آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

میدان تقسیم استانبول


میدان تقسیم استانبول

میدان تقسیم استانبول

اگر از مسافران دائمی شهر استانبول باشید یا برای اولین بار قصد تجربه سفر به این شهر زیبای ساحلی را داشته باشید، قطعا نام میدان تقسیم استانبول را شنیده اید. میدان تقسیم (Taksim Meydanı) که گاهی با تلفظ میدان تکسیم استانبول نیز خوانده می شود، یکی از مشهورترین و دیدنی ترین مکان های این شهر زیبای ترکیه ای می باشد. در آسمان پرستاره پرشیا بر آن شدیم تا امروز به معرفی این مرکز گردشگری و جذب توریسم در قسمت اروپایی استانبول بپردازیم. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شکل و معماری میدان تقسیم استانبول

این بنای مهم شهر استانبول به شکل دایره ای بنا شده و فضای باز قابل توجهی در اطراف آن قرار دارد. در محل میانی و در وسط این میدان، یک مجسمه زیبا و چشم نواز که نظر هر بیننده و توریستی را به خود جلب می نماید، تعبیه شده است. این مجسمه که در مورد آن بیش تر توضیح خواهیم داد، با نام یاد بود جمهوریت شناخته می شود.

شکل و معماری میدان تقسیم استانبول

حمل و نقل عمومی در میدان تکسیم

دو نکته در خصوص میدان تقسیم استانبول و ارتباط آن با حمل و نقل عمومی این شهر مطرح است. اولین نکته در ارتباط با  شبکه متروی این شهر ترکیه است. ایستگاه مرکزی شبکه متروی شهر استانبول در این میدان واقع شده است که به نوعی قلب تپنده حمل و نقل عمومی است.

نکته دوم مربوطه به یکی از پدیده های تاریخی در حمل و نقل عمومی مدرن کشور ترکیه است. این میدان از زمان ورود سیستم تراموا به ترکیه محل دور زدن این تجهیزات بوده است. در زمان حاضر نیز تنها وسیله تردد در خیابان استقلال همین ترامواها هستند که مورد استقبال گردشگران نیز قرار دارند.

حمل و نقل عمومی در میدان تکسیم

جاذبه های گردشگری میدان تقسیم استانبول

از این میدان به عنوان نماد مدرنیزاسیون در ترکیه یاد می شود و در حقیقت هم این مکان قلب همیشه در حال تپش استانبول مدرن است. تکسیم که در قسمت اروپایی شهر استانبول قرار دارد به جهت داشتن چند ویژگی ممتاز مورد استقبال گردشگران است. معمولا هتل های متوسط و لوکس این شهر در این منطقه قرار دارند. هتل هایی با چهار یا پنج ستاره و خدمات عالی که باب طبع هر انسان مشکل پسندی است. علت این اتفاق نیز استقبال و جذب شدن توریست ها به این میدان است.

جاذبه های گردشگری میدان تقسیم استانبول

ویژگی هایی که توریسم و گردشگری را در این محل رونق داده بیش تر حول محور مراکز خرید، آثار تاریخ معاصر ترکیه، مراکز تفریحی، هتل های عالی و با کیفیت، رستوران ها و غیره می گردد.  بازدید از این منطقه خود به تنهایی می تواند بخش عمده ای از زمان گردشگران را به خود اختصاص دهد.

آثار ابنیه تاریخ معاصر در میدان تقسیم

از آثار معاصر و تاریخی استانبول که نمادی از ورود هر چند ظاهری این کشور به گروه کشور های مدرن است، تراموای این شهر را می توان نام برد. استفاده از تجهیزاتی این چنینی در گذار فرهنگی از سنت به مدرنیته نمادی حداقلی از تجدد خواهی بوده است.

شاید یکی از مهم ترین و اصلی ترین این آثار تاریخی مجسمه ای ارزشمند معروف به یاد بود جمهوریت باشد که در زبان انگلیسی Monument Of The Republic خوانده می شود. با پایان جنگ جهانی اول و شکست امپراتوری عثمانی و فروپاشی آن، کشور ترکیه تحت عنوان جمهوری ترکیه شکل گرفت. به یاد بود تشکیل جمهوری ترکیه در سال 1923 که به دنبال جنگ استقلال ایجاد شده بود، این مجسمه بزرگداشت توسط مجسمه ساز مشهور ایتالیایی  پیئترو کانونیکا ساخته شد و در سال 1928 نیز رونمایی شد. این یادواره در میدان تقسیم استانبول قرار گرفته است.

آثار ابنیه تاریخ معاصر در میدان تقسیم

در نمای جلوی این یادمان، مصطفی کمال پاشا که در لباس فرم نظامی و در میان سربازان خود در روزهای جنگ جای گرفته است دیده می‌شود و در نمای پشت آن، آتاتورک با لباس شخصی در کنار عصمت اینونو و فوضی پاشا نخست وزیر و وزیر دفاع جمهوری ترکیه و همراهان نزدیک وی و در میان سربازان و مردم دیده می شود.

نگران بازدید از این میدان تاریخی نباشید، چراکه در سفرتان به استانبول حتما به بهانه ای پا به این میدان خواهید گذاشت. کافی است تور استانبول را خریداری کرده و به سراغ گشت و گذار در دیدنی های شهر استانبول بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته