آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

حریره کیش

حریره کیش

حریره کیش

حریره کیش شهری در بخش شمالی جزیره کیش که قدمت آن به دوره 5 تا 10 هجری قمری برمیگردد این شهر در بندر لنگه قرار گرفته و از بخش های دیدنی هرمزگان است. در کیش آثار باستانی زیادی موجود است که شهر حریره و زیرزمین کاریز از این موارد هستند

حریره کجاست

همانطور که گفته شد شهر حریره کیش در شمال کیش واقع شده و در کنار مجموعه ورزشی المپیک قرار گرفته است. آثاری از شهر حریره کیش و ویرانه هایش در این منطقه پیداست که با تحقیق بر روی آثار حریره کیش محققان متوجه شدند که دوران رونق شهر حریره کیش از قرن 4 تا 10 هجری قمری برمیگردد  همچنین وسعت حریره کیش برابر با 120 هکتار می باشد که شامل عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی ، قنات های قدیم و کارگاه شیشه گری می شود.

تاریخچه حریره

در اواسط سده 4 بندر سیراف تخریب گشت و بازرگانان با توجه به موقعیت خود به دنبال جایگاه امنی دیگر بودند تا جای پا خود را در کیش محکم کنند و همین موضوع منجر شد تا شهر حریره کیش ایجاد گردد. درواقع شهر باستانی حریره یادگاری از دوره شکوفا شدن اقتصاد و تجارت در جزیره کیش است . فضاهای داخلی این شهر مانند خانه اعیانی، حمام و مسجد نمایانگر معماری اصولی و شگفت انگیز این منطقه است تاسیسات آبی حریره کیش دارای روش های درست در زمان خود بوده است . همچنین اشیا و بقایایی که از حریره کیش بدست آمده است نشان دهنده فرهنگ غنی و درخشش کیش پس از، از بین رفتن بندر تجاری سیراف است.

تاریخچه حریره

اصلیترین بخش های شهر حریره

یکی از اصلیترین بخش های شهر حریره بخش اعیانی که در خاطر تصویر خانه های چندخانوار قدیمی را تداعی میکند که در شهر های فلات ایران مانند یزد، اصفهان و کاشان این دسته از خانه ها به وفور یافت میشد همچنین خانه های اعیانی نمونه ای از خانه های حاشیه خلیج فارس می باشد. در خانه های اعیانی علاوه بر تنوع فضاها کاشی های زینت بخش استفاده میشده که در بناهایی مثل تخت سلیمان و سلطانیه که مربوط به دوره ایلخانی است را میتوان مشاهده کرد و پیداشدن این مقدار از کاشی های زینتی در این دو بنا نمایان کننده این است که برای افراد ثروتمند و رده بالای جزیره کیش بوده است زیرا این کاشی ها جزو موارد وارداتی جزیره کیش بوده   شهر حریره دقیقا در کنار دریا ساخته شده و معماری و فضاهای ناشناخته زیادی در آن وجود دارد. کانال های افقی و زیرزمینی و چاه های زیاد باعث به وجود آمدن مجموعه ای از موارد نادر و کمیاب که عملکرد نامشخصی دارند شده است و تنها نتیجه ای که از این موارد میتوان گرفت این است که برای دسترسی بهتر به دریا ساخته شده اند.

سبک اتاق های حریره کیش

یکی از دیگر موارد بخش های اصلی و قابل توجه شهر حریره جزیره کیش اتاق های با کف شیارداریا همان مجموعه صنعتی شهر حریره است که یکی فضاهای جذاب منطقه حریره این اتاق های عجیب و ناشناخته است که با شیب ملایم از شمال به جنوب ساخته شده و در بخش کف اتاق ها از گرده ماهی یا بالشتک با ملات ترکیبی از پودر سنگ مرجانی + آهک + نوعی ساروج تشکیل شده است.

حمام شهر حریره

در شهر حریره شاهد حمامی با مساحت حدودا 500 مترمربع می باشید که دارای صحن های متعددی بوده این ساختمان از سربینه، گرمخانه، تون حمام که این سه بخش توسط راهروی سرپوشیده ای از هم جدا شده اند و در جنوب حمام قرار گرفته اند اما به غیر از این موارد این حمام دارای دو خزینه کوچک و بزرگ بوده که در جنوب بخش گرمخانه و در آخرین قسمت ساختمان قرار داده شده اند.این حمام که در نوع خود جزء حمام های قدیمی و زیبای ایرانی است و در طی تحقیقات باستان شناسان حریره کیش کشف شد در این اککتشافات مشخص شد حمام حریره کیش متعلق به دو دوره مجزا می باشد یعنی هم آثار دوره ایلخانی و هم دوره تیموری در این منطقه نمایان شد و با در نظر گرفتن ظرفیت محدود این حمام و دیوار بیرونی آن که تا عمارت اعیان امتداد پیدا کرده است مشخص شد که این حمام خصوصی بوده و متعلق به صاحب عمارت اعیان بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته