آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا یکی از دیدنی های تاریخی و ارزشمند شهر استانبول محسوب می شود.این آب انبار تاریخی در 150 متری جنوب غربی مسجد موزه ایاصوفیه واقع شده است.جالب است بدانید که این تنها آب انبار شهر استانبول نیست و به جز آن آب انبارهای دیگری نیز در این شهر وجود دارند.اما بزرگترین و باشکوه ترین آب انبار شهر استانبول، آب انبار باسیلیکا است که شاید بتوانیم آن را به هر چیزی جز آب انبار نسبت دهیم.

تاریخچه ساخت آب انبار باسیلیکا استانبول

علت نامگذاری این آب انبار به نام آب انبار باسیلیکا، این است که مکان آن در بخش زیرین باسیلیکای رومی قرار گرفته است.باسیلیکای رومی جایی بود که به عنوان یک مرکز تجاری در عهد امپراطوری روم مورد استفاده قرار داشت.

امپراطور زوستینین اول، حاکم بزرگ دوران بیزانس، کسی بود که در سال 532 میلادی دستور ساخت این آب انبار بزرگ را صادر کرد.آب انبار باسیلیکا دارای 138 متر طول بوده و عرض محیط آن به 64.6 متر می رسد.این آب انبار زمینی به مساحت 1000 متر مربع را به خود اختصاص داده است و ستون های باشکوه آن، فضایی خاص را به وجود آورده اند.

آب موجود در آب انبار باسیلیکا از مرکز آب اگریکاپی در جنگل بلگراد، در 19 کیلومتری شمال شهر تامین می گشت.البته دو قنات برای تامین آب با طول های 970 متر و 115 متر ساخته شدند که دستور ساخت آن ها را نیز ژوستینین داده بود.آبی که از این آب انبار به دست می آمد،برای تامین آب کاخ بزرگ قسطنطنیه، باسیلیکا سیسترنو سایر ساختمان ها و کاخ های مهم شهر مورد استفاده قرار می گرفت.

تاریخچه ساخت آب انبار باسیلیکا استانبول

ماهی های باسیلیکا

موضوع جالب و خواندنی در مورد تکنیک رومی ها برای تست سلامت آب، استفاده از ماهی ها در آب بودکه در صورت مسموم شدن آب، از مرگ ماهی ها متوجه عدم سلامت آن شوند.مدتی نیز در دوران عثمانی ها از آب آن برای کاخ توپکاپی، آب برده می شد،البته این موضوع چندان ادامه نیافت و خیلی زود عثمانی ها به استفاده از آب روان روی آورند.

در آب انبار باسیلیکا استانبول  336 ستون می بینیم که در 12 ردیف و 28 ستون جای گرفته اند.هر یک از ستون ها با ستون بعدی به اندازه 4.9 متر فاصله داشته و نظم آن ها در قرارگیری در جای خود، به راستی تحسین برانگیز است.

گفته می شود که برای ساخت آب انبار باسیلیکا استانبول  7 هزار برده مشغول به کار بوده اند و بسیاری از آن ها در این فرآیند جان باخته اند.روی یکی از ستون های آب انبار نیز چشم های پرنده، و قطره های اشک حک شده است که باستان شناسان آن ها را نمادهایی از یادبود برده های جان باخته در جریان ساخت این آب انبار می دانند.

در ساخت آب انبار باسیلیکا استانبول نوعی صرفه جویی صورت گرفته و ستون های آن را از بازیافت مصالح سایر ساختمان ها و بناهای قدیمی، ساخته اند.بیشترین مصالح ساخت این ستون ها نیز از مصالح ساخت ایاصوفیه به دست آمده است.

حتی بخشی از مجسمه های سر مدوسا نیز در ساخت این ستون ها به کار برده شده و برای پوشش دادن آن سر مدوسا را برعکس گذاشته اند.البته تنها چند ستون به این شکل با سر برعکس مدوسا در پایه خود ساخته شده اند و باقی ستون ها، ساختاری معمولی دارند.

سرهای برعکس مدوسا خود یکی از جاذبه های عجیب و خاص آب انبار باسیلیکا استانبول است و با تماشای آن ها از خود می پرسیم که چشمان مدوسا به کدام نقطه خیره شده است.اگر بدانید، مدوسا یکی از خواهران گورگون است.گورگون ها عفریت های یونان باستان بودند که با نفرین آتنا به شکلی کریه منظر درآمده بودند.

علت این نفرین، خیانت مدوسا و پوسایدون با یکدیگر بر ضد آتنا بود و آتنا با کشف خیانت این دو، مدوسا را نفرین کرد تا به چهره ای زشت درآمده و گیسوان زیباش تبدیل به مارهایی خشمگین شوند.

اتفاقات تاریخی این مکان

چندین سال پیش از آن که عثمانی ها استانبول را فتح کرده و روی کار بیایند، آب انبار باسیلیکا استانبول بسته شده و به فراموش تاریخ سپرده شد.اما پس از گذشت 100 سال از حکومت عثمانی ها،مجددا بنای آب انبار بازگشایی شده و پتروس ژیلیوس، فرانسوی کسی بود که توجهات را به سوی آب انبار جلب کرد.

شنیده های او از جانب مردم عامی باعث شد که او این آب انبار را کشف کرده و با یک قایق به گشت داخل آن بپردازد.البته امپراطورهای عثمانی تحت تاثیر فضای آب انبار قرار نگرفته و آن را به زباله دان تبدیل ساختند.در سال 1723 میلادی، کایسریلی مهمت آقا بنای آب انبار را مورد مرمت قرار داد و یک بار دیگر نیز در دوران سلطان عبدالمجید دوم در سال 1876،بازسازی های دیگری در این بنا صورت پذیرفت.

اتفاقات تاریخی این مکان
مرمت بعدی نیز در سال 1968 میلادی صورت گرفت که البته بدترین آن ها بود.استفاده از سیمان برای محکم ساختن ستون ها، باعث شد تا ارزش تاریخی آن ها خدشه دار شده و تغییر فرم دهند.در سال 1985 نیز یکی از موزه های استانبول برای مرمت آب انبار وارد عمل شده و گل های جمع شده در آن را که به 50 هزار تن می رسید، خارج ساخت.

در سال 1990 میلادی نیز سطح کف آب انبار کمی بالا آورده شد تا برای تفرج در آن نیازی به قایق سواری نباشد.در نهایت در سال 1980 میلادی سازمان میراث فرهنگی ترکیه به داد آب انبار تاریخی باسیلیکا رسیده و با دفع زباله های آن و ترمیم آسیب های وارد آمده به آب انبار،این مکان را به یکی از جاذبه های گردشگری مطرح شهر تبدیل ساخت.

اتفاقا از آن پس این آب انبار توانسته در جذب توریست تور ترکیه استانبول، بسیار موفق و تاثیرگذار عمل کند.

بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

برای وارد شدن به آب انبار باسیلیکا استانبول باید از 52 پله پایین روید.سپس یک دالان بزرگ و پس از آن فضای آب انبار پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

یک قهوه خوش طعم در کافه باسیلیکا

پس از بازدید از داخل آب انبار باسیلیکا استانبول میتوانید طعم یک قهوه ترک عالی را در کافه باسیلیکا که در نزدیکی ورودی آن قرار دارد، بچشید.به علاوه انواع نوشیدنی های خنک نیز در این کافه سرو می شوند.

دسترسی به باسیلیکا سیسترن استانبول

برای رفتن به محل این آب انبار ابید به مرکز شهر استانبول و منطقه سلطان احمد بروید.این آب انبار تاریخی در بخش مقابل موزه مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است.بنابراین شما می توانید در یک روز از هر دو موزه ایاصوفیه و آب انبار دیدن نمایید.

چطور به آب انبار باسیلیکا برویم؟

با توجه به محل قرارگیری این فضای تاریخی،می توانید از اتوبوس، مترو، تاکسی یا تراموا استفاده نماییدو هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.به طور نمونه اگر با تراموا از سمت میدان تقسیم آمده باشید،باید در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به آب انبار برسید.

چطور به آب انبار باسیلیکا برویم؟

هزینه بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

هزینه بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول به ازای هر نفر، معادل 20 لیر ترکیه خواهد بود.

زمان بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

برای بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول می توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 17:30 عصر به محل آن مراجعه نمایید.برای بازدید از این بنای باستانی و باشکوه، تور ترکیه استانبول را از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا بخواهید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته