آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

خانه قوام الدوله

خانه قوام الدوله

خانه قوام الدوله

عمارت خانه قوام الدوله به سال 1211 شمسی برای یکی از چهره های نامدار دوران قاجار به نام میرزا محمد قوام الدوله آشتیانی ساخته شده است. در محله سرچشمه، کوچه میرزا محمود وزیر ساخته شد و صاحب آن میرزا محمد مستوفی قوام الدوله، پسر میرزا محمد تقی آشتیانی، از رجال سرشناس دوران قاجاریه بود که حسن وثوق الدوله و میرزا احمد قوام (قوام السلطنه) از نوادگان او بودند.

قوام الدوله که بود؟

میرزا محمد آشتیانی ملقب به قوام الدوله پسر میرزا محمد تقی قوام الدوله آشتیانی که در زمان فتحعلی شاه وارد حکومت شد.وی در زمان ناصرالدین شاه ارتقاء درجه پیدا کرد و وزارت خراسان به عهده گرفت .

در سال ۱۲۴۱ خورشیدی ناصرالدین شاه عموی خود حشمت‌الدوله را به همراه قوام‌الدوله مأمور تصرف پایگاه‌های یاغیان ترکمن کرد که از هر چندگاه با حمله به خراسان، دست به غارت مردم و ایجاد ناامنی می‌زدند.

اما نیروهای ایرانی، پس از موفقیتی کوچک، در صحرای خراسان راه گم کردند و ناچار به بازگشت به سرخس شدند. پس از آنکه شاه هر دو فرستاده خود را از مناصبشان عزل کرد، قوام‌الدوله را که در نظر او باعث اصلی شکست بود، در تهران حبس کرد و حتی قصد داشت او را به قتل رساند، اما درباریان به شفاعت برخاستند و قوام‌الدوله نیز با پرداخت مقادیر زیادی نقدینه و جواهر، که در طول ماموریتهای خود و پدرش گردآوری شده بود، جان خود را خرید و پس از یک ماه آزاد شد.

او مدتی در تهران خانه‌نشین بود، تا شاه از سر تقصیراتش گذشت و به پاداش خدمات سابقش به وزارت اصفهان منصوبش کرد. مدتی بعد پیشکاری و وزارت حکومت فارس به وی سپرده شد و پس از آن به عضویت دارالشوری کبری رسید. قوام‌الدوله چندی نیز پیشکار ظل‌السلطان بود. او در ۱۲۵۲ خورشیدی درگذشت.

قوام الدوله که بود؟

خانه قوام الدوله در ابتدا مساحتی در حدود ۱۲ هزار متر مربع داشته است که در حال حاضر فقط بنای موجود باقی مانده (همان خانه اندرونی و بیرونی) و دستخوش تغییرات بسیاری شده است. این سرا به صورت مثلثی ما بین کوچه های میرزا محمود وزیر، کوچه محدث و کوچه وزیری محصور و ورودی این مجموعه از کوچه محدث فعلی بوده است.

کوچه سرای وثوق الدوله (محدث) به نام عصمت السلطنه (همسر محمد قوام الدوله) یا کوچه سوراخی معروف بوده و فضای سبز و پارک فعلی موجود نیز، در آن زمان به عنوان کالسکه خانه در کنار خانه اصلی مورد استفاده قرار می گرفته است. در مجاورات خانه قوام الدوله،حمام قوام‌الدوله قرار داشته که درگذشته از این خانه دری به حمام باز می‌شده است‌.

دوران قاجار

اگر خواستید از خانه قوام الدوله  زیبا و به خصوص نقاشی های گل و مرغ روی گچ آن دیدن کنید کافی است به خیابان 15 خرداد کوچه میرزا محمود وزیر سری بزنید. خانه در دو طبقه بنا شده است که طبقه اول را دو تالار بزرگ آیینه و نقاشی خانه و دو راهرو و سه اتاق کوچک تشکیل می دهد.

مجموعه قوام الدوله

در طبقه دوم خانه قوام الدوله شش اتاق و دو راهرو ساخته شده است. پنجره ها و درهای این عمارت همگی با چوب، گره سازی شده که در نهایت زیبایی است. در این تصویر، یکی از همان نقاشی های گل و مرغ یاد شده را می توانید ببینید. این اثر در تاریخ 1377.3.6 به شماره 2024 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

تهران، سرچشمه، خیابان امیر کبیر، کوچه میرزا محمود وزیر (علیرضا جاویدی) ، پلاک107

رزروبلیط ارزان تهران از اپ آسمان پر ستاره پرشیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته