آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

دیدنی های یزد


مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد  مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به ...

ادامه مطلب
دیدنی های یزد

دیدنی های یزد نخستین شهر جهانی ایران

یزد یکی از شهرهای نمونه خشتی جهان است که همواره به عنوان صاحب یکی از درخشان ترین میراث های فرهنگی در ادوار مختلف تاریخی ایران مطرح بوده است. تاکنون بالغ بر 6500 اثر تاریخی گردشگری شناسایی و حدود 1549 اثر آن به عنوان دیدنی های یزد ثبت ملی رسیده است. در این بین دو باغ جهانی دولت آباد یزد و پهلوان پورمهریز از مجموعه باغ های ایرانی در سال 2011 میلادی با شماره 1372 به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده اند و نیز در سال آتی نام یزد در مجموعه مواریث در شرف ثبت جهانی: میراث معنوی فن آوری ساخت بادگیر، میراث قنوات: قنوات زارچ و حسن آباد و میراث طبیعی کویر لوت، خودنمایی نموده و افتخارات جهانی شدن آن با ارسال پرونده بافت تاریخی و ثبت آن در فهرست مواریث فرهنگی یونسکو در سال 2018 میلادی تکمیل خواهد شد. مساجد استان یزد از نظر سیر تحول تاریخی، شیوه ساخت و تزئینات از اهمیت بالایی در میان دیدنی های یزد برخوردار است. مسجد جامع کبیر یزد یکی از بهترین نمونه مساجد و نگین گردشگری شهر تاریخی یزد است. از دیگر آثار و دیدنی های یزد ، مراکز مذهبی شهر یزد است امامزاده ها، بقعه ها و قبور با کتیبه از این دسته اند. از دیگر بناهای تاریخی یزد می توان: زندان اسکندر، آتشکده زرتشتیان، گنبد مصلی عتیق، دخمه زرتشتیان، قبه هزار ساله 12 امام، مجموعه امیر چقماق و… را نام برد.

یزد، مرز کویر و کوهستان

این استان طبیعتی چند وجهی و کاملا متفاوت دارد. از یک سو پهنه های بیابانی و تپه های ریگ روان و از سوی دیگر و به فاصله ای نزدیک ارتفاعات زیبا و سرسبز شیرکوه، دره و دامنه های آن جلوه های زیبای طبیعت را به نمایش می گذارند. کمپ های کویرنوردی، خانه های بوم گردی، استراحتگاه های موقت ییلاقی و … در مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف از جمله امکانات طبیعت گردی استان یزد است.

مرز کویر و کوهستان

یزد، دیار یزدان پاک

از نظر بافت اجتماعی آن چه در این استان جلب نظر می کند همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان، زرتشتیان و یهودیان در کنار یکدیگر است. استان یزد که عنوان ماندگار (دارالعباده) را یافته است، مردمانی پایبند به فرهنگ غنی که سنت های زیبای ایرانی ـ اسلامی را در خود پرورانده است. مراسم و رویدادهای فرهنگی – مذهبی نظیر: آیین های مربوط به محرم (تاسوعا و عاشورای حسینی) از جمله: نخل گردانی و … همگی با مشارکت مسلمانان و زرتشتیان در امنیت کامل برگزار می شود.

یزد، دیار یزدان پاک

یزد، پایتخت نساجی سنتی ایران

یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری این استان صنایع دستی است. از جمله این صنایع که بالغ بر 60 عنوان هست می توان به مهم ترین آن ها: بافته های سنتی و ترمه، ایکات، دارایی و سفال و سرامیک میبد اشاره کرد.

نساجی سنتی

خوراکی های سنتی

شیرینی جات متنوع از جمله: قطاب باقلوا، لوز، حاجی بادام، پشمک، سوهان آردی، کیک یزدی و … و نیز نوشیدنی های سنتی: پالوده یزدی و عرقیجات و همچنین غذاهای سنتی مانند: انواع آش (شولی)، قیمه یزدی و …

خوراکی های سنتی

گونه های نادر جانوری و گیاهی

گورکن، آهو، جبیر، بزکوهی، قوچ و میش، خارپشت ایرانی، خارپشت بیابانی، سمور سنگی، گراز، هامستر خاکستری، چایکا، خرگوش وحشی، تشی، گرگ، شغال، روباه معمولی، روباه شنی، شاه روباه، پلنگ، یوزپلنگ آسیایی، گربه وحشی، کاراکال و کفتار و هوبره، گورخر، زاغ بور و… از جمله گونه های نادر جانوری بوده و جزئی از دیدنی های یزد می باشد که شکار گونه های مجاز طبق قوانین مربوطه صورت می گیرد.

گونه های نادر جانوری

پوشش گیاهی استان یزد نیز بیشتر گونه های خشکی پسند یا استپی بوده از جمله: گیاهان تاغ، شور، اشان و به ویژه گز، گون، لارس، قیچ، درمنه، خارشتر، بادام، کوهی، بن و از گیاهان دارویی می توان به : زعفران، آویشن، بارهنگ، خاکشیر، بید، تاجریزی، ختمی، سیاه دانه، شاهدانه، رازیانه، شیرین بیان، شاهتره و… که در استان یزد در طب سنتی و تهیه داروهای گیاهی نیز کاربرد فراوان دارند، اشاره نمود. درخت گز، پسته، زیتون، انار و نارنج از قابلیت محصول دهی خوبی در استان بر خوردارند. از جاذبه ها و مواریث طبیعی منحصر به فرد از عقابکوه و سرو ابر کوه، غارها: نباتی و … و چشمه ها: نهر مسیح خاتم و تامهر و … و آبشار موسمی دره گاهان می توان نام برد.

پوشش گیاهی استان یزد

یزد مرکز گردشگری سلامت ایران

یزد از جمله استان هایی است که در گردشگری سلامت به ویژه مراکز و بیمارستان های: درمان نازایی و ناباروری، قلب و … ضمن ارائه کیفیت بالا و خدمات و تجهیزات پزشکی روز از نظر هزینه درمان نیز بسیار ارزان و کم هزینه است.

پردیس کویر، بهشت جهانگردان، بازار هدف سرمایه گذاران

با ظرفیت ها و توانمندی هایی که به گوشه ای از آن ها و به اجمال اشاره شد، این استان از ظرفیت های بالای کارآفرینی و سرمایه گذاری تجاری، معدنی، صنعتی، فن آوری اطلاعات و به ویژه حوزه حفظ و احیا و مرمت مواریث و معماری خاک، انواع صنایع دستی، مناطق نمونه گردشگری، بالغ بر 20 شاخه و زیر شاخه از شاخه های مختلف گردشگری: تاریخی، فرهنگی، مذهبی، علمی، طبیعی: روستاگردی، زمین شناختی، کویر نوردی، ورزشی، شکار، سلامت، صنعت هتلداری و… برخوردار است. همین شاخصه های گردشگری است که بر طبق آمار افزایش جهانگردان فرهنگی – علمی را در چند سال اخیر سبب شده است. گردشگران خارجی از کشورهای چین، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، لهستان، هلند، ژاپن، کره جنوبی و روسیه به این شهر تاریخی فر می کنند. با ثبت جهانی مواریث این استان در آینده شاهد افزایش چشم گیر جهانگردان به این منطقه خاطره انگیز خواهیم بود.

تسهیلات و امکانات و منابع موجود گردشگری

هم اکنون 65 واحد اقامتی – پذیرایی شامل: 49 هتل  (24 هتل سنتی می باشد)، 15 مهمانپذیر و 1 هتل – آپارتمان با جمعا 1520 اتاق و 3831 تخت، 2 اقامتگاه بوم گردی (تراب در یزد و مزرعه کلانتر) و نیز 36 واحد بین راهی، 35 سفره خانه سنتی، 4 مجتمع رفاهی – گردشگری در استان یزد موجود هستند. 62 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری و 254 نفر راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (با بلد محلی بالغ بر 350 نفر راهنمای گردشگری) در حوزه گردشگری فعالیت کرده و خدمات ارائه می دهند. 5 کمپ کویرنوردی در زمینه طبیعت گردی فعالیت نموده و سه شهر نمونه گردشگری: میبد، تفت و ابرکوه (با 45 منطقه نمونه گردشگری مصوب) از جمله بازارهای هدف سرمایه گذاران هدف گردشگری محسوب می گردند.

بسته های سفر پیشنهادی استان یزد

کویرنوردی

کویرنوردی در استان یزد در قالب تورهای: 1) سافاری، 2) شترسواری، 3) اسب سواری با برنامه های متنوع کویرنوردی، نجوم و… در کویرها و کمپ های: ورودی شهرستان یزد (دروازه قرآن)، فهرج، صادق آباد بافق، عصرآباد، اشکذر و… از طریق تورهای مجاز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان یزد انجام می پذیرد.

کویرنوردی

اماکن فرهنگی و مراسم زرتشتیان

اماکن فرهنگی زرتشتیان یزد (در محور باستانی زرتشتیان یزد): آتشکده زرتشتیان، دخمه زرتشتیان، موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان یزد در پردیس مارکار از جمله اماکنی است که با همراهی راهنمایان گردشگری استان یزد قابل بازدید عموم بوده و و شرکت در مراسم جشن های ملی مهرگان و سده نیز با هماهنگی قبلی از طریق تورهای مجاز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان یزد انجام می پذیرد.

اماکن فرهنگی و مراسم زرتشتیان

باغ های ایرانی

باغ های ایرانی از لحاظ سبک معماری عمارت و نحوه آبرسانی در دنیا بی نظیرند. خوشبختانه در استان یزد دو باغ جهانی دولت آباد یزد و پهلوان پورمهریز از مجموعه باغ های ایرانی در سال 2011 میلادی با شماره 1372 به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده و سایر باغ های ایرانی مطرح در استان یزد نیز: باغ ناجی، باغ نمیر (صدری) در تفت و… قابل بازدید عموم هستند.

باغ های ایرانی

مجموعه بازار یزد

ضمن بازدید از مجموعه ارزشمند امیر چقماق از بازار قدیمی یزد و بازار خان با خرید: شیرینی های سنتی، زیورآلات طلا، صنایع دستی و نساجی سنتی و… می توان اوقات خوبی از گردشگری را در یزد سپری نمود.

مجموعه بازار یزد

یزدگردی

بازدید از مراکز تفریحی با رویکرد گردشگری آبی: مجموعه گردشگری مهنور یزد و مجموعه گردشگری باران اشکذر و نیز مراکز خرید تجاری: آریا، صدف، علاء الدین در صفئیه یزد، بازار امیر در خیابان آیت الله کاشانی، ستاره در باغ ملی و… می تواند در پر نمودن اوقات فراغت گردشگران استان یزد مطرح باشند.

یزد، شهر بادگیرها

بادگیر یکی از شاخصه های معماری پایتخت معماری سنتی ایران، یعنی شهر یزد است که در بافت تاریخی آن که به زودی با ارسال پرونده ثبت جهانی در یونسکو در زمره شهرهای «جهانی» قرار خواهد گرفت در سه مسیر گردشگری: پردیس آل مظفر با تأکید بر اماکن مذهبی و تاریخی: مسجد جامع کبیر یزد، مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)، خانه لاری ها و…، باغ دولت آباد و نیز بلوار بسیج جنگل بادگیرها خودنمایی می کنند.

یزد، شهر بادگیرها

بازی های زمستانی و اسکی

در فصل زمستان تفرجگاه زمستانی سخوید، پذیرای گردشگران دوستدار بازی های زمستانی و اسکی است. غار نباتی، یخچال طبیعی طرزجان، چشم اندازهای شیرکوه را نیز می توان به طبیعت گردان و گردشگران ورزشی معرفی نمود.

روستاگردی

روستاهای هدف گردشگری به ویژه فهرج، روستای سریزد در مهریز، اسلامیه در تفت و نیز اقامتگاه های بوم گردی در تمام شهرستان های استان یزد پذیرای روستاگردان و دوستداران طبیعت می باشند.

محور گردشگری خرانق – چک چک – میبد

این محور گردشگری برون شهری که طرفداران بسیاری دارد با همراهی راهنمایان گردشگری مجاز و نیز از طریق تورهای مجاز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان یزد قابل بازدید عموم است.

محور- مسیرهای گردشگری شهرستان یزد

محور گردشگری دخمه زرتشتیان، مارکار (سواره)

دخمه زرتشتیان، بوستان ناجی، موزه آئینه و روشنایی، پارک هفتم تیر، کارگاه های نیازاری، مدرسه کیخسروی، آتشکده زرتشتیان، محله زرتشتیان (کوچه های آشتی کنان، کوچه باوفا)، آب انبار رستم گیو، بدنه بلوار بسیج، مجموعه تاریخی گلشن (خانه،آب انبار و حمام)، آب انبار شش بادگیری، مجموعه گردشگری داد، مجموعه مارکار (مدرسه، موزه، میدان)، قلعه اسدان (ستی پیر)

محور گردشگری دخمه زرتشتیان، مارکار (سواره)

مجموعه مارکار (مدرسه، موزه، میدان)، قلعه اسدان (ستی پیر)

محور دولت آباد

میدان شهید بهشتی، مدرسه ایرانشهر، آب انبار مسعودی، موزه علوم طبیعی، بازار هاشم خان، بقعه سید شمس الدین، گذر تاریخی چهار منار، باغ جهانی دولت آباد، هتل باغ مشیرالممالک

محور دولت آباد

محور گردشگری ادبی و فرهنگی

خانه مشروطه، مسجد روضه محمدیه و آرامگاه شهید محراب ( آیت الله صدوقی «ره»)، خانه صدرالعلما، امامزاده شاهزاده فاضل، آرامگاه وحشی بافقی، خانه فرخی یزدی، خانه سیگاری ها، خانه جیحون و سیحون، خانه علایی (بنیاد ایرانشناسی)، خانه وال (حجت)، دربند گرجی، گذر تاریخی گازرگاه (مسجد، حسینیه و حمام)، کوچه و بقعه ستی فاطمه، خانه هوشمند، کارگاه سنگ تراشی، مجموعه امیر چقماق، بازار حاجی قنبر، خانه رشتی ها، خانه علومی ( پردیس هنر و معماری)، زورخانه علی بن ابیطالب (ع)، کارگاه شیرینی سازی حاجی خلیفه، خانه فرهنگ، خانه کلاهدوزها (موزه آب)، خانه اولیا (خانه گردشگری)، خانه رسولیان، خانه مرتاض، خانه کلانتری (آرامگاه پیرنیا)، مجموعه سهل بن علی، خانه ملک التجار، مدرسه و میدان خان، بانک شاهی، حمام و بازار قیصریه، مسجد ریگ، مسجد ملا اسماعیل، کاروانسرای مشیر، موزه کاظمینی، آستان امامزاده جعفر و موزه امامزاده، حسینیه شاه طهماسب، خانه امامزاده ای.

محور گردشگری ادبی و فرهنگی

محور تاریخی آل مظفر (پیاده – دوچرخه)

مجموعه ارگ حکومتی، زندان قدیم، اداره مالیه، ساعت مسجد جامع، خانه پاکدل (شرکت توسعه گردشگری)، چهار سوق شاهی، محله و کنیسه یهودیان، مسجد جامع کبیر یزد، موزه وزیری، بقعه سید رکن الدین، میدان وقت الساعت، آب انبار وقت الساعت، خانه تاریخی شکوهی و وزیری، بوستان شاه ابوالقاسم، مجموعه کمالیه، مدرسه شهاب الدین طراز، خانه امام حسینی، خانه مهد قرآن، مسجد حاج محمد علی عرب، خانه حیران، گذر تاریخی محمودی، مسجد چهل محراب، خانه ملک زاده (خانه هنر)، حمام ابوالمعالی، (رستوران)، بقعه 12 امام، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)، خانه تهرانی، کارگاه هنری و صنایع دستی، خانه تاریخی نواب، هتل کهن کاشانه، خانه تاریخی عرب زاده (موزه سکه حیدرزاده)، خانه سفال، موزه منسوجات، خانه طاق بلند (مقر حکومتی آل مظفر)، کارگاه دارایی بافی، گذریوزدان، خانه لاری ها، خانه نساجی، کوچه بازار نو، آسیاب کوشک نو، آب انبار وزیر، پایاب قنات زارچ، برج و باروی یزد (ارگ یزد)

محور تاریخی آل مظفر

محور یزد جدید (سواره)

دروازه قرآن، امامزاده سید جعفر، مجموعه ورزشی و اقامتی زنبق، مجموعه آبی مهنور، بلوار جمهوری، پارک غدیر، کارخانه اقبال (پارک علم و فن آوری)، میدان آزادی (باغ ملی)، مجتمع تجاری و شهربازی ستاره، میدان باهنر، میدان امام حسین، استخر سرپوشیده عدالت، موزه محیط زیست، پارک شادی، مجتمع تجاری امیر، صفائیه (پارک آزادگان، موزه دفاع مقدس، هتل های صفائیه و ارگ، مجتمع های تجاری آریا، تک،علاء الدین، سیتی سنتر، سپهر، سینما، رستوران های تشریفات آریانا و سزار، بلوار دانشگاه به طرف دانشگاه های یزد و آزاد، بلوار جوان، میدان امام علی، باغ تاریخی خان، پارک کوهستان.

سواره

محور بیابان زارچ (سواره)

قلعه ابرند آباد و باغات انار، تالاب کوثر و کمپ های کویری سندباد باران، جاذبه های گردشگری زارچ: آب انبار شیر، آتشکده زرتشتیان، بافت تاریخی اله آباد، حمام قدیمی، مسجد جامع داخل حسینیه دارالشفاء، مسجد امیرالمومنین، چهار بادگیری، قنات و پایاب، دخمه و کویر زارچ (شتر سواری، سافاری کویری، پیاده روی، رصد ستارگان)

زارچ

محور بیابان فهرج (سواره)

روستای تاریخی فهرج (مسجد جامع و شهدای فهرج)، کمپ های کویری نشاط و فروردین (شتر سواری، سافاری، پیاده روی در کویر، رصد ستارگان)، قلعه خویدک، قلعه ملا باشی

شیرینی جات متنوع از جمله قطاب و نساجی و بافته های سنتی از جمله ترمه، ایکات در یزد شهرت جهانی دارد.

فهرج

9 مسیر پیشنهادی گردشگری

شهرستان های تابعه استان یزد براساس حداقل ده بنا یا جاذبه گردشگری اصلی

اردکان: بازار چارسوق – مسجد حاج محمدحسین – خانه آیت الله خاتمی (موزه رجال) – خانه افضلی (موزه فرش) – خانه سنایی – مسجد جامع اردکان – حسینیه بازار نو – زیارتگاه حوض عباس – آسیاب دزگ – مسجد چرخاب – کوچه آشتی کنان – خانه تقدیری – خانه طبایی – بازارچه صنایع دستی (باغ ملی، امامزاده سید نورالدین احمد، خروجی به سمت عقدا) – پارس بانو – ارگ خرانق – پل ساسانی خرانق – قدمگاه امام رضا (ع) مشهد ک – چک چک)

اردکان

تفت: مجموعه حسینیه و بازار امام تفت – قلعه گرمسیر و خانه رزاقیان – موزه مردم شناسی تفت – باغ نمیر تفت – آسیاب آبی – آب انبار زین الدین – بافت قدیم و قدمگاه اسلامیه – روستای تاریخی توران پشت – چم و مبارکه (سروهای کهنسال) – تفرجگاه های تامهر و دره گاهان – تفرجگاه سخوید – روستای ده بالا، طزرجان (شیرکوه – برفخانه)

تفت

مهریز: مجموعه ارگ سر یزد – رباط زین الدین – کاروانسرای شاه عباسی – تفرجگاه غربالبیز – باغ جهانی پهلوان پور – مجموعه منگاباد – مجموعه مهرپادین – مجموعه باغ بهار – سنگ نگاره های کوه ارنان – دهکده توریستی مهرنگار- درخت کهنسال تنگ چنار- کوه ریگ – خانه سالمندان نشاط مهریز – مجتمع گردشگری پاییزان – خانه اخوان طباطبایی – منطقه حفاظت شده کالمند – بهادران – پیرنارکی

و محورهای مظهر قنات حسن آباد (پارک کوثر) به باغ جهانی پهلوان پور، باغ پرورش آهو – مجموعه سر یزد، مجموعه تاریخی منگاباد به مجموعه تاریخی مهرپادین، کوه ریگ به پیرنارکی، روستای هدف گردشگری منشاد

مهریز

ابرکوه: خانه صولت (موزه مردم شناسی) – خانه آقازاده – مسجد جامع _ مناره های نظامیه – گنبد عالی – یخچال خشتی – سرو کهنسال – قلعه رباط – قلعه شهر سب – حصار قدیم شهر – امامزاده احمد (ع) – آرامگاه سردار (بخش بهمن) – گنبد سنگی هک

ابرکوه

اشکذر: بافت تاریخی روستای هدف گردشگری شمسی – مجموعه تاریخی – فرهنگی عزآباد (قلعه – مسجد تک مناره و مجموعه سرحوض) – مجموعه سلطان بندر آباد- مجموعه فرهنگی – تاریخی اشکذر (آسیاب آبی اشکذر – حسینیه سفید – قلعه تاریخی – مسجد حاجی رجبعلی) – موزه مردم شناسی اشکذر – مسجد جامع فیروزآباد – مسجد ریگ مجومرد (رضوان شهر) – مجموعه باغ وزیر حجت آباد – بافت تاریخی عصر آباد (دهکده گردشگری – آب انبار هفت بادگیری)

اشکذر

میبد: مجموعه کاروانسرایی – دروازه غربی کسنوا – مسجد جامع میبد – بازار – نارین قلعه

میبد

بافق: امامزاده عبدالله – میدان خان – کاروانسرای میدان خان – خانه وحشی بافقی – آب انبار میدان خان – مجموعه ساباط و حسینیه حوض بازو – حمام کاکامیر – آب انبار کاکامیر – مجموعه ساباط و مسجد جامع بافق

بافق

محور هرات: قلعه ملکی – خانه مهدی خان – خانه دکتر صالحی – قلعه گبری – سرچشمه – خانه سهامی – ایستگاه مطالعاتی هوبره – قلعه محمد باقری – قلعه قدمگاه – منطقه بیابانی آرتیزین – خانه ابوالفتح خان – خانه یدا… خان – غار پوزه زرد – بقعه قدمگاه – قلعه محمد کریم خان – خانه ابوالحسنی – قنات تاج آباد – چنار کهنسال قدمگاه – خانه باغ غفوری – موزه مردم شناسی

هرات

محور مروست: قلعه مروست – بافت قلعه روستاهای متروک – تپه دوهول زنان – کفه مروست – خانه وقفی – بافت تاریخی مروست

مروست

روستاهای: بوروئیه (غار خانه خدا) – کرخنگان: غار لی تاریک، استودان سنگی – هرابرجان: بافت تاریخی ترکان و هرابرجان – نقوش صخره ای – چهارده معصوم ترکان – بختیاری: جنگل باغ شادی و منطقه حفاظت شده آن – توتک: چنار توتک – چنار ناز: بنه کهنسال و تنومند

بهاباد: موزه علوم طبیعی، مقبره ملا عبدالله بهابادی، چهار روستای پایلوت منارید بهاباد (آسفیج، بنستان، کمکوئیه، کریم آباد)، موزه مردم شناسی، رودخانه شور، برج حاجیب آباد، قلعه های تاریخی، روستای تاریخی زیرکوئیه، برج قلعه ببروئیه، آسیاب آبی همیجان (روستای هدف گردشگری)

بهاباد

گورکن، آهو، جبیر، بزکوهی، قوچ و میش، روباه شنی، یوزپلنگ آسیایی بخشی از تنوع حیاط وحش استان یزد به شمار می رود. به دلیل اقلیم کویری این استان از ظرفیت های بالایی برای انواع ورزش ها و تفریحات کویری بهرمند است.