کویر متین آباد

اکوکمپ کویری متین آباد

کویر متین آباد

گستره وسیع کویر متین آباد با آسمان پرستاره و بی انتها و رمل های نرم و لغزنده آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

کویر، این مکان پر رمز و راز که دل هر رهگذری را به وجد می آورد و به خلسه ای ناب فرو می برد.

در سال های اخیر خیل گردشگرانی که در جستجوی هیجان و لحظاتی فراموش نشدنی کویر را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند افزایش چشمگیری داشته است.

غافل از آن که طبیعت شکننده کویر، نیازمند توجهی دوچندان است و به عنوان میراث گرانبهای این مرز و بوم باید برای نسل های آینده هم حفظ شود.

منطقه نمونه کویر متین آباد نخستین اکو کمپ ایران، در حاشیه کویر مرکزی ایران و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان، با هدف توسعه گردشگری پایدار و مسئولانه و حفاظت از زیست بوم منطقه احداث شد.

اقامت در چادر

اقامت در چادر می تواند تجربه ای هیجان انگیز در میانه کویر پر رمز و راز به سبک بادیه نشینان سرزمین های پهناور کویری باشد.در طراحی و ساخت چادر های کویر متین آباد سعی شده که بیشترین شباهت را به سیاه چادر های عشایر داشته باشند تا بتوانند حس زلال شب کردن صبح در زیر آسمان پر ستاره کویر را تداعی کنند. چادرها از جنس پلی استر ضد آب و ضد رطوبت هستند که در سازمان هلال احمر ایران به صورت سفارشی تهیه و تولید شده اند. ۲۵ تخته چادر ۱۲ متری ، ۷ تخته چادر ۲۴ متری و ۸ تخته چادر خیمه ای مجهز به سیستم گرمایش و سرمایش چون کرسی و بخاری در فصول سرد و کولر آبی در فصول گرم سال و برای شب مانی دارای سرویس رخت خواب پیچ برای هر فرد می باشد.چادرها دارای دو درب در طرفین بوده که درب ورودی با تیرک کوتاهی در بالای سقف چادر مشخص است. در طرفین دو پنجره وجود دارد که به همراه درب های ورودی همگی مجهز به توری می باشند.در چادرها استفاده از برق و سیستم روشنایی در طول شب محیا می باشد. سرویس بهداشتی و حمام بیرون و عمومی می باشد.

کومه کاهگلی

دهکده ای الهام گرفته از معماری کویری برای اقامتی متفاوت و فراموش نشدنی. ۱۳ باب کومه (آلونک گلی) با طراحی به سبک خانه های کویر مرکزی ایران با سقف هایی گنبدی برای تهویه و داشتن هوایی سبک و دلنشین . برای کومه ها سیستم گرمایش و سرمایش چون کرسی، بخاری و رادیاتور در فصول سرد و کولر آبی در فصول گرم سال تهیه شده است و همچنین دارای ۲ عدد تخت یک نفره و رخت خواب پیچ برای شب مانی می باشد و نیز مجهز به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی می باشد.

۸ باب کومه بزرگ سنتی رخت خواب پیچ برای شب مانی می باشد این کومه ها نیز مجهز به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی می باشند.

اقامت در اتاق

اگر می خواهید به گذشته برگردید و شبی متفاوت را در کاروانسراهای ایران قدیم تجربه کنید ما اتاق های ساختمان اصلی را به شما پیشنهاد می کنیم. طراحی اتاق ها برگرفته از معماری قدیم ساختمان های کویری و حاشیه کویر است که دیوارها همه از کاهگل ساخته شده اند. ۱۳ باب اتاق دو تخته و ۳ باب اتاق ۳ تخته مجهز به سرویس بهداشتی فرنگی، سیستم های گرمایش و سرمایش ( رادیاتور، فن کویل و کولر آبی )، تلویزیون، یخچال می باشند که تا ۴ نفر نیز قابل افزایش است.

اقامت در سویت شاه نشین

کاروانسرا دارای یک سویت ویژه به نام شاه نشین است که در طبقه سوم ساختمان قرار گرفته است.شاه نشین ظرفیت اقامت ۶ نفر بزرگسال را دارا می باشد که مزین به طراحی سنتی ایرانی همراه با سرویس بهداشتی وحمام، سیستم گرمایش و سرمایش چون رادیاتور و کرسی در فصول سرد و کولر آبی و فن کویل در فصول گرم سال تهیه شده است. شما می توانید ازسرویس رخت خواب پیچ و یا در صورت لزوم از تخت خواب برای شب مانی استفاده فرمایید.

اتاق گوشواره

اتاق گوشواره در معماری ایرانی به اتاق هایی کوچکتر گفته می شوند که در طرفین شاه نشین قرار داشتند. در زمانهایی که مهمانان شاه نشین بیش ازظرفیت اتاق بودند، آنها را به طرف اتاق های گوشواره هدایت می کردند و به علت این اتصال ظرفیت پذیرایی از مهمانان عالی قدر بیشتر می گردید. در میان عمارت های قدیمی در ایران می توان از عالی قاپو نام برد که نوازندگان در اتاق گوشواره به نواختن موسیقی می پرداختند. این اتاق دارای ۵تخت با ظرفیت پذیرش ۸ نفر می باشد.

اتاق گوشواره دارای سرویس بهداشتی فرنگی،حمام،یخچال،سیستم گرمایش و سرمایش چون رادیاتور و کرسی در فصول سرد، کولر آبی و فن کویل در فصول سرد سال می باشد. همچنین دارای ۴ عدد تخت یک نفره و ۱ عدد تخت دونفره و رختخواب به تعداد افراد برای شب مانی برای اقامتی متفاوت و به یاد ماندنی.