آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

راهنمای سفر به استانبول – قسمت دوم


راهنمای سفر به استانبول – قسمت دوم

راهنمای سفر به استانبول – قسمت دوم

چنان که در قسمت اول راهنمای سفر به استانبول مطرح شد، این شهر به دلیل جاذبه های فراوان توریستی از یک سو و نزدیکی به کشور ما از سوی دیگر و همچنین درهم آمیختگی فرهنگ آسیایی و اروپایی یکی از مقاصد گردشگران ایرانی است. با ما همراه باشید تا ادامه توضیحات مربوط به شهر استانبول را بررسی نماییم.

نگاهی اجمالی در راهنمای سفر به استانبول بر تاریخ این شهر

تاریخی که بر شهر استانبول رفته است را در پنج دوره می توان دسته بندی و بررسی نمود. این دوره ها عبارت هستند از دوران باستان، دوره بیزانس، دوره امپراتوری روم شرقی، دوره عثمانی و دوره جمهوری ترکیه. اگر به شهر استانبول سفر نمایید، آثار و ابنیه مربوط به هر یک از این ادوار به راحتی قابل دسترسی و مشاهده است.

زیر بنای تاریخی این شهر بر روی هفت تپه واقع شده است که به همین نام نیز خوانده می شوند. طبق اسناد تاریخی بدست آمده نام ابتدایی این شهر بوزانتیون بوده که وجه تسمیه آن به اسم شخصی به نام بوزان باز می گردد. بعد ها با نگاه مثبت امپراتور روم شرقی، شخص کنستانتین کبیر به شهر استانبول، این مکان تبدیل به پایتخت و مرکزیت سیاسی این امپراتوری می گردد. بنابر این اتفاق تاریخی، رومیان شهر را کنستانتینیوپل نامیدند.

به جهت ارتباطات تجاری و فرهنگی مسلمانان با رومیان، مراودات این دو رو به افزایش گذاشت. مسلمانان نام این شهر را قسطنطنیه تلفظ می کردند. تاریخ نام گذاری استانبول به زمان فتح این شهر به دست سلطان محمد دوم باز می گردد که نام این شهر را تغییر داد.

استانبول و دوران باستان

نشانه ها و آثار اولیه از سکونت انسان در این منطقه طبق مطالعات انجام شده به دوران عصر مفرغ باز می گردد. این آثار کشف شده در قسمت آسیایی استانبول و در محلی به نام فکر تپه واقع شده است. همچنین در خصوص زیست اقوام فینیقی نیز آثار و بقایایی در منطقه کادیکوی یافت شده است.

استانبول از دریچه تاریخ بیزانس

بر اساس یک روایت تاریخی که می توان از آن در راهنمای سفر به استانبول بهره گرفت، در سال 667 قبل از میلاد مسیح تعدادی از مهاجران یونانی مگارا سنگ بنای اولیه این شهر را پایه گذاری کردند. این مهاجران ناخوانده نام این شهر را بیزانتیوم نهادند. این شهر در خلال جنگ های هخامنشیان و یونانیان و در زمان داریوش بزرگ به دست ایرانیان فتح شد و تا زمان اردشیر دراز دست تحت حکمرانی ایران باقی ماند.

امپراتوری روم و ریشه های استانبول

به سال 196 پس از میلاد مسیح، رومیان توانستند بر شهر بیزانس مسلط شوند. به علت شدت جنگ های صورت گرفته از شهر، تنها خرابه ای باقی مانده بود. لذا رومیان، پایتخت جدید خود را در نیکومدیا (کوجالی کنونی در ترکیه) پایه گذاری کردند. بعد ها به دلیل موقعیت استراتژیک ممتاز بیزانس تعداد زیادی از رومیان به این منطقه مهاجرت نمودند.

به دنبال رونق گرفتن این منطقه و با نظر به وضعیت خاص سوق الجیشی آن، امپراتور کنستانتین بزرگ در سال 330 میلادی، روم جدید را در محل بیزانتیوم بنا نهاد. این شهر از این زمان پایتخت جدید امپراتوری روم شرق شد. پس از مرگ امپراتور به یاد بود نام وی، این شهر را کنستانتینیوپل نام نهادند. پس از این اتفاق نام روم جدید به دست فراموشی سپرده شد.

امپراتوری عثمانی و تولد استانبول

فتح قسطنطنیه توسط ترکان عثمانی برگ جدیدی را در تاریخ این شهر رقم زد. پس از این فتح عظیم به تاریخ 29 ماه می سال 1453 بود که سلطان محمد فاتح یا همان محمد دوم دستور داد نام این شهر از کنستانتینیوپل به استانبول تغییر نماید. در جریان این نبرد بزرگ در قسمت دیوار های دفاعی شهر حفره ای بزرگ توسط قدرت آتش توپخانه عثمانی ایجاد شد که امروزه به آن دروازه توپخانه یا توپکاپی گفته می شود. این محل در راهنمای سفر به استانبول می تواند از ابنیه تاریخ ساز این شهر به حساب بیاید.

امپراتوری عثمانی و تولد استانبول

نقش استانبول در جمهوری ترکیه

در تاریخ معاصر ترکیه و بعد از تشکیل جمهوری ترکیه که تاریخ آن به سال 1923 و بعد از پایان جنگ جهانی اول باز می گردد، اتفاقی تاریخ ساز برای استانبول به وقوع پیوست. پایتخت و مرکزیت سیاسی این کشور پس از چندین قرن از شهر تاریخی استانبول به شهر آنکارا منتقل گردید. با وجود این نقل و انتقال سیاسی اما همچنان استانبول جایگاه صنعتی، تجاری و گردشگری خود را در ترکیه حفظ نموده است.

آسمان پرستاره پرشیا قصد دارد تا در جریان چنیدین مقاله به بررسی تحلیلی و عمیق جایگاه شهر استانبول از تمامی جنبه ها بپردازد. لطفا ما را با پیگیری مجموعه مقالات راهنمای سفر به استانبول همراهی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=85381
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته