آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

کاهش ارزش لیر، گردشگران خارجی ترکیه را افزایش داد


کاهش ارزش لیر، گردشگران خارجی ترکیه را افزایش داد

کاهش ارزش لیر، گردشگران خارجی ترکیه را افزایش داد

ورود گردشگران خارجی به ترکیه در پی کاهش ارزش پول ملی لیر و پایین آمدن قیمت خدمات تفریحی و اقامتی برای اتباع خارجی و نیز افزایش نسبی شاخص های امنیتی در سال جاری میلادی به طور چشمگیری رشد یافته است.

 وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه با انتشار آخرین آمار گردشگران ورودی خارجی اعلام کرد که در هشت ماه امسال (تا پایان ماه آگوست/11شهریورماه) 27 میلیون و 23 هزار و 134 نفر گردشگر خارجی به این کشور سفر کرده اند.
ورود این تعداد گردشگر خارجی به ترکیه نشان می دهد که دوران بحران گردشگری این کشور پایان یافته است و امسال رکورد جدیدی در تاریخ گردشگری ترکیه ثبت خواهد شد.
برابر آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، میزان ورود گردشگران خارجی به این کشور در سال جاری میلادی با افزایش 22.92 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، از ارقام دوران طلایی گردشگری این کشور نیز فراتر رفته و تا آخر امسال، میزان گردشگران خارجی ترکیه فراتر از 40 میلیون نفر پیش بینی شده خواهد بود.
براساس داده های وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، اتباع روسیه با چهار میلیون و 186 هزار نفر، آلمان با 2 میلیون و 976 هزار نفر و انگلیس با یک میلیون و 576 هزار نفر بیشترین شمار گردشگران خارجی ترکیه را تشکیل می دهند.
آماری از آخرین تعداد گردشگران ایرانی ورودی به ترکیه اعلام نشده ولی اعلام فهرست سه کشور اول نشان می دهد که سفر گردشگران ایرانی به ترکیه کاهش یافته و گردشگران ایرانی بر خلاف سال گذشته و نیمه نخست امسال که در رتبه سوم قرار داشتند، پس از گردشگران گرجستان، در رتبه پنجم میزان ورود گردشگران خارجی ترکیه قرار گرفته اند.
آمار وزارت فرهنگ و گردشگری نشان می دهد که پنج میلیون و 383 هزار گردشگر در ماه آگوست میلادی از ترکیه دیدن کرده اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته میلادی 15.56 درصد رشد داشته است.
شهرهای آنتالیا، استانبول، موغلا، آرتوین و ادیرنه به ترتیب بیشترین افزایش جذب گردشگر را در ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اند.

ارزش پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی در پی نوسانات اقتصادی این کشور بر سر چند موضوع سیاسی به همراه برخی نارسایی های ریشه ای اقتصادی از جمله افزایش بدهی خارجی، افزایش تراز منفی تجارت خارجی و نیز رکورد در بخش تولید و رشد ریسک سرمایه گذاری خارجی به شدت افت کرد به طوری که از اول سال جاری میلادی تا کنون نرخ دلار و یورو مشابه سایر ارزهای خارجی بیش از 70 درصد در بازار داخلی ترکیه افزایش یافت.
افزایش نرخ ارزهای خارجی و کاهش ارز لیر موجب افزایش توان و امکان بهره مندی گردشگران خارجی از ظرفیت های گردشگری ترکیه شد و در ادامه در ماه های گرم سال که از اردیبهشت ماه امسال شروع شده، سیلی از گردشگران خارجی وارد ترکیه شدند.
در ماه های آوریل، می، ژوئن، جولای و آگوست و سپتامبر(اردیبهشت تا مهرماه) هر روز بر تعداد گردشگران ورودی به ترکیه افزوده شد به طوری که مراکز گردشگری همه شهرهای این کشور به خصوص در استان های استانبول، موغلا و آنتالیا در سه ماه اخیر پر از گردشگران خارجی شده و برابر اعلام اتحادیه هتلداران ترکیه، ظرفیت بیش از 95 درصد هتل های این کشور پر شد.
ورود گسترده گردشگران خارجی به ترکیه تا یک ماه آینده و تا زمان آغاز فصل سرد سال ادامه خواهد داشت و با توجه به این که هنوز آمار ماه سپتامبر اعلام نشده، ولی پیش بینی می شود که رقم گردشگران خارجی ترکیه در سال جاری از میزان سال 2014 نیز که حدود 41 میلیون نفر بود، فراتر برود.

***سیاست کاهش تشریفات و حذف روادید
سیاست کاهش تشریفات و حذف روادید در کنار فعالیت های تبلیغاتی و برپایی نمایشگاه ها در خارج از این کشور از جمله علل مهم در توسعه صنعت گردشگری و افزایش ورود گردشگران خارجی به ترکیه بوده است.

ترکیه در دو سال اخیر با حذف تشریفات برای اتباع گرجستان، اوکراین و روسیه به جذب گردشگران پرشمار این کشورها پرداخت به طوری که هم اکنون اتباع کشور گرجستان و اوکراین تنها با کارت ملی کشور خود و بدون نیاز به گذرنامه و ویزا به ترکیه سفر می کنند و قرار است چنین تسهیلاتی برای اتباع روسیه نیز در نظر گرفته شود.
بر همین اساس، کشور اتباع کشور روسیه در ردیف نخست گردشگران خارجی ترکیه قرار دارند و گردشگران گرجستانی نیز در ردیف چهارم و گردشگران اوکراینی هم در ردیف ششم قرار دارند.

*** گردشگران ایران پای ثابت صنعت گردشگری ترکیه
ایرانیان پای ثابت گردشگران خارجی ترکیه بوده اند و در سال های اخیر روند سفر ایرانیان به ترکیه همواره رو به افزایش بوده ولی در سال جاری این روند متوقف و کمی کند شده است.
در سال 2016 حدود 1.7 میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند و ایرانی ها در ردیف چهارمین گروه گردشگران خارجی ترکیه بودند اما در سال 2017 میلادی با افزایشی چشمگیر بیش از 2.5 میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند و ایران در ردیف سومین کشور گردشگر فرست به ترکیه قرار گرفت و هموطنان ما بیش از 2.5 میلیارد دلار در این کشور هزینه کردند.
این روند در اوایل سال جاری میلادی نیز تا پایان تعطیلات نوروز ادامه یافت به طوری که ایرانیان در چهار ماه نخست سال جاری میلادی پرشمار ترین گردشگران خارجی ترکیه بودند ولی با گران تر شدن خدمات گردشگری و هزینه سفر ایرانیان به ترکیه در پی نوسانات نرخ ارز در کشورمان و نیز با افزایش عوارض خروج، سفر اتباع ایران به ترکیه در ماه های اخیر به شدت کاهش یافت.
برابر آماری وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه آمار گردشگران ایرانی ترکیه از ردیف سوم سال گذشته به ردیف پنجم امسال رسیده است.
متوسط هزینه هر گردشگر خارجی در ترکیه حدود 630 دلار اعلام شده ولی سرانه هزینه هر گردشگر ایرانی حدود یک هزار دلار است و بر همین اساس کاهش میزان ورود گردشگران ایرانی به ترکیه زیان بخش گردشگری کشور میزبان بوده و نقش مهمی در کاهش خروج ارز از ایران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۹ مهر ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: سمیه موسوی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=82795
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته