آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

راهنمای سفر


راهنمای سفر

راهنمای سفر

در گذشته وقت برای تفریح و شادمانی زیاد بود اما امکانات کم ، و امروز امکانات فراوان است اما وقت چندانی برای شادمانی نداریم. این را اول گفتم تا یاد آور شوم که پیش شرط تفریح و مسافرت وقت گذاشتن برای تفریح و مسافرت است.

به هر حال ، کسی که یک یا دو سفر خارجی را تجربه کرده باشد مثل کسی نیست که اولین بار بخواهد یک سفر خارجی را تجربه نماید. چون او تا حدودی با فرهنگ و راه و رسم سفر و گردشگری آشنا شده است.

در این کتاب سعی کردیم به فرهنگ و راه و رسم مسافرت و گردشگری بپردازیم. ابتدا به ارمنستان و ترکیه پرداختیم و مسافرت به این کشورها را مقدمه و تمرینی برای مسافرت های خارجی دیگر در نظر گرفتیم،

چون این کشورها هم مرز با ایران هستند و هزینه مسافرت به آنها می تواند به اندازه مسافرتهای داخلی برای ایرانیان باشد و به همین دلیل در سالهای اخیر به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران ایرانی تبدیل شده اند.

راهنمای سفر

علاوه برآن مسافرت به این کشور ها با وسیله نقلیه شخصی هم ممکن است و در نتیجه می توان به هنگام پرداختن به مسافرت ارمنستان و ترکیه راه و رسم مسافرتهای خارجی با اتومبیل های شخصی را هم توضیح داد. اما از اینها گذشته در این کتاب شما با مفهوم صنعت توریسم آشنا می شوید.

صنعت توریسم به کلیه ی تکنیک هایی گفته می شود که بتوانند توجه گردشگران را به یک نقطه جلب نمایند. مثلا امنیت بالا آزادی بالا آب و هوای خوب، هتل ها اقامتگاه ها و رستوران های با کیفیت و متنوع پارک های طبیعی پارک های آبی،آثار باستانی و جذابیت های طبیعی

مانند غارها، جنگل ها و کوه ها، موزه های منحصر بفرد، معابد عظیم، سیستم حمل و نقل قدرتمند برج های منحصر بفرد، سواحل معروف و تمیز، شهرهای تمیز وشیک، آکواریوم های بزرگ و منحصر بفرد، آژانس و تورگردانهای فعال و متنوع و هر چیز جذابی که در جلب نظر گردشگران همه و همه تکنیک هایی برای جذب توریست می باشند.

پاسپورت و ویزا

هر کس برای خارج شدن از کشور باید دفترچه خروج از کشور را از دولت خود داشته باشد. به این دفترچه خروج گذرنامه یا پاسپورت می گویند. در ایران گذرنامه را با مراجعه به واحدهای پلیس +10 می گیرند علاوه بر آن برای ورود به هر کشور باید اجازه دیدار از آن کشور را کسب نمایید. به مجوز اجازه ورود به هر کشور ویزای آن کشور می گویند صادر کننده ویزا کشور میزبان است.

سیاست صدور ویزای هر کشور برای شهروندان کشورهای دیگر می تواند متفاوت باشد. مثلا هم اکنون ارمنستان در سر مرز به ایرانیان ویزا میدهد اما گرفتن ویزای آلمان برای ایرانیان مشکلات زیادی دارد.

ویزا انواع مختلفی دارد. مانند ویزای توریستی ،مسافرتی، ویزای کار، ویزای تحصیلی ،ویزای سرمایه گذاری، ویزای باز نشستگی، ویزای والدین ،ویزای ازدواج، ویزای زیارتی و …

پاسپورت و ویزا

راهنمای سفر-انگیزه های مسافرت

پیرلاوس می گوید توریسم به عمل مسافرت به منظور تفنن و لذت می گویند و توریست کسی است که برای لذت بردن و خشنودی خود مسافرت می کند. اما نباید فراموش کرد که یک نفر از طبیعت زیبا یا سواحل دریا لذت می برد و دیگری از بازدید مراکز مذهبی و سومی از خرید در مراکز فروش معروف دنیا و …سفر می تواند برای تفریح و سرگرمی استراحت ملاقات با دوستان و خویشاوندان، تجارت، تحصیلات، ورزش، سلامتی، انگیزه های مذهبی و یا انگیزه های دیگر باشد.

انگیزه های سفر از این نظر مهم هستند که می توانند بر برنامه های سفر تاثیر بگذارند. همانطور که برنامه ریزی برای جهانگردی جوانان متفاوت از برنامه ریزی برای جهانگردی کهنسالان است چون انگیزه سفر آنان متفاوت می باشد.

انگیزه های مسافرت

راهنمای سفر نکات مهم قبل از سفر

قبل از سفر برنامه GPS و نقشه کامل کشور مقصد را بر روی موبایل خود نصب نمایید تا به کمک آن، کل مسیر مسافرت و اطلاعات کلیه راه ها ، پمپ بنزین ها، شهرها، هتل ها، خیابان ها، مراکز تفریحی و… را داشته باشید تا به راحتی و بدون سردرگمی سفر کنید . اگر GPS نداشته باشید می توانید تمامی اطلاعات هتل ها ، و رستوران ها ، فاصله شهرها و نقشه شهرها را با گوگل مپ موبایل خود ببینید.

بهتر است یک کتاب راهنمای زبان مثل انگلیسی در سفر یا کتابی مشابه به زبان کشور مقصد تهیه کنید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. در صورت امکان کتاب راهنمایی سفر به کشور مقصد را داشته باشید اما به هر حال بهتر است قبل از سفر اطلاعات لازم در مورد کشور مقصد را از اینترنت جمع آوری نمایید. مثلا اگر می خواهید با آنتالیا در ترکیه بروید کافی است در گوگل یک بار به فارسی بنویسید

آنتالیا ترکیه و کلید اینتر را بزنید و نتایج بدست آمده را بررسی کنید و یک بار به انگلیسی بنویسید ANTalya turkey و کلید اینتر رابزنید و نتایج بدست آمده را بررسی کنید. در ضمن برای رفتن به هر شهر یا کشوری قبل از هر چیز جستجوی گوگل را در وضعیت جستجوی تصویر image قرار دهید و آنگاه نام آن شهر یا کشور را یک بار به زبان فارسی ویک بار به زبان لاتین تایپ نمایید و کلید اینتر را بزنید.

بدین ترتیب می توانید تصاویر گوناگون مربوط به آن شهر یا کشور را ببینید. قبل از رفتن به هر شهر یا کشوری هتل های شهر مقصد و مشخصات آن را از طریق اینترنت شناسایی کنید.

مثلا اگر مقصد شما آبادان باشد کافی است برای این کار در گوگل به فارسی بنویسید رزرو هتل در آبادان یا لیست هتلهای آبادان و اگر مقصد شما آنتالیا باشد بنویسید رزرو هتل آنتالیا یا لیست هتلهای آنتالیا تا بدین ترتیب مشخصات تصاویر و قیمت هتل ها را بیابید و یا برای خودتان هتل رزرو کنید.

در تمامی کشورهای جهان جرایمی همچون جیب بری سرقت مدارک مسافرتی اموال و دارایی جهانگردان کم و بیش اتفاق می افتد. براین اساس هنگام سفر به کشورهای دیگر در حفظ و نگهداری لوازم پر ارزش گوشی موبایل و مدارک مسافرتی در جاهای شلوغ و توریستی دقت نموده و از عبور و مرور شبانه در کوچه های خلوت در حد امکان خود داری فرمایید.

قبل از سفر به هر کشوری شماره تلفن و آدرس سفارتخانه یا کنسولگری ایران در کشور مقصد را از طریق اینترنت بگیرید. مثلا اگر مقصد شما ارمنستان است در گوگل بنویسید آدرس و تلفن سفارت ایران در ارمنستان و آنگاه کلید اینتر را بزنید

چنانچه دچار مشکلی شده اید و یا به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری ایران اطلاع دهند.

چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضا هر گونه اوراق و اسناد خوداری فرمایید. البته باشما براساس قوانین و مقررات محل برخورد می شود، وظیفه نمایندگی ایران فقط ارائه خدمات مورد نیازی چون وکیل مترجم یا تماس با خانواده می باشد.

نکات مهم قبل از سفر

مسافرت با تورهای مسافرتی

اساسا مسافرت با تور ارزانتر برنامه ریزی شده تر و خاطره انگیزتر است. بخصوص در کشورهایی که با زبان آن کاملا بیگانه هستید. شرکت های زیادی در خصوص تور فعالیت می کنند. قیمت تورها متناسب با نوع خدمات و برنامه ها متفاوت می باشد.

شما می توانید شرکت هایی که اختصاصا در زمینه تور کشور مورد نظر شما فعال هستند را از طریق اینترنت و سایت گوگل پیدا کنید. کار دیگری که می توان کرد این است که خودتان به کشور مورد نظر بروید و در آنجا با شرکتهای توریستی که تورهای روزانه خوبی دارند به گردش بروید .

تورگردانی بسیاری از شرکتهای فعال در خصوص تور را همین شرکت ها انجام می دهند. این تورها بصورت گروهی اجرا می شوند و راهنما،نهار و ایاب و ذهاب در قیمت تور محاسبه می شود.

آژانسهای مسافرتی ایران معمولا با همکاری آژانسهای مسافرتی کشور میزبان به مسافران خود در کشورهای دیگر سرویس می دهند. حال اگر هموطنان ما در کشورهای دیگر مثلا ارمنستان، فرانسه، چین، آمریکا و یا هر کشور دیگر صاحب امتیاز یک شرکت مسافرتی باشند با توجه به همزمانی با ایرانیان می توانند تسهیلات ویژه ای را در اختیار مسافران ایرانی قرار بدهند که تورهای دیگر نمی توانند

مثلا فرض کنید شما خودتان به ارمنستان رفته اید ودر انجا می خواهید با تورهای داخلی ارمنستان به کوه پیمایی، طبیعت گردی و یا تورهای ویژه ماه عسل که برای نوعروس و داماد ترتیب داده می شود بروید. با توجه به عدم آشنایی شما با زبان فارسی شما نیاز به راهنما دارید .

اینگونه تورها را می توانید در اینترنت جستجو نمایید مثلا کافی است در گوگل بنویسید تورهای مسافرتی ارمنستان ، از میان سایت های لیست شده سایت یا سایت های شرکت های ایرانی مقیم آنجا را نیز پیدا می کنید.

در آن سایت ها شماره تلفن آنها درج شده که از طریق آن می توانید با آنها تماس گرفته و اطلاعات مورد نظر را درخواست نمایید.در زیر یکی از این آگهی ها را می بینید . به هرحال شما می توانید با مراجعه به آژانسهای مسافرتی کشور میزبان تور مورد نظر خود را درخواست نمایید،

مانند تورهای ویژه دوچرخه سواری، ماهیگیری، و شکار اسکی و ورزشهای زمستانه، تورهای ویژه اصناف یا ادارت و سازمانها،تورهای ویژه بازنشستگان و سالخوردگان تورهای ویژه کریسمس تورهای ویژه عکاسی تورهای ویژه دانشجویان، کوهنوردی، تورآب درمانی و سلامت ، فستیوال ها و جشن ها… فقط هفت داوطلب کافی است .

تا هریک از این تورها برگزار شود اگر در خواست تور ویژه ای را دارید که به اندازه کافی داو طلب برای اجرا ندارد . قیمت تورهای داخلی یک یا چند روزه با راهنما نهار و ایاب و ذهاب با در نظر گرفتن جهات مختلف متفاوت می باشد.

موسسات گردشگری و وظایف آنها

اجزای تشکیل دهنده یک تور عبارتند از آژانسهای مسافرتی که مسئولیت فروش تور و راهنمایی مسافران جهت خرید تورهای مورد نظر را دارند.موسسات حمل ونقل که وظیفه حمل و نقل مسافران را از راه های هوایی زمینی ( خودرو های گردشگری) ریلی قطار و دریایی بعهده دارند.

آژانسهای کارگزار یا موسساتی که سرویسهای لازم در مقصد از قبیل رزرو هتل، ترانسفر فرودگاهی، برگزاری گشت ها و بکارگیری راهنمایان از وظایف آنها است.اما هماهنگی برگزاری سه اجزای بالا با تور اپراتورها است که در واقع تولید کننده تور هستند .

توراپراتور،سرمایه گذاران اصلی تور و طرف قرار داد اصلی باسه موسسه مذکور در بالا هستند و قیمت تورها بوسیله آنها محاسبه و اعلام می گردد.

برخی از اصطلاحات تور مسافرتی در مقصد

ترانسفر فرودگاهی : حمل و نقل مسافر از فرودگاه به هتل و بالعکس گشت شهری، گشت روزانه بصورت تمام روز و یا نیم روز به منظور بازدید از نقاط دیدنی و استفاده از امکانات تفریحی شهرمقصد.

در بسیاری از پکیج ها این نوع گشت جزیی از تور بوده و هزینه آن در محاسبات قیمت پکیج لحاظ شده است. راهنمای تور یا تور لیدر کسی است که با داشتن دانش کافی از مقصد و مراکز گردشگری مسئولیت برگزاری گشت ها و نیز حل و فصل مشکلات مسافران در مقصد را به عهده دارد.

انواع هتل برحسب ستاره

یکی از دغدغه های سفر انتخاب و رزرو محل اقامت است. امروزه با داشتن کارت اعتباری و اینترنت می توانید جای خود را در هتل مورد نظر در هر کجای دنیا رزرو کنید برای این منظور کافی است به سایت www.booking.com بروید و اتاقی را در هتل موردنظر رزرو نمایید بهتر است که این رزرو به صورت freecanel باشد تا اگر نرفتید

هزینه هتل از کارت اعتباری شما کم نشود. البته برخی از سایتهای آژانس های ایرانی مانند آسمان پرستاره پرشیا هم همین کار را می کنند. پس ار موفقیت در رزرو سند آن به آدرس ایمیل شما ابلاغ می شود.

بدین ترتیب با خیال راحت و فرصت کافی مناسبترین جا را رزرو می کنید. اگر انگلیسی بلد نیستید مهم نیست. یک نفر که کمی انگلیسی می داند می تواند این کار را برای شما انجام بدهد.

راهنمای سفر هتل 2 ستاره

تمیزی و راحتی و دکوراسیون منظم از الزامات این هتل می باشد. ارائه رتبه دو ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد. خانه داری بسیار خوب. دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاق ها مبلمان با کیفیت دارای رستوران با قابلیت ارائه سرویس در هر وعده غذایی استخر شنا ، خدمات رسانی به اتاق ورودی هتل با ظرفیت مناسب، تخت هایی با اندازه معمولی و بزرگتر،سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه های کافی، امکانات تفریحی حوله و صابون با کیفیت بالا، پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس

راهنمای سفر هتل 3 ستاره

این نوع هتل ها دارای چشم انداز زیبا و امکانات گسترده هستند. ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد. نظافت و خانه دارای و نگهداری عالی ،هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب فضای پذیرش فعال 24 ساعته، اتاق های بزرگ و راحت، نور کافی و عدم سروصدا،فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و گاهی نقاشی روی دیوار،

مبلمان با کیفیت بالا،سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم حرارتی،اتاق های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک های عالی،ترموستات کنترل درجه دما، سرویس حمام زیبا که بعضی از آنها دارای وسایل آرایشی صابون و حوله با کیفیت عالی است.

دارای سوئیت اتاق لوکس محدوده زمانی گسترده جهت سرویس دهی به اتاق ها، وجود دو دستگاه تلفن در اتاق یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی میز،استخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن، خدمات بیدار کردن وجود بیش از یک رستوران با غذای عالی، امکانات تفریحی برای میهمان از قبیل سونا، گلف و ملاقات ، پارک اتومبیل توسط مستخدم.

راهنمای سفر هتل 4 ستاره

این هتلها نه تنها باید کلیه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند تامین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان می باشد.آنها آموزش دیده کارآمد ، آگاه و مودب می باشند.

این نوع هتل ها دارای امکانات متنوعی هستند. ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد: خانه داری و نگهداری فوق العاده از هتل، اتاق و فضای سبز، طراحی ساختمان بصورت خاص و جالب، هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار خوب ، فضای عمومی، آثار هنری، کیفیت بالای فرش و گل تازه، چشم انداز محیط طبیعی و فوق العاده، فضای مناسب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش، رزرواسیون بسیار سریع و کارامد،

کارکنان متعدد با یونیفرم، وجود دربان، مدیریت متخصص، تجهیزات عالی، رستوران متنوع، خدمات رسانی عالی به اتاق ها، وجود اتاق های بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی تزئین شده با کارهای هنری، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت های بزرگ و معمولی، سرویس دهی دو مرتبه در روز به اتاق ها،

حمام بسیار تمیز با صابون و وسایل آرایش و حوله، جعبه کمک های اولیه، آینه مناسب جهت اصلاح وآرایش، سیستم خشک کن دست، در اختیار قرار دادن لباس های راحت به میهمانان، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب و سایر امکانات مثل حمل و نقل روزنامه رایگان و…..

راهنمای سفر هتل 5 ستاره

این نوع هتل ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته شود ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد.

معماری و دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد نگهداری و خانه داری منحصر به فرد و مستمر دارای بیش از 100 اتاق هال ورودی، اتاق مهمان، فضای عمومی تزیین شده با کارهای هنری، مفروش شده با کیفیت بالا، لابی بسیار زیبا، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام، کارکنان در هتل 5 ستاره دارای نگهبان و سرویس 24 ساعته،

پرسنل آموزش دیده ومتعدد بسیار مرتب و یونیفرم پوشیده با لباسهای شیک، مودب و آگاه و کارآمد و روابط عمومی خوب که نسبت به رفع نیازهای مهمانان متعدد هستند و بسیارعالی سرویس می دهند، دارای مدیر حرفه ای و متخصص، سازگاری و هماهنگی سرویس ها، تداوم نگهداری و خانه داری بی عیب و نقص .

تزئین اتاق ها با استفاده از اشیا عتیقه دارای 3 تلفن ( کنار تخت، روی میز و داخل حمام) تمیز کردن اتاق بصورت دو مرتبه در روز سرویس حمام زیبا و مدرن دارای رستوران عالی و غذاهای متنوع و سرویس غذا دهی، امکانات رستوران جذاب، سرویس حمل و نقل، مغازه و فروشگاه پوشاک، یخچال در داخل اتاقها با انواع نوشیدنی.

نکته مهم

نکته مهم درباره ستاره هتل آپارتمان ها این است که هتل ها را از یک تا 5 ستاره طبقه بندی می نمایید درحالی که مهمان پذیرها مهمان سراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا 3 ستاره طبقه بندی می کنند.

به تعبیری هتل آپارتمان 3 ستاره در گروه خود با هتل 5 ستاره در گروه خود قابل مقایسه است و این دو نوع از مراکز اقامتی از نظر کیفیت و خدمات دهی در گروه خودشان بهترین هستند.

راهنمای سفر متل motel

متل تلفیقی است از دو واژه Hotel وmotor و اساسا ماهیت بین راهی داشته و معمولا خارج از شهرها قرار دارد. در تعریف متل می توان گفت که هتلی است که در آن مسافران می توانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک نمایند.

یکی از مشخصه های اصلی متل عدم وجود لابی در آنهاست چرا که میهمانان به مجرد وارد شدن متل بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت نموده و مستقیما به سمت اتاق خود رانندگی می نمایند.

راهنمای سفر هتل پانسیون

هتل پانسیون در شهر واقع شده و تعدادی اتاق یک سالن غذا خوری کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در آن پیش بینی و آماده شده است. پانسیون معمولا اتاق را به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی پذیرد.

برهمین اساس معمولا سالن غذاخوری پانسیون فقط به اندازه احتیاج اتاق ها در نظر گرفته می شود. در پانسیون مقرارات خاصی وجود دارد و مسافران می بایست در ساعات معینی برای صرف صبحانه نهار و شام سرمیز حاضر شوند و تا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز است.

راهنمای سفر ریزورت هتل

به هتل هایی اطلاق می شود که معمولا نزدیک چشمه های مواد معدنی و یا ساحل قرار دارند.( هتل های مخصوص استراحت) آپارتمان عبارت است از یک هال پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هرکدام دارای دوتخت است.

در صورتی که دو اتاقه باشد. معمولا یک اتاق یک تخت دو نفره (دبل ) و اتاق دیگر دوتخت یک نفره (توئین) خواهد داشت. هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک معمولا در قسمت پذیرایی به تعداد کافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

راهنمای سفر هتل آپارتمان

اگر در هتل امکان پذیرایی از مسافران به دلایل گوناگون کاهش یابد هتل آپارتمان شکل می گیرد. در هتل آپارتمان ها وسایل آشپزی وجود دارد و نیازی به رستوران احساس نمیشود.اقامت در هتل آپارتمان بسیار شبیه به اجاره آپارتمان است با این تفاوت که قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هروقت بخواهد می تواند با هتل تسویه حساب نموده و آنجا را ترک نماید.

بر خلاف هتل ها که دارای شرایط سختی هستند هتل آپارتمان ها دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و انواع بسیار متفاوتی دارند. معمولا شبیه هتل ها ساخته می شوند و دارای تعداد زیادی آپارتمان می باشند.

دوره اقامت در آنها بسیار متفاوت بوده و از چند روز تا چند ماه متغیر است. معمولا قیمت آنها از هتل های هم ردیف پایین تر است. مسافرینی که در آن اقامت می گزینند. آنرا به مثابه خانه خود انگاشته که موقتا از محل اصلی زندگی آنها به دور است. بنابراین هر آنچه که در خانه فراهم است ممکن است در هتل آپارتمان نیز فراهم باشد.

راهنمای سفر انواع اتاق

اتاق یک نفره که سینگل نامیده می شود دارای یک تخت می باشد و اختصارا با علامت Sgl نشان داده می شود.

اتاق دونفره دبل یعنی اتاقی که یک تخت دونفره به هم چسبیده دارد و اتاق دونفره توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصارا با علامت DBL نشان داده می شود.

اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره به هم چسبیده می باشد اختصارا با علامتTPL نشان داده می شود.

سوئیت به اتاقی گفته میشود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است. دربعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد.(دوبلکس) البته می توان در سوئیت یک آشپز خانه کوچک نیز دایر نمود.

استودیو

به اتاقهای گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را بصورت تخت خواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت. از این رو روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب است.

البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد. استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد.

کانکت روم

دو اتاق تو در تو را می گویند، هردو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد وهر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد.این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است.

چنانچه یک خانواده چهارنفره چنین اتاقی را درخواست نماید. بچه ها در یک اتاق و پدر مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود، بدون اینکه درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.

کابانا: اتاقی است همکف که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست و برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده می کند.

فیستا سوئیت

این نوع سوئیت ها معمولا در هتل هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد. معمولا مخارج این سوئیت جزو هزینه های مجلس عروسی منظور می شود و حساب جداگانه ای ندارد. اتاقهای دیگری هم در هتلها و متلها وجود دارند که بنا به علاقه و تمایل مسافران در اختیار آنان گذاشته می شود که عناوین آنها در جدول انواع اتاق آورده شده است.

تختخواب تاشو

چون تعداد افراد از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تخت خواب های اتاق است. استفاده از تخت اضافی ناگزیر خواهد بود تخت خوابهای اضافی را اکسترابد می نامند. این تخت ها در طبقات هتل وجود دارد و بر اساس فرمی که رسپشن به خانه داری می دهد، در اختیار اتاق ها گذاشته می شود.

این تخت ها از نوع تاشو می باشند و علت این بایستی طی صدور فرمی تحویل شود این است که بابت تخت اضافی وجه اضافی از مسافر دریافت می شود که به حساب اتاق منظور می گردد. از این فرم نسخه ای نیز به کشیر صندوق میرود تا وجه تخت اضافی به حساب اتاق نوشته شود.

تختخواب بچه

مسافرینی که بچه همراه می آورند. معمولا نیاز به تختخواب بچه دارند زیرا تختخواب های مسافرین برای بچه ها مناسب نیست و احتمال دارد بچه روی تخت های معمولی و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد. این نوع تخت ها هم طی فرمی که قبلا اشاره شد به اتاق اضافه می شود و وجه اضافی نیز به حساب منظور می گردد. تختخواب بچه رو تشکی مشمایی نیز دارد. که مانع از رسیدن رطوبت به تشک می شود.

سرویس های مختلف موجود در هتل ها

only room : یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذایی

Bed breakfast : یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز

Half board : یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام .مثلا سرویس H.B در دبی معمولا به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردید در حالی که همان سرویس در ترکیه ( منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

Full board : یعنی اتاق جهت اقامت همرا ه با صبحانه ، ناهار و شام در بعضی از هتل ها سرویس بصورت سرویس full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با صبحانه ، نهار، شام و نوشیدنی ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد.

All lnclusive : یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، نهار ، عصرانه، شام و نوشیدنی رایگان. این سرویس معمولا در هتل های واقع شده درشهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی، بودروم، مارماریس، آنتالیا و… ارائه می گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلا داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد.

دارای واژه ای متفاوت است . در برخی از هتل هایی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزش های آبی از قبیل جت اسکی، اسکی روی آب ، غواصی، ماساژ و … برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس میس باشد.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال: به افراد بیش از 12 سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.

(اطفال 2-6 ساله) : کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری CHD2-6 نشان داده می شود.

(اطفال 6-12 ساله ) : کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری CHD6-12 نشان داده می شود.

(نوزاد) : به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولان در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود.

اطلاعات بخشی از تجهیزات مسافرت و جهانگردی است

اطلاعات مفید و کاربری در مورد سفر و مقصد می تواند هزینه مسافرت را پایین و رضایت مندی و خشنودی از مسافرت را بالا ببرد. این اطلاعات را می توان از طریق اینترنت و یا کتاب های راهنمای مسافرت کسب نموده. برهمین اساس مقتضی است که بخشی از این کتاب را به آموزش نحوه استفاده از اینترنت در کسب اطلاعات اختصاص دهیم.

نحوه استفاده از اینترنت برای آگاهی از مسیر و مقصد

امروزه اگر کسی بخواهد مسافرت برود.باید از طریق اینترنت اطلاعات لازم را درباره مسیر و مقصد کسب نماید. برای کسب اطلاعات از اینترنت کافی است که به سایت گوگل بروید و در مورد جنبه های مختلف مسافرت اطلاعات بخواهید.

به هر حال شما از طریق اینترنت می توانید به هر نوع اطلاعاتی در مورد شهرستانها دسترسی داشته باشید. علاوه برآن از طریق اینترنت می توانید به هر نوع اطلاعاتی در مورد کشورهای خارجی نیز دسترسی داشته باشید.

راهنمای سفر جهانگردی ارزان

شما می توانید با عضویت در سایتهای مثل باشگاه مهمان نوازی و یا پروژه کوچ سرفینگ وارد شبکه گسترده ای از میزبان و میهمانان از سراسر جهان شوید که آماده هستند میزبانی یکدیگر را در صورت مسافرت به کشورهای همدیگر به عهده بگیرند.

البته لازم نیست اعضای داوطلب برای این منظور دارای امکانات گسترده باشند و یا خانه ای برای پذیرایی از مهمانان خارجی یا داخلی داشته باشند . هر کس به اندازه بضاعت خود و آنچه در پروفایل خود نوشت امکانات در اختیار مهمان قرار می دهد مثلا شاید یک نفر فقط بتواند یک جای خواب کاملا ساده و با یک وعده غذا به مهمانش بدهد یا شاید یکنفر فقط بتواند مهمانش را در شهر بگرداند و یا با دعوت به چای یا قهوه ساعاتی را با او حرف بزند.

به هر حال شما می توانید از طریق این سایتها دوستان زیادی را در کشور مقصد و یا شهرهای مختلف کشور مقصد پیدا کنید که حاضر هستند بدون هیچ توقعی شما را مهمان نمایند تا چند شبی را پیششان بمانید و حتی ممکن است وقت بگذارند و بعضی جاهای دیدنی را هم به شما نشان بدهند و گاهی هم برای شما غذا درست کنند به این ترتیب علاوه برآنکه هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید از نزدیک با فرهنگ و سبک زندگی مردم آنجا هم آشنا می شوید.

بیش از 15 کشور دنیا به جوان های بسیاری از کشورها ویزایی به نام کار و تحصیلات میدهند .جوانهای بین 18- تا 30 سال با گرفتن این ویزای یک ساله که قابل تمدید هم هست به کشور مقصد سفرمی کنند و در آنجا اجازه کار هم دارند.

بدین ترتیب با هزینه اندکی خودشان را مثلا به استرالیا می رسانند. برای مدتی کار می کنند و با درآمد آن بازمی گردند و این کار ممکن است حتی برای یک سال در یک کشور تکرار کنند. یادم هست که توی آدلاید استرالیا یک دوست 23 ساله انگلیسی داشتم که تا آن روز25 کشور دنیا را به همین ترتیب بطور مفصل گشته بود.

در تمام کشورها و شهرهای توریستی دنیا محل های ارزانی توریست های جوان در نظر گرفتند. این مکان ها در کشورهای مختلف تحت نام هایی چون بک پکر هاستل یا گست هاوس شناخته می شوند.

در این مکان شما به جای گرفتن یک اتاق یک تخت را از یک اتاق با امکانات خوب می گیرند که معمولان محل هایی تمیز با امکانات خوب هستند از آنجایی که اکثر توریست های جوان به این مکان می آیند و ارتباط مستقیم و نزدیکی باهم دارند امکان پیدا کردن دوستان صمیمی از تمام دنیا برایتان فراهم می شود.

از انجایی که همگی توریست هستند می توانید در قسمت هایی از سفر با آنها همسفر شوید و یا اینکه با همدیگر یک ماشین کرایه کنید و بدین ترتیب هزینه هایتان را کم کنید و مهمتر از همه اینکه تجربه های سفرتان را به اشتراک بگذارید و از طریق آنها با مکان ها و مناطق ناشناخته آشنا شوید…

به عنوان نمونه یادم هست که در مرکز شهر کوالالامپور یک تخت ازیک اتاق 4 نفره با یک محیط دوستانه خیلی خوب رو با شبی چهار دلار گرفته بودم. برای تهیه بلیط هواپیما ایرلاین های متفاوتی با نرخ های بسیار متنوع وعجیب در دنیا وجود دارد که لحظه به لحظه قیمت هایشان تغییر می کنند.

با صرف اندکی وقت با اینترنت گاهی می شود بلیط هایی حتی ارزانتر از اتوبوس برای سفر به شهرهای یک کشور تهیه کرد. به عنوان نمونه تمام کسانی که به روسیه سفر می کنند با ایروفلوت یا ایران ایر پرواز می کنند .

کتابهای راهنمای سفر لونلی پلانت

اگر به توریست های حرفه ای عمدتا غربی توجه کرده باشید همواره کتابی در دست دارند که این کتاب معمولا همان کتاب معروف و محبوب راهنمای سیاحتی کشورهای جهان از انتشارات لونلی پلانت است. امروزه گردشگران جهان کتاب های راهنمای لونلی پلانت جاهای را بعنوان یکی از تجهیزات سفر به همراه خود دارند.

در این کتاب ها جاهای دیدنی و سیاحتی تمامی شهرها و مناطق یک کشور و راههای مختلف دسترسی به آنها و برنامه زمان بندی و هزینه های ورودی و غیره با دقت شرح داده شده است.

همچنین می توان لیستی از هتل ها و رستوران های با کیفیت را در رنج های مختلف قیمتی به راحتی از این کتابها استخراج کرد. نکات مفید دیگر این کتاب این است که با آن می توان هزینه های روزانه سیاحت در یک کشور را تخمین زد و اطلاعات کلی را در مورد ساختار کشور مورد نظر و سبک و شیوه زندگی مردم مراسم و فستیوال ها و جشن های آن با ذکر تاریخ و جزییات بدست آورد.

اطلاعات در مورد شرایط و قوانین اخذ ویزا بهترین زمان سفر از نظر شرایط آب وهوایی، راههای ورودی و خروجی کشور اعم از زمینی و هوایی با ذکر جزییات و مزایا و مشکلات هر کدام همراه با نقشه های ریز و درشت و هزاران نکته مفید و کاربری دیگر از دیگر مزایای این کتاب است.

سفرهای داخلی

وقتی از ایران حرف می زنیم در واقع از مسافرت های داخلی می گوییم. قاعدتا ما ایرانی ها باید از جاذبه های گردشگری کشور خودمان باخبر باشیم. نمیدانم چرا نمی توانم درباره جاذبه های گردشگری ایران چیزی بنویسم شاید به این دلیل که اصولا از نوشتن چیزهای تکراری و زیره به کرمان بردن گریزان هستم به همین دلیل ایران را معرفی نمی کنم.

از تهران و شمال و اصفهان و شیراز و تخت جمشید هم نمی گویم از غار علی صدر همدان نمی گویم . از مشهد و قم و کردستان و آذربایجان چه بگویم که شما ندانید. یزد زاهدان و بنر عباس را همه می شناسند. همه مقبره حافظ و سعدی و فردوسی و خیام را می دانند. همه می دانند مقبره بایزید بسطامی در بسطام شش کیلومتری شاهرود است.

همه از اوضاع سواحل شمال و جنوب با خبر هستند زیبایی ها و امکانات کیش زبانزد همگان است…. علاوه براین اگر بخواهید به هریک از شهرهای ایران بروید کافی است در گوگل بنویسید جاذبه گردشگری شهرستان … و کلید اینتر را بزنید و سپس لیست ظاهر شده را مرور نمایید.

یک بار هم با تنظیم گوگل بر روی تصاویر جاذبه های گردشگری آن شهرستان را ببنید. همین کار را برای گرفتن لیست هتل ها و تصاویر و قیمت های آنها انجام دهید. همچنین از طریق اینترنت و سایت گوگل لیست تورهای داخلی را پیدا کنید. چون آژانس های مسافرتی جاذبه های گردشگری کشور را بهتر می شناسند. مسافرت داخلی با تورهای مسافرتی را فراموش نکنید چون علاوه برآنکه مسافرت های جمعی حال و هوای دیگری دارد.

برخی از مکان ها را به تنهایی نمیشود رفت .آژانسهای مسافرتی شما را به جاهای بکری می برند که به تنهایی نمی توانید بروید. براساس همین دلایل ناگفته دیگر مسافرت با تورهای گردشگری در همه جای دنیا به یک فرهنگ تبدیل شده است. به هر حال و با این توصیف از ایران به تصویری از برج میلاد و هتل بزرگ داریوش کیش بسنده می کنم برج میلاد را به دلیل این که پدیده جدیدی است برج میلاد نام برج مخابراتی چند منظوره است که در شمال غربی تهران قرار دارد .

این برج با ارتفاع 435 متر بلندترین برج ایران ششمین برج بلند مخابراتی جهان و بیستمین سازه ی بلند نامتکی جهان است. این برج به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش تقریبا از همه جای تهران نمایان است و از این رو یکی از نمادهای پایتخت به شمار می آید.

اما هتل داریوش کیش را به دلیل یادآور می شوم که هم کیش زیبا را به یادتان بیاورم و هم مهندس حسین ثابت را که با توانایی هایش همواره از غرور ایرانیان دفاع کرده است. هتل داریوش یک تخت جمشید کوچک و مدرن در دل آبهای خلیج فارس است مهندس ثابت با مجسمه ها نقش های برجسته و تصاویر بزرگ و کوچک به این هتل مدرن هویتی ایرانی بخشیده است.

وی ابتدا اقدام به ساخت هتل بزرگ داریوش نمود که مجلل ترین هتل کشور است . سپس پارک دلفین ها، پارک شیرها و چندین پروژه تفریحی دیگر را در کیش ساخت. پارک دلفین ها با وسعت 640.000 متر مربع برای اولین بار در خاورمیانه ساخته شده است.

با مجموعه از پرندگان و گیاهان نایاب دنیا و نمایش دلفین هایی که مربیان ایرانی دارند . همچنین برای نمایش هزاران پرنده از گونه های مختلف بزرگترین قفس دنیا مطابق با محیط زیست طبیعی زندگی شان ساخته شد.

مهندس ثابت می گوید: من کلکسیونی شامل 30.000 پروانه که برخی از آنها نسلشان منقرص شده برای ایران خریده ام که می دانم تا سیصد سال دیگر هم سرمایه اولیه اش بر نمی گردد. اما این پروانه ها در یک موزه می تواند انگیزه ای باشد برای جلب توریست.

وی می گوید: برای فردوسی هم برنامه دارم با یک آلمانی معدن شناس قرار ملاقات دارم تا بزرگترین سنگ را به مشهد حمل کنیم برای ساخت مجسمه فردوسی کسی که زبان و هویت ایرانی را زنده نگاه داشت .

امیدوارم بتوانم برنامه هایم را برای فردوسی به پایان برسانم و… من می خواهم هویت ایران را به جهان بشناسانم .اما نکته ای که در ارتباط با سفرهای داخلی توجه ام را جلب کرد اینست که مسافران ایرانی به هوای دریا و جنگل شمال به مناطق شمالی کشور سفر می کنند .

مناطق زیبای جنگلی و ییلاقی شمال کشور واقعا بی همتاست. مثلا اگر آمل رفتید به چلاو بروید کافی است از جاده هراز وارد خیابان چلاو شوید. دیگر نمی توانید متوقف شوید چون هیچ جایش تکراری نیست و هیچ ورزشی مثل دیروز نیست در آمل فقط چلاو نیست که اینطور است و در شمال فقط آمل نیست که چنین طبیعتی دارد.

همه ی شهر های شمال اینچنین است. در ایام مسافرت مناطق جنگلی و ییلاقی شهرهای مقصد در شمال را از مردم همان شهرها پرس وجو کنید و سپس حرکت کنید. نگران نباشید مطمئن باشید پشیمان نمی شوید.

رزرواسیون بلیط ارزان و آنلاین بلیط داخلی از آپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدن  همه هتل های کیش

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته