آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

اتومیوم

اتومیوم

درباره سازه اتومیوم

اگر قرار بود که از سه سازه یا بنای بسیار مهم و به یادماندنی در بلژیک نام ببریم, بی شک سازه بسیار زیبای اتومیم در شمار یکی از این مشهورترین ها قرار می گیرد. این شاهکار هنری از ابتدا برای نمایشگاه بین المللی بروکسل در سال ۱۹۵۸ طراحی شد تا سمبلی باشد برای این نمایشگاه بین المللی که اصطلاحا به آن اکسپو ۵۸ گفته می شود. در زمان خودش این سازه در اصل، سمبل اراده دموکراتیک برای برقراری صلح بین تمام ملت ها، ایمان به پیشرفت چه از نظر فنی و چه علمی و در پایان پیام آور نگرش امیدوارانه به آینده جهانی پیشرفته و فرا فنی قلمداد می شد که نوید زندگی بهتری برای کل بشریت را  القا میکند. هر چند این سازه قرار بود بعد از اتمام نمایشگاه بین المللی ۱۹۵۸ از بین برود، ولی محبوبیت آن بین مردم عادی و موفقیت چشمگیرآن در طول دوره برگزاری نمایشگاه خیلی زود باعث شد این سازه در بعد بین المللی تبدیل به یکی از معروفترین آنها در بلژیک از در نزد مردمان دیگر ملل شود.

این سازه براحتی از مسافت دور قابل تشخیص دادن است. این سازه ارتفاعی به اندازه ۱۰۲ متر و وزنی حدود ۲۴۰۰ تن دارد. این شاهکار انسانی، بیانگر دغدغه های انسان دهه ۱۹۵۰ میلادی است، وقتی که دانشمندان به این کشف مهم نایل شدند که اتم یک شکلی از انرژی است که هیچ گاه به پایان نمی رسد و به طریق اولی سمبل مدرنیته محسوب می شود.

این اثر هنری را که معماری به نام آندره واترکین خلق کرده است، شامل یک کره مرکزی و هشت کره دیگر در اطراف آن و در فاصله های متفاوت است. هر کره ایی به وسیله رشته هایی لوله ایی به بقیه کره ها متصل می باشند و هر یک از این کره ها بر روی سه ستون استوار هستند. نکته جالب توجه این است که بعضی ها فکر می کنند که تعداد این کره ها که مجموعا ۸ عدد می شوند دال بر وجود ۹ استان کشور بلژیک در زمان ساخت این سازه است.

بعد از حدود نیم قرن، اتومیم هنوز جایگاه خود را نزد مردم و گردشگران حفظ کرده است و همچنان به عنوان نمادی برای ایده های ناب مربوط به آینده و جهان شمول بودن به شمار می رود. علاوه بر ارزش سمبلیک این سازه که به تاریخچه آن مربوط می شود، اتومیم به یکی از تمثال های نمادین شهر بروکسل و پایتخت سیاسی اروپا مبدل شده است. بعد از بازسازی این سازه عظیم در سال ۲۰۰۶– سازه ایی که از نگاه خیلی از مردم این کشور بلژیکی ترین بنای این سرزمین به حساب می آید–از آن بعنوان موزه ایی برای نمایش اثار هنری و نمایشگاههای موقت استفاده می شود. بدنه سرتاسر فولادی اتومیم شبیه بشقاب پرنده های فیلمهای علمی-تخیلی است. این سازه انسانی مثل آینه ایی است که در یک آن هم به گذشته و هم به آینده نظر دارد. به معنایی دیگر، مدینه فاضله ی  است که گذشته انسان را با رویاهای آن در آینده را، در ترازوی مقایسه قرار می دهد.

این مکان حدود چندین کیلومتر بالاتر از شمال شهر بروکسل قرارگرفته است. اتومیم کنار اسگم پارک قرار گرفته است و براحتی از طریق مترو و یا خودرو شخصی قابل دسترس است. چنانچه با مترو قصد دارید به اتومیم بروید، شما می بایست در ایستگاه هیسل پیاده شوید که از انجا حدود ۵۰۰ مترو با محل بازدید خود فاصله خواهید داشت. آنهایی که از طریق خودو شخصی به اینجا می آیند میتوانند از انبوه پارکینگ های خودرویی که در محل وجود دارند، استفاده کنند. اتومیم در میدانی به همین نام در خیابان ۱۰۲۰ بروکسل قرار دارد. اتومیم کلیه ساعات هفته  از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ عصر باز است و قیمت بلیط های آن نسبتا ارزان است. در پایان شایان ذکر است که بروکسل یکی از امن ترین شهرهای جهان برای مسافرت و استراحت به شمار می رود. چیپس که امروزه همه ما ایرانی ها به نوعی مصرف کننده آن در تماشای برنامه های تلویزیونی ویا غیره به همراه دوستان یا عزیزانمان هستیم در این شهر اختراع شده است. چنانچه روزگاری فرصت کردید به این شهر سفر کنید، خواهید دید که بیشتر اغذیه فروشی های این شهر انواع واقسام آن را در رستورانهای خود سرو میکنند.

تور بلژیک

تور اروپا

 ویزای شنگن

مدارک سفارت بلژیک

جاذبه های مرتبط

هتل های بلژیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته