آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

ویزای دانشجویی آلمان


ویزای دانشجویی آلمان

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود،
جهت اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام نمایند. توجه به این نکته ضروریست که با سایر ویزاها مانند ویزای توریستی آلمان،
اجازه تحصیل به شما داده نمی‌شود و همچنین ویزای توریستی و ویزای شینگن قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست.

بعد از اینکه برای تحصیل در آلمان از یک کالج یا دانشگاه آلمانی، پذیرش گرفتید، باید نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی اقدام نمایید. رزرو وقت درخواست ویزای تحصیلی آلمان فقط به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان امکانپذیر است. گرفتن وقت سفارت آلمان یکی از کارهایی است که باید با دقت و برنامه ریزی قبلی انجام شود، زیرا تعداد متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان بسیار زیاد است و شما باید بر اساس نکات زیر، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید.

نکات

اول: تاریخ شروع کلاس هایتان در آلمان
دوم: در نظر گرفتن ۸ هفته از روز مصاحبه تا روز دریافت روادید تحصیلی آلمان

برای اینکه سفارت آلمان به شما ویزا بدهد، حتما باید از یک کالج و یا یک دانشگاه پذیرش داشته باشید. منظور از کالج، نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه هاست که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه مانند ریاضی و فیزیک را به دانشجویان خارجی دارند. در واقع منظور آموزشگاه ها و مدارس زبان آلمانی نیست. زیرا اگر شما صرفا قصد یادگیری زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان داشته باشید و مستقیم از ایران درخواست میدهید، سفارت آلمان به شما ویزای تحصیلی آلمان را نمی‌دهد.

ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا ۳ ماه اعتبار دارد که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان میبایست با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه (Ausländerbehörde) شهر خود نسبت به تمدید یک الی ۲ ساله ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
پذیرش تحصیلی
گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
فرم پرشده ی درخواست ویزا
عکس رنگی پاسپورتی
شناسنامه و دو کپی از آن
گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش ۱۰.۲۳۶ یورو و یا ارائه گواهی
ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.

مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
هزینه ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
انگیزه نامه
زندگی نامه

وقت مصاحبه

بر خلاف آن چیزی که در ذهن بسیاری از دانشجویان ایرانی میگذرد، انجام مصاحبه در سفارت آلمان به منظور دریافت ویزای تحصیلی آلمان بسیار راحت است. متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان روزها و چه بسا چند دقیقه قبل از نوبت مصاحبه خود، دچار استرس میشوند. یکی از دلایل این استرس این است که فکر میکنند باید هنگام مصاحبه، زبان آلمانی و یا زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خود صحبت کنند و در یک زمان ۶۰ دقیقه ای خود را معرفی کنند و از دلایل و انگیزه های خود برای تحصیل در آلمان صحبت کنند.

در صورتی که به واقع اصلا این چنین نیست. شما در کل به زحمت ۵ الی ۱۰ دقیقه به صورت مستقیم با آفیسر سفارت آلمان رو به رو خواهید شد که بخش اعظمی از این زمان صرف تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان صرف میشود. مابقی آن هم در حدود ۳-۴ دقیقه صرف معرفی مختصری از خود و دلیل و انگیزه تان از تحصیل در آلمان صرف میشود.

کارمندان سفارت شرایط متقاضی روادید تحصیلی آلمان را به طور کامل درک میکنند و اصلا انتظار ندارند شما بدون غلط و خیلی روان به زبان آلمانی و یا انگلیسی با وی صحبت کنید.

در مورد روز مصاحبه

این را توجه کنید که اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی در المان را دارید، باید مصاحبه با کارمند سفارت به زبان آلمانی و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در المان را دارید، باید مصاحبه به زبان انگلیسی انجام شود. البته که بهتر است قبل از روز مصاحبه، جملاتی در مورد خودتان، چند تا خواهر و برادر دارید، شغل پدر و مادرتان چیست، اینکه در ایران چه خوانده اید و چرا میخواهید برای ادامه تحصیل به آلمان بروید آماده کنید. اما حتی اگر نتوانستید آنطور که شاید و باید، به روانی مصاحبه کنید، اصلا نگران نباشید،
زیرا کارمندان سفارت شرایط متقاضی را درک میکنند
و او شما را به خاطر چند اشتباه گرامری در طول مصاحبه ریجکت نمی‌کنند.
هر چند شما باید همیشه تلاش کنید از نظر دانش زبان آلمانی و یا انگلیسی در بهترین شرایط ممکن باشید.

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اگر قرار است در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید دارای مدرک IELTS با نمره حداقل ۶ و یا TOEFL با نمره ۸۰ الی ۱۲۰ باشید. البته نمره دقیق مدارک زبان انگلیسی را دانشگاه تایید میکند و ملاک سفارت آلمان هم نمره مورد نیاز دانشگاهیست که شما قرار است در آن تحصیل کنید.

مدارک مورد نیاز وبزای دانشجویی آلمان

پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
پذیرش تحصیلی
گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
فرم پرشده ی درخواست ویزای تحصیلی
عکس رنگی پاسپورتی
شناسنامه و دو کپی از آنگواهی پشتیبانی مالی : این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به
ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.

مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
هزینه ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
انگیزه نامه
زندگی نامه

هزینه دریافت ویزای دانشجویی آلمان

متقاضیان باید هزینه ویزا را از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند. هزینه دریافت ویزای دانشجویی از سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۶۰ یورو می باشد. چک و یا کارت اعتباری قابل قبول نیست. حواله انتقال پول باید به نام کنسولگری آلمان در کشور شما و مربوط به دو ماه اخیر باشد.

توجه داشته باشید که هزینه ویزا در صورت عدم پذیرش درخواست شما برای ویزای دانشجویی برگردانده نمی شود.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اخذ بورسیه تحصیلی و امکان ادامه تحصیل در آلمان رؤیای بسیاری از افراد و دانشجویان است تا بتوانند علاوه بر تحصیل در یکی از معتبرترین کشورها و برخورداری از امکانات ویژه نظیر تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار کم، آینده شغلی و شخصی خود را تضمین نمایند. اما تحصیل در آلمان دارای شرایط و ضوابط خاصی برای هر مقطع تحصیلی است. بدین منظور چنانچه فرد قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارد باید در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده و نیز دارای حداقل مدرک زبان با سطح B1 یا B2 باشد.

برای مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند بیشتر مهیا بوده بنابراین ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ نیز لازم است.
تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان علاوه بر سطح زبانی بالا و رزومه قوی نیاز به یک استاد
راهنما از دانشگاه مورد نظر دارد که فرد متقاضی را تائید نماید.

مراکز تحصیلی در آلمان

به طور کلی در آلمان دو نوع مرکز آموزشی وجود دارد. دسته اول Universitet مانند دیگر دانشگاه‌های جنبه علمی و تحقیقاتی دارند و نوع دوم Fachhochschule که مراکز فنی و علمی هستند که به آموزش کاربردی رشته‌های مهندسی می‌پردازند. بر این اساس در آلمان تا کنون ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز آموزش عالی برای ادامه تحصیل دانشجو می‌پذیرند.

شرایط تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان پس از اخذ ویزای تحصیلی و اجازه اقامت در این کشور میسر است که برای دریافت آن، شرایط و قوانینی وجود دارد که مهم‌ترین آن پذیرش در یکی از دانشگاه‌های آلمان است. همچنین ارائه مدارک زیر به سفارت آلمان برای اخذ ویزای و اقامت تحصیلی در آلمان ضروری بوده و تنها با تسلط به زبان آلمانی و یا شرایط ویزای شینگن به فرد ویزای تحصیلی داده نمی‌شود. پس از اخذ ویزای تحصیلی، فرد اجازه اقامت سه ماه در این کشور پیدا می‌کند که باید بعد از ورود به کشور آلمان به اداره امور اتباع خارجی (Ausländerbehörde) و اقدام به تمدید آن به یک تا دو سال نماید.

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان، امکان تحصیل رایگان یا با حداقل هزینه‌ها است. درواقع فرد می‌تواند با پرداخت حدود ۸۰۰ یورو در ماه برای خورد‌و‌خوراک، مسکن، رفت‌ و آمد و سایر خدمات جانبی در این کشور تحصیل کند. البته این نرخ ثابت نیست و بسته به این که دانشگاه در کدام شهر واقع باشد، متفاوت است. همچنین برخی از دانشگاه‌ها شهریه ثابتی به نام Ticket Semester دارند که آن را نیز به سایر هزینه‌های اقامت تحصیلی در آلمان باید اضافه کرد.

مزایای تحصیل در آلمان

– تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دولتی رایگان یا خصوصی ارزان آلمان

– برخورداری از آینده شغلی عالی

– امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌ها

– یافتن شغل پاره‌وقت با درآمد روزانه ۸ تا ۱۰ یورو

– امکان دریافت بورسیه تحصیلی با توجه به نمرات و امتیازات دانشجو

– برخورداری از کارت دانشجویی و امکان رفت‌ و آمد رایگان

– سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای دانشجویی آلمان می توانید با آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا تماس حاصل نمایید.

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته