آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول یکی از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه و شهر استانبول است که در بهترین نقطه ممکن شهر قرار گرفته است.حمام خرم سلطان استانبول در کنار موزه ایاصوفیه قرار دارد
و به همین سبب نیز آن را حمام خرم سلطان ایاصوفیه می خوانند.

وجه توریسم حمام خرم سلطان استانبول، در بعد تاریخی و فرهنگی و نیز تفریحی آن جای گرفته است.لازم به ذکر است که این حمام در سال های متوالی یعنی سال های 2014، 2015 و 2016 میلادی
به عنوان برترین جاذبه گردشگری شهر استانبول انتخاب شده است و این ارزش این بنای تاریخی را ثابت می کند.

تاریخچه حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول در قرن شانزدهم میلادی به سال 1556 به وسیله ی معمار معروف، سنان ساخته شده است.در این زمان سلطان سلیمان بر تخت پادشاهی سلسله عثمانی ها در ترکیه تکیه زده بود.

تاریخچه

چرا این حمام را خرم سلطان می نامند؟

دلیل آن احتمالا قابل حدس است؛ زیرا ملکه عثمانی ها یعنی خرم سلطان کسی بود که دستور ساخت این حمام را صادر کرد.وی این حمام را به هدف برپا ساختن محلی برای نظافت و بهداشت مردم متدین شهر ساخته و به همین دلیل نیز بنای حمام را در نزدیکی مساجد مشهور شهر گذاشت.

به این شکل مردمی که به مسجد ایاصوفیه یا مسجد آبی می آمدند،فرصت و مجال آن را داشتند که برای حمام کردن و طهارت خود،به حمام خرم سلطان رفته و سپس پاک و پاکیزه به مسجد وارد شوند.در معماری بنای این حمام، تلفیقی از دو ساختار معماری عثمانی و ترکی را به وضوح می توان دید.

حمام خرم سلطان استانبول به دو قسمت زنانه و مردانه تقسیم شده و این دو بخش حمام به شکل متقارن روبروی هم قرار گرفته اند.با تماشای این دو قسمت می بینید که حتی ریزترین جزئیات نیز مشابه بوده و معمار مشهور سینان در طراحی و ساخت بنا،بالاترین هنر خویش را به کار برده است.

قبلاً در محل بنا شدن این حمام ، حمام دیگری به نام حمام های باستانی زئوکسیپوس قرارداشت که به امپراتوری روم شرقی متعلق بودند.به علاوه پیش از آن نیز معبد زئوس در این نقطه قرار داشته و به نظر می رسدکه حمام خرم سلطان بار تاریخی قابل توجهی را در قرون گذشته ی خود، به دوش می کشد.

خرم سلطان که بود؟

خرم سلطان دراوکراین به دنیا آمد و نام اصلی او روکسلانا بود.در ماجرای حمله ی تاتارها به شهر محل تولد او در اوکراین روکسلانای 14 ساله دزدیده شده و به قوم کریمه که از اقوام عثمانی بود، داده شد.طی ماجراهای طولانس پای روکسلانا به دربار سلطان سلیمان باز شده و ارتباط نزدیکی بین او و سلطان درگرفت.

خرم سلطان که بود؟
سلطان سلیمان به خرم سلطان علاقه زیادی داشته و خرم سلطان در طول حیات سلطان سلیمان،نفوذ زیادی به لحاظ تصمیمات حکومتی روی او داشت.این سلطان و ملکه صاحب شش فرزند (یک دختر و پنج پسر) شدند.خرم سلطان در سن 52 سالگی از دنیا رفت.

حمام خرم سلطان استانبول در تونل زمان

همان طور که گفتیم حمام خرم سلطان استانبول در سال 1556 میلادی ساخته شد و بلافاصله نیز کاربری آن به راه افتاده و مورد استقبال مردم قرار گرفت.اما پس از آن در سال1910 میلادی، این حمام بسته گشت و توجهی به آن نمی شد.این روال ادامه پیدا کرد تا زمانی که زندان سلطان احمد که در فاصله کمی از این حمام تاریخی قرار دارد،

از زندانیان انباشته شده و حکومت وقت ترکیه برای اسکان دادن زندانیان جدید به فکر استفاده از حمام خرم سلطان افتاد.این دوران نیز سپری شد و زندانیان از حمام بیرون برده شدند.اما پس از آن نیز بی حرمتی به این بنای تاریخی خاتمه نیافته و برای دورانی از آن به عنوان انبار برخی مواد غذایی چون روغن استفاده شد.

اما سرانجام در میانه های قرن بیستم،دوباره حمام خرم سلطان استانبول مورد توجه قرار گرفته و به ارزش تاریخی و توریستی خود بازگشت.در سال 1958 میلادی، بنای حمام که تحت بی مهری قرار گرفته بود،مورد مرمت واقع شده و به عنوان نمایشگاه فرش از آن استفاده شد.اگر چه این نیز از کاربری واقعی حمام فاصله داشت،اما باز می توانیم استفاده به عنوان نمایشگاه را در مقابل زندان و انبار، قابل قبول بدانیم.

حمام خرم سلطان در تونل زمان

سرانجام در سال 2007 میلادی، سازمان میراث فرهنگی ترکیه،حمام خرم سلطان را به دست گرفته و آن را به هویت واقعی خود برگرداند.دانشکده معماری دانشگاه کوجیلی، کار مرمت بنا را آغاز کرده و آن را به خوبی به پایان رساند.

مرمت حمام خرم سلطان استانبول

این مرمت به شکلی صورت گرفت که تمامی جزئیات تاریخی بنا حفظ شده و هیچ چیزی از بار باستانی آن، کاسته نشد.تیم مرمت دانشکده معماری دانشگاه کوجیلی از روش های مدرن و ابزار کاملا حرفه ای در مرمت این بنا استفاده کرده و این پروژه را با موفقیت تمام به پایان رساندند.

گفته می شود که چیزی نزدیک به 11 میلیون دلار برای بازسازی و نگهداری این بنا هزینه شده است.در نهایت در سال 2011 میلادی، دوباره این بنا به عنوان حمام خرم سلطان ایاصوفیه بازگشایی شده
و در شمار جاذبه های گردشگری توریست پسند شهر قرار گرفت.جالب است بدانید که ضمن بازدید از این حمام، می توانید لذت یک حمام ترکی را نیز تجربه کرده و خود را در راهروی تاریخ تصور کنید.

معماری حمام خرم سلطان استانبول

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم حمام خرم سلطان استانبول به صورت قرینه ساخته شده است و سبک معماری آن ترکیبی از معماری عثمانی و ترکی به حساب می آید.طول این بنا به 75 متر می رسد و ساختمان آن به بخش های مختلف تقسیم شده اند.

در شمال این بنا، حمام مردانه قرار گرفته و حمام زنانه در قسمت جنوبی آن واقع شده است.به علاوه مسیر ورودی حمام مردانه و زنانه نیز از هم مجزاست و آقایان و خانم ها از دو مسیر متفاوت به حمام وارد می شوند.ورودی حمام آقایان در همان بخش شمالی بنا قرار گرفته، اما ورودی حمام بانوان در بخش غربی است.

اتاقی به تعویض لباس آقایان اختصاص یافته و پنجره های رنگی آن که نور خورشید را با پرتوهای رنگارنگ به داخل می تابانند، در نوع خود جالب هستند.در اتاق تعویض لباس بانوان نیز با چنین ساختاری روبرو هستیم،با این تفاوت که پنجره های رنگی اتاق تعویض لباس آقایان 4 عدد بوده، اما اتاق تعویض لباس بانوان 3 عدد است.

معماری حمام خرم سلطان استانبول

در بخش حمام آقایان به یک راهروی بزرگ برخورد می کنید که گنبد مرکزی آن، بسیار دیدنی است و چندین ستون نگهدار این گنبد هستند.این گنبد از آجر ساخته شده و روی آجرها نیز لایه ای سربی قرار گرفته است که جلای خاصی به گنبد می بخشد.در اتاق تعویض لباس آقایان نیز همان سقف گنبدی با نقاشی هایی از برگ درختان دیده می شود.

دیگر بخش حمام خرم سلطان، به اتاق های گرم اختصاص داده شده است.در مجاورت اتاق های گرم، سرویس بهداشتی و اتاق اصلاح واقع شده است.همان فرم سقف گنبدی سربی را در این اتاق ها نیز خواهیم دید. پس از اتاق گرم، سالن داغ قرار دارد.سالن داغ از چهار غرفه تشکیل شده است که در هر یک از آن ها می توانید در نهایت آرامش بنشینید.

در سالن داغ به گوبک تاشی که در واقع یک هشت ضلعی از جنس موزاییک و سنگ مرمر است، برخورد می کنید.فلسفه گوبک تاشی این است که مراجعان با شکم روی آن دراز کشیده و بدن خود را در حالت ریلکس قرار می دهید.همین امکانات در بخش بانوان نیز قرار داده شده است.

نقل قول معمار سینان در مورد بنای حمام خرم سلطان

معمار سینان که این بنا را پایه گذاری کرده و ساخت و ساز آن را به پایان رسانید؛ تعلق خاطری نسبت به آن داشته و از این روی در باب این حمام گفته است:”تا زمانی که عمر خویش را به پایان برسانم، آرزو می کنم که دوستان نیکو سیرت من به بنایی که با دستان خویش ساخته ام، نگاه کرده و هویت و معنای کار من را به خوبی درک کنند.

امیدوارم که آن ها با نگاهی صادقانه به این بنا نگریسته و از من به نیکی یاد کنند.”

سیستم گرمایشی حمام خرم سلطان استانبول

جالب است بدانید که سیستم گرمایشی حمام خرم سلطان در آن زمان ساخت خود،بسیار حرفه ای بوده و چیزی شبیه به سیستم گرمایش از کف امروزی را در آن مشاهده می کنیم.سیستم گرمایشی حمام خرم سلطان در بخش کف بنا واقع شده و قرار گرفتن لوله های آب داغ در قسمت زیرین ساختمان،

باعث می شود که هوای گرم به گردش درآمده و تمامی بخش محیط را گرم کند.به علاوه همین لوله های آب داغ در بخش دیوارهای حمام نیز تعبیه شده و گرمایش از کناره ها را به وجود می آورند.

قسمت های مختلف حمام خرم سلطان استانبول

قسمت های مختلف حمام خرم سلطان استانبول را باید به شکل زیر تقسیم بندی کنیم:

قسمت های مختلف حمام خرم سلطان

سالن سرد حمام خرم سلطان استانبول

در سالن سرد حمام خرم سلطان استانبول ایاصوفیه بخش های مختلفی وجود دارد.در اینجا می توانید از اتاق تعویض لباس استفاده کرده و به اتاق ماساژ بروید.در هر یک از این اتاق های تعویض لباس، کمد لباس نیز مخصوص مراجعان قرار داردبه شکلی که به هر فرد یک اتاق با قفل و کلید اختصاص داده می شود.همین طور بخش ویتامین سرا، آرایشگاه و یک فروشگاه نیز در این سالن قرار دارد. گنبد سالن سرد به 26 متر ارتفاع می رسد.

سالن داغ حمام خرم سلطان استانبول

سالن داغ با مساحتی نزدیک به 47 درجه سانتی گراد مساحت زیادی داشته و دور تا دور آن را غرفه هایی مفرش فراگرفته است.شما می توانید به سالن اصلی وارد شده و یا  در این غرفه ها نشسته و استراحت کنید.البته لازم به توضیح است که دمای سالن داغ، می تواند تا 60 درجه سانتی گراد افزایش یابد.البته در این سالن فواره هایی به همراه شیرهای آب سرد قرار داده شده است تا در صورت تحمل نکردن گرما از آن ها استفاده کنید.

سالن گرم حمام خرم سلطان استانبول

این سالن پس از سالن سرد و سالن داغ قرار گرفته است.عملکرد و خاصیت آن نیز به شکلی است که پس از حرارت دیدن پوست بدن و عرق کردن به آن وارد شوید.در اینجا حمام ترکی انجام گرفته و فردی به نام دلاک بدن فرد را به خوبی می شوید.

خدمات حمام خرم سلطان استانبول

در حمام خرم سلطان استانبول ایاصوفیه، خدمات مختلفی به مراجعان داده می شود و به واقع امکان انتخاب گزینه های گوناگونی وجود دارد.خدمات حمام خرم سلطان به دو بخش خدمات حمام و خدمات ماساژ تقسیم بندی می شود و شما می توانید در هر یک از این گروه ها، خدمات؛ بسته مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.

خدمات لذت حمام

حمام اصلی حمام خرم سلطان استانبول

این در واقع خدمات پایه حمام خرم سلطان استانبول است و نمی توانید چیزی کمتر از آن طلب کنید.در این بسته خدماتی افراد لیف زده شده و از آن ها با خوراکی ها و نوشیدنی هایی پذیرایی می شود.
حمام اصلی به اندازه ی نیم ساعت طول کشیده و هزینه آن 55 یورو است.

خدمات حمام به سفیدی برف

همان طور که از نامگذاری این بسته خدماتی حمام مشخص است،با انتخاب آن قرار است به شکلی شسته شوید که پوست تنتان به سفیدی برف شود.در این خدمات از کیسه کشیدن بدن و غوطه ور شدن در کف و ماساژ سر و گردن، برخوردار خواهید بود.پذیرایی نیز با شربت های گیاهی و سنتی، صورت می پذیرد.قیمت این بسته 80 یورو بوده و برای مدت زمان 45 دقیقه به طول می انجامد.

خدمات لذت حمام خرم سلطان استانبول

این بسته با کیسه کشیدن کامل بدن همراه است.در عین حال حمام در کف و حباب و ماساژ عطری نیز در خدمات لذت حمام قرار دارد.در نهایت نیز با شربت های شیرین و گیاهی پذیرایی می شود.
زمان خدمات لذت حمام، یک ساعت بوده و هزینه آن 100 یورو است.

خدمات حمام طعم پاکیزگی

در این بسته خدماتی شما دو گزینه پیش روی خود خواهید داشت:  کیسه کشیدن یا پوست زدایی با روغن درخت ارغوان به جز این ها می توانید از ماسک خاک رس در حمام طعم پاکیزگی برخوردار شده و ماساژ عطری را تجربه کنید. این حمام برای 80 دقیقه طول کشیده و در پایان آن پذیرایی نیز صورت می گیرد. هزینه حمام طعم پاکیزگی، 115 یورو است.

خدمات حمام آب حیات

حمام آب حیات بهترین و گران قیمت ترین بسته خدمات حمام خرم سلطان ایاصوفیه است. در این حمام علاوه بر کیسه کشیدن، ماسک خاک رس با روغن درخت ارغوان،حمام در کف و حباب، ماساژ سر و گردن، ماساژ عطری، ماساژ صورت و پا انجام می گیرند.

حمام آب حیات، برای 110 دقیقه طول کشیده و سرویس پذیرایی آن نیز به مراتب مفصل تر از سایر بسته های خدمات حمام است.در این حمام میوه و چای ترکی را نیز خواهید داشت.هزینه حمام آب حیات معادل 160 یورو خواهد بود.

خدمات ماساژ حمام خرم سلطان استانبول

خدمات ماساژ

ارائه ماساژ انعکاس درمانی حمام خرم سلطان استانبول

این ماساژ در هند و چین رواج زیادی دارد.در این ماساژ پاها به عنوان آینه بدن در نظر گرفته شده و کلیه اندام را با آن در ارتباط می دانیم.بنابراین ماساژ انعکاس درمانی بر پاها پیاده شده و به این شکل تمامی بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.ماساژ انعکاس درمانی برای 35 دقیقه طول می کشد.

ارائه ماساژ عطری حمام خرم سلطان استانبول

این ماساژ برای مدت 50 دقیقه انجام می پذیرد و در آن از عطری مخصوص استفاده می شود.این ماساژ به شکلی صورت می گیرد که عروق لنفاوی بدن فعال تر شده و سموم را از بدن خارج می سازند.به این ترتیب احساس نشاط و شادابی زیادی خواهید کرد.

ماساژ ضد اضطراب حمام خرم سلطان استانبول

این ماساژ با ریتم خاصی بر عضلات فرد دنبال می شود.معمولا این ماساژ را پس از حمام کامل ترکی توصیه می شود و می تواند آرامش زیادی در فرد ایجاد کند.این ماساژ نزدیک به 50 دقیقه زمان احتیاج خواهد داشت.

ماساژ پشت حمام خرم سلطان استانبول

در این ماساژ بیشترین تمرکز روی گردن، کتف ها و سر فرد بوده و می تواند جریان خون در بدن را به شکلی بهتر جاری سازد.این ماساژ چیزی نزدیک به 35 دقیقه انجام می شود.

حنابندان و عروسی در حمام خرم سلطان استانبول 

جالب است بدانید که ماجرای جذاب حمام خرم سلطان به اینجا ختم نشده و گاهی اوقات در این حمام جشن عروسی نیز برگزار می شود.برای برگزاری جشن عروسی در حمام خرم سلطان، از کاسه های طلایی و لباس هایی خاص استفاده می شود.

به علاوه بسته ای از: لوازم آرایشی مخصوص عروسی و صابون های معطر و لوکس، شامپوهایی خوش بو و از روغن درخت ارغوان استفاه می شود.همین طور نرم کننده های پوست برای عروس استفاده شده و ماسک های خاک رس بر پوست صورت و بدن استفاده می گردد. در آخر نیز از عروس و همراهان او با شربت های خنک و شیرین پذیرایی می شود.

همچنین برای داماد نیز از:
کاسه های طلایی، لباس مخصوص، بسته لوازم بهداشتی مردانه،صابون روغن زیتون، شامپو روغن درخت ارغوان، نرم کننده و … استفاده می شود.
داماد به روشی سنتی و به همراه آیینی خاص لیف و کیسه زده شده و سپس از ماسک های خاک رس استفاده می گردد.در نهایت نیز از مزه های ترکی و نوشیدنی های خوش طعم به داماد و همراهان او داده خواهد شد.

رستوران حمام خرم سلطان استانبول

رستوران حمام خرم سلطان

از تمام این حمام و ماساژها که بگذریم،صرف یک وعده غذایی خوشمزه در رستوران حمام خرم سلطان نیز عالی خواهد بود.این کافه رستوران که کافه رستوران مهری نام دارد،منوی غذایی شگفت انگیزی داشته و فضای آزاد آن به شما اجازه می دهد که در حال صرف کردن غذای خود،به جلوه ی باشکوه موزه مسجد ایاصوفیه چشم بدوزید.

این رستوران می تواند 300 نفر را در خود جای داده و هر روز از ساعت 8 صبح تا 1 نیمه شب باز و پذیرای میهمانان است.برای صرف غذا در این رستوران باید چیزی نزدیک به 50 لیر ترکیه به ازای هر نفر پرداخت نمایید.

موقعیت جغرافیایی حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان در محله فاتح شهر استانبول،منطقه جانکورتاران، میدان ایاصوفیه،جایی نزدیک به موزه مسجد ایاصوفیه و با فاصله نه چندان زیادی از مسجد آبی قرار گرفته است.

ساعت بازدید از حمام خرم سلطان استانبول

برای بازدید از این حمام می توانید هر روز از ساعت 8 صبح تا 20 شب، به محل حمام مراجعه نمایید.برای تهیه بلیط میتوانید از سایت خود حمام خرم سلطان استانبول به آدرس https://www.ayasofyahamami.com خریداری نمایید.

هزینه حمام خرم سلطان استانبول

همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم هزینه استفاده از حمام خرم سلطان بین 55 یورو تا 160 یورو در نوسان بوده و هزینه بخش ماساژ آن نیز در بازه 40 یورو تا 75 یورو قرار می گیرد.برای خرید تور استانبول ترکیه و بازدید از این حمام تاریخی و هیجان انگیز، با آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا تماس بگیرید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته