آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

حرم امام رضا

حرم امام رضا

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) که به نام حرم رضوی نیز شناخته میشود محل دفن امام هشتم شیعیان در شهر مقدس مشهد قرار دارد.
هر سال میلیونها نفر مسافر به قصد زیارت حرم امام رضا به شهر مقدس مشهد می آیند. شیعیان به مکان هایی که تقدس و تبرک داشته باشند حرم میگویند و حرم امام رضا به دلیل اینکه این حضرت در این شهر به شهادت رسیده و در این مکان مقدس دفن شده است، حرم نام گرفته است و سالیان زیاد است که مسافران تور مشهد به دلیل زیارت امام رضا به مشهد میایند.

حرم-امام-رضا

علی بن موسی بن جعفر

علی بن موسی بن جعفر به امام رضا معروف است. امام رضا 20 سال امامت کرد و 10 سال آن را همزمان با خلافت هارون الرشید و 5 سال با محمدامین و 5 سال دیگر را با مامون همراه شد.
در بعضی از روایات از قول امام جواد گفته شده که لقب رضا را خداوند به پدر امام علی بن موسی بن جعفر داده است. در زمان خلافت مامون عباسی امام رضا به زور به خراسان آورده شد تا ولیعهد مامون شود. ولی برخی از منابع نیز میگویند که لقب رضا را مامون به این حضرت داده است. از دیگر لقب های ان حضرت به وفی، رضی، صدیق و صابر میتوان اشاره کرد.
هنگامی که امام به نزد مامون رفت مردم از ایشان استقبال پرشوری کردند و در هنگام مراسم نماز عید این استقبال به مامون احساس خطر داد. اما در نهایت حتی با وجود مراقبانی که گمارده بود نتوانست به احساس خطری که کرده بود غلبه کند و این حضرت را به شهادت رساند. شیعیان اعتقاد دارند که مامون امام رضا (ع) را با سم به شهادت رساند. ولی سنی ها اعتقاد دارند که کسی غیر از مامون امام رضا را مسموم کرده است.

تاریخچه حرم امام رضا (ع)

محل امروزی حرم مطهر امام رضا (ع) در گذشته چند راهی رادکان، طوس، سرخس، نیشابور، سناباد بوده. در سال 193 قمری هارون عباسی در این مکان دفن شد اما پس از به شهادت رسیدن امام رضا چون این حضرت برای ایرانیان ارزش بسیار زیادی داشته با گذشت زمان دفن شدن هارون از یاد مردم رفت و این مکان به یمن حضور امام رضا تبرک یافت.
اگرچه که بیشتر مردم اعتقاد دارند که مغولان یکبار به حرم امام رضا حمله کرده اند و آن را غارت کرده و سوزانده اند ولی در سال 618 هجری قمری زمانی که مغولان به طوس حمله کردند
اگرچه که بیشتر مردم اعتقاد دارند که مغولان یکبار به حرم امام رضا حمله کرده اند و آن را غارت کرده و سوزانده اند ولی در سال 618 هجری قمری زمانی که مغولان به طوس حمله کردند هم مردم زیادی را قتل عام کردند و هم شهر را خراب کردند و آن را غارت کردند  ولی حرم رضوی را تخریب نکردند و فقط اموال آن را دزدیدند.
در زمان غزنویان و دوره ی سوری بن معتز که آن زمان والی خراسان بود یک مناره برای حرم امام رضا ساخته شد که امروزه هم آن را مجاور گنبد میتوانید ببینید علاوه بر این یکی از دبیران مسعود غزنوی مسجد بالاسر را که از آن فقط محرابی باقی مانده ساخت.
در دوره ی سلجوقیان شرف الدین ابوطاهر قمی ابتدا بنای حرم امام رضا را مرمت کرد و سپس گنبدی کشی کاری شده را روی قبه حرم رضوی ساخت همچنین کتیبه هایی از زمان خوارزمشاهیان موجود است که نشان میدهد در آن زمان روضه رضوی مورد توجه بیشتری بوده است.
در زمان تیموریان شاهرخ تیموری به لطف تلاش های همسرش بانو گوهرشاد در جهت آبادانی مشهد قدم های بزرگی را برداشت. ساخت اولین مسجد جامع شهر در قسمتی از حرم امام رضا که به طرف قبله است یکی از این قدم ها بود. در زمان تیموریان صحن عتیق یا تیموری و پایه ی ساخت ایوان طلا را امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا  بنا شد.
وقتی در سال 1010 هجری قمری شاه عباس صفوی پیاده به مشهد سفر کرد و قصد زیارت حرم امام رضا را داشت که دستور داد گنبد را ترمیم کنند و آن را با طلاکاری زیباتر سازند.

تاریخچه-حرم-امام-رضا

در ادامه ی طلاکاری شدن گنبد حرم رضوی اقدامات دیگری مثل ساخت ایوان های رواق و غرفه ها و اطاق ها و ساخت ایوان شمالی و توسعه دادن صحن عتیق انجام شد.
ایوان طلای صحن عتیق نیز در زمان افشاریه و حکومت نادرشاه افشار ساخته شد و در زمان قاجار نیز بازسازی هایی چون ساخت صحن آزادی در قسمت شرقی حرم رضوی در دوره ی حکومت فتحعلی شاه و ساخته شدن دارالسعاده در سال 1251 به همت یارخان آصف الدوله و اضافه شدن رواق دارالضیافه در سال 1320 به این بنا.
اما با وجود همه ی این آبادانی ها در دوره های مختلف حکومتی در سال 1330 قمری ارتش تزاری روسیه به مشهد حمله کردند و با بهانه ی اینکه در حال حفاظت از جان شهروندان خود هستند و قصد ایجاد آرامش و امنیت را دارند مردمی را که در حرم رضوی تحصن کرده بودند به توپ بستند و گنبد حرم امام رضا را با 18 گلوله خراب کردند.
در دوران پهلوی مجددا آبادانی ها و بازسازی های زیادی روی حرم رضوی انجام شد بین سال های 1342 تا 1346 حرم را از قسمت مسجد بالاسر توسعه دادند. سقف فرسوده ی این مسجد را برداشتند و سقف بتنی دیگری را جایگزین آن کردند از طرف شمالی نیز حرم را توسعه دادند و آن را به رواق دارالشکر وصل کردند در ضلع جنوبی حرم امام رضا محرابی قدیمی قرار داشت که آن را به موزه منتقل کردند ساختمان های بزرگی مثل ساختمان اداری و کتابخانه و موزه نیز در این دوره بود که به حرم رضوی اضافه شد.
بعد از انقلاب اسلامی نیز ساختمان های حرم امام رضا تغییراتی کرد و تعدادی ساختمان هم به آنها اضافه شد. در سال 59 یک سال پس از اینکه رواق پشت سر را 18 متر توسعه دادند 2 ضلع پشت سر و پیش رو را به 36 متر مربع گسترش دادند.

ضریح امام رضا

آنگونه که اسناد تاریخی بیان میکنند روی مرقد مطهر امام رضا تا کنون پنج ضریح ساخته شده است:
ضریح اول : بعضی از اسناد تاریخی روایت میکنن که این ضریح در سال 957 هجری قمری در زمان حکومت شاه طهماسب صفوی ساخته شد. پوشش آن از طلا و نقره بود و روی صندوقچه ای از جنس چوب نصب شده بود. ولی بعضی از اسناد نیز بیان میکنند که اولین ضریح ساخته شده مربوط به دوره ی تیموریان بوده است.
ضریح دوم : این ضریح به ضریح نگین نشان معروف بوده است. اسناد تاریخی نشان دهنده ی این است که وقف کننده دومین ضریح حرم رضوی نوه شاه سلطان حسین صفوی و فرزند نادرشاه افشار بوده است.
ضریح سوم : وقف کننده ی ضریح سوم مشخص نیست. بعضی از منابع تاریخی بیان میکنند که این ضریح را فتحعلی شاه به حرم امام رضا تقدیم کرده است. این ضریح از فولاد و پوشش طلا ساخته شده بود. این ضریح یکبار هم در زمان حکومت محمد شاه قاجار مورد دستبرد قرار گرفته است.

ضریح امام رضا

ضریح چهارم : ضریح چهارم که نامش ضریح طلا و نقره است و به شیر و شکر هم معروف است پس از آنکه ضریح سوم را به موزه منتقل کردند در سال 1338 ساخته و بنا شد.
ضریح پنجم : بعد از گذشت حدود چهاردهه از ساخته شدن و بنا شدن ضریح چهارم بخش هایی از ضریح شیر و شکر پوسیده شد و استحکام آن از بین رفته بود به همین دلیل به ساختن ضریح پنجم از طرف صاحب نظران فکر شد طرح ابتکاری استاد فرشچیان بررسی و انتخاب شد و قدم اول برای ساخت ضریح سیمین و زرین در سال 72 برداشته شد و در سال 79 همزمان با عید قربان روضه رضوی و ضریح جدید بازگشایی شدند.

شهادت امام رضا (ع)

درست در آخرین روز ماه صفر سال 302 هجری قمری وقتی که امام برای دیدار مامون به ایران سفر کرده بود تا با مامون پسر هارون الرشید بر سر برخی مسائل صحبت کنند و همین امر سبب شد که مامون نقشه ای برای امام رضای محبوب میان شیعیان بِکِشد تا تهدید بزرگ برای خلافتش را از سر راه کنار بزند.
از این رو تصمیم گرفت تا در شربت انگوری که برای پذیرایی از مهمانان آماده میکرد را مسموم کرده و امام رضا را بُکُشد. امام رضا سر رسید تا با مامون عباسی صحبت کند نوبت به پذیرایی از امام رضا رسید، امام متوجه وجود سم در نوشیدنی خود شد و از خوردن آن سر باز زد.
مامون متوجه این شد که امام میداند که چه نقشه ای در سر دارد برای همین دستور به محاصره کردن امام داد تا امام رضا را مجبور به خوردن آن نوشیدنی کند و در نهایت امام رضا مجبور به نوشیدن آب انگور زهراگین شد و نهایتا به مقام شهادت نائل شد.

شهادت امام رضا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته