آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

گردشگری روستایی


گردشگری روستایی

گردشگری روستایی


گردشگری روستایی روی دست زنان می چرخد.

سرمایه گذاری روی توانمندسازی زنان و ظرفیت های گردشگری به خصوص در جوامع محلی و روستایی از ضروری ترین اقدامات برای توسعه زیرساخت های صنعت توریسم است.

گردشگری صنعتی است که درآمدزایی آن مشوقی عمده برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز است اما علاوه بر توسعه زیرساخت ها، این صنعتی است که نقش اول آن را انسان برعهده دارد. 

پرورش و توانمندی سازی انسان در جایگاه گردشگر یا میزبانان گردشگری نیز می تواند علاوه بر رشد و توسعه صنعت توریسم، یکی از ابزاری های توسعه پایدار در جوامع باشد.

 
نقش زنان جامعه نیز در توسعه گردشگری غیرقابل انکار است. چنانکه سازمان جهانی جهانگردی در برنامه عملیاتی توانمندسازی زنان در سال 2006، بر کاهش فقر و ارتقا شأن زنان و تقویت نقش آنها تمرکز داشت.

در این راستا گردشگری می تواند ابزار مهمی برای توانمندسازی زنان در جنبه های مختلف افزایش قدرت و کنترل بر منابع طبیعی، توانمندسازی اقتصادی، آموزشی و سیاسی باشد. 

یکی از راه های توانمندسازی زنان در گردشگری، مشارکت در توسعه بوم گردی یا اکوتوریسم است که در آن توسعه پایدار نقش کلیدی دارد.

گردشگری کشاورزی مثال خوبی است که نشان می دهد زنان مناطق روستایی پذیرای گردشگرانی هستند که می خواهند زندگی خانوادگی و روستایی آنان را تجربه کنند.

در این نوع گردشگری، زنان هم به فعالیت های سنتی خود می پردازند و هم با آشنایی گردشگران و ملاقات آنان محدود به خانه نمی مانند، همچنین طی آموزش ‌های مختلف می توانند درآمدزایی هم داشته باشند. 

از جمله شیوه های توانمندسازی زنان می تواند آموزش، تولید و فروش صنایع دستی محلی، مراکز اقامتی بوم گردی برای حفظ فرهنگ جوامع محلی، توانمندسازی زنان محلی به عنوان راهنمایان گردشگری به خصوص در مسیرهای میراثی و تاریخی و… باشد.

** زنان و گردشگری در جوامع محلی

به گفته این مدرس گردشگری، توریسم فرصتی پیش روی افراد می گذارد تا با دیدن اقلیم های مختلف و باورهای متفاوت، کلی نگر شوند. این وضعیت دنیایشان را بزرگ تر می کند و کسانی که دنیایشان بزرگ باشد، افراد خلاق تری هستند و ایده های نو خواهند داشت و جرات جسارتشان در مسیر گردشگری ارتقا پیدا می کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده:
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=90718
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته