آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

تنگه بسفر استانبول

تنگه بسفر استانبول

تنگه بسفر استانبول 

تمام توریست هایی که به ترکیه سفر می کنند، حتما برنامه ای برای بازدید و تفریح در تنگه بسفر استانبول خواهند داشت.به واقع اینجا یکی از برترین و بهترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول به حساب می آید. تنگه بسفر در بخش میانی شهر استانبول واقع شده است و در حقیقت حد فاصلی میان دریای مرمره و دریای سیاه است.

به علاوه تنگه بسفر استانبول را باید جداکننده و مرز دو قاره ی اروپا و آسیا بدانیم به شکلی که شهر استانبول را نیز به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم می کند.این تنگه با موقعیت استراتژیک خاص خود، تجارت را در استانبول رونق بخشیده و به جز بار توریستی خود، از این جهت نیز فوق العاده حائز اهمیت است.

تنگه بسفر استانبول ترکیه

ویژگی های تنگه بسفر استانبول

طول تنگه بسفر استانبول به 30 کیلومتر می رسد، اما باید گفت که عرض آن در مناطق مختلف، متفاوت است. می توانیم بگوییم که عریض ترین بخش این تنگه، 3550 متری بوده و سایر قسمت های آن عرض کمتری دارند. حین بازدید از تنگه بسفر استانبول می توانید از روی پل هایی عبور کنید که بر این تنگه زده شده و منطقه اروپایی و آسیایی شهر استانبول را به یکدیگر متصل می سازند.

به ویژه پل گالاتا در این میان از اهمیت و شهرت زیادی برخوردار است. لازم به توضیح است که نخستین پل تنگه بسفر استانبول در سال 1973 میلادی در اینجا ساخته شده و پس از آن معابر دیگری در سال های 1988 و 2016 میلادی به آن اضافه شدند.

تفریحات رایج در تنگه بسفر استانبول

گذشته از اهمیت خاص این تنگه، اگر به لحاظ توریستی به آن نگاه کنیم،تفریحات تنگه بسفر برای مردم ترکیه و گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند؛ قابل توجه است.

تفریحات رایج در تنگه بسفر استانبول

قدم زنی در نوار تنگه بسفر استانبول

قدم زنی و پیاده روی در حاشیه تنگه بسفر استانبول جذابیت خاص خود را دارد.در اینجا عشاق زیادی را خواهید یافت که قول و قرارهای عاشقانه شان را در اینجا رد و بدل کرده و پیمان های وفاداری زیادی در اینجا بسته می شود. به علاوه تماشای منظره زیبای آب و کمی دورتر برج گالاتا، در نوع خود جذاب به نظر می رسند.

پرنده نگری در تنگه بسفر استانبول

پرنده نگری در تنگه بسفر استانبول فرصتی است که هرگز نباید آن را از دست بدهید. در اینجا گروه گروه مرغ های دریایی دیده شده و شاید فرصت دیدن پرنده های دیگر دریایی را نیز داشته باشید.

پرنده نگری در تنگه بسفر استانبول

کشتی سواری تنگه بسفر استانبول

با آمدن به این گردشگاه آبی، نباید کشتی سواری را از دست بدهید.تور کشتی کروزهای تفریحی تنگه بسفر استانبول عالی ترین گزینه برای گردشگری آبی در این منطقه هستند.البته شما می توانید با کشتی های حمل و نقل مسافران نیز که ماهیت گردشگری ندارند،گشتی در این حوالی زده و از دیدنی های آن لذت ببرید.

رستوران گردی تنگه بسفر استانبول

رستوران گردی در تنگه بسفر استانبول یکی از پتانسیل های قابل توجه در این منطقه است.از آن جایی که رفت و آمد زیادی در این ناحیه وجود دارد،کاملا بدیهی است که رستوران ها و کافه های متعددی را در گوشه و کنار این منطقه شاهد باشیم. به علاوه در اینجا انواع و اقسام دکه های غذاهای خیابانی را خواهید یافت که در برخی موارد حتی جذاب تر از رستوران های لوکس و گران قیمت بسفر هستند.

کشف پل گالاتا در تنگه بسفر استانبول

همان طور که گفتیم مشهورترین پلی که در تنگه بسفر استانبول می یابید، پل گالاتا نام دارد.این پل سازه ای دو طبقه بوده که با دو منظور عبور ماشین ها و عبور عابران پیاده ساخته شده است.در طبقه دوم پل، گذرگاه خودروها ساخته شده و عابران پیاده می توانند از طبقه اول پل برای رفت و آمد خود استفاده کنند.

البته در طبقه دوم پل که معبر خودروهای عبوری است نیز مسیری برای تردد عابران پیاده در نظر گرفته شده است.وقتی از روی پل گالاتا عبور می کنید با دستفروشان زیادی روبرو خواهید شد که خود یک بازار روباز محلی در اینجا راه اندازی کرده اند.

جاذبه های گردشگری تنگه بسفر استانبول

زمانی که به تنگه بسفر استانبول می آیید، به جز تفریحات مخصوص به آن؛ فرصت بازدید از جاذبه های گردشگری در نزدیکی آن را نیز خواهید داشت.از جمله این دیدنی های نزدیک به تنگه باید به کاخ دلما باغچه اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری تنگه بسفر
به جز آن کاخ بیلربی و کاخ کوچوکسو، کاخ توپکاپی، کاخ سیرگان، مسجد اورتاکوی،موزه سادبرک حانیم، موزه ساکیپ سابانجی و … نیز در همین حوالی هستند.شما در ضمن می توانید از روملی حصاری دیدن کنید. به علاوه محله های امیرگان، بیک و اورتاکوی نیز از محله های تنگه بسفر به شمار آمده و هر یک در نوع خود دیدنی هستند.

کاخ دلما باغچه نزدیک به تنگه بسفر استانبول

کاخ زیبای دلما باغچه و حرمسرای فوق العاده ی آن، می تواند نخستین مقصد گردشگری شما در منطقه تنگه بسفر استانبول باشد. این کاخ دارای قسمت های مختلفی است که از جمله آن ها: سالن تشریفات، سلاملیک، حرمسرا، محل اقامت ولیعهد عثمانی و غیره هستند.سلطان عبدالمجید اول در سال 1839 میلادی دستور ساخت این کاخ  دیدنی را داد.

برای ساخت این کاخ هیچ گونه صرفه جویی مالی صورت نگرفته و در نهایت سخاوت از ورقه های طلا و تزیینات گران قیمت در آن بهره برده شده است. مشهور است که از طراح خانه اپرای پاریس برای انجام طراحی داخلی کاخ دلما باغچه کمک گرفته شده است و بسیاری از تابلوهای دیواری و اثاثیه داخل کاخ از اروپا آورده شده اند.

این کاخ به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه از ساعت 9 صبح الی 16 بعد از ظهر باز است. برای بازدید از محوطه سلاملیک باید 60 لیر ترکیه بپردازید و برای بازدید از حرمسرا این مبلغ 40 لیر خواهد بود.
البته برای بازدید کلی از تمام قسمت های کاخ، پرداخت 90 لیر ترکیه کفایت خواهد کرد.

کاخ بیلربی نزدیک تنگه بسفر استانبول

کاخ بیلربی در منطقه آسیایی شهر استانبول قرار گرفته است و محوطه باغ آن، با گل هایی بسیار زیبا و عطرآگین پر شده اند.کاخ بیلربی مدتی به عنوان اقامتگاه مهمانان خارجی و سفرای کشورهای دیگری که به ترکیه سفر می کردند بود و زمانی نیز پادشاهان عثمانی از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی خود استفاده می کردند.

این کاخ به سمت منظره ی تنگه بسفر قرار گرفته و موقعیت جغرافیایی عالی دارد.سرکیس بالیان ارمنی این کاخ را با تقلید از سبک کاخ های رومی ساخته و در بنای آن از سنگ مرمر سفید بهره برد.چهلچراغ های لوکس و تزیینات سقفی و دیواری در بنای داخلی کاخ، فراوان دیده می شوند و به هر سو بنگرید فرش های ابریشمی نفیس خودنمایی می کنند.

این کاخ به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه، هر روز از ساعت 9 صبح الی 16 بعد از ظهر پذیرایی بازدیدکنندگان خواهد بود.برای بازدید از آن نیز لازم به پرداخت 10 لیر ترکیه است.

کاخ کوچوکسو نزدیک تنگه بسفر استانبول

این کاخ به فرمان سلطان عبدالمجید اول در بخش آسیایی استانبول ساخته شده و بنایی دو طبقه است.سبک معماری این کاخ، باروک بوده و باید آن را یکی از کاخ های کوچک استانبول بدانیم که پادشاهان عثمانی از آن به عنوان استراحتگاه شکار خود استفاده می کردند.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی، از مشهورترین کاخ ها در سراسر کشور ترکیه است. این کاخ با دستور سلطان محمد دوم در سال 1478 میلادی ساخته شد و قرار گرفتن دماغه طلایی و دریای مرمره دو دو سمت شمال و جنوب آن، عالی به نظر می رسد.کاخ توپکاپی برای دورانی یعنی در فاصله قرن های 15ام تا 19ام میلادی، مرکز حکومت عثمانی ها بوده و رفت و آمدهای خارجی نیز در آن صورت می گرفت.

ساختمان اصلی کاخ و تزیینات داخلی آن کاملا مجلل و بی نظیر هستند.برای بازدید از کاخ توپکاپی می توانید هر روز به جز سه شنبه ها از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر به محل آن مراجعه کنید.هزینه بازدید از کاخ نیز معادل 40 لیر ترکیه و 25 لیر اضافی برای بازدید از بخش حرمسرای کاخ خواهد بود.

مسجد اورتاکوی

مسجد اورتاکوی از جاذبه ای گردشگری نزدیک به تنگه بسفر است که نام دیگر آن نیز مسجد سلطان عبدالمجید است. این مسجد در فاصله سال های 1854 تا 1856 میلادی ساخته شده و  گربت امیرا بلیان ارمنی، معمار و سازنده آن بود. نمای مرمرین مسجد و تزیینات داخلی آن، بسیار دیدنی هستند و به ویژه سنگ های آذرین روی مناره ها، فوق العاده به چشم می آید.

به یاد داشته باشید که برای بازدید از این مسجد،باید حجاب کامل را رعایت کرده و از پوشش های مخصوص آبی و صورتی که در ورودی مسجد قرار دارد، استفاده کنید.

موزه سادبرک حانیم

موزه سادبرک حانیم در سال 1980 میلادی در یک بنای سه طبقه،در نزدیکی تنگه بسفر تاسیس شده و باید به آن عنوان نخستین موزه غیردولتی و خصوصی کشور ترکیه را بدهیم.در این موزه می توانید آثار ارزشمندی از دوران آناتولی را از نزدیک مشاهده کنید.

موزه ساکیپ سابانجی

این موزه یکی از موزه های دیدنی در شهر استانبول است که در آن می توانید به تماشای هنرهایی از جمله آثار مذهبی، آثار خوشنویسی و یادگارهایی از دوران عثمانی ها، به ویژه تابلوهای نقاشی بروید.این موزه در سال 2002 میلادی افتتاح شده و یک موزه خصوصی به حساب می آید.

روملی حصاری

روملی حصاری نام قلعه ای در نزدیکی تنگه بسفر است که با فرمان سلطان محمد دوم ساخته شده است.زمان ساخت این قلعه به سال های 1451 و 1452 میلادی بازمی گردد و جالب است بدانید که ساخت و ساز این استحکامات، تنها 4 ماه به طول انجامیده است.

این قلعه از سه برج بزرگ و یک برج کوچک و فرعی ساخته شده است و سیزده سنگر دیده بانی دارد. برج اصلی آن به نام ساریسا پاشا خوانده می شود و قطر آن به 23.30 متر می رسد.با رخ دادن زلزله سال 1509 میلادی، بخشی از این قلعه تخریب شد و علی رغم بازسازی ها،هرگز به طول کامل به شکل سابق خود بازنگشت،اما با این همه بازدید از این بنای تاریخ، ارزش فراوانی خواهد داشت.

همین طور سه محله امیرگان، محله بیک و محله اورتاکوی در اطراف این تنگه؛دیدنی هستند و توصیه می کنیم که چرخی در آن ها بزنید.

چطور به تنگه بسفر برویم؟

چطور به تنگه بسفر استانبول برویم؟

برای بازدید از تنگه بسفر استانبول باید موقعیت جغرافیایی خود نسبت به آن را در نظر بگیرید.همان طور که اشاره کردیم این تنگه حد فاصله بخش اروپایی و آسیایی شهر استانبول است،بنابراین برای رفتن به تنگه بسفر، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که شما در کدام بخش شهر قرار دارید.

به هر صورت شما می توانید هم از طریق مترو، هم اتوبوس و تاکسی خود را به حوالی تنگه برسانید.نزدیک ترین ایستگاه های مترو به تنگه، دو ایستگاه متروی تکسیم و ایستگاه  متروی کوروسزم هستند.همچنین نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به این تنگه،ایستگاه لون است که پس از پیاده شدن در آن،10 دقیقه سواری نیز پیش رو خواهید داشت.

بهترین زمان بازدید از تنگه بسفر استانبول

این بهترین زمان بازدید از تنگه بسفر استانبول تا حدودی به خود شما بستگی دارد.اگر ترجیح می دهید که در زمان بازدید شما از تنگه، آن را خلوت تر بیابید،باید یکی از فصل های پاییز یا زمستان را انتخاب کنید.اما اگر به دنبال آب و هوای خوب و زیبایی های حداکثری هستید،بهترین زمان بازدید از تنگه بسفر را باید تابستان و ماه آخر بهار بدانیم.

البته در این زمان معمولا تنگه بسفر استانبول  بسیار شلوغ بوده و علاوه بر توریست های خود کشور ترکیه، گردشگران خارجی نیز به آن هجوم آورده اند.برای بازدید از تنگه بسفر و جاذبه های گردشگری اطراف آن، تور استانبول ترکیه را از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا بخواهید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته