دیدنی های تهران

 • راهنمای سفر
 • زمان مطالعه: 5 دقیقه
  دیدنی های تهران

  معرفی دیدنی های تهران پایتخت ایران

  تهران بزرگترین شهر و پایتخت کشور ایران است.این شهر مرکز استان تهران محسوب میشود.جمعیت آن حدودا 8.429.807 نفر می باشد و همچنین هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. مساحت این شهر برابر با 730 کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود جمعیتی حدود 13.422.366 نفر و مساحتی برابر با 18.814 کیلومتر مربع است.همچنین این شهر دارای بسیاری مکان دیدنی ناشناخته است با ما همراه باشید تا با دیدنی های تهران بیشتر آشنا شوید.

  این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جنوب غربی آسیاست و همچنین بیست و هفتمین شهر بزرگ دنیا است.شهر تهران در بخش شمل کشور ایران و جنوب دامنه البرز واقع شده است..این شهر دارای یک شبه متراکم بزرگراهی و هفت خط فعال مترو است.

  تاریخچه تهران

  از دهه 40 تهران مرکز جذب مهاجران زیادی از سرتاسر ایران بوده است. ساکنان اصلی تهران اقوام فارسی زبان بودند.البته در حال حاضر  این شهر محل سکونت اقوام مختلفی است .عمده زبان محاوره در این شهر فارسی است.98% مردم در این شهر زبان فارسی با لهجه تهرانی دارند.2% مابقی اقوام ساکن تهران مهاجر و در اقلیت هستند که عبارتند از :گیلک،مازندرانی،ترک،لر،کرد،ارمنی،عرب که زبان مشترک همه آنان فارسی است.

  تراکم جمعیت تهران

  تراکم جمعیت در تهران بین ده هزار و 700 تا بیشتر از پانزده هزار نفر در هر کیلومتر مربع می شود که بنابر آمار نخست،شانزدهمین شهر پرتراکم جهان نام گرفته است.

  موقعیت جغرافیایی

  شهر تهران در شمال ایران و در قسمت جنوب رشته کوه البرز حدفاصل  طول جغرافیایی 51 درجه و 2 دقیقه شرقی تا 51 درجه و  36 دقیقه شرقی،به طول تقریبی 50 کیلومتر و عرض جغرافیایی 35 درجه و 34 دقیقه شمالی تا 35 درجه و 50 دقیقه شمالی به عرض تقریبی 30 کیلومتر گسترده شده است.ارتفاع شهر در مرتفع ترین نقاط شمال به 2000 متر و در جنوبی ترین نقاط به 1050 متر از سطح دریا میرسد

  آب و هوای تهران

  . تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده.در نتیجه در جنوب و شمال دارای آب و هوای سرد و خشک و در جنوب از آب و هوای گرم و خشک برخوردارند.همچنین ساختار اداری ایران در تهران متمرکز شده است.تهران به 22 منطقه و 112 ناحیه (شامل ری و تجریش) تقسیم شده است.

  آب و هوای استان تهران گرم و معتدل و در زمستان اندکی سردسیر است. دره رودخانه جاجرود و باغ شهرهایی چون اوشان،فشم،لواسانات و رودهن از هر سو، این استان را احاطه کرده ، به تعدیل هوای آن کمک به سزایی میکند.پراکندگی جمعیت استانی به صورتی فشرده در شهر تهران و نواحی اطراف آن چون پاکدشت،ورامین،پیشوا،اسلامشه،رودهن و بومهن تمرکز داشته و در سایر نواحی نسبتا کم جمعیت تر است.

  بلندترین قله این استان که هم مرز با استان مازندران،در شمال بخش فشم قرار دارد.قله 4375 متری خلنو بودهکه دارای ارتفاعات دیگری چون کلون بسته 4250 متر،سرکچال 4150 متر،خرسنگ 4150 متر، جانستون 4050 متر و از جمله دیگر قلل پراکنده در شمال باید از کوه های معروف توچال با ارتفاع 396 متر در شمال تهران و مهرچال به ارتفاع 3921 متر در شمال لواسانات و قله 3750 متری گل زرد در شمال آبعلی نام برد.

  فعالیت های موجود در این شهر

  نماد شهر تهران برج آزادی است و البته برج میلاد دومین نماد تهران محسوب می شود.تهران میزبان نیمی از فعالیت های صنعتی کشور است.کارخانجاتی در زمینه تجهزات خودرو،برق و الکترونیک،منسوجات،شکر،سیمان و مواد شیمیایی در این شهر واقع شده است.تهران همچنین بازار بزرگ فرش و محصولات مبلمان در سراسر کشور است.در جنوب حومه تهران نیز یک پالایشگاه نفت به نام پالایشگاه تهران وجود دارد.

  جاذبه ها و دیدنی های تهران

  در تهران اماکن تاریخی و مذهبی نظیر مساجد،کلیساها،کنیسه ها و آتشکده های زرتشتیان قرار گرفته است.

  در فهرست گرانترین پایتخت های دنیا در سال 2008 میلادی تهران در پله آخر قرار گرفته بود.تهران همچنین از جهت تولید ناخالص داخلی،رتبه 56 و به لحاظ جمعیت منطقه شهری رتبه 29 را در بین شهرهای دنیا دارد.

  استان کوچک تهران کنونی در جناح جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی،به فاصله بسیاری نزدیکی از آن قرار دارد.این استان از سمت شرقی به صورت نواری باریک پس از شهرستان دماوند و فیروزکوه ، به دو استان همسایه یعنی سمنان و مازندران و از سمت غرب به استان البرز و از جنوب به قم و مرکزی است.سراسر بخش های جنوبی استان در پوششی از بیابان ها و اراضی مسطح و نیمه کویری تا حوالی حوزه رودخانه مسیله از ارتفاعات چندانی برخوردار نبوده به حالتی هموار تا این نواحی به پیش می رود. به عکس در بخش شمال این استان با ورود به مسیل البرز مرکزی از ارتفاعات قابل ملاحظه و سرسبز و با طراوت بیشتری برخوردار است.

  وجود رودخانه های جاجرود و حبله رود و تاررود در این استان به آن موقعیت متمایزی می بخشد.

  عشایر

  عشایر هداوند که از عشایر غالب سمت ورامین هستند،هرساله با کوچ بهاره خود، اراضی این استان را تا رسیدن به مراتع لار در استان مازندران پشت سر گذارده در حوالی خلنو به عشایری که از حوالی جناح غربی این استان، یعنی از عشایر عرب شهریار تا بدین نقطه به پیش می آیند،می رسند. باد غالب بر روی این استان عمدتا از سمت غرب و جنوب غرب بوده و دارای 4 فصل کاملا محسوس است.

  قنات ها

  در استان تهران قنات های متعددی وجود داشته که در گذشته نه چندان دور در تامین آب مورد نیاز مناطق شهری و روستایی سهم به سزایی داشته اند ولی امروزه با استفاده از امکانات آب لوله کشی که از سدهایی چون امیرکبیر،لتیان،لار تامین می شود، آب قنات ها و چشمه ها فقط برای کشاورزی و آبیاری مصرف می شود و فقط بعضی چشمه ها به ویژه چشمه های آب معدنی که بیشتر در شمال شرقی استان متمرکزند اهمیت سابق خود را حفظ کرده اند.

  مهمترین این چشمه ها عبارتند از: چشمه اعلای دماوند،چشمه قلعه دختر،چشمه آبعلی هزار،چشمهعلی شهر ری،چشمه تیزآب،چشمه گلکیله و… .

  کهن ترین مکان

  تهران یکی از کهن ترین خاستگاه های شکل گیری فرهنگ و تمدن در ایران است.بنابر بررسی ها و کاوش های باستان شناسی،کهن ترین آثار دال بر حیات و حضور انسان در دشت تهرانن، مربوط به دوران پارینه سنگی است، به طوری که در حزه مسیله در 50 کیلومتری جنوب شرقی ورامین دکتر ملک شهمیرزادی ایزارهای سنگی مربوط به دوره پارینه سنگی میانه و جدید از نوع موستری به دست آوردند.ایشان معتقدند انسان های اولیه ساکن این منطقه در این دوره برای تهیه غذای خود به شکار حیوانات سم داری همچون آهو،غزال،گوسفند،بز غیر اهلی می پرداختند.ایشان از نظر زمانی این دوره را چیزی حدود 50000 تا 60000 سال پیش تخمین زده اند. با کاوش های باستان شناسان در تپه چشمه علی شهر ری،آثار ارزشمندی از دوره نوسنگی و دوران بعد از آن به دست آمد.سفالینه های زیبای با ظرافت و طرح های زیبایشان نشان از تمدنی عظیم در هشت هزار سال پیش در این منطقه تهران دارد .تمدنی که بعذها ارتباط وسیع آن با سایت های مختلفی از جمله قره تپه شهریان،قره تپه قمرود،تپه سیلک کاشان و … مشخص شد.

  کاوش های تپه قیطریه،تپه کهریزک،تپه معمورین در فرودگاه امام خمینی ، قبور یافت شده در دروس و پیشوای ورامین و چندین سایت دیگر نشان از اهمیت فراوان حوزه جغرافیایی تهران حدود سه هزار سال پیش دارد تقزیبا همزمان با عصر آهن.

  در حال حاضر شهر تهران به عنوان مرکز استان تهران و پایتخت ایران، قلب تپنده ایران و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. دیدنی های تهران مجموعه ای نفیس از 280 اثر و مکان تاریخی شامل کاخ ها ، خانه های قدیمی،موزه ها و… در کنار سازه های مدرن شهری پ،بوستان ها،تفرج گاه های شهری،و حتی میراث معنوی مردمان ساکن در آن به گونه ای قرار گرفته اند که دیدن همه آن ها شاید برای بسیاری از ساکنان خود این شهر هم هنوز امکان پذیر نبوده است.کافیست یک بار به دیدن یکی از موزه های این شهر بروید تا حسرت بخورید چرا در تمام این سالها  گذری به این گنجینه های بی نظیر فرهنگ و تمدن ایران نداشته ایم.


  برچسب: در صورتی که بدنبال تورهای مشابه این تور می باشید، می توانید از لینکهای زیر استفاده کنید.