آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

معبد جورج مقدس Kashveti در تفلیس


معبد جورج مقدس Kashveti در تفلیس

معبد جورج مقدس Kashveti در تفلیس

با خرید تور تفلیس آبان 97 به شهری سفر خواهید کرد که جاذبه های گردشگری اش در تمام دنیا شناخته شده می باشد. دیدنی های شهر تفلیس سال هاست که جهانی شده و توریست ها اشتیاق زیادی برای سفر به پایتخت گرجستان از خود نشان می دهند.

معبد جورج مقدس یا Kashveti یکی از بناهای دارای ارزش و قدمت تاریخی در شهر تفلیس است که همیشه مورد توجه گردشگران قرار دارد و اگر بخواهید یک مکان تاریخی از شهر تفلیس را به شما معرفی کنیم، این معبد حتما از گزینه های قابل توجه خواهد بود.

معرفی معبد جورج مقدس یا Kashveti

معبد جورج مقدس در خیابان روستاولی مقابل ساختمان پارلمان تفلیس قرار دارد. این کلیسا در سال 1910 بر روی ویرانه های کلیسای قدیمی که تخریب شده بود، بنا گردید.

طرح بنیادی این معبد از روی کلیسای بزرگ Samtavisi برگرفته شده است و در واقع این بنا یک الگوبرداری از کلیسای Samtavisi می باشد.

معبد و کلیسای جورج مقدس امروزه به خاطر نقاشی های معجزه گونه اش از سنت دیوید و همین طور نقاشی های مشبک سنگی که در نوع خود بی همتا هستند، مشهور می باشد.

نخستین کلیسایی که در این نقطه از شهر تفلیس ساخته شده است، به زمان قرن 6ام میلادی بازمی گردد. داستان ساخت این کلیسا به David Gareja مربوط می شد که یکی از 13 پیرو فرقه ی مسیحیت Assyrian محسوب می شد.

گروه این راهبان به گرجستان آمدن و در ابتدا پیش از آن که به سراسر کشور بروند در Mtskheta سکونت کردند. دیوید به شهر تفلیس رفت و در کوه Mtatsminda مستقر شد. وی هر هر هفته برای موعظه به مرکز شهر می رفت.

یک بار زنی به دیوید مقدس نزدیک شده و وی را متهم ساخت که با او روابط پنهانی داشته و اینک از وی باردار می باشد. دیوید ضمن این که زن را دروغگو خواند، پیش گویی کرد که او یک سنگ خواهد زایید. در همان زمانی که دیوید مقدس پیشگویی کرده بود، زن یک سنگ زایید و دروغگویی وی بر همگان ثابت شد.

معرفی معبد جورج مقدس یا Kashveti

در مکانی که این زن یک قلوه سنگ زایید، کلیسایی بنا شد به نام Kvashva که به معنای Kva: سنگ  و Shva: زاییدن می باشد. دیوید مقدس از شهر تفلیس بیرون رفت و David Gareja این کلیسا را بنا نهاد.

چندین کلیسا در این سایت بنا شده اند که کلیسای Kashveti آخرین آن هاست. کلیسای سنت جورجیا در سال 1753 در اینجا ساخته شد و خاندان سلطنتی امیلخواری از آن استفاده می کردند. اما در 150 سال پس از ساخت آن، این بنا به طور کامل تخریب شده و نابود گشت. در پایان قرن نوزدهم مردم تصمیم گرفتند که از میان بازرگانان و خانواده های ثروتمند پول جمع آوری کرده و دوباره بنای کلیسای جدید را بسازند. ساخت و ساز به مدت 6 سال ادامه داشت و بنای جدید در سال 1910 میلادی آماده شد. معمار این بنای تازه Leopold Bilfeldt بود که یکی از مشهورترین معماران آلمانی ساکن تفلیس محسوب می شود. وی به جز این کلیسا، بناهای متعدد دیگری را نیز در گرجستان طراحی کرده و ساخته است.

ساختمان معبد جورج مقدس یا Kashveti

این ساختمان توسط Lonardo Lorinzetti معمار بااستعداد ایتالیایی مورد نظارت ساخت قرار گرفت و تزئینات و دکوراسیون آن نیز به وسیله ی برادران Agladze انجام پذیرفت. برادر بزرگتر Neophyte Agladze بهترین سنگ تراش در سراسر گرجستان شناخته می شد.

بعدها در سال 1920 میلادی که دولت شوروری کلیساها را از بین برده و ویران می ساخت، Agladze متوجه شد که به زودی بنای این معبد که بسیار مورد علاقه ی وی نیز بود تخریب خواهد شد.

معبد جورج مقدس یا Kashveti

او موضوع را به اطلاع دوستش که معمار با نفوذی بود یعنی Gigo Gabashvili رساند. Gabashvili از طریق یک دوست نزدیک در مسکو، امان نامه ای برای عدم تخریب این بنا دریافت کرده و آن را از حملات تخریبی دولت شوروی مصون داشت.

امروزه کلیسای Kashveti یک نمونه ی عالی از تلفیق هنر معماری گرجستانی، ایتالیایی و آلمانی در شهر تفلیس به شمار می رود.

به خاطر داشته باشید که حتما در تور تفلیس آبان 97 از این بنای تاریخی دیدن نمایید.

معبد جورج مقدس یا Kashveti1

منبع: advantour.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=85404
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته