آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول را باید یکی از نمادهای شهر استانبول بدانیم که در قلب تنگه بسفر قرار گرفته و نمای زیبای آن، از دوردست دیدنی است.با این حساب برای بازدید از برج دختر، باید از مسیر دریایی و با کمی قایق سواری خود را به پای برج برسانید.

جالب است بدانید که شما می توانید با هماهنگی و رزرو قبلی مراسم عروسی، جشن تولد و هر مراسم خاص دیگری را در این برج برگزار نمایید.
(البته این برگزاری مراسم با پرداخت هزینه همراه خواهد بود.)

تاریخچه برج دختر استانبول

برج دختر در استانبول بر جزیره ای با مساحت محدود ساخته شده است و دیگر اسامی آن دامالیس و لیندر هستند. این برج قدمتی نزدیک به 10 قرن دارد و باید زمان ساخت آن را به دوران بیزانس نسبت بدهیم.

بیشترین کاربرد آن به عنوان محل دریافت عوارض از بوده است و البته دورانی نیز این برج را تحت کاربری بیمارستان، مورد استفاده قرار داده اند (قرن 19ام میلادی).

همین طور در ایامی کوتاه نیز برج دختر در استانبول به عنوان ایستگاه رادیویی استانبول مورد استفاده بود.البته اکنون دیگر باید آن را یک جاذبه گردشگری دیدنی بدانیم.

به علاوه شما می توانید در بالاترین طبقه برج دختر در استانبول از رستوران آن نیز بهره مند شوید. نقاشی های دیواری محوطه داخل برج و تزیینات آن نیز در نوع خود فوق العاده دیدنی و جذاب هستند. با رسیدن به بالاترین نقطه برج نیز می توانید به چشم اندازهای دیدنی از مناظر اطراف، چشم بدوزید.

تاریخچه برج دختر استانبول

برج دختر در استانبول ابتدا بنایی با ارتفاع 9 متر بود، اما رفته رفته در طول زمان تغییراتی بر آن حادث شده و به سازه ای تبدیل شد که امروزه شاهد آن هستیم. در زمان ساخت برج دختر در استانبول سطح مقطع آن به شکل مربع در نظر گرفته شد.

اما بنای امروزه، از ارتفاعی بالاتر، شکل هشت ضلعی بالکنی به خود گرفته است. همین طور ارتفاع اولیه برج دختر در استانبول که تنها 9 متر بود، امروز به 23 متر می رسد.

به گواهی تاریخ، بنایی اولیه از این برج درست در همین نقطه، در دوران پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود.آلکیبادس یونانی، کسی بود که در سال 410 پیش از میلاد مسیح، فرمان ساخت برج دختر در استانبول را داد و آن را به عنوان محلی برای کنترل رفت و آمد و اخذ مالیات از قایق ها و کشتی هایی که از دریای سیاه به سمت قسطنطنیه می رفتند، در نظر گرفت.

در سال 431 پیش از میلاد مسیح، چارلز یونانی که یکی از فرماندهان نامدار دوران خود بود،در بالاترین بخش برج دختر در استانبول مقبره ای به عنوان یادبود همسر محبوبش ساخت.

در سال 1110 میلادی، آلکسیوس امپراطوری روم شرقی،فرمان داد تا دو برج نظارتی در تنگه بسفر ساخته شده و به وسیله آن ها رفت و آمد کشتی ها و قایق ها از این منطقه کنترل گردد.
یکی از این دو برج در مانگانا یعنی جایی که اکنون کاخ توپکاپی واقع شده است و دیگری در محل برج دختر در استانبول  امروزی ساخته شدند.

حکومت عثمانی

با روی کار آمدن عثمانی ها، برج دختر در استانبول از ساختار چوبی اولیه خود خارج شده و امپراطورهای عثمانی فرمان سنگی کردن آن را صادر کردند. به علاوه این برج ساختاری نظامی پیدا کرده و با جای سازی مهمات و توپ های جنگی، برای حمله به کشتی ها و قایق های مهاجم، آماده گشت.

البته به صورت واقعی از برج دختر در استانبول استفاده نظامی خاصی نشد و همان کاربری دیده بانی خود را حفظ کرد.در سال 1510 میلادی و در جریان زلزله آن زمان، برج دختر استانبول صدمات زیادی دید و به ویرانه ای تبدیل شد.

سلطان سلیم دستور بازسازی آن را فورا صادر کرده و مرمت بنا با سرعت تمام آغاز گشت.با ترمیم بنای برج، کاربری آن از حالت نظامی سابق به یک فانوس دریایی تغییر پیدا کرد.

از توپ های جنگی که در برج قرار داده شده بود نیز به عنوان اعلام جشن ها و اعیاد استفاده می شد.در سال 1719 میلادی، برج دختر در استانبول در یک جریان آتش سوزی قرار گرفت و بخش های چوبی آن، کاملا سوخت.

البته چون بنای اصلی پیش از این با سنگ ساخته شده بود، این بخش ها از آسیب در امان ماندند.قسمت های چوبی و سوخت برج دختر در استانبول به دستور داماد ابراهیم پاشا، بازسازی گردید و وی خود به صورت مستقیم بر کار مرمت برج، ناظر بود.

به علاوه بازسازی های صورت گرفته؛ گنبد سربی فعلی برج نیز در این زمان به بنای آن اضافه گردید.

حکومت عثمانی

اتفاقات بین 1830 تا سال 2000

در سال های 1830 و 1831 میلادی، برج دختر وقایع دردناک و صحنه های تلخ زیادی به خود دید.در این دوران بیماری کشنده وبا در قسطنطنیه راه یافته و به سرعت میان مردم شایع شد.

حکومت وقت برج دختر در استانبول  را به عنوان محل قرنطینه مبتلایان به وبا مورد استفاده قرار داد. در سال 1832 میلادی، سلطان محمود دوم، بنای برج را پاکسازی کرده و نقاشی های دیواری و تزییناتی نیز به آن افزود.

در فاصله سال های 1836 و 1837 میلادی، مجددا این برج به عنوان محل قرنطینه بیماران دیگری یعنی مبتلایان به طاعون قرار گرفته و بستر مرگ بسیاری از آنان شد.

در سال 1845 میلادی، شرکتی فرانسوی مسئولیت بازسازی و مرمت برج دختر در استانبول را برعهده گرفته و باز تغییراتی در آن صورت داد.در سال 1943 میلادی، دولت تصمیم گرفت که تخته سنگ های محکمی را در در اطراف برج و جزیره ای که برج روی آن بنا شده،جای دهد تا این محدوده از ضربات امواج و فرسایش در امان باشند.

در سال 1959 میلادی، برج دختر به اختیار نیروی دریایی ترکیه درآمد و از آن به عنوان مرکز کنترل جهت یابی دریایی و هوایی استفاده گشت.در سال 1995 میلادی، شرکت هاموگلو بازسازی برج دختر را به دست گرفته و از آن برای صحنه هایی از فیلم جیمز باند به نام “دنیا کافی نیست”، استفاده کرد.

در سال 1997 میلادی ستون هایی فولادی به اطراف برج دختر در استانبول  اضافه گشت تا از آن در برابر صدماتی چون زلزله و سیل، محافظت نماید.اما در آخر، این سال 2000 میلادی بود که به عنوان تاریخ تولد برج دختر استانبول به عنوان یک جاذبه گردشگری و موزه دیدنی باید از آن یاد کنیم.

افسانه های برج دختر در استانبول

جالب است بدانید که افسانه های زیادی در خصوص برج دختر در استانبول بازگو می شوند.مشهورترین آن ها داستان های شاهزاده و مار، هیرو و لندر و بطال هستند که در ادامه نگاهی به هر یک می اندازیم.

افسانه شاهزاده و مار

در این افسانه گفته می شود که پادشاه قدرتمند شهر قسطنطنیه دختری بسیار زیبا داشت.پیشگوی قصر روزی به نزد حاکم آمده و با ترس و لرز بسیار به او گفت که دختر زیبا و عزیزکرده اش،در روز تولد 18 سالگی خود با نیش مار، جان خواهد سپرد.

پادشاه سراسیمه و اندوهگین شد و به دنبال راه چاره ای می گشت.او به جزیره کوچکی در تنگه بسفر رفته و دستور داد تا برجی در آن جا بسازند.
پادشاه دخترش را در بالاترین نقطه این برج اسکان داد تا هیچ ماری به او نرسد و از خطر مرگ نجات پیدا کند.

افسانه های برج دختر

سرانجام روز تولد 18 سالگی دختر پادشاه از راه رسید.پادشاه به همراه هدایای بسیار و سبدی بزرگ از میوه های تازه و خوشمزه به دیدار دختر خویش شتافت.

دختر با شادی درب سبد میوه را باز کرد. غافل از این که مار قاتل داخل همان سبد میوه بود و بلافاصله دختر را نیش زده و پادشاه شاهد جان باختن دختر محبوب خویش در همان برج شد.

افسانه هیرو و لیندر

هیرو دختری پاکدامن و نیکو سیرت بود که با پیمان خویش با الهه ی عشق، آفرودیت؛ تصمیم داشت برای تمام عمر راهبه بوده و با هیچ مردی در ارتباط نباشد.

او که می خواست به این تصمیم خود جامه ی عمل بپوشاند،به برجی واقع در تنگه بسفر رفت و در آن جا ساکن شد تا دور از مردم روزگار بگذراد.
ماجرا به همین شکل سپری می شد تا این که لیندر دریانورد از کنار این برج عبور کرده و با دیدن هیرو به او دل باخت.

سرانجام هیرو در مقابل عشق لیندر مقاومت خود را از دست داده و این دو به یکدیگر علاقه مند شدند.آن ها هر شب در این مکان با یکدیگر ملاقات داشته و هیرو با روشن کردن مشعل برج، برای لیندر راه را نمایان می کرد.

یکی از این شب ها، دریا طوفانی شده و لیندر نتوانست خود را از میان امواج خروشان آن بیرون کشیده و به جزیره برساند.هیرو آن شب را با اضطراب تمام به صبح رساند و صبح جسد بی جان لیندر را در ساحل جزیره یافت.

او که یارای از دست دادن و دوری معشوق خویش را نداشت به بالاترین نقطه برج رفته و از آن جا خود را به پایین پرت کرد و به این شیوه جان باخت.

افسانه بطال برج دختر در استانبول

بطال نام یکی از دلاوران عرب در دوران حکومت اومیان در عربستان است.او که در قرن هشتم میلادی می زیسته، داستان های زیادی را به خود مرتبط ساخته است.

داستانی از بطال که به برج دختر در استانبول مربوط می شود، به دوران بیزانسی ها بازمی گردد.امپراطور بیزانسی که درباره بطال شنیده بود، دختر خود را در برج جزیره بسفر قرار داد

تا بطال که دلباختگی او بر دختر سلطان شهره عام و خاص بود،به وی دسترسی نداشته باشد. اما بطال دلاور، با آتش زدن کشتی ها در مسیر خود و فائق آمدن بر محافظان برج، دختر را ربوده و با خود همراه برد.

این افسانه باعث شد تا برای همیشه نام بطال و برج دختر استانبول با هم عجین بماند.

دسترسی به برج دختر در استانبول

برای بازدید از برج دختر در استانبول باید به اسکله اوسکودار بروید. از این جا سوار قایق شده و با طی مسافتی آبی نزدیک به 200 متر، به برج می رسید.لازم به ذکر است که قایق ها از ساعت 9 صبح شروع به کار می کنند.

بازدید از برج دختر در استانبول

برای بازدید از برج دختر در استانبول ،می توانید روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 10 صبح الی 18:45 عصر و از ساعت 20:15 شب تا 12:30 نیمه شب، به محل برج مراجعه نمایید.

همین طور ساعت بازدید در سایر روزهای هفته ای 9:15 صبح تا 18:45 عصر خواهد بود.هزینه بازدید از برج نیز برای هر نفر معادل 25 لیر ترکیه می باشد.

برای صرف صبحانه در رستوران برج می توانید از ساعت 9 صبح الی 13 بعد از ظهر در طول هفته و از ساعت 10 صبح الی 13 بعد از ظهر در تعطیلات آخر هفته به محل آن مراجعه نمایید.

هزینه سلف سرویس صبحانه برج نیز نفری 80 لیر ترکیه است.برای صرف ناهار در برج دختر استانبول نیز باید از ساعت 13 بعد از ظهر به بعد مراجعه داشته باشید.

ساعت سرو شام نیز از 20:15 شب به بعد اعلام شده است. هزینه آن نیز از 169 لیر ترکیه تا 199 لیر ترکیه متغیر خواهد بود.برای بازدید از برج دختر استانبول و سایر جاذبه های گردشگری این شهر، توراستانبول را از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا بخواهید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته