آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

آتشکده تفلیس

آتشکده تفلیس

معرفی آتشکده تفلیس گرجستان

آتشکده یک مکان تاریخی- مذهبی در قلب تفلیس است. جایی برای علاقه مندان به تاریخ و گذشته کشورها که با ادیان در ارتباط است و داستان های زیادی در دیوارهای خود نهفته دارد. همان طور که شاید شنیده باشید، به طور کلی آتشکده ها مکانی مذهبی برای دین زرتشت است که پیروانش در آن به عبادت می پردازند. اما این آتشکده در مرکز تفلیس چه می کند؟ آیا مردم گرجستان در گذشته آتش پرست بوده اند یا داستان دیگری در پشت آن نهفته است؟ اگر به دنبال شناخت بیشتر این بنای تاریخی هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آتشکده تفلیس یک معبد باستانی زرتشتی در تفلیس پایتخت گرجستان است. مکانی که برای جامعه به طور وسیع شناخته شده نیست، اما یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در شهر است که در سال 2017 عنوان بنای معماری با اعتبار ملی به آن داده شده است. این ساختمان آجری با یک سقف خمیده محافظ در بخش قدیمی شهر تفلیس واقع شده است که گمان می رود تنها معبد زرتشتی باقی مانده در کشور گرجستان باشد، بنابراین این معبد زرتشتی یکی از باستانی ترین معابد در کل کشور است.

معرفی آتشکده تفلیس گرجستان

آتشکده زرتشتی

آتشکده های معتبر زرتشتی بسیار نادر هستند، به ویژه در خارج از ایران که مرکز اصلی آتش پرستی در تاریخ بوده است. اطلاعاتی در مورد زمان ساخت این معبد در دست نیست، اما برخی از مورخان از آن به عنوان بنایی ساخته شده در دوره ساسانیان یاد می كنند. به نظر می رسد منطقی است زیرا تفلیس برای مدتی تحت اشغال و نفوذ پارس بوده است. طبق نشانه های خارج از آتشکده، این بنا زمانی ساخته شده است که گرجستان بخشی از امپراطوری پارس در دوره ساسانیان (224-651 میلادی) بوده است. براساس منابع تاریخی، آیین زرتشت به دلیل حضور پارسی ها در قرن های پنج تا هفت میلادی در گرجستان گسترش یافته است. اما با گذشت سال ها و ظهور و گسترش دین اسلام، زرتشت نیز مانند مسیحیت تحت اسلام تحمل ناپذیر بود. اعتقاد بر این است که بعدها در قرن هفدهم تا هجدهم، ترک هایی که در تفلیس سلطنت کردند، آتشکده را به مسجدی تبدیل کردند. با این حال، این بنا همچنان نام تاریخی خود یعنی “آتشکده” را حفظ کرده است. بنابر این آتشکده ممکن است به راحتی در طی چند قرن پس از قرن هفتم در استفاده فعال زنده بماند.

مکان قرار گیری آتشکده تفلیس گرجستان

آتشکده در خیابان “گومی” در زیر قلعه ناریکالا، در حدود صد متری شرق کلیسای مادر مقدس خدای بیت لحم، در دامنه های بخش قدیمی شهر در شمال شرقی مجسمه مادر گرجستان واقع شده است.

طبق منابع تاریخی آتشکده یک بنای تاریخی قرن چهارم است. از این رو یکی از قدیمی ترین محراب های آتش پرستی در جهان است که هنوز هم وجود دارد. آتشکده در طول تمام این سال ها حفظ شده است زیرا با احتیاط در شهر پنهان شده است. این معبد مدت ها است که توسط ساختمان های مسکونی محاصره شده است و تنها راه ممکن برای دستیابی به آن از طریق حیاط خانه آنتون دگبز است که مردم او را عمو چیتو می نامند. سال ها است که وی به عنوان یک نگهبان خارج از محوطه معبد فعالیت می کند. خانواده آنتون دگباده زاده در سال 1974 در آن جا اقامت گزیدند. پیش از او ارامنه در حیاط معبد زندگی می کردند و آن ها یک خانه مرغ در معبد قدیمی داشتند. در داخل معبد حتی درختانی نیز وجود داشته است.

مکان قرار گیری آتشکده تفلیس گرجستان

معماری آتشکده تفلیس گرجستان

این بنای باستانی یک ساختمان آجری و دارای یک سقف خمیده از جنس پرپلکس است. نمای بیرونی آتشکده یک مکعب آجری بدون سیمایی خاص است که شاید بیست فوت آن در یک طرف باشد. پله هایی وجود دارد که به سمت یک جفت درب چوبی تنومند درست در سمت چپ آتشکده هدایت شده است.

 این ها در ابتدا مانند یک حیاط خانوادگی خصوصی به نظر می رسند، اما اگر به راست بچرخید وارد فضای داخلی آتشکده می شوبد. یک طبقه چوبی جدید نیز وجود دارد که  قسمت هایی از کف اصلی را در معرض دید خود قرار داده است. بر روی دیوارها پنجره ای وجود ندارد اما در عوض در هر وجه بنا، قوس های خالی وجود دارد.

تاریخچه آتشکده تفلیس گرجستان

وقتی ایران به تفلیس حمله کرد، ایرانیان دین رسمی خود یعنی آتش پرستی را همراه خود به این سرزمین آوردند و یک معبد ویژه برای آن ساختند به نام آتشکده. این نام از دو کلمه فارسی به معنی “آتش” و “مکان” گرفته شده است و معنی محلی برای پرستش آتش است. این محراب آتش پرستان از همان زمان در این جا ماندگار شده است.

به گفته تاریخ نویسان، آیین زرتشت در زمان سلطنت پادشاه واختانگ گرگاسالی (مؤسس تفلیس، نیمه دوم قرن پنجم) در گرجستان بسیار محبوب بود و او مجبور بود با این ایمان خارجی مدارا کند. در کنار اسقف مسیحی در دربار پادشاه، یک موبد عالی رتبه آیین زرتشت نیز وجود داشت که در منابع تاریخی گرجستان به نام “اسقف فارسی” نامیده می شده است. موبدهای فارسی به طور رسمی به تبلیغ ایمان خود در منطقه كارتلی گرجستان می پرداختند. همین امر نشان دهنده قدرت این دین در آن زمان در این کشور بوده است. احتمالاً این آتشکده نیز در زمان پادشاه واختانگ گرگاسالی ساخته شده است زیرا پس از آزار و اذیت گسترده آیین زرتشت توسط “هراكلیوس ششم” امپراطور بیزانس، ساختن آن در كشور مسیحی غیرممكن بوده است.

تاریخچه آتشکده تفلیس گرجستان

در جریان جنگ بین پارس ها و مسلمانان ترکیه، تفلیس به دست ترکیه افتاد. طبق داده های تاریخی، آتشکده توسط ترک ها که از سال 1724 میلادی در تفلیس سلطنت کردند، به مسجدی تبدیل شده است. پس از اخراج ترک ها از تفلیس در سال 1735 میلادی، نادر شاه فارسی آن را تخریب کرد.

در سال 1986 دولت اتحاد جماهیر شوروی به آتشکده مقام “مکانی با ارزش ملی” داد. با این حال، در سال 2007 دولت پیشین گرجستان آن را به مقام محلی برای میراث فرهنگی تعیین کرد.

در سال 2007 کمیته ملی شورای بین المللی بناها و اماکن گرجستان با حمایت وزارت امور خارجه نروژ، بخش میراث فرهنگی یونسکو و اداره میراث فرهنگی نروژ (ریکسانتیکاروارن) آتشکده  را برای حفظ آن بازسازی کردند.

مکانی با ارزش ملی

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا برگزار کننده تورهای گرجستان از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور تفلیس این آژانس از آتشکده باستانی آن دیدن کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو تور تفلیس با شماره 02122887100 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته