آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

ژاپن، الگویی برای توسعه صنعت گردشگری ایران


ژاپن، الگویی برای توسعه صنعت گردشگری ایران

ژاپن از جمله کشورهای موفق در زمینه جذب گردشگر است و صنعت گردشگری این کشور به عنوان یکی از ارکان راهبردی رشد و توسعه و افزایش تولید ناخالص ملی، الگوی موفقی برای جذب گردشگر توسط ایران است.

سهم مستقیم گردشگری و سفر ژاپن از تولید ناخالص ملی 110 میلیارد دلار برابر با 2.4 درصد و کل سهم گردشگری سفر هم 343 میلیارد دلار برابر با 7.4 درصد تولید ناخالض ملی این کشور است.
اکنون، سهم کل اشتغال گردشگری و سفر در ژاپن 1.7 درصد از کل اشتغال این کشور برابر با یک میلیون و 125 هزار نفر است اما پیش بینی می شود این رقم تا سال 2027 به یک میلیون و 129 هزار نفر برابر با 1.9 درصد کل اشتغال ژاپن برسد.
در سال 2017 گردشگران ورودی بیش از 32 میلیارد دلار به اقتصاد ژاپن تزریق کردند. پیش بینی می شود این رقم در سال 2027 به 49 میلیارد دلار برسد.
ژاپن همچنین در سال 2017 حدود 34 میلیارد دلار برابر با 3.5 درصد کل سرمایه گذاری این کشور را در زمینه گردشگری هزینه کرده و دولت پیش بینی کرده است این رقم در سال 2027 به 42 میلیارد دلار برسد.
در سال 2017 افزون 28 میلیون و 700 هزار گردشگر خارجی از ژاپن دیدار کردند و 17 میلیون و 900 هزار ژاپنی نیز به خارج از کشور سفر کردند با این حال پیش بینی می شود تعداد گردشگران ورودی به ژاپن در سال 2018 به بیش از 32 میلیون افزایش یابد.
در سال 2016 دولت ژاپن اعلام کرد رقم 40 میلیون گردشگر ورودی را برای سال 2020 و 60 میلیون را برای سال 2030 هدف گذاری کرده است و برای دستیابی به آن اهداف، هزینه های بخش گردشگری را از 3.48 هزار میلیارد ین به 8 هزار میلیارد ین در سال افزایش داد.
یک کارشناس گردشگری می گوید ژاپن دیگر تنها یک کشور پیشرو در زمینه تکنولوژی نیست بلکه این کشور می خواهد خود را بعنوان یک مقصد گردشگری جدید به جهانیان معرفی کند.
‘اندریو شاجی’ می گوید: توکیو در این زمینه موفق عمل کرده است نگاهی به آمار صنعت گردشگری و میزبانی رویدادهای مختلف ورزشی این موضوع را ثابت می کند.
او می گوید: این کشور نه تنها برنامه های مختلفی برای جذب گردشگر از سراسر جهان در نظر گرفته است بلکه گوشه چشمی هم به جذب گردشگران مسلمان از کشورهای مختلف از جمله ایران دارد.
کارشناسان معتدقند ژاپن به عنوان یکی از کشورهای آسیایی و پیشرو در زمینه توسعه صنعت گردشگری، می تواند الگو و تجربه خوبی برای جذب گردشگر در ایران نیز باشد موضوعی که ‘مرتضی رحمانی موحد’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن نیز با آن موافق است.
او می گوید کل بازدید کنندگان ایرانی از ژاپن در سال 2016 حدود 6 هزار نفر و کل بازدید کنندگان ژاپنی از ایران در آن سال 10 هزار نفر بوده اند که رقم بسیار ناچیزی است.
رحمانی موحد با این حال یکی از برنامه های خود را کسب تجربه از توریسم پذیری ژاپن و انتقال آن به داخل کشور و همچنین توسعه روابط گردشگری دو کشور عنوان کرد.
به گفته وی برای سهولت در جذب گردشگر ژاپنی، در حال حاضر تسهیل روادید، بویژه برای گردشگران ژاپنی، با استفاده از خدمات روادید الکترونیک در دستور پیگیری و اقدام جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به مشابهت های زیاد فرهنگی ایران و ژاپن تاکید کرد توسعه روابط گردشگری دو کشور از موضوعات مهم و مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران و در راس روابط دو کشور است.
رحمانی موحد، ژاپن را یکی از کشورهای هدف گردشگری ایران تعریف کرد و افزود: با این حال آمار بازدید گردشگران دو کشور از یکدیگر، در سالیان اخیر رضایت بخش نیست.
او افزایش تعداد گردشگران را بسته به عواملی مانند توسعه حمل و نقل، تسهیلات روادید، خدمات بانکی، امنیت و ایمنی سفر و از همه مهمتر تبلیغات گسترده و هدفمند عنوان کرد و افزود: ارتقا سطح مناسبات دو کشور در صنعت گردشگری نیاز به یک رشته برنامه ریزی منظم، مستمر و مداوم به صورت فوری، کوتاه، میان بلند و بلند مدت دارد.
رحمانی موحد ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با توجه به وظایف و ماموریت های خود برای تحقق سیاست حداکثری جذب گردشگر و آشنایی میان طرف های علاقه مند به دو کشور، سمینار تخصصی «ایران، مقصد گردشگری» را با همکاری معتبرترین انجمن های گردشگری ژاپن در ماه اکتبر برگزار می کند.
وی اظهار امیدواری کرد این تلاش موجبات بسترسازی مناسب و موثر برای ارتقاء تماس ها و ارتباطات دفاتر عملیاتی در دو کشور برای توسعه گردشگری باشد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به تجربیات و برنامه های این کشور در زمینه توسعه صنعت توریسم اشاره کرد و افزود: گشایش مهمان پذیرهای دولتی برای عموم مردم، تغییر مدل پارک های ملی تا سال 2020 به منظور افزایش جاذبه های طبیعی، تلاش برای جذب گردشگر از اروپا، آمریکا و استرالیا و دیگر کشورها به عنوان گردشگران ثروتمند از جمله این برنامه ها است.
به گفته وی آسان سازی مقررات مانند رفع ممنوعیت اقامت در منازل خصوصی و ساده سازی مراحل هنگام ورود گردشگر به کشور در فرودگاه ها از طریق بکارگیری فناوری های پیشرفته از دیگر این برنامه ها است.
رحمانی موحد افزود: در تمامی زمینه های گردشگری، بویژه در خصوص مدیریت مقصدسازی و بازاریابی نحوه تامین مالی پروژه ها، امکان استفاده از تجارب ژاپن برای توسعه گردشگری ایران نیز وجود دارد.
وی با اشاره به ضرورت کسب تجربه در زمینه جذب توریسم از ژاپن گفت: مطابق مصوبه تعیین کشورهای هدف در نظام سیاستگذاری و برنامه ریزی گردشگری که در سال 1394 از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شد، ژاپن به عنوان یکی از 40 کشور هدف با اولویت بالا قرار گرفت.
وی تربیت راهنمای آشنا به زبان ژاپنی، توسعه اقامتگاه های بوم گردی در شهرهای مقصد و مورد علاقه گردشگران ژاپنی، توسعه حمل و نقل هوایی بین دو کشور و خدمات حمل و نقلی داخلی مناسب با استانداردهای بین المللی را از جمله اقداماتی دانست که می تواند باعث جذب گردشگر از ژاپن شود.
رحمانی موحد حضور در نمایشگاه های موثر دو کشور به عنوان بستر آشنایی و تعامل بین دست اندرکاران و همچنین استفاده از خدمات رسانه ها، تلویزیون، تورهای آشناسازی و دیدار منظم مقامات و دست اندرکاران صنعت گردشگری دو کشور را در جذب گردشگر ژاپنی به ایران مهم دانست.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به حضور موفق ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری ژاپن (جاتا2018) به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای نمایشگاهی در صنعت گردشگری در سراسر جهان، تاکید کرد برگزاری این نمایشگاه که اکنون به لحاظ رتبه بندی، یکی از نمایشگاه های معتبر تخصصی گردشگری در سطح بین المللی محسوب می گردد مهمترین رویداد گردشگری آسیا به شمار می رود.
او بابیان اینکه در سال 2017 بیش از هزار و 200 شرکت از بیش از 120 کشور در این نمایشگاه شرکت داشتند و نمایشگاه 192 هزار بازدید کننده داشت تاکید کرد امسال نمایندگان 130 کشور از بخش صنعت گردشگری، در این نمایشگاه گردهم آمده اند تا محصولات و مقاصد گردشگری و خدمات وابسته را ارائه نمایند.
رحمانی موحد ادامه داد: حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه جاتا به دفاتر گردشگری ایران کمک می کند تا ضمن آشنایی با طرف های ژاپنی علاقه مند و آشنایی با این بازار مهم، به اهداف خود دست یابند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن ارائه محصولات و مقاصد گردشگری ایران با هدف جذب گردشگر بیشتر ژاپنی به ایران، استفاده از فرصت تماس، برقراری روابط و نیز بازاریابی در ژاپن از طریق شرکت های علاقه مند به اعزام گردشگر به ایران را از جمله دستاوردهای شرکت در این نمایشگاه عنوان کرد.
رحمانی موحد، آشنایی و آغاز باب مراوده با آژانس های مسافرتی کشورهای ثالث برای همکاری و جذب گردشگر خارجی به ایران و بررسی امکان برگزاری تورهای تلفیقی با هدف دیدار گردشگر ژاپنی از ایران و کشورهای همسایه را از دیگر مزایای شرکت در این نمایشگاه اعلام کرد.
سفیر ایران در ژاپن افزود: امروزه در جهان، نمایشگاه های گردشگری از ارکان مهم برای توسعه صنعت گردشگری محسوب شده و کشورها با حضور منظم، مداوم و هدفمند و برنامه ریزی شده خود، تلاش موثری برای افزایش تعداد گردشگران ورودی و کسب درآمد بیشتر برنامه ریزی می نمایند.
به گفته وی اتحادیه و آژانس های گردشگری ایرانی با حضور در این رویداد و رویدادهای مشابه باید حداکثر استفاده را جهت بازاریابی و رقابت با دیگر کشورها بعمل آورند.
وی افزود: از انجایی که در حاشیه نمایشگاه JATA رویدادهای گوناگونی مانند همایش، گردهمایی و … برگزار می گردد تا زمینه های آشنایی بین دست اندرکاران گردشگری فراهم گردد دفاتر علاقمند ایرانی می توانند با برنامه ریزی موثر از خدمات جانبی نمایشگاه حداکثر بهره برداری را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته