آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران

شاید برای بسیاری از شما که نام بازار بزرگ تهران را شنیده اید اما تا به حال به بازار نرفته اید این پرسش مطرح بود که بازار تهران چگونه جایی است و اهمیت تاریخی آن در چیست؟

می گویند تهران قدیم، پنج محله داشت که هر کدام از این محله ها دارای پاتق هایی بود و هر پاتق هم به چند گذر تقسیم می شد. مجموعه بازار تاریخی تهران هم که بنای اولیه آن به دوره شاه طهماسب صفوی باز می گردد،

در بافت قدیمی و تاریخی شهر و محله ای به همین نام قرار گرفته و در کنار دیگر بناهای تاریخی محدوده خود همچون مسجد امام، مسجد جامع و… علاوه بر ایفای نقش به عنوان یک مرکز عمده تجاری و اقتصادی، به عنوان یک مجموعه تاریخی نیز در پایتخت مطرح است.

قدیمی ترین بخش های بازار بزرگ تهران عبارتند از: بازار لباف ها، کرجی دوزها، سراج ها و نعل چی ها که در زمان فتحعلی شاه قاجار چهار سوق بزرگ و کوچک هم به آن اضافه شدند. بازار تهران در دوره ناصرالدین شاه دارای راسته ها و تیمچه های بیشتری شد.

بازار تهران

در ایین دوره بخش های اصلی بازار بزرگ تهران عبارت بودند از: بازار کفاش ها، بازار فرش فروشان، بازار امیر، بازار ساعت فروش ها، بازار زرگرها، بازار عباس آباد، بازار بین الحرمین، چهار سوق بزرگ و کوچک، بازار آهنگرها، بازار مسگرها، بازار پاچنار و بازار چهل تن (مربوط به دوره فتحعلی شاه قاجار). هرچند گسترش سریع تهران، معماری سنتی بازار را دچار آشفتگی کرده است اما اگر علاقمند به قسمت های قدیمی بازار بودید،

این قسمت ها عبارتند از: سردر بازار بزرگ تهران در قسمت سبزه میدان، بازار امیر، چهار سوق بزرگ، تیمچه های حاجب الدوله و علاء الدوله، قیصریه و مهدیه نیز بازار کفاشان، فرش فروشان، زرگرها، ساعت فروشان، بین الحرمین، امیر و… بنای اولیه سبزه میدان مربوط به اوایل دوره صفوی است و دوران قاجار توسط حاجب الدوله تغییرات عمده ای در آن رخ داد به گونه ای که یکی از مراکز مهم اجرای مراسم مذهبی در تهران تبدیل شد. در ضلع جنوبی سبزه میدان می توانید سر در زیبایی را ببینید که به راسته های بازار راه دارد.

بخش های قدیم بازار بزرگ تهران دارای پوشش طاق و گنبدی است که برای تأمین روشنایی از روزنه هایی در سقف استفاده شده بود. چهار سوق بزرگ هم با یک فضای هشت ضلعی و گنبدی با گچ کاری داخل آن از دیدنی های بازار بزرگ تهران است.

بخش های قدیم بازار تهران

مسجد جامع در مرکز بازار بزرگ تهران و نزدیک به مسجد امام خمینی (ره) قرار دارد و فاصله بین این دو مسجد بین الحرمین نامیده می شود. بنای مسجد جامع احتمالا به عهد شاه عباس دوم و بنای مسجد امام نیز با قدمتی حدود 180 سال به فتحعلی شاه قاجار باز می گردد که از زیبا ترین مساجد تاریخی تهران است.

اما در محدوده بازار بزرگ تهران و محله سید اسماعیل با بنای یک آب انبار تاریخی هم مواجه می شوید که متعلق به دوران قاجار است. چیزی که بیش از همه در این آب انبار توجه گردشگران را به خود جلب می کند، مخزن بسیار بزرگ آب است که در نوع خود منحصر به فرد است. مخزن آب انبار اکنون به قهوه خانه و رستوران تبدیل شده و اگر سری به این آب انبار بزنید بطور حتم و برای دور کردن خستگی، نهار یا چای را در آنجا میل خواهید کرد.

خوب است بدانید در گذشته برروی آب انبار، کاروانسرا، بارانداز و نیز بادگیرها و روزنه های مربوط به مخزن آب انبار قرار داشته است.

محدوده بازار تهران

پس دیدن بازار بزرگ تهران که در یکی از محله های قدیمی تهران واقع شده با این همه جاذبه های گردشگری و تاریخی در دل کلان شهر تهران خالی از لطف نیست. کافی است به یکی از ایستگاه های مترو مراجهع کنید تا درست در قلب بازار از ایستگاه پیاده شوید.

علاوه بر جاذبه های تاریخی، محال است در بازار بزرگ تهران دنبال کالایی بگردید و نتوانید آن را پیدا کنید.مجموعه بازار تهران در سال 1356 به شماره 1540 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.محله های عودلاجان و سنگلج هم از محله های قدیمی تهران است که ذکر نام آن ها در اینجا ضروری به نظر می رسد.

محله عودلاجان در محدوده ارگ است که بیوتات سلطنتی تا خیابان ناصرخسرو حوالی مسجد امام خمینی (ره)، شمال خیابان پانزده خرداد شرقی و بازار عودلاجان و پامنار و جنوب خیابان امیرکبیر و میدان امام خمینی (ره) را در بر می گرفت و شامل چهار پاتوق بود. یک مناره آجری با کاشی های فیروزه ای رنگ متعلق به دوران قاجار در این محله باقی مانده است.

محله های قدیمی تهران

محله سنگلج نیز از شرق به خیابان خیام، از شمال به میدان حسن آباد و خیابان شیخ هادی و از سمت های دیگر به امیریه و پل امیربهادر و بازارچه قوام الدوله تا خیابان خیام محدود می شود و در قدیم دارای 9 پاتوق بود. در بازدید از محله عودلاجان، بازدید از خانه وثوق الدوله را فراموش نکنید که نمونه کاملی از شکل یک خانه سنتی در بافت تاریخی تهران است.

رزروبلیط ارزان و آنلاین تهران از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته