آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی

اگر چه در دبی سازه های مدرن و ساختمان های لوکس و چشمگیر زیادی وجود دارند،اما این باعث نمی شود که از بناهای قدیمی و موزه های تاریخی آن چشم پوشی کنیم.خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی یکی از همین مقاصد گردشگری است که بازدید از آن را توصیه می کنیم.

این خانه علاوه بر داشتن بار تاریخی، موزه ای از خانواده سلطنتی دبی است و می توان در فضای آن به جز سبک معماری،شکل زندگی آل مکتوم را نیز از نزدیک مشاهده کرده و به حقایقی در این خصوص دست یافت. به ویژه با مطالعه راهنماهایی که در بخش های مختلف خانه قرار داده شده است، می توانید به اطلاعات بیشتری دست یابید.

سبک معماری

خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی در واقع محل اقامت امیر دبی در فاصله سال های 1912 تا 1958 میلادی بوده است.شیخ سعید، پدر بزرگ شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم فعلی دبی محسوب می شود و پس از مرگ وی، اقامتگاهش را به موزه تبدیل ساختند. البته این اقامتگاه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و در طول زمان بخش های مختلف آن به خوبی حفظ گردیده است.

سبک معماری خانه

اگر به این بنا که یادگاری از سال 1896 میلادی است، بنگرید؛ به راحتی می توان ردپای معماری اصیل ایرانی را در آن یافت.به ویژه به کار بردن آهک و ساروج در ساخت بنا و شکل بخش بندی فضا،سبک معماری در مناطق کویری و خشک ایران را یادآور است.خانه تاریخی شیخ سعید در زمینی به مساحت 3600 متر مربع ساخته شده است.

محوطه این خانه با یک حیاط بزرگ، مرکزیت پیدا کرده و بخش های مختلف ساختمان در اطراف حیاط آن قرار گرفته اند.تمام اتاق ها دارای پنجره های مشبک نورگیر بوده و آفتاب را به خوبی در محیط داخل بازتاب می دهند.درهای ساختمان، به شکلی ممتاز کنده کاری شده و جنس آن ها از چوب ساج است.همین طور سطح پنجره های چوبی نیز با تزیینات گل کاری همراه هستند.

دلیل ساخت

به دیوارها که بنگرید، همان سبک گچ کاری های سنتی و تاریخی را مشاهده خواهید کرد که به محیط داخلی رنگ و لعاب ارزشمندی بخشیده اند.در اینجا یک اتاق مرکزی وجود دارد که 30 اتاق دیگر با مرکزیت آن قرار گرفته اند.

به علاوه این بنا روبروی خلیج فارس در منطقه الشندغه واقع شده و از آن می توان به منظره خلیج فارس و زیبایی های آن چشم دوخت.البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این خانه رو به قبله ساخته شده و در جهت مکه قرار گرفته است.

دلیل ساخت این بنا

به واقع شیخ سعید آل مکتوم، این بنا را به این جهت بنا کرد که در یک موقعیت جغرافیایی خاص مسکن داشته و رفت و آمد کشتی ها را نیز زیر نظر داشته باشد. او سال ها در این خانه زندگی کرده و فرزندان او نیز در همین جا رشد کرده و پرورش یافتند.

به این ترتیب با بازدید از این خانه، می توانید محل زندگی یکی از مشهورترین و قدرتمندترین حاکمان دبی را از نزدیک مشاهده کنید. سبک دکوراسیون، تزیینات داخلی و بیرونی، بخش بندی فضا و به ویژه بادگیرهای آن، بسیار دیدنی به چشم می آیند. سبک معماری در این فضا فوق العاده به نظر می رسد.پیچیدگی بنا و تو در تو بودن بخشی از قسمت ها، بر جذابیت این سازه می افزاید.

نمایشگاه های خانه تاریخی شیخ سعید آل مکتوم دبی

اکنون در این خانه موزه و گالری ارزشمندی از سکه های تاریخی امارات متحده عربی، تمبرها و دیگر یادگاری های تاریخی نگهداری می شود.9 نمایشگاه مختلف آن را باید در گروه های تاریخچه ی خانه شیخ سعید آل مکتوم، دبی زمان قدیم، مناظر دبی، خاندان آل مکتوم، زندگی دریایی، زندگی اجتماعی در دبی، سکه ها و تمبرها، نقشه ها و اسناد تاریخی و غیره تقسیم بندی کنیم.

نمایشگاه های خانه

زمان بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی

زمان بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی در روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح تا 20:30 شب اعلام شده است. همین طور در روزهای جمعه نیز در فاصله ساعت های 3:00 بعد از ظهر تا 21:30 شب، امکان بازدید از این خانه وجود خواهد داشت.

هزینه بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی

هزینه بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی برای بزرگسالان معادل 3 درهم بوده و برای کودکان زیر 6 سال نیز 1 درهم است.

هزینه بازدید

ساعت بازدید از بنا 

8صبح تا 8:30 شب

با خرید تور دبی از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا و تماس با شماره 22887100،می توانید از این خانه تاریخی و سایر بناهای دیدنی و موزه های دبی دیدن نمایید.ارسال 60% کل هزینه تور دبی زمان رزرواسیون ضروری و درغیراینصورت رزرو ارسالی تأیید نمی باشد.

تورهای دبی
دیدنی های امارات
زروبلیط ارزان و آنلاین دبی  از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
هتل های امارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته