آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

ورود گردشگر


ورود گردشگر

ورود گردشگر


ورود گردشگر ، جایگزین مناسب صادرات

می‌توان با تمرکز بر رویکرد گردشگری اسلامی و تنظیم راهبردها و برنامه‌های منظم و منسجم وابستگی خود را به منابع نفتی کاهش داد و به سمت منابع درآمدی جایگزین، بالاخص گردشگری حرکت کرد و به ‌عنوان یک منبع پایدار از آن بهره‌مند شد.

صنعت گردشگری یکی از منابع مهم درآمدزایی برای هر کشوری است، این صنعت به ‌عنوان یک فرصت برای ایجاد درآمد و اشتغال شناخته می‌شود که نقش قابل توجهی در استفاده از سرمایه ‌های اجتماعی و فرهنگی و عرضه آن به دیگر کشورها دارد.

این مهم مستلزم توسعه یک ساختار قوی همکاری میان نهادهای بخش خصوصی و دولتی است. صنعت سفر و گردشگری تنها محدود به گردشگران نمی‌شود، بلکه افرادی را که به هر دلیلی از کشوری به کشور دیگر یا از شهری به شهر دیگر سفر می‌کنند هم دربرمی‌گیرد. در شرایط فعلی گردشگری می‌تواند اقتصاد خوبی برای کشور به ارمغان بیاورد.

تاریخ و تمدن جزو لاینفک هویت هر کشور است. کشورهایی که از این موهبت برخوردارند و به خوبی از ظرفیت گردشگری آن بهره گرفته‌اند پیشرفت قابل‌توجهی در صنعت گردشگری خود ایجاد کرده‌اند. کشور ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تمدن و تاریخ چندین هزارساله خود، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. ایران با یادگارهایی از دنیای کهن، تاکنون 21‌اثر تاریخی و باستانی خود را در فهرست یونسکو به ثبت رسانده است.

** تمرکز بر رویکرد گردشگری با ورود گردشگر
ایران به ‌عنوان کشوری غنی در‌خصوص دارا بودن منابع توسعه گردشگری و به سبب فرهنگ، تمدن و ویژگی‌های آب‌ و‌ هوایی با معضلاتی همچون میزان بیکاری بالا‌، محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک‌ محصولی مواجه است؛ به همین منظور می‌تواند با تمرکز بر رویکرد گردشگری اسلامی و تنظیم راهبردها و برنامه‌های منظم و منسجم وابستگی خود را به منابع نفتی کاهش داده و به سمت منابع درآمدی جایگزین، بالاخص گردشگری حرکت کند و به‌عنوان یک منبع پایدار از آن بهره‌مند شود.

بر اساس آمارها صنعت گردشگری سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودرو سازی است. این صنعت هم‌اکنون مورد توجه کشورهای توسعه ‌یافته و درحال توسعه قرار گرفته است؛ صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت ‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان داراست.بر اساس نظریه برخی کارشناسان این صنعت به‌دلیل آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب برای جذب گردشگر در ایران از توسعه خوبی برخوردار نبوده است.

برای بهبود فضای گردشگری، ورود گردشگر و جذب توریست باید کمبود هتل ‌ها و اقامتگاه ‌های مناسب برای گردشگران خارجی‌، سیستم حمل‌ و‌نقل هوایی و… در حد مطلوبی گسترش یابند تا بتوان در جایگاه واقعی ایستاد و از منابع موجود به درستی استفاده کرد چراکه گسترش صنعت گردشگری می‌تواند جانشین خوبی برای فروش ثروت‌هایی مثل نفت وگاز باشد و همچنین در کاهش بیکاری، افزایش سطح درآمد ملی، ارز‌آوری و سایر مسائل اجتماعی و اقتصادی برای کشور مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۰ دی ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: سمیه موسوی
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=87806
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته