آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

قلعه روملی حصاری استانبول


قلعه روملی حصاری استانبول

قلعه روملی حصاری

اگر از آن دسته افرادی هستید که به تاریخ نظامی جهان علاقه دارید، قلعه روملی حصاری استانبول یکی از مکان هایی است که به این حس پویش درونی شما به خوبی پاسخ می دهد. یک سازه زیبا اما با معماری و رخی نظامی که در سالیان دور نقشی اساسی در رقم خوردن تاریخ به نفع ترکان عثمانی و سقوط امپراتوری بیزانس و روم شرقی داشته است. اما چنان چه به این موضوعات نیز علاقه مند نیستید، جای نگرانی نیست، این مکان امروزه تغییر کاربری داده است و به عنوان یک موزه غیر مسقف و آمفی تئاترمورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای تعداد زیادی گردشگر و توریست است. اجازه دهید تا در آسمان پر ستاره پرشیا سفری کوتاه به این سازه تاریخی، در دل استانبول داشته باشیم.

موقعیت قلعه روملی حصاری

موقعیت قلعه روملی حصاری

اگر در تور استانبول شرکت کردید و گذرتان به سمت منطقه “ساری یر” استانبول افتاد، در کرانه های تنگه بسفر و مشرف به دریا، تپه ای در قسمت اروپایی و در منطقه تراکیه خودنمایی می کند. جلوه گری این تپه نه به خاطر مناظر زیبای طبیعی که به خاطر برج و باروهای با شکوه قلعه روملی حصاری استانبول است.

محل ساخت این قلعه به دلایل نظامی و موقعیت استراتژیک و سوق الجیشی آن انتخاب شده است. در تاریخ ساخت این بنا آمده است که این سازه به دستور سلطان محمد فاتح برای تسهیل در امر تسخیر شهر قسطنطنیه ساخته شده است. هدف از جانمایی این قلعه ایجاد نظارت و محدودیت بر تردد کشتی ها و جلوگیری از کمک رسانی از طریق دریای سیاه به مدافعان بیزانسی شهر بوده است. قبل از ساخته شدن پل بر روی تنگه بسفر، این بنا معروف ترین سازه در کرانه های این گذرگاه آبی بوده است.

تاریخچه قلعه روملی حصاری

تاریخچه قلعه روملی حصاری

دقیقا یک سال قبل از فتح قسطنطنیه، یعنی به سال 1452 سلطان محمد دوم حاکم وقت حکومت ترکان عثمانی تصمیم می گیرد با یک حرکت هوشمندانه کار مدافعان بیزانسی شهر را به سرانجام برساند. وی با هدف کنترل کامل بر آمد و شد در دریای سیاه و دریای مرمره و همین طور جلوگیری از کمک رسانی دریای به امپراتوری روم شرقی، تصمیم به ساخت قلعه روملی حصاری در نزدیک ترین دو نقطه ساحلی بسفر به یکدیگر گرفت. البته وجود قلعه “آنادولی حصاری” یا “قلعه آناتولی” در سمت دیگر تنگه در اتخاذ این تصمیم بی تاثیر نبوده است. قلعه آناتولی در سال های 1393 و 1394 توسط سلطان بایزید اول بنا گردیده بود.

براساس بعضی شنیده ها سلطان برای تسریع در ساخت و ساز قلعه و با توجه به اهمیت خاص آن دستور داد تا هر یک از وزرایش ساخت یکی از سه برج اصلی را بر عهده بگیرند، کاملا مشخص بود که سرنوشت شخصی که در این کار تاخیر می انداخت چه خواهد بود. لذا با این تدبیر برج ها و قلعه در مدت زمان 4 ماه ساخته شده و مورد استفاده  قرار گرفتند. شایان ذکر است نام پاشاها و وزاری سلطان بر روی هر یک از این برج ها نهاده شده است. در نقش بی نظیر این مجموعه در پیروزی ترکان عثمانی همین بس که کمتر از یک سال بعد مقاومت در شهر به پایان رسید و قسطنطنیه سقوط کرد.

بعد از فتح شهر و نام گذاری مجدد آن به نام استانبول، این قلعه نیز به مرور زمان تغییر کاربری داد. پس از فتح شهر، قلعه روملی حصاری تبدیل به ایست و بازرسی کمرگی شد و سپس با ساختن قلعه هایی دیگر در سمتی از تنگه که دریای سیاه متصل می شد کم کم از اهمیت نظامی آن کاسته شد. بعدها نیزاز آن به عنوان زندانی برای نگهداری افراد در بند استفاده می شد تا اینکه در دوره معاصر و پس از مدت ها متروکه ماندن تبدیل به آمفی تئاتردر فضای باز و موزه گردید. البته پرداختن به تاریخ جذاب این بنا نیازمند مقالاتی مفصل است که به آن نیز پرداخته خواهد شد.

معماری قلعه

معماری قلعه

اگر از بالا به قلعه نگاه کنید شکل آن به صورت نام “محمد” که نام پیامبر بزرگ اسلام است دیده می شود. این موضوع به دستور خود سلطان محمد دوم به این شکل پی ریزی و نهایی شد. این قلعه با اسامی دیگری (مانند بسیاری از سازه های چند اسمی در جهان) نیز شناخته می شود، اسامی همچون دژ اروپایی و قلعه بوزاکسن در این زمره قرار دارند.

قلعه روملی حصاری استانبول متشکل از سه برج مرتفع اصلی که هر کدام همان طور که اشاره شد به نام سیاست مداران و شخصیت های سیاسی دوره سلطان محمد فاتح نام گذاری شده اند، می باشد. همچنین به منظور افزایش قدرت نظامی و نظارتی آن، یک برج کوچک تر هم در این سازه لحاظ شده است.

تعداد 13 برج نگهبانی نیزبرای ایجاد نظارت دائمی  با دید باز به تمامی منطقه در قلعه روملی حصاری تعبیه و ساخته شده است. نکته جالب این برج های دیدبانی در این است که هر کدام دارای سه ورودی می باشند که تعداد دو ورودی به صورت مخفیانه جهت انتقال آذوقه و اقلام مورد نیاز سربازان و یک ورودی آشکار که ورودی اصلی بوده است. ورودی های اصلی هم جهت و در روبروی هر یک از برج های اصلی قرار دارند.

یکی از نکاتی که می توان به ارزشمندی این قلعه اشاره داشته باشد، درج تصویر آن تا سال های دهه 80 میلادی یعنی حدود سال 1986، بر روس اسکناس های ترکیه است. ساخت این بنا چیزی در حدود چهار ماه به طول انجامید و هزاران نفر از استادکاران تا کارگران در ساخت آن نقش داشته اند.

دسترسی محلی به قلعه روملی حصاری

دسترسی محلی به قلعه روملی حصاری

این قلعه معروف از طریق سیستم حمل نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی است. علاوه بر تاکسی هایی که به این مکان تردد دارند، در کنار قلعه روملی حصاری ایستگاه اتوبوسی به همین نام نیز قرار دارد که به راحتی و با استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی می توانید به دیدن این مکان تاریخی رهسپار شوید.

ما در آسمان پر ستاره پرشیا امید داریم این مطالب در آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان گرامی با این سازه تاریخی و معماری باشکوه که قطعا نقشی اساسی در تغییر تاریخ جهان به شکل امروزی آن داشته است، مورد توجه قرار گرفته باشد. تورهای استانبول آسمان پرستاره پرشیا بدون بازدید از چنین مکانی قطعا کامل نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=85962
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته