آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

میزان خسارت سیل به میراث، صنایع دستی و گردشگری


میزان خسارت سیل به میراث، صنایع دستی و گردشگری

میزان خسارت سیل به میراث، صنایع دستی و گردشگری


معاون گردشگری میزان خسارت سیل به میراث، صنایع دستی و گردشگری را طبق آخرین بررسی‌های صورت‌گرفته، ۵۵۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برآورد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ولی تیموری با حضور در یک برنامه تلویزیونی، گفت: متاسفانه سیل و وضعیت نامناسب آب و هوا در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشکلات و خسارت هایی را به بار آورده است. در حوزه میراث فرهنگی بخش عمده‌ای از آثار تاریخی ۱۹ استان دچار آسیب شده و بنا بر بررسی‌ها حدود ۲۵۲ میلیارد تومان خسارت به آثار تاریخی وارد شده است. بررسی آثار تاریخی در استان‌های مختلف برای برآورد رقم دقیق خسارت ادامه دارد.

او اضافه کرد: در حوزه صنایع‌دستی و کارگاه‌هایی که بیشتر در روستاها فعالیت داشتند، ۱۵۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است. در بخش گردشگری و زیرساخت‌های این حوزه هم ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت برآورد شده است هرچند که خسارت در حوزه گردشگری را از بعد دیگری هم باید مورد بررسی قرار داد؛ بسیاری از اماکن گردشگری و اقامتی مناطق سیل‌زده مسیرهای ارتباطی خود را از دست داده‌اند، همچنین این اماکن که پیش از نوروز رزرو ۱۰۰درصدی داشتند متضرر شده‌اند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

معاون گردشگری در ادامه با اشاره به آمار سفرهای داخلی در نوروز، گفت: از ۲۹ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸، ۷۷ میلیون و ۱۲۰ هزار اقامت ـ شب در کل کشور ثبت شده است که اگر برای هر فرد به طور میانگین چهار شب اقامت در نظر بگیریم، می‌توان اعلام کرد ۲۰ میلیون نفر در نوروز سفر کرده‌اند.

او ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ ارز در کشور، پیش‌بینی می‌کردیم امسال گردشگری داخلی رشد قابل توجهی داشته باشد، به طوری که در روزهای نخست هم شاهد رشد ۲۷ درصدی در سفرها بودیم، اما در ادامه تعطیلات با تغییرات آب و هوایی، معضلات و مشکلاتی که سیل به وجود آورد، روند رشد کاهش پیدا کرد.

مردم با وجود سیل ۵ درصد بیشتر سفر رفتند

تیموری افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی در کشور، امسال ماندگاری مسافران افزایش یافت و به تناسب تردد جاده‌ای کمتر شد. با توجه به این شرایط و مشکلاتی که در نوروز ایجاد شد، شاهد رشد ۵.۴۴ درصدی سفرهای داخلی در این روزها بودیم. خوشبختانه گردشگری به عنوان اولویت مردم در سبد خانوار ایرانی‌ها قرار گرفته است و به رغم فشارهای اقتصادی مردم نیازمند اوقات فراغت و تفریح هستند.

او یادآور شد: در نوروز همچنین شاهد افزایش ۱۶.۷۵ درصدی ورود گردشگران خارجی نسبت به مدت مشابه بودیم و این موضوع نشان‌دهنده این است که با وجود فشارهای خارجی و وضعیت آب و هوایی، ایران همچنان مقصد جذابی برای گردشگران است.

تیموری اضافه کرد: ۱۸۳ هزار و ۲۸۵ گردشگر خارجی در نوروز از ایران بازدید کردند. این گردشگران از کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه وارد کشورمان شده‌اند. این آمار غیر از ایرانیان مقیم خارج از کشور است که در نوروز برای دیدار با خویشاوندان خود به ایران سفر می‌کنند.

معاون گردشگری با اشاره به این‌که سفرهای خروجی ۳۲ درصد در نوروز ۹۸ کاهش داشته است، افزود: با توجه به وضعیت ارزی، ۳۷۷ هزار نفر از ایرانیان به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد اقامت مسافران در ایام نوروز ۹۸، تابع انتخاب نبوده است چراکه با توجه به شرایط آب و هوایی، گردشگران مقاصدی را غیر از آنچه مدنظر داشته‌اند به عنوان مقصد انتخاب کرده‌اند تا با مشکلاتی که سیل به وجود آورد برخورد نکنند. اصفهان، یزد و خراسان رضوی که کمتر درگیر سیل بودند مورد توجه گردشگران بیشتری قرار گرفتند.

تیموری یادآور شد: ارتقای کیفیت و توزیع سفر در حوزه گردشگری داخلی مورد توجه است، براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده مناطق کمتر شناخته‌شده و مقاصدی که گردشگران کمتری دارند با اجرای برنامه‌های ویژه همانند قطار گردشگری مورد توجه قرار گرفتند. خوشبختانه قطار گردشگری با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و ما تلاش خواهیم کرد این برنامه‌ها به طور مستمر ادامه داشته باشد.

معاون گردشگری ادامه داد: اجرای طرح سفرهای ارزان با زوایای دیگری دنبال می‌شود، ما به دنبال ایجاد بسته سفر ارزان هستیم و برای این منظور با دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی و سایر ارکان گردشگری مذاکراتی داشته‌ایم تا یک بسته سفر با کیفیت و قیمت مناسب به مردم عرضه شود.

تیموری گفت: سفرهای آسان و برنامه‌ریزی‌شده می‌تواند راهکار خوبی برای جلوگیری از انباشتگی سفر در مقاصد سنتی باشد. خوشبختانه مقاصد ما با تمام امکانات و تجهیزات آماده استقبال از گردشگران و اجرای طرح بسته ارزان سفر هستند.

او یادآور شد: استفاده از بسته سفر باید با فرهنگ‌سازی در جامعه رونق پیدا کند، گردشگری داخلی رونق خوبی دارد اما این نوع گردشگری متوازن نیست و تاسیسات گردشگری را درگیر نمی‌کند. این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی و معرفی است، همچنین تاسیسات گردشگری باید منافع درازمدت را مورد توجه قرار دهند و از سود کوتاه مدت عبور کنند.

معاون گردشگری گفت: امروز شاهد هستیم که حجم بالایی از گردشگری داخلی و خارجی در کشور جریان دارد اما خوشبختانه مشکلی در اسکان و اقامت مسافران وجود ندارد، در شرایط موجود مشکل اسکان نداریم، بازار عرضه و تقاضا در حوزه گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد، سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری از بخش خصوصی هستند و با توجه به ظرفیت و شرایطی که وجود دارد بسیاری از سرمایه‌گذاران سایر حوزه‌ها وارد چرخه صنعت گردشگری شده‌اند.

تیموری افزود: در حوزه حمل و نقل نیازمند تقویت هستیم، چراکه این بخش در حوزه گردشگری تاثیرگذار است و در بسته سفر اولین و هزینه‌برترین موضوع حمل و نقل است، این موضوع همچنین ارتباط مستقیمی با توزیع سفر دارد. همچنین در بعد بین‌المللی حمل و نقل یکی از تاثیرگذارترین موضوعات است. متاسفانه با توجه به تحریم های ناعادلانه، پروازهای مستقیم خارجی را از دست داده‌ایم.

معاون گردشگری اظهار کرد: ما باید از زیرساخت‌های فناوری برای توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم، صنعت گردشگری کشور ما به رغم این وضعیت بین‌المللی نشاط لازم را دارد و باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد. تقویت و توسعه صنعت گردشگری نیازمند عزم ملی است.

تیموری گفت: برنامه‌هایی که سازمان میراث‌فرهنگی در سال ۹۸ دنبال می‌کند، تسهیل  فرآیندهای مربوط به صدور مجوزها، تسریع اعطای وام‌ها و تسهیلات به سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری و ظرفیت‌سازی جوامع محلی میزبان برای ایجاد کسب و کارهای کوچک و متوسط است، همچنین در حوزه برنامه‌های زیربنایی، اجرای برنامه ملی توسعه و برندسازی گردشگری کشور و اجرای طرح جامع آموزش گردشگری در دستور کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ,
  • نویسنده: سمیه موسوی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=91434
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته