آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

بلندترین ساختمان جهان، یک اثر هنری زنده، خیره کننده،شگفت انگیز و یک شاهکار غیر قابل مقایسه مهندسی است که شاید مناسب ترین واژه ها برای تعریف برج خلیفه دبی باشد.در مفهوم و اعداد، برج خلیفه دبی رقیب قابل توجهی ندارد.

به راحتی می توان اذعان داشت این برج بیش از این که فقط بلندترین ساختمان جهان باشد،نمونه ای بی سابقه از همکاری های بین المللی،چراغ نمادینی از پیشرفت و مثالی از خاورمیانه جدید، پویا و مرفه است؛
همچنین اثبات ملموسی از نقش فزاینده دبی در جهانی در حال تغییر است که در کمتر از 30 سال،خود را از یک مرکز منطقه ای به یک نمونه جهانی تبدیل کرده است.

این موفقیت نه بر پایه ذخایر نفت، بلکه بر روی ذخایر استعداد انسانی،نبوغ و ابتکار عمل جهانی بوده است و برج خلیفه مظهر آن بینش است.

توسعه دهندگان برج خلیفه دبی

شرکت “امار” یا همان “Emaar Properties PJSC”  توسعه دهنده اصلی برج خلیفه است و همچنین یکی از بزرگترین شرکت های املاک و مستغلات در جهان است. آقای محمد آل ابر، رئیس این شرکت بیان داشته است:

“برج خلیفه فراتر از مشخصات فیزیکی با شکوه خود است. در برج خلیفه، ما پیروزی اهداف دبی را برای دستیابی به غیرممکن ها و تعیین معیارهای جدید می بینیم و این منبع الهام بخش برای همه ما درشرکت “امار” است.
این پروژه اعلامیه ای از توانایی های امارات و عزم رهبران و مردم آن، برای کار کردن دست در دست یکدیگر، برای دستیابی به پروژه های واقعاً حیرت انگیز است.

توسعه دهندگان

شرکت “امار” اما یک الهام بخش داشت،شور و شوق غیرمترقبه ای که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی که الهام بخش ما برای رسیدن به ستاره ها بود.”

رکوردهای جهانی برج خلیفه دبی

خلق برج خلیفه و ایجاد آن در دنیای امروز نیازمند ترکیبی از علوم تصویری سه بعدی بدون نقص بود. در این فرآیند، این پروژه تعداد حیرت انگیزی از عوامل، آمار و ارقام را به خود اختصاص داده است. بیایید با هم نگاهی به رکورد های این برج به صورت مختصر بیندازیم تا زمینه شناخت این سازه شگفت انگیز را برای شما فراهم کنیم:

رکوردهای جهانی

این برج با 828 متر (2716.5 پا) ارتفاع بلندترین ساختمان جهان به شمار می آید، که اصلی ترین ویژگی این برج و عامل مشهوریت آن می باشد این برج بلندترین سازه آزاد و ایستای جهان است. این مفهوم شاید برای افرادی که با علوم مهندسی و ساختمان سر و کار داشته باشند ملموس تر باشد،اما به زبان ساده می توان گفت: این ابر سازه با این ارتفاع بدون هیچ کابل،زنجیر یا هرگونه تجهیزات کمکی و نگه دارنده سر پا ایستاده است.

اگر از زندگی در ارتفاع لذت می برید،برج خلیفه یکی از آرزوهای شما خواهد بودزیرا این بنا دارای بلندترین طبقه مسکونی در جهان است،که منظره ای رویایی را برای ساکنان خود فراهم خواهد کرد.

جذابیت های برج

یکی از جذابیت های برج های مرتفع دنیا، جذابیت زاویه دید وسیع آن هاست. برج خلیفه نیز با در نظر گرفتن این موضوع و ایجاد رصدخانه خود (و بالطبع به دلیل ارتفاع آن) دارای بلندترین سکوی رصد فضای باز در جهان است.وقتی برجی دارای رکورد بلند ترین ارتفاع در دنیا باشد،شاید دور از تصور نباشد که این برج دارای رکورد آسانسور با طولانی ترین مسافت سفر در جهان است.

جذابیت های برج

مطمعنا بنایی با این عظمت نیازمند تدابیر ویژه در خدمات رسانی نیز می باشد.سازندگان برج خلیفه با در نظر گرفتن تمام جوانب ساختبلندترین آسانسور خدماتی در دنیا را نیز برای این برج ایجاد کرده اند.

بلند ترین سازه در جهان

برج خلیفه نه تنها بلندترین ساختمان جهان است، بلکه دو رکورد چشمگیر دیگر را نیز شکسته است: رکورد بلندترین سازه، که قبلاً در اختیار دکل KVLY-TV در بلانچارد در داکوتای شمالی بود و رکورد  بلندترین سازه آزاد، که قبلاً در اختیار برج CN تورنتو بود.

(CTBUH) یا همان “شورای عالی ساختمان های بلند و زیستگاه های شهری شیکاگو” سه معیار را برای تشخیص بلند مرتبه بودن یک ساختمان تعیین کرده است؛ که برج خلیفه به هر سه معیار دست یافته است.

بیایید برای درک بیشتر عظمت این ابر سازه،با این معیار ها به صورت مختصر آشنا شویم:

ارتفاع تا بالای معماری بنا

این ارتفاع از سطح پایین ترین فضای باز عمده پیاده راه روباز تا بالای معماری ساختمان اندازه گیری می شود که شامل سمبل ها  نیز می شود، اما آنتن ها، علائم ، پرچم ها یا سایر تجهیزات کاربردی-فنی را شامل نمی شود. این اندازه گیری، پرکاربرد ترین است و توسط ” شورای عالی ساختمان های بلند و زیستگاه های شهری” برای تشخیص و رتبه بندی بلندترین ساختمانهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

بالاترین طبقه قابل سکونت

این ارتفاع از سطح پایین ترین فضای باز عمده پیاده راه روباز تا بالاترین طبقه قابل سکونت در داخل ساختمان اندازه گیری می شود. اما فضاهای تعمیر و نگهداری را شامل نمی شوند.

ارتفاع تا راس

این ارتفاع از سطح پایین ترین فضای بازعمده پیاده راه روباز تا بلندترین نقطه ساختمان،صرف نظر از مصالح یا عملکرد بالاترین عنصر سازه، اندازه گیری می شود که آنتن ها، پرچم ها، علائم و سایر تجهیزات کاربردی – فنی را شامل می شود.

طراحی برج خلیفه دبی

اگرچه برج خلیفه از هر لحاظ فوق العاده است اما یکی از اصلی ترین مواردی که آن را از سایر رقیبان خود جدا می کند، طراحی بی نظیر آن است. محور این سرمایه جدید جهانی، طراحان معتبر دنیا را به یک مسابقه طراحی جذب کرد و در نهایت، افتخار طراحی بلندترین برج جهان به رهبر جهانی ایجاد ساختارهای فوق العاده بلند، شرکت (SOM)  توسط “آدریان اسمیت” و شرکای مشاوره طراحی آن اهدا شد.

طراحی برج خلیفه

پس از انتخاب طرح برتر، قبل از شروع به کار، طرح انتخاب شده برای تأیید ایمنی و اثربخشی سیستم های ساختاری، تحت یک برنامه گسترده بررسی و بازبینی قرار گرفت.

معماری برج خلیفه دبی

معماری این برج دارای یک ردپایی سه تایی، انتزاعی از گلی به نام ” Hymenocallis “، است، به عبارت دیگر این برج از سه بخش تشکیل شده است که در اطراف یک هسته مرکزی شکل گرفته اند. ساختار ماژولار” Y” شکل، با (ست بک) عقب نشینی هایی در امتداد هر سه بال آن که پیکربندی ذاتی پایدار آن را برای سازه ایجاد می کند و صفحات کف طبقات مناسبی را برای ساکنان فراهم می کند.

بیست و شش سطح مارپیچی در حالی که به تدریج به سمت آسمان حرکت می کند، سطح مقطع برج را کاهش می دهد. هسته مرکزی در بالا پدیدار می شود و در یک مخروط حجاری شده به اوج خود می رسد.
این طرح کف Y شکل منظره ای از خلیج فارس را به بالاترین حد تصویر می رساند. برج خلیفه از پایه تا بالای آن یادآور گنبدهایی است که در معماری اسلامی رایج است.

تست تونل باد برج خلیفه دبی

بیش از 40 آزمایش تونل بادی بر روی برج خلیفه برای بررسی تأثیرات باد بر روی برج و سرنشینان آن انجام شد که از آزمایش های اولیه برای تأیید شرایط باد دبی گرفته، تا مدل های بزرگ تحلیل ساختاری و آزمایش فشار جبهه هوا، برای تحلیل های خرد اقلیم از تأثیرات بر بالکن ها و اطراف پایه برج را شامل می شد. حتی شرایط موقت در مرحله ساخت و ساز پایه نیز با جرثقیل های برج، روی برج آزمایش شد تا از ایمنی  اطمینان حاصل شود.

تست تونل

اثر پشته یا اثر دودکش پدیده ای است که طراحی ساختمان فوق العاده بلند مرتبه را تحت تأثیر قرار می دهد و ناشی از تغییرات فشار و دما با ارتفاع است. مطالعات ویژه ای در مورد برج خلیفه انجام شد تا بزرگی تغییراتی را که در طراحی ساختمان با آن سرو کار خواهند داشت، مشخص گردد. و این اثر نیز یکی از موارد مورد مطالعه قرار گرفته در خصوص این ساختمان بود.

پلان طبقات برج خلیفه دبی

در ترکیب سطوح و طبقات برج خلیفه، سطح 8 و سطح 38 و 39 هتل آرمانی دبی را نشان می دهد. در سطح 9 تا 16 منحصراً اقامتگاه های مسکونی لوکس یک و دو خواب متعلق به هتل آرمانی قرارگرفته اند.
طبقات 45 تا 108 اقامتگاه های مسکونی فوق العاده لوکس خصوصی هستند.

اکثر طبقه های باقی مانده را سوئیت های شرکتی اشغال می کنند، به استثنای سطح 122 که مکان رستوران “اتمسفر” و سطح 124 که رصدخانه عمومی برج خلیفه می باشند. برای راحتی صاحبان خانه ها، این برج به بخش هایی با لابی های اختصاصی “آسمان” در سطوح 43 ، 76 و 123 تقسیم شده است که از بهترین امکانات تناسب اندام از جمله جکوزی،استخرهای شنا و اتاق تفریحی در سطح 43 و 76 برخوردارند.

اتاق های تفریحی می توانند برای اجتماعات و برنامه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و در فضاهای تفریحات آبی با داشتن یک تجربه بی نظیر، استخرها به بیرون باز می شوند و ساکنین امکان شنا از داخل به بالکن خارجی را دارند.

امکاناتی برای ساکنین

از دیگر امکانات برای ساکنین می توان به کتابخانه ساکنین و لافایت گورمت، فروشگاهی راحت و محل ملاقات مناسب برای ساکنان اشاره کرد. همچنین پارکینگ با پیشخدمت های خصوصی جهت پارک اتومبیل ها
برای مهمانان و بازدید کنندگان فراهم شده است.

فضای داخلی برج خلیفه دبی

طراحی داخلی فضاهای عمومی برج خلیفه توسط دفتر شیکاگو “SOM” انجام شده و توسط “نادا آندریک” طراح برنده جایزه هدایت شده است. در این ساختمان از شیشه، استیل ضد زنگ و سنگ های تیره، همراه با کفپوش تراورتن نقره ای، دیوارهای گچ  ونیزی، فرش های دستباف و کفپوش های سنگی استفاده شده است.

فضای داخلی از فرهنگ محلی الهام گرفته شده است و در عین حال از ساختمان به عنوان یک اقامتگاه و نماد جهانی یاد می شود.

اثرهای هنری موجود در برج خلیفه دبی

بیش از 1000 اثر هنری از هنرمندان برجسته خاورمیانه و بین المللی زینت برج خلیفه و بلوار محمد بن راشد  اطراف آن است. بسیاری از قطعات به ویژه توسط شرکت ” Emaar “سفارش شده است تا ادای احترام به روح هماهنگی جهانی این مجموعه باشد.این قطعات به عنوان ابزاری برای پیوند فرهنگ ها و جوامع انتخاب شدند که نمادی از برج خلیفه به عنوان یک همکاری بین المللی باشد.

ساخت و ساز برج خلیفه دبی

کار حفاری برای برج خلیفه در ژانویه 2004 آغاز شد و طی سال های بعد تا زمان اتمام آن، بسیاری از نقاط عطف را در هدف خود گذراند تا به بلندترین سازه دست ساز بشر در جهان تبدیل شود. تنها در 1325 روز از زمانی که کار حفاری در ژانویه 2004 آغاز شد، برج خلیفه بلندترین سازه آزاد و ایستا در جهان شد.

بیش از 45000 متر مکعب از بتن با وزن بیش از 110،000 تن برای بتن و فولاد فونداسیون مورد استفاده قرار گرفت که دارای 192 ستون نصب شده در عمق بیش از 50 متری (164 فوت) است. از 330،000 متر مکعب از بتن و 39،000 تن میلگرد فولادی استفاده شده است و ساخت و ساز آن در مجموع 22 میلیون ساعت زمان صرف کرده است.

نمای بیرون برج خلیفه

روکش بیرونی برج خلیفه در ماه مه 2007 آغاز شد و در سپتامبر 2009 تکمیل شد. این پروژه گسترده شامل بیش از 380 مهندس ماهر و تکنسین مقیم در محل بود. در مرحله اولیه نصب، تیم با سرعت حدود 20 تا 30 پنل در روز پیشرفت کرد و در نهایت به 175 پنل در روز رسید.

این برج برای بلندترین نصب نمای آلومینیومی و شیشه ای، در ارتفاع 512 متر، رکورد جهانی را به دست آورد. وزن کل آلومینیوم به کار رفته در برج خلیفه معادل پنج هواپیمای A380 است و طول کل فولاد ضد زنگ 293 برابر ارتفاع برج ایفل در پاریس است.

نوامبر 2007

در نوامبر 2007 بالاترین دیوارهای هسته ای بتون مسلح با استفاده از بتن 80 مگاپاسکال با ارتفاع عمودی 601 متر، از سطح زمین پمپ شدند (در حال رقابت با رکورد قبلی، 470 متری، پمپاژ در ساختمان ” تایپه 101″ که دومین برج بلند جهان است.

همچنین رکورد جهانی قبلی برای پمپاژ عمودی 532 متر برای گسترش نیروگاه برق آبی ریوا دل گاردا در سال 1994می باشد.) فشار بتن هنگام پمپاژ به این سطح نزدیک به 200 بار(بار از واحدهای اندازه گیری فشاراست) بود. – مقدار میلگرد مورد استفاده برای برج 31400 کیلوگرم است – اگر پشت سر هم چیده شوند، می تواند بیش از یک چهارم زمین را بپیماید.

شستشوی پنجره های برج خلیفه دبی

دسترسی به نمای بیرونی برج برای شستشوی پنجره ها و همچنین تعمیر نما توسط 18 زنجیر ثابت و یگان های جمع شونده، گهواره های مجهز،  مختص به تعمیر و نگهداری ساختمان فراهم شده است. زنجیرهای نصب شده در یگان ها، در گاراژها، در خود سازه بنا، انبار می شوند و در هنگام استفاده قابل مشاهده نیستند.

گهواره های سرنشین دار قادر به دسترسی به کل نمای برج از بالا تا پایین به سطح هفت هستند. بازوهای متحرک واحدهای نگهداری و تعمیر ساختمان، در صورت باز شدن کامل، دسترسی حداکثر 36 متر با طول کلی تقریباً 45 متر را دارند.

با عقب نشینی کامل، در حالت پارک شده، طول بازوی متحرک تقریباً  15 متر خواهد بود. در شرایط عادی، با تمام واحدهای تعمیر و نگهداری ساختمان در حال کار، تمیز کردن کل نمای بیرونی سه تا چهار ماه طول خواهد کشید.

شستشوی پنجره

مکانیکی ، برق و لوله کشی برج خلیفه دبی

برای دستیابی به بیشترین کارآیی، خدمات مکانیکی، برق و لوله کشی برای برج خلیفه در مرحله طراحی با هماهنگی معمار، مهندس سازه و مشاوران دیگر در نظر گرفته شد. سیستم آب برج به طور متوسط ​​روزانه 946000 لیتر (250000 گالن) آب تأمین می کند.

در خنک سازی اوج، برج خلیفه حدود 10،000 تن خنک کننده نیاز دارد که برابر با توانایی خنک کننده ای است که از آب شدن حدود 10،000 تن یخ فراهم می شود.آب و هوای گرم و مرطوب دبی همراه با نیازهای خنک کننده ساختمان باعث ایجاد مقدار قابل توجهی میعان می شود.

این آب در یک سیستم لوله کشی جداگانه به یک مخزن نگهدارنده در پارکینگ زیرزمین جمع آوری و تخلیه می شود. سیستم جمع آوری میعانات حدود 15 میلیون گالن آب اضافی در سال، برابر با حدود 20 استخر شنای المپیک فراهم می کند.

اوج تقاضای برق این برج 36 مگاوات است،برابر با حدود 360،000 لامپ صد وات است که به طور همزمان کار می کنند.

ایمنی آتش برج خلیفه دبی

ایمنی در برابر آتش و سرعت تخلیه از عوامل اصلی در طراحی برج خلیفه بود.بتن تمام راه پله ها را احاطه کرده است و سرویس ساختمان و آسانسور آتش نشانی ظرفیت 5500 کیلوگرم را دارد و بلندترین آسانسور خدماتی جهان است. از آنجا که انتظار نمی رود مردم 160 طبقه پایین بیایند، مناطق پناهگاهی با تهویه مطبوع تقریباً در هر 25 طبقه وجود دارد.

آسانسور و بالابر برج خلیفه دبی

برج خلیفه اولین صعود کلان خواهد بود که در آن آسانسورهای خاصی برنامه ریزی می شوند تا اجازه تخلیه کنترل شده را برای برخی از آتش سوزی یا حوادث امنیتی فراهم کنند. این برج دارای 57 آسانسور و 8 پله برقی است و آسانسور رصدخانه برج دارای کابین های دوتایی با ظرفیت 12-14 نفر برای هر کابین است که با طی کردن 10 متر در هر ثانیه، طولانی ترین فاصله مسافرتی جهان از پایین ترین تا بالاترین نقطه توقف خود را خواهد داشت.

آدرس و مشخصات برج خلیفه

آدرس : Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd – Dubai – United Arab Emirates
سایت : https://www.burjkhalifa.ae/en/index.aspx

شما می توانید جهت بازدید از بلندترین جاذبه گردشگری جهان همراه با تورهای آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا به شهر زیبا و مدرن دبی سفر کنید. جهت کسب اطلاعات از جزئیات اجرای تور دبی با شماره 09126888665 تماس حاصل فرمایید.

تورهای دبی
دیدنی های امارات

زروبلیط ارزان و آنلاین دبی  از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
هتل های امارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته