آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

۴ مغازۀ عتیقه فروشی دیدنی در استانبول


۴ مغازۀ عتیقه فروشی دیدنی در استانبول

۴ مغازۀ عتیقه فروشی دیدنی در استانبول

استانبول شهری است که دیدن، تماشا کردن و زندگی کردنش تمامی نخواهد داشت. از جاذبه‌های شهر و خیابان‌های زنده و پرجوش و خروش آن حتی در شب‌ گرفته تا مسجدها و کاخ‌های تاریخی که زیباترین نمونه‌های معماری بیزانسی‌ و عثمانی‌اند و حتی غذاهای جذابی که نمی‌شود از آن‌ها گذشت؛ اما در کنار تمام این ها استانبول جنبه اسرارآمیز دیگری هم دارد که بیشتر به درد آدم‌های ماجراجو می‌خورد. مثلا آن‌هایی که دوست دارند با تخیل به سرزمین عجایب تاریخ سفر کنند. درست است که مثلا دیدن ایاصوفیه همه را متحیر و شگفت زده و غرق در تحسین می‌کند اما هرگز نمی‌توان لذت داستان‌های اسرارآمیزی را که با دیدن یک چراغ روشنایی یا یک تخته فرش بسیار قدیمی در مغازه عتیقه‌فروشی به ذهن آدم خطور می‌کند را نادیده گرفت. استانبول یکی از بهترین شهرهایی است که می توان با دیدن مغازه‌های عتیقه‌فروشی معروفش لذت این جست و جو و سفر تخیلی را تجربه کرد. در این مقاله چهار فروشگاه عتیقه فروشی استانبول را به شما معرفی می‌کنیم: یک همه‌چیز فروشی! یک فرش‌فروشی، یک پارچه فروشی و یک کتاب‌فروشی.

 

سوفا

این مغازه که درست خارج دروازۀ نورعثمانیۀ بازار بزرگ قرار دارد بیشتر شبیه یک موزه است تا فروشگاه. مسلماً بیشتر بازدیدگنندگان استانبول به دنبال لوازم  کم قیمت یونانی و روسی قرن نوزدهم یا میناتورها و چراغ‌های مطالعۀ قدیمی این فروشگاه نیستند اما این ها برای همان دسته ای که گفتیم بسیار جذاب‌اند. این لوازم معمولا تولیدات عجیب و غریبی از اواخر دورۀ عثمانی‌اند که سعی در باز نمایاندن قدرت اسطوره‌ای امپراطوری عثمانی داشته‌اند. مالک این مجموعه، کاشف بیگ همچنین مجموعۀ بی‌نظیری از هنر اسلامی و عثمانی و ترک را اینجا گرد آورده است. مسلما قیمت آن‌ها در سوفا ارزان نیست اما این مجموعه چنان کامل و جالب است که برای علاقه‌مندان غیرممکن است به آن سری نزنند.

Address: Nuruosmaniye Caddesi 53A, Cağaloğlu

:+90 212 520 285 Phone number

 

سوفا

سیسکو عثمان

اینجا می توانید فرش‌های عتیقه را ببینید؛ چیزی که با ترکیه شناخته می‌شود و البته آن‌هایی که از تجارت دزدان دریایی در امان مانده‌‌اند. در حالی که بافت ماشینی فرش رونق گرفته است سیسکو عثمان در دل بازار بزرگ استانبول فرش‌ها و گلیم‌های عتیقۀ فوق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. این فرش‌ها را می‌توانید در زینسیرلی هان که شاید زیباترین حیاط (مشابه تیمچه در بازارهای ایران) در بازار بزرگ باشد تماشا کنید. عثمان که خود بسیار با دانش و آگاهی است و در سوربن تحصیل کرده است بسیار علاقه‌مند است تا دربارۀ فرش‌های خود برای مشتریان توضیح بدهد.

اگر به آن‌جا بروید احتمالا وقتی مشغول نوشیدن چای هستید کارآموزان عثمان شاهکارها را یکی پس از دیگری بیرون می‌آورند و عثمان با شوق و هیجان دربارۀ آن‌ها برایتان توضیح خواهد داد.

Address: Zincirli Han 15, Kapali Çarşi

Phone number: +90 212 528 3548سیسکو عثمان

سیواسلی استانبول یازماسیزی

از دست دادن این جواهر در بازار بزرگ کار آسانی است! چون ممکن است هنگام قدم زدن اصلا توجه شما را جلب نکند و به آسانی از کنار آن رد شوید؛ با این حال مورات هاشس کسی است که طراحان داخلی و طراحان مد ترکیه برای کارهای گران‌قیمت و پرکار خود به سراغ او می‌روند. این فروشگاه بهشت عاشقان پارچه‌ است. تمام دیوارها با پارچه های ظریف و پرکار و بافته‌های سنتی پوشانده شده‌اند و قفسه‌ها پر از مخمل‌های عالی عثمانی و پارچه‌های سنتی ترکیه و چاپ‌شده با بلوک‌های چوبی هستند.

Address: Yağlikçilar Sokak 57, Kapali Çarşi

Phone number: +90 212 526 7748

سیواسلی استانبول یازماسیزی

تورکواز

پنهان شده در یکی از کوچه‌های خیابان استقلال (یکی از خیابان‌های اصلی استانبول) فروشگاهی برای کسانی است که به دنبال نسخه‌های اولیۀ رمان‌های پیر لوتی یا کتاب‌های تاریخی تامارا تالبوت رایس می‌گردند. اتاق کوچکی دارد که معمولا از دود سیگار پر شده و مشتریانی که به دنبال کتاب‌های قدیمی ترکی، فرانسوی یا آلمانی‌اند. با تمرکز کتاب‌ها بر موضوعات شرق‌شناسی و تاریخ منطقه احتمالا با با یک کتاب فرانسوی راجع به کنستانتیونپل (قسطنطنیه و استانبول امروز) در یک دست و یک کتاب دربارۀ معماری سلجوقی ترکیه در دست دیگر مغازه را ترک کنید.

Address: Emir Nevruz Sokak, Panayia Apt 12, Beyoğlu

Phone number: +90 212 245 4588

 

تورکواز

منبع: theguardian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=85738
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته