کسری

مرکز خرید نوبهار

لوکس ‌ترین مرکز خرید کرمانشاه را می ‌توان نوبهار پلازا در نظر گرفت. این مرکز خرید که دارای هشت طبقه می ‌باشد، مجموعه‌ ای فوق العاده از انواع کیف و کفش، لباس، زیورآلات، ساعت و … است. مانند تمام مراکز خرید مدرن در نوبهار پلازا نیز می‌ توانید کافه‌ های دنج و عالی را مشاهده کنید و بعد از گشت و گذار و خرید دقایقی را در آن‌ ها استراحت نمایید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان ۲۲ بهمن، چهار راه نوبهار

مجتمع تجاری پارسیان

یکی از بهترین خیابان‌ های کرمانشاه برای خرید، خیابان مدرس می‌ باشد، چون مراکز خریدی مانند گلستان و پارسیان در آن واقع شده اند. در هر یک از ۲۰۰ مغازه‌ ی این مرکز خرید می‌ توانید انواع کیف و کفش و سایر وسایل مورد نیاز و لباس و پوشاک را خریداری کنید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، پس از خیابان نواب صفوی، جنب بانک ملت

بازارهای هفتگی

از دیگر بازار‌های کرمانشاه که برای خرید سوغات و صنایع دستی بسیار مناسب هستند و قدم گذاشتن در آن ‌ها فرصتی مناسب برای آشنا شدن با مردم بومی منطقه و سبک زندگی آن‌ها می ‌باشد، بازار‌های هفتگی یا جمعه بازار است. در این بازار شور و رونق خاصی به چشم میخورد و قیمت اجناس موجود در آن‌ ها بسیار ارزان می ‌باشد. یکی از خوبی‌ های این بازار، داشتن فاصله کوتاه تا طاق بستان زیبا و تماشایی است.

آدرس: جاده قدیم کرمانشاه – تهران، شرق کوه طاق بستان، پارک شرقی

بازارهای هفتگی

بازار نان برنجی

مگر میشود به کرمانشاه سفر کرد و نان برنجی نخرید؟ شاید نان برنجی را بتوان در اکثر شهر‌های ایران خرید، اما عطر و بویی که این نوع شیرینی در بازار نان برنجی کرمانشاه دارد چیز دیگریست و در هیچ جای دیگر نمی ‌توانید مثل و مانندش را بخرید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، بالاتر از مسجد جامع

بازار نان برنجی

بازار سنتی کرمانشاه

به جرات می ‌توان گفت در بین تمام بازار‌های شهر کرمانشاه، هیچکدام حس و حال و مهماری و زیبایی بازار سنتی و قدیمی این شهر را ندارند. بازاری قدیمی با قدمت دویست ساله که به عنوان یکی از بزرگترین بازار‌های سرپوشیده خاورمیانه شهرت دارد، مجموعه‌ای از ۱۸ راسته، چهارسوق و ورودی می‌ باشد که هنوز مانند گذشته از رونق بسیار بالایی برخوردار است.

از معروف ‌ترین راسته‌ های بازار کرمانشاه می ‌توان به راسته زرگرها، بزازخانه، آهنگرها، مسگرها، بازار یهودی ها، بنکدار‌ها و تاریکه بازار اشاره کرد. از زیباترین بخش ‌های این بازار می ‌توان به ورودی‌ های بسیار هنرمندانه اش اشاره کرد که معماری ایرانی را به زیباترین شکل به تصویر کشیده است

بازار بسیار زیبایی که در زمان فتحعلی شاه ساخته شد، امروز و به مرور زمان و خیابان کشی شهر، در نهایت به چهار بخش تقسیم شده است. در هر یک از این چهار بخش می‌ توانید با توجه به راسته‌های موجود در آن‌ها انوع سوغات و صنایع دستی، ظروف مسی، طلا و جواهرات و لباس‌های سنتی و محلی و مابقی مایحتاج زندگی را خریداری کنید.

یکی از بهترین و درخشان‌ترین بخش‌های بازار سنتی کرمانشاه، بازار زرگر‌ها یا بازار اطلس می‌باشد. درخشش طلا و جواهرات بسیار زیبا و ارزشمند در ویترین هر یک از مغازه‌های این بازار در کنار بافت قدیمی بازار تماشاییست.

بازار سنتی کرمانشاه

رستوران های کرمانشاه

رستوران ملکوتی کرمانشاه

ملکوتی از رستوران های قدیمی شهر است که حوالی میدان مصدق قرار دارد. منوی این رستوران ایرانی و خورشت خلالش معروف است البته کباب های خوشمزه ای هم دارد. این رستوران بسیار مورد علاقه ی محلی ها است پیشنهاد می کنیم برای خوردن بهترین خورشت خلال کرمانشاه به آن سری بزنید.

آدرس: کرمانشاه، میدان مصدق

تلفن: ۰۸۳۳۷۲۲۴۳۳۸

رستوران حافظ کرمانشاه

رستوران حافظ که در خیابان فردوسی قرار دارد از منویی متنوع و سازگار با سلایق مختلف برخوردار است. حافظ فضایی ساده، زیبا و دنج دارد و انواع غذاهای ایرانی و فرنگی را سرو می کند. اگر به کرمانشاه سفر کردید حتما به رستوران حافظ سری بزنید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان فردوسی، پل چوبی

تلفن: ۰۸۳۳۷۲۴۹۱۲۴

رستوران بهارستان کرمانشاه

بهارستان یکی از رستوران هایی است که کباب های لذیذی دارد از دنده کباب خوشمزه کرمانشاهی گرفته تا کباب برگ، کوبیده و سلطانی همچنین خورشت، غذاهای دریایی و دیگر خوراک های ایرانی نیز در این رستوران سرو می شود. فضای بهارستان ساده و صمیمی است.

آدرس: کرمانشاه، طاق بستان

تلفن: ۰۹۳۸۷۹۳۷۰۸۰

رستوران چلچله کرمانشاه

یکی از خوشمزه ترین رستوران ها که غذاهای پرطرفدار ایرانی و کرمانشاهی را سرو می کند چلچله است. چلچله کباب دنده خوش عطر کرمانشاهی و خورشت خلال را طبخ می کند همچنین جوجه، غذاهای دریایی، کباب سلطانی و بختیاری، شاه میگو پفکی و ماهی قزل آلا از دیگر غذاهای رستوران چلچله است.

آدرس: کرمانشاه، خیابان برق روبروی بلوار گلسرخ

تلفن: ۰۸۳۳۸۲۲۰۲۱۲

دیزی سرای نو کرمانشاه

دیزی سرای نو در دل بازار کرمانشاه قرار دارد و مدیریتی حرفه ای و خوش برخورد دارد. فضای این دیزی سرا دنج، تمیز و بومی است. دست پخت سرآشپز بسیار خوشمزه و دیزی هایش محبوبیت زیادی حتی بین بازاری ها دارد. پیشنهاد می کنیم حتما به این دیزی سرای دلچسب سر بزنید.

آدرس: کرمانشاه، بازار کرمانشاه

تلفن: ۰۸۳۳۷۴۹۴۹۳۲

کافه استانبول کرمانشاه

اگر طرفدار غذاهای ترکی هستید یا دوست دارید امتحان کنید کافه استانبول انتخاب بسیار خوبی است. این کافه رستوران که توسط مادر و دختری خوش برخورد و حرفه ای اداره می شود انواع غذاها و شیرینی های استانبولی را طبخ می کند. محیط کافه زیبا، دنج و صمیمی است و تابلوهایی از جاذبه هایی دیدنی استانبول در کافه وجود دارد. از جمله غذاهایی که در کافه رستوران استانبول قرار دارد می توان به پیده سبزیجات، مرغ، بورک، سوپ، پنینی، همبرگر مخصوص و کنوفه اشاره کرد.

آدرس: کرمانشاه، خیابان نوبهار

تلفن: ۰۹۱۲۸۶۳۶۵۵۸

کله پزی امیری کرمانشاه

اگر اهل کله پاچه هستید و در طول سفرتان به کرمانشاه هوس یک وعده ی لذیذ کرده اید کله پزی امیری پیشنهاد خوبی است. برخورد کارکنان مناسب و فضا دنج است. کله پاچه اش که طبیعتا خوش طعم، تمیز و لذیذ است.

آدرس: کرمانشاه، میدان مصدق، خیابان هلال احمر

تلفن: ۰۸۳۳۷۲۳۳۸۰۸

رستوران ارگ کرمانشاه

رستوران ارگ کرمانشاه که در طبقه بلای مجتمع تجاری ارگ قرار دارد منویی ایرانی و کیفیتی بالا دارد. این رستوران خورشت خلال های خوشمزه ای طبخ می کند و شیشلیکش محبوب است. پیشنهاد می کنیم بعد از خرید و گشت و گذار در مجتمع به رستوران ارگ هم سر بزنید.

آدرس: کرمانشاه، خیابان مصدق، مجتمع تجاری ارگ

تلفن: ۰۸۳۳۷۲۹۹۴۱۰

رستوران شایلی

اگر از کرمانشاهی ‌ها بخواهید معروف‌ ترین و بهترین رستوران‌ های شهرشان را به شما معرفی کنند، اول از همه پیشنهاد می ‌کنند به رستوران شایلی سر بزنید. شایلی، رستوران لوکسی است که در محله رفعتیه و خیابان پزشکان قرار دارد و مناسب گردشگرانی است که رستوران‌ های مجلل را ترجیح می ‌دهند. یکی از جذابیت‌ های این رستوران پنج ستاره، بام آن است که به شکل یک فضای سبز عمودی طراحی شده است. یکی از بهترین رستوران های کرمانشاه منوی بین‌المللی متنوعی دارد و انواع غذاهای ایرانی و فرنگی و دریایی را می‌ توانید سفارش دهید. جالب است بدانید سرآشپز رستوران شایلی جایزه سرآشپز برتر در کرمانشاه را هم دریافت کرده است.

کافه رستوران بام شهر

بعد از یک روز گشت‌وگذار در گوشه‌وکنار شهر، بهترین محل برای استراحت و میل کردن یک عصرانه دلپذیر کافه رستوران بام شهر است. بام شهر در طبقه دهم برج شهر در خیابان نوبهار قرار دارد. در این کافه رستوران منظره جذابی از شهر کرمانشاه در برابرتان می‌ بینید. غذاهای ایتالیایی بام شهر باعث معروف شدن این رستوران در شهر کرمانشاه شده ‌اند. به جز غذاهای ایتالیایی، انواع نوشیدنی‌ ها، سالادها، ساندویچ ‌ها، دسرها، کیک‌ ها و آبمیوه و بستنی هم جزو منوی کافه رستوران بام شهر هستند. این رستوران تا ساعت ۱۱ شب باز است.

فست‌ فود زاگرس

کرمانشاهی‌ ها اعتقاد دارند که فست ‌فود زاگرس بهترین پیتزاها را می ‌پزد و پیتزای مخصوص جزو پیشنهادهای ویژه این رستوران است. در منوی فست فود زاگرس به جز پیتزاهای خوش‌طعم، انواع ساندویچ‌ها، سوخاری و استیک هم وجود دارد. حتی دسر بعد از غذا را می‌ توانید همین‌جا میل کنید. یکی از بهترین رستوران های کرمانشاه دو شعبه در این شهر دارد؛ یکی میدان مصدق و دیگری در خیابان کسرا که دسترسی به هر دو راحت است.

رستوران سه کاج

این رستوران هم مانند رستوران بهارستان در طاق بستان قرار دارد و کباب‌های خوب و دنده‌‌کباب‌های عالی می‌پزد. در سه کاج می‌توانید کباب‌تان را در فضای باز رستوران هم میل کنید.

آدرس: کرمانشاه، طاق بستان، جنب شهر شادی (داخل محوطه)

سوغات کرمانشاه

نان برنجی کرمانشاه

یکی از سوغاتی های معروف استان کرمانشاه نان برنجی است که در بین گردشگران و مسافران محبوبیت بسیاری دارد. اگر در سفرتان به همراه تور کرمانشاه هوس سوغاتی خریدن کردید از نان برنجی غافل نشوید. پیشینه ی نان برنجی به دوران قاجار، حدود صد و پنجاه سال قبل باز می گردد زمانی که مسافران جاده ابریشم بدنبال غذایی برای مسیر سفرشان بودند که ارزش غذایی و ماندگاری خوبی داشته باشد مردم کرمانشاه نان برنجی را درست کردند. نان برنجی شیرینی است که در شهرهایی چون قزوین و کردستان هم درست میشود، امّا با این وجود سوغاتی اصیل کرمانشاه محسوب می شود.

آرد برنج، تخم مرغ، شکر، روغن، هل ،گلاب و تخم خرفه موادی هستند که نان برنجی از آن ها، درست می شود. هر کدام از این اجزای تشکیل دهنده را در نظر بگیریم فواید مخصوص به خود را دارند و اگر به روش سنتی تهیه شده باشد ضرری ندارد چون هیچ ماده نگهدارنده و غیر طبیعی به آن افزوده نمی شود. همچنین اکثر نان برنجی های کرمانشاه با روغن حیوانی تهیه می شوند که عطر و بوی بسیار دلپذیری را به آن ها می دهد. با این تعاریف وسوسه انگیز از خرید نان برنجی غافل نشوید.

نان برنجی کرمانشاه

انواع نان برنجی کرمانشاه:

نان برنجی با طعم زعفرانی

نان برنجی ساده

نان برنجی با روغن نباتی

نان برنجی با روغن حیوانی

نان برساق کرمانشاه

برساق یک نان محلی و سنتی شهر کرمانشاه است که عطر و طعم خوبی دارد. این نان به نان روغنی برساق معروف است که از مواد اولیه روغن، شکر، آرد، شیر، تخم مرغ، رازیانه، زعفران دم کرده و نمک تشکیل شده است. زنان کرمانشاهی سعی می کنند از روغن محلی استفاده کنند. مواد میانی این نان خوشمزه از گردو خرد شده، شکر و دارچین پر می شود. این نان خوشمزه شیرین در شهر ایلام نیز با اسم و طعمی کمی متفاوت تر درست می شود، زنان محلی در منطقه روانسر کرمانشاه به این نان ناوساجی نیز می گویند.

انواع نان برنجی کرمانشاه:

زعفران کرمانشاه

دومین استان تولید کننده زعفران ایران کرمانشاه است. کرمانشاه با 105 هکتار زمین به کشت زعفران درجه یک می پردازد. این طلای سرخ ایران هنوز هم یکی از محبوبترین سوغاتی های ایرانی است. هرساله حدود 300 کیلوگرم زعفران برداشت می شود، پیازهای زعفران از خراسان جنوبی و رضوی به کرمانشاه انتقال پیدا کرده است. خاک حاصلخیز کرمانشاه بگونه ایست که تمام محصولات باغی و … را به جز موز و زعفران می توان در آن کاشت و برداشت کرد. فراموش نکنید حکایت زیره به کرمان بردن نشود برای اقوام خراسانی نباید از این سوغاتی استفاده کنید اما براحتی برای سایر شهرها می توانید از این محصول به یادگار ببرید.

زعفران کرمانشاه

روغن حیوانی کرمانشاه

دیگر سوغاتی تور کرمانشاه که بسیار ارزشمند است، روغن حیوانی یا به زبان کرمانشاهی “رون دان” می باشد. روغن حیوانی فرآورده ای از شیر گوسفند و گاو است. آب و هوای مناسب، مراتع و دشت های کرمانشاه علوفه ی مرغوبی برای تغذیه ی دام ها دارد که این مرغوبیت علوفه بر روی عطر و طعم روغن کرمانشاه بسیار تأثیر گذاشته است و روغن حیوانی کرمانشاه شهرت بسیاری در ایران دارد. روغن حیوانی به این صورت بدست می آید که از شیر گاو و گوسفند ابتدا ماست و سپس دوغ درست می کنند، و از دوغ بدست آمده روغن را می گیرند. روغن حیوانی به این دلیل که از شیر گرفته می شود تمام خواص شیر را داراست و غذا را بسیار خوش طعم، خوش عطر و لذیذ می کند.

روغن حیوانی کرمانشاه

کاک کرمانشاه

کاک کرمانشاه سوغاتی خوشمزه و سنتی است که در شهر شیراز به نان یوخه می شناسند. کاک در بسیاری از قنادی ها به چشم می خورد از نظر شکل ظاهری ورقه های نازک، شکننده و رول شده است که از آرد، تخم مرغ، هل، روغن و دارچین تهیه میشود. کاک به دلیل تخم مرغ و روغن حیوانی کرمانشاهی بسیار پرانرژی است. معمولاً کاک را با پودر قند می پوشانند و روی آن را بر حسب سلیقه، پودر انواع مغزها چون بادام و پسته و نارگیل می ریزند. این شیرینی به دلیل نازک بودن و خوش طعم بودن در بین میانسالان و کودکان طرفداران بسیاری دارد.

کاک کرمانشاه

نان خرمایی

نان خرمایی یکی دیگر از سوغات تور کرمانشاه است که در زبان محلی به آن نان خانقه نیز می ‌گویند. این شیرینی مقوی و پرانرژی با کره، آرد، ماست، خرما، روغن اعلای کرمانشاهی، پسته، بادام، دارچین و زعفران تهیه می ‌شود. این شیرینی کمتر شناخته‌ شده از هم‌ خانواده‌ های شیرینی کلمپه‌ کرمان به شمار می‌ رود و معمولا با چای و انواع نوشیدنی‌های داغ سرو می‌ شود. همچنین نان خرمایی به علت برخورداری از ارزش غذایی بالا یکی از اقلام غذایی همیشگی سفره‌ افطار در کرمانشاه است.

این سوغاتی را می ‌توانید در تمام شیرینی ‌پزی‌ ها و کارگاه‌ های تولید نان برنجی پیدا کنید؛ اما اگر در کرمانشاه به دنبال نان خرمایی اعلا می‌ گردید حتما سری به کارگاه شیرینی سنتی حاج نصرالله نوری واقع در خیابان سی متری بزنید تا از عطر و طعم نان خرمایی ‌هایش مدهوش شوید.

نان خرمایی

صنایع دستی کرمانشاه

اگر قصد خرید سوغاتی غذایی نداشته باشید میتوانید در تور کرمانشاه صنایع دستی را به عنوان سوغاتی بخرید.

پرده بافی

پرده‌ بافی هنری دست‌ بافت شبیه به نساجی امروزی است که در گذشته با دستگاه موج بافی و با استفاده از نخ بافته می ‌شد. روستایی‌ ها و عشایر پرده‌ هایی از نخ را با طرح‌ های متنوع و زیبا برای تزیین خانه ‌هایشان تولید می ‌کردند. در حال حاضر هم اگر سری به بازارهای کرمانشاه بزنید چند کارگاه فعال پرده‌ بافی سنتی را می ‌توانید از نزدیک ببینید.

پرده بافی

جاجیم بافی

جاجیم، یک دست ‌بافته پشمی و بدون پرز، یکی از صنایع دستی استان کرمانشاه است. اگر به بافت آن دقت کنید شباهت زیادی به گلیم دارد اما با این تفاوت که به صورت چهار تخته بافته و در آخر این قطعه‌ ها به هم دوخته می‌ شود. اگر به میان عشایر و روستایی‌ های کرمانشاه بروید می ‌بینید که جاجیم را با ذوق و علاقه می‌ بافند و به‌ عنوان چشم روشنی به یکدیگر هدیه می ‌دهند. در گذشته از این هنر دستی برای جهیزیه نو‌عروس‌ ها هم استفاده می ‌شد. امروزه از جاجیم برای روانداز، بالاپوشی گرم یا زیراندازی دو رو استفاده می ‌کنند.

جاجیم بافی

گیوه کشی سوغات کرمانشاه

گیوه‌ کشی از دیگر صنایع دستی استان کرمانشاه است. همان طور که می ‌دانید گیوه نوعی پاپوش و کفش دست‌ دوز قدیمی است. در گذشته رویه گیوه‌ را از نخ یا ابریشم می‌ بافتند و زیره آن را از پوست گاومیش تهیه می ‌کردند اما امروزه برای زیره آن از پلاستیک استفاده می‌ کنند. گیوه بین محلی ‌ها به کلاش معروف است و انواع مختلفی مثل دمپایی، گیوه عاج‌ دار، پشت بسته، کفشی، جاوی، پاشنه بلند، قیصری، توری، منجوقی، حوله ‌ای و ملکی دارد.

گیوه کشی سوغات کرمانشاه

موج بافی

در بین صنایع دستی ارزشمند استان کرمانشاه محصولی به نام موج دیده می ‌شود که از پشم خالص بافته و از آن برای پیچیدن رختخواب و یا به‌ عنوان زیرانداز، فرش، رویه کرسی، پرده و بقچه استفاده می‌ کنند. هنرمندان موج را بیشتر برای استفاده شخصی یا برای دوستان و اطرافیان می ‌بافند. اگر به منطقه اورامانات و جوانرود سفر کنید کارگاه ‌های موج‌ بافی را می ‌بینید که محصولات متنوعی را تولید می‌ کنند و به فروش می ‌رسانند. سیاه‌ و‌سفید، کشکولی، تخت قرمز، چهارخانه، شطرنجی و برمالی بعضی از نقش‌های موج‌ بافی ‌اند.

موج بافی

نمد مالی

نمد مالی یکی از صنایع دستی قدیمی عشایر و روستایی ‌های استان کرمانشاه است. نمد هم مثل بیشتر صنایع دستی این منطقه از پشم تهیه شده و برای تولید فرجی، جلیقه و کلاه نمدی به کار می‌ رود. نمدهای کرمانشاه قدمتی طولانی در کنار دست‌ بافته‌ های دیگر دارند. بیشتر عشایر کرمانشاهی طرفدار این محصول کاربردی و جذاب‌اند و هنوز هم نمونه‌ های قدیمی آن را می‌ توانید در کف سیاه‌ چادرها و یا به‌عنوان پوشش بر تن چوپان ‌ها ببینید.

نقش‌ هایی که در نمد به‌ کار می‌رود طرح‌های رنگین کمان، نیلوفر، گل، شمشیر و تپانچه، بز کوهی، جقه شاهی، درخت و گنجشک، پله، کله قوچی، تبرزین و گل ترنج است.

نمد مالی

چیغ بافی

عشایر کوچ‌نشین کرمانشاه یکی دیگر از وسایل مورد نیازشان را با استفاده از پشم و حصیر می ‌بافند که به چیغ یا چیخ معروف است. این هنر دستی طرح و نقش‌های مختلف و رنگارنگی دارد که نگاه هر کسی را جلب می ‌کند. این حصیر معمولا با عرض یک متر و نیم بافته می‌ شود و عشایر از آن برای تزئین، پوشاندن، حفاظت و تقسیم فضای داخل چادرها استفاده می ‌کنند.

چیغ بافی

چرم سازی

تولید و ساخت چرم یکی از صنایع دستی پرطرفدار و با ارزش کرمانشاه است که از گذشته ‌های دور در این منطقه رونق داشته است. چرم‌سازی چندین مرحله دارد و اگر بخواهید درباره آن بیشتر بدانید باید بگوییم هنرمندان کرمانشاهی مراحلی مثل آب زدن پوست، آهک زدن و عورام‌کاری، متورم کردن، نمک پاشیدن، مازوکاری، کاشی‌کاری، رنگ ریختن و صیقل‌زنی را انجام می‌دهند تا یک چرم باکیفیت و مرغوب آماده کنند.

این نکته را هم بدانید که چرم کرمانشاه از بهترین چرم‌های تولید شده در ایران است. در هنگام سفر به شهرهای این استان فرصت گردش و خرید از بازار سراجی‌ها را از دست ندهید

چرم سازی

قلم زنی

به احتمال زیاد اگر از موزه‌ هایی که آثار تاریخی را در آن نگهداری می‌ کنند بازدید کرده باشید وسایلی از جنس فلز را دیده ‌اید که با ظرافت روی سطح آن‌ها نقش‌ های خیره‌ کننده ‌ای را حکاکی کرده‌ اند. این هنر قلم‌ زنی نام دارد و یکی از قدیمی ‌ترین صنایع دستی کرمانشاه است. در حال حاضر استاد‌های قلم ‌زن کرمانشاهی در کنار تولید این آثار با ارزش شاگردانی را هم تربیت می ‌کنند تا این هنر را زنده نگه دارند.

فلزهایی که معمولا برای قلم‌ زنی استفاده می ‌شود از جنس طلا، نقره، مس، برنج، ورشو و مفرغ است و با ابزارهایی مثل چکش و قلم روی این ورق‌ های فلزی حکاکی می ‌کنند.

قلم زنی

اطلاعات ضروری استان کرمانشاه

اورژانس 115 سازمان بازرسی و نظارت 136 موزه محیط زیست 38230064 موزه دفاع مقدس 37223852
حوادث برق 121 ستاد خبری 113 رسیدگی به تخلفات سازمان بازرگانی 124 واحد اطلاع رسانی داروها و سموم 34302350
آتش نشانی 125 پلیس امنیت اماکن عمومی 2182367 امداد خودرو سبلان 38211800 واحد کمبود دارویی 34302344
فرودگاه 34326611 اطلاعات و کنترل راه ها 141 موزه علمدار 37223810 واحد شکایات دارویی 34302513
تاکسی بی سیم 1880 هواشناسی 134 امداد خودرو کانون جهانگردی 0216423 واحد شکایات غذایی 34262838
محوطه میراث جهانی بیستون 08345883814 سازمان میراث فرهنگی 7-38380045 اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی 38210610 اطلاعات پرواز 19
محوطه تاریخی تاق بستان 34218891 موزه مردم شناسی 37214757 اتاق مدیریت بحران 38210641 هواشناسی 134
محوطه تاریخی معبد آناهیتا 08348222835 موزه خط و کتابت 37286579 واحد مدیریت علوم پزشکی 38244441 موزه شهدا 38225011
صدا و سیما 38358002

 

نحوه دسترسی به کرمانشاه

هواپیما

فرودگاه کرمانشاه با نام فرودگاه بین ‌المللی اشرفی اصفهانی به عنوان استانداردترین و مهم‌ ترین فرودگاه غرب کشور است که در سال ۱۳۵۰ ساخته شد. این فرودگاه که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد، در ابتدا ۲۰۰ هکتار مساحت داشت. در سال ۱۳۷۴ با اجرای طرح توسعه ‌ی فرودگاه و خرید زمین‌ های اطراف و ساخت ‌و ساز تأسیساتی مانند ساختمان آتش‌ نشانی و ایمنی زمینی، مدیریت اداری، ساختمان امور فنی، سپاه، پلیس، پایانه‌ های مسافربری و تعدادی خانه ‌های سازمانی، مساحت فرودگاه افزایش یافت و طول باند فرودگاه به ۳۴۰۰ متر رسید. فرودگاه شهید اشرفی کرمانشاه به عنوان مهم‌ ترین فرودگاه منطقه با مرکزیت غرب کشور علاوه بر استان، قسمت اعظم نیازهای حمل و نقل هوایی مردم استان‌ های همجوار (کردستان، ایلام، خرم آباد) و همچنین زائرین عتبات عالیات در کشور عراق را برآورده می‌ کند.

با قطار

در سال ۱۳۵۵ مطالعات برای احداث راه آهن کرمانشاه انجام شد و انجام این عملیات با شروع جنگ ایران و عراق اجرایی نشد و پس از آن نیز این پروژه تا مجلس ششم به فراموشی سپرده شد. پروژه راه آهن کرمانشاه در سه فاز انجام می‌شود، فاز اول اراک-ملایر، فاز دوم ملایر- کنگاور و فاز سوم کنگاور- کرمانشاه. عملیات ساخت این پروژه در سال ۱۳۸۰ آغاز شد و قرار بود در سال ۱۳۸۵ تکمیل شود، اما این اتفاق عملی نشد به نحوی که در سال ۱۳۸۸ هنوز فاز دوم پروژه آغاز نشده بود.

یکی از دلایل عقب ماندن این طرح اختصاص دادن بودجه طرح‌ های ریلی کشور از جمله راه آهن کرمانشاه به طرح راه آهن بافق – مشهد بوده که با این کار پروژه بافق – مشهد چهار سال زودتر از موعد مقرر تمام شد. ساخت این پروژه تا پایان سال ۱۳۹۰ به کرمانشاه و تا پایان سال ۱۳۹۲ به مرز خسروی و به راه آهن خانقین عراق متصل می‌ شود. با این حال پایان این پروژه در زمان تعیین شده بعید به نظر می ‌رسد. نزدیکترین ایستگاه راه آهن به کرمانشاه، راه آهن ملایر است.

با توجه به اینکه فرودگاه بین ‌المللی شهید اشرفی اصفهانی در شهر کرمانشاه قرار دارد، شما انتخاب ‌های زیادی برای رسیدن به فرودگاه خواهید داشت. با استفاده از خودروی شخصی، اتوبوس و تاکسی می‌ توانید به فرودگاه بروید. با خودروی شخصی بسته به مبدأ حرکت مسیرهای مختلفی را می‌ توانید انتخاب کنید. می‌ توانید از بلوار بهشتی و یا بلوار شیرودی به بزرگراه شهید کشوری بروید و از آنجا به میدان خمینی و سپس فرودگاه برسید.

اتوبوس

دو پایانه مسافربری برون‌شهری در شهر کرمانشاه وجود دارد. پایانه مسافربری شهید کاویانی برای انتقال مسافران بین شهری بوسیله مینی بوس، اتوبوس و سواری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. دو شرکت ایران پیما و شرکت تعاونی مسافربری شماره ۷ در خیابان مدرس و شرکت تی بی تی در میدان مصدق دارای مراکز فروش بلیط هستند.

قطار

قطار تهران کرمانشاه هر یک روز درمیان آماده حرکت است تا بتواند مسافران زیادی را به غرب کشور برساند. یکی از نکانی که حتما باید قبل از خرید بلیط قطار به آن توجه کنید این است که این قطار یکی از کم تردد ترین مسیرهای ریلی کشور را دارد و با توجه به اینکه ساعت حرکت قطار هر یک روز درمیان است تنها یک قطار برای این مسیر در نظر گرفته شده است.

زمان پرواز تحت تاثیر شرایط جوی میباشد ولی به طور متوسط سفر به کرمانشاه با هواپیما بین نیم ساعت تا یک ساعت طول خواهد کشید

برای سفر با تور کرمانشاه کارت ملی و شناسنامه لازم است

هزینه ی سفر را هم میتوان به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در آژانس پرداخت نمایید

بله ، پس از کسر هزینه ی کنسلی مبلغ عودت داده خواهد شد

بستگی به دو حالت دارد . اگر پرواز شما چارتری باشد هیچ مقداری از مبلغ شما برگشت داده نمیشود . اما اگر پرواز شما سیستمی باشد طبق قوانین آژانس درصدی از مبلغ پرداختی شما کسر شده و باقی مبلغ به شما بر/شت داده خواهد شد.