آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

صومعه بتانیا تفلیس یادبود ملکه تامار


صومعه بتانیا تفلیس یادبود ملکه تامار

صومعه ی بتانیا تفلیس، بنای یادبود حکومت ملکه تامار

صومعه ی بتانیا بنای یادبودی از حکومت ملکه تامار است که فروش تور تفلیس گردشگران گرجستان را به بازدید آن خواهد برد.

تور تفلیس آبان 97 و صومعه ی بتانیا

صومعه ی بتانیا یک بنایی مسیحی ست، 20 کیلومتر دورتر از شهر تفلیس قرار گرفته است. زمان ساخت این صومعه به قرن 12ام و 13ام میلادی بازمی گردد.

این صومعه در گلوگاه رودخانه ی Vera قرار دارد و دو کلیسا نیز در محدوده ی آن دیده می شوند.

معبد اصلی مرواریدی را با رنگ صورتی محوگونه اش به یاد می آورد. در داخل معبد نقاشی هایی را از سال 1207 خواهید دید که پادشاه جورج سوم و دخترش ملکه تامار را به نمایش درآورده اند.

تاریخ صومعه بتانیا تفلیس

اطلاعات کمی درباره ی زمان دقیق ساخت این صومعه در دست است، اما همین اطلاعات محدود نشان می دهد که زمان ساخت آن در فواصل قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی می باشد. نقاشی هایی که در این بنا می یابیم غالبا زمانی در حدود سال 1207 میلادی را دارند، اما نمی توان زمان ساخت صومعه را نیز دقیقا مطابق با آن ها دانست. معمولا یک بنا چندین سال پیشتر از تزئینات داخلی آن قدمت دارد.

همین طور اطلاع دقیقی از سازنده ی صومعه ی بتانیا وجود ندارد، اما برخی از محققان ساخت آن را به برادران Orbli نسبت داده اند که زمین های اجدادی آن ها در حوالی بنای صومعه قرار داشته است.

برای سال های سال راهبان در این صومعه زندگی می کرده و خدمات بسیاری در آن ارائه شده است.

بعدها معبد بتانیا به عنوان محل زندگی خانوادگی قبلیه ی Baratashvili تبدیل شد و برای مدتی همین وضعیت را داشت.

تاریخ صومعه بتانیا تفلیس

سپس با این حال که صومعه نادیده گرفته شده و مورد غفلت و رها شده بود، زمانی که معمار و هنرمند Gagarin در حال کند و کاو بازمانده های کلیسایی در آن حومه بود، به ناگاه بنای صومعه را در سال 1850 کشف نمود. Gagarin داخل ساختمان نیمه تخریب شده را مورد مطالعه قرار داد و موفق شد نقاشی ملکه تامار را داخل ساختمان صومعه پیدا کند. هیجان زیادی در وی ایجاد شد، زیرا یک صومعه ی بسیار قدیمی و باستانی را کشف کرده بود. معبد بازسازی شده و اهمیت و ارزش تاریخی خود را بازیافت.

از آن زمان به بعد صومعه به کار خود ادامه داد تا زمانی که در دوران حکومت شوروی، دستور داده شد که فعالیت کلیسا متوقف شده و وضعیت بنا به یک ساختمان تاریخی تغییر داده شود. هر چند راهبان اجازه داشتند اقامت خود را در صومعه به عنوان نگهبانان بنایی ارزشمند ادامه دهند.

بنای بیرونی و داخلی صومعه

بنای بیرونی و داخلی این صومعه در طی سال ها مورد تخریب و صدمات فراوانی قرار داشته و عملا می توان گفت که نابود شده است. چندین مورد بازسازی و مرمت در این بنا صورت گرفته ولی نمی توانیم بگوییم که آن قدرها موفق بوده است.

چیزی که در حال حاضر از اصل بنا باقی مانده و نشانگر قدمت تاریخی واقعی آن است، سبک معماری و نقاشی مقبره ی کلیسا می باشد.

همان طور که پیشتر نیز گفتیم مشخص نیست این صومعه به طور دقیق چه زمان و توسط چه کسی ساخته شده است. فقط می توان تاریخچه آن را با توجه به نقاشی های داخلی ردیابی کرد.

نقاشی های داخلی

این صومعه در واقع به وسیله ی نقاشی های خود به شهرت زیادی رسیده است. آن ها به ویژه برای مورخین ارزش زیادی دارند. قطعا مهم ترین و مشهورترین نقاشی صومع بتانیا تصویر پرتره ملکه تامار است که در دیوار شمالی آن قرار گرفته و شکوه زیادی دارد. در زیر همین تابلو، تصویری از پادشاه جورج سوم در کنار دختر و پسرش می بنییم که توسط دو تن از جنگجویان مقدس حفاظت می شود.

در بخش دیوارهای شمالی صومعه نقاشی های منحصر به فردی از یهودا و 30 قطعه نقره، یهودا ایسکاریوت، بیماری در باغ، سنت پیتر و … را خواهید یافت.

صومعه ی بتانیا

دیوار غربی با مجموعه ای از نقاشی های دیواری تزئین شده است که شگفتی های مسیح را پس از رستاخیز نشان می دهند. و همین طور در دیوار جنوبی چرخه ای از نقاشی های معروف بسیار قدیمی تر را می بینیم که شامل 9 تصویر از پیامبران می باشد. دانشمندان معتقد هستند که این مجموعه نقاشی ها از قدیمی ترین و همچنین پیچیده ترین نقاشی های باستانی محسوب می شوند.

تور تفلیس آبان 97 و صومعه ی بتانیا

اگر به بازدید از بناهای تاریخی و باستانی و کشف رمز و راز درون آن ها علاقه مند هستید، در تور پاییزی تفلیس فرصت وارد شدن به صومعه ی بتانیا را از دست ندهید.

منبع: advantour.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=85674
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته