آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

موانع توسعه گردشگری


موانع توسعه گردشگری

اردبیل|احصاء موانع توسعه گردشگری شهرستان‌ها در دستور کار مجلس است.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه امسال فراکسیون به دنبال احصا موانع توسعه گردشگری شهرستان های گمنام است.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: فراکسیون امسال سفر به استان‌ها را با هدف بررسی وضعیت گردشگری هر منطقه برنامه‌ریزی کرده و در این میان توجه ویژه به مناطق کم برخوردار خواهیم داشت.

وی افزود: در نخستین سفر سال 98 به استان اردبیل سفر کردیم تا در جریان قابلیت های این استان قرار گرفته و از نزدیک پروژه‌های شاخص را مورد بررسی قرار دهیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جاذبه‌های گردشگری این استان قابل توجه است و مهربانی و مهمان نوازی مردم اردبیل  از شهرت کم نظیری برخوردار بوده تا جایی که این استان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری شناخته می شود.

به گفته کوچکی نژاد در پی سفرهای استانی فراکسیون و احصا مشکلات سازوکارهای توسعه گردشگری هر منطقه برنامه ریزی خواهد شد.

گردشگری یکی از نیازهای انسان مدرن است و در میان بخشهای مختلف اقتصادی، بیشترین رشد و درآمدزایی داشته است. رونق یا کسادی گردشگری در کشورها به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای جاذبه های فراوان تاریخی فرهنگی و طبیعی دارای جایگاه مناسبی از نظر جذب گردشگر بین المللی نیست.

از این رو، این تحقیق به دنبال شناخت عوامل مؤثر بر عدم توسعه صنعت گردشگری در ایران است. روش انجام تحقیق به شیوه توصیفی کمی و ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه و جامعه آماری 75 نفر متشکل از صاحبنظران، متخصصان و برخی مدیران دولتی بوده است.

تجزیه و تحلیل داده ها به وسیله نرم افزار SPSS انجام شده است و از آزمونهای تحلیل واریانس یک طرفه و T تک نمونه ای برای سنجش تأثیر معناداری عوامل بر صنعت گردشگری ایران و از آزمون فریدمن برای رتبه بندی عوامل استفاده شده است.

نتایج تحقیق نشان می دهد که عوامل سیاسی داخلی و خارجی، نهادی و سازمانی، زیربنایی و اقتصادی تأثیر معناداری بر عدم توسعه گردشگری در ایران دارند و عوامل فرهنگی و دینی، امنیتی و جاذبه های گردشگری تأثیر معناداری به عنوان موانع توسعه صنعت گردشگری در ایران ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۴ مهر ۱۳۹۸ ,
  • نویسنده: سمیه موسوی
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=99398
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته