آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

پرنس های استانبول


پرنس های استانبول

پرنس های استانبول را می شناسید؟

پرنس های استانبول در فاصله کوتاهی از استانبول ” آدالار” یا همان جزایر پرنس (Princes’ Islands) قرار گرفته اند که با کشتی به راحتی می توانید به آنجا سفر کنید. جزایری که طبیعت زیبای خود را به نمایش می گذارند، با میراث تاریخی فریبنده خود نظر شما را به خود جلب می کنند،  به شما اجازه می دهند که ماهی خوش طعم میل کنید، در آب های آن شنا کنید و از دریای مرمره به استانبول چشمک می زنند…

هر یک از این جزایر دارای تاریخچه ای است که قدمت آن حداقل به بیست قرن پیش بر می گردد. جزایری  شبیه به صخره هایی کمیاب که در دامن استانبول قرار گرفته اند.  جزایر پرنس مجموعه ای از ۹ جزیره نسبتا کوچک و بکر هستند که در دریای مرمر، در چند کیلومتری استانبول قرار دارند و عبارتند از: بیوک آدا، هیبلی آدا، بورگاز آدا، کینالی آدا، صدف آداسی، یاآسی آدا، کاشیک آداسی، سیوری آدا و تاوشان آداسی. از این ۹ جزیره، نزدیک ترین جزایر به استانبول و البته مشهورترین آن ها که به روی گردشگران باز است، فقط ۴ جزیره بویوک آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا، و کینالی آدا  هستند.

دلیل نامگذاری این جزایر به نام پرنس (شاهزادگان) این است که در عصر بیزانس و رومی ها نجیب زادگان در این منطقه سکونت داشتند. همچنین در گذشته شاهزادگان طرد شده یا زندانیان را هنگامی که مرتکب اشتباهی می شدند به این محل تبعید می کردند. بعد از فتح استانبول توسط سلطان محمد، فاتح، این جزایر برای مدتی غیر فعال بودند و تا مدت ها استفاده نشدند.

بعد از آنکه کشتی های تفریحی بین کادیکوی-آدالار راه اندازی شدند، این جزایر به عنوان یک مکان تفریحی و مسکونی مورد توجه قرار گرفت. در این زمان، ارمنی ها به کینالی آدا، رومی ها به بورگاز آدا، یهودیان به بیوک آدا و ترک ها به هیبلی آدا مهاجرت کردند. در حال حاضر، جمعیت ساکن در این جزایر مانند استانبول چندملیتی شده است و از هر نقطه جهان به این جزایر می آیند.

در تابستان بیشتر گردشگران به جزایر پرنس اهالی خود استانبول هستند که برای گذراندن تعطیلات خود از شلوغی شهر به آرامش جزیره آمده اند. به ویژه در تعطیلات آخر هفته تعداد گردشگران بیشتر می شود. ساکنین این جزایر اغلب در استانبول کار می کنند و روزانه با کشتی بین جزیره و شهر در تردد هستند. بیشتر خانه هایی که در این جزایر وجود دارند نیز، خانه های دوم شهروندان استانبولی است که برای تعطیلات به این جزایر می آیند.

حال بیایید بیشتر با این جزیره ها آشنا شویم:

بزرگترین و محبوب ترین جزیره: بیوک آدا

بیوک آدا، جزیره ای به مساحت 5.4 کیلومتر از نه مجمع الجزایری است که اصطلاحا به پرنس های استانبول  شهرت دارند و بزرگترین جزیره در دریای مرمره است.

بر بالاترین تپه این جزیره، کلیسای حاجیا یورگی قرار دارد. در طول مسیر رسیدن به کلیسا، دیدن خانه های اصیل و قدیمی این جزیره خالی از لطف نیست. همچنین درخت هایی که به آن ها تکه پارچه هایی آویخته شده حتما توجه تان را جلب خواهد کرد.

هرچند این کلیسا عبادتگاهی برای مسیحیان است، اما جاذبه ای گردشگری است که از همه مذاهب از آن دیدن می کنند و باور دارند که سالانه در تاریخ 23 آوریل تا 24 ستامپر هر آرزویی که داشته باشند برآورده می شود.

جزیره بیوک آدا

بالای یوجه تپه در کنار کلیسا، کل جزیره زیر پایتان است و می توانید از منظره های زیبای این منطقه عکس بگیرید. همچنین رستورانی در اینجا وجود دارد که می توانید حین غذا خوردن نیز از این منظره لذت ببرید. پیشنهاد ما این است که در هنگام غروب آفتاب به این مکان بروید.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید از انجام دادن آن در جزیره لذت ببرید درشکه سواری است. می توانید یک مسیر کوتاه یا طولانی را با درشکه در جزیره چرخ بزنید و دور و اطراف آن را بگردید. البته می توانید یک دوچرخه نیز کرایه کنید و جذابیت های جزیره را ببینید.

هنگامی که از کشتی در اسکله بیوک آدا پیاده شدید، در سمت راست خود رستوران های ماهی بسیاری را پیدا می کنید که برای نوش جان کردن یک پیش غذای دریایی و یا یک وعده غذایی خوشمزه و ماهی تازه بسیار مناسب است.

همچنین اگر می خواهید گوشت بخورید، رستوران هایی در گوشه و کنارهای مختلف جزیره وجود دارند که  خودتان می توانید غذای خود را طبخ نمایید.

اگر هم قصد شنا کردن دارید می توانید از امکانات باشگاه آبی ورزشی بیوک آدا یا دیگر سواحل با پول اندکی استفاده نمایید.

راستی، یادتان نرود که یک کراکل خوشمزه مخصوص بیوک آدا به اسم “پالمیه” که دسری سنتی است را از شیرینی فروشی ها یا نانوایی های جزیره بخرید و مزه آن را امتحان کنید.

کوچکترین جزیره: کینالی آدا

این جزیره کوچکترین جزایر دریای مرمره و پرنس های استانبول است. جزیره کینالی آدا بیشتر به صومعه هیریستو معروف است. بنیانگذار و مؤسس صومعه امپراطور بیزانس رومی دیوژن چهارم است که زندگی خودش که دوستانش به وی خیانت کرده اند به یک مثال تاریخی تبدیل شده است.

جزیره کینالی آدا

دیوژن در سال 1071 مانع ورود سلجوقیان به منطقه آناتولی شد، اما با این حال در جنگ با آنان شکست خورد. زمانی که وی در حومه اورشلیم بود، برنامه های قتل وی کشیده شد. هنگام بازگشت او را در ازمیر دستگیر کردند و چشمانش را درآورند. سپس او را در صومعه خود در کینالی آدا زندانی کردند.

بعد از آنکه یه بالاترین تپه جزیره بروید می توانید صومعه او را از نزدیک دیده و حتی متوجه خواهید شد که ساحل آیازما در قسمت پشتی آن قرار دارد. اینجا بهترین مکان برای شنا در جزیره کینالی آداست.

بهترین جزیره در بین جزایر پرنس: بورگاز آدا

بورگاز آدا یکی دیگر از پرنس های استانبول است. در گذشته به این جزیره “آنتیگون” نیز گفته می شد که پس از  آنتونیون، فرمانده سابق الکساندر بزرگ به این نام مشهور شد. دیمتریوس پولیورست، این جزیره را پس از آنکه پدرش آنتونیون برای تسخیر و تصرف امپراطوری و آزادسازی بسفر در سال 298 قبل از میلاد به دریای مرمره سفر کرد، به این نام خواند.

بعد از فتح استانبول، جزیره به “پیگروس” در زبان یونانی نامگذاری شد. و در گذشت زمان نام جزیره به بورگاز تغییر کرد. در قرن نوزدهم، این جزیره به یک ریزورت تفریحی تابستانی برای بومیان رومی و دیگر خارجی های استانبول تبدیل شد.

بورگاز آدا

در خیابان های بورگاز آدا می توانید انواع زبان های اسپانیایی و عبری را بشنوید. یکی از جاذبه هایی که در جزیره بورگاز آدا باید از آن دیدن کنید، پناهگاه ارتدوکس بزرگ، کلیسای حاجیا یورگی کاریپی است که به سه زنگوله ای که دارد مشهور است و دیگری صومعه ای به همین نام است.

تنها موزه ای که در جزیره وجود دارد، خانه نویسنده معروف ترکی سعید فائق آباسیانیک است. او کتاب های خود را در این جزیره نوشته و ده سال پایانی عمر خود را در بورگاز آدا گذرانده است. این خانه به مانند آنچه که بوده حفاظت و نگهداری شده و امروزه به موزه تبدیل شده است.

از دیگر مکان هایی که در جزیره باید ببینید منطقه تفریجی کالپازانکایا و رستوران های دور و اطراف آن است. به راحتی می توانید با 30 دقیقه پیاده روی یا با درشکه و یا قایق به این محله برسید. رستوران کالپازانکایا جشم انداز باشکوهی از جزیره دارد به نحوی که یک سمت آن جنگل و سمت دیگر آن دریا را مشاهده خواهید کرد. حیف است که جزیره را بدون خوردن غذا و پیش غذایی خوشمزه و گوشت پخته شده در تندور و تماشای غروب خورشید ترک کنید.

به هر حال رستوران کنار اسکله باربارا یانی را نیز در بین رستوران های پیشنهادی جزیره نباید فراموش کرد. در گذشته، روم یانی این رستوران را اداره می کرد. رستوران غذاهای بی نظیر رومی را ارائه می دهد.

جزیره زیبای بورگاز

یکی دیگر از تفریحگاه های این جزیره، بیراک تپه  (بیرق) است. نام این محل از پرچم حک شده روی چوبی در جزیره گرفته شده است. این پرچم را می توانید از مقابل جزیره ببینید. این مکان منظره منحصر بفردی دارد و همچنین مکان مناسبی برای پیک نیک و کمپینگ است.

باشگاه ورزش های آبی آدالار در سال 1963 تأسیس شد و به عنوان یک موسسه در بورگازآدا کار می کند که تقریبا تمامی ورزش ها از جمله شنا، واترپولو و غواصی، قایقرانی و دیگر ورزش های زیرآبی را آموزش می دهد. همچنین باشگاه بورگاز آدا کلاب نیز دومین باشگاه در جزیره است که می توانید از آن استفاده کنید.

جزیره ای که در تمام فصول پر جنب و جوش است: هیبلی آدا

دومین جزیره بزرگ بعد از بیوک آدا در بین پرنس های استانبول، هیبلی آداست. در مقایسه با سایر جزیره ها، هیبلی آدا در زمستان ها بسیار شلوغ است. علت آن وجود مدارس و خانه های دریایی، مدرسه روان شناسی، بیمارستان معلولین (آسایشگاه)، کلیساها و دبیرستان در جزیره است.

در زمان بیزانس این منطقه به داشتن معادن مس، مدرسه بازرگانی، کلیساها، صومعه ها و فروش شراب در امرارمعاش معروف بود. در عصر عثمانی، به دلیل فراوانی جنگل های کاج، ماهی و هتل ها، این جزیره به عنوان یک ریزورت تفریحی استفاده می شد.

جزیره هیبلی آدا

همچنین با توجه به اینکه در دوران عثمانی، هیبلی آدا محل ریش سفیدان و بزرگان اورشلیم و فنیقی ها بوده، لذا بسیاری از مزارها و قبرهایی که یادآور این روحانیون و دیگر فرقه ها به ویژه ارتدوکس هستند، در این جزیره وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید.

از دیگر مکان های مهم جزیره، ساحل بی نظیر هیبلی آدا، دیرمنبورنو (Değirmenburnu) در شمال جزیره است. هتل قصر هالکی پالاس مکان مناسبی برای گذراندن یک شب در جزیره است.

در سفرتان به استانبول بازدید از این جزایر را از دست ندهید، چراکه علاوه بر اینکه خاطره ای بی نظیر برایتان خواهد ساخت. محیط اعجاب انگیز و خانه های ویکتوریایی این منطقه دل هر بیننده ای را خواهد برد. می توانید از آب و هوای پاک و مطلوب، آسمان آبی و ابرهای نزدیک به زمین منطقه چنان آرامش و انرژی بگیرید که تا مدت ها خستگی و هیایوی زندگی شهری را فراموش کنید.

شما کدام جزیره را بیشتر پیشنهاد می دهید؟

نویسنده: الهه روحی

منبع: Istanbul.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 7 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=84151
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته