آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

دلفیناریوم باتومی

دلفیناریوم باتومی

معرفی دلفیناریوم باتومی گرجستان

این دلفیناریوم یک ساختمان با طراحی مدرن است که به جدیدترین فناوری ها مجهز شده است. در این جا می توانید نمایشی از دلفین ها که از گونه هایی از دلفین های پوزه دراز و شیرهای دریایی هستند را ببینید.

صدای پرتاب شدن در آب، صدای جیر جیر، جیغ زدن و سوت زدن حیوانات، تشویق کردن همراه با شور و هیجان و فریاد زدن تماشاچیان، تمام هفته در دلفیناریوم باتومی شنیده می شود.

این دلفیناریوم در شهر ساحلی باتومی ابتدا در سال 1975 شروع به کار کرد. اما به دلایلی، فعالیت آن متوقف شد؛ دلفیناریوم فعلی پس از 20 سال توقف در فعالیت، در ششم ماه می سال 2011 مجددا افتتاح شد و بلافاصله شاید به پربازدیدترین مکان خانوادگی در باتومی تبدیل شد. این بنای گرد که در آن می توان هیجان و شادی را یافت، در  قسمت آمفی تئاتر نمایش، از چهار بخش تشکیل شده است و می تواند میزبان 795 تماشاگر باشد. هر روز به جز دوشنبه ها نمایش آن سه بار در روز برای بازدید کنندگان برگزار می شود. تصور کنید که هر روز 795 نفر با لبخندهای روی صورتشان، دلفین ها را در حین عملکردهای جالب شان تماشا می کنند و لذت می برند. همچنین در این مجموعه زیرساخت های لازم شامل آسانسورها و رمپ های مخصوص صندلی چرخ دار برای معلولین فراهم شده است.

صف مقابل دفتر فروش بلیط آن همیشه طولانی است. با ورود به سالن به عنوان تماشاگر، عمق آبی استخر و دلفین ها را می بینید که گاهی در هنگام شنا روی سطح آب می پرند.

معرفی دلفیناریوم باتومی گرجستان

نمایش های دلفیناریوم

برنامه نمایش همیشه پر از شگفتی است. مجری برنامه (کسی که مدیریت نمایش را به طور همزمان در سه زبان هدایت می کند)، مربیانی که تمام تلاش خود را می کنند و البته بازیگران اصلی نمایش (دلفین ها) برگزار کنندگان این نمایش هستند. دلفین ها می پرند، می رقصند و صحبت می کنند، مربی های خود را در آغوش می گیرند، به توپ ضربه می زنند و آب را با شادی به طرف مخاطب می پاشند. هر لحظه از این نمایش آنقدر هیجان انگیز است که آرام ماندن و بروز ندادن احساسات غیرممکن است. یک لحظه خاص نیز در طول نمایش وجود دارد، هنگامی که مجری از هر بخش آمفی تئاتر، یک بازدید کننده را انتخاب می کند. این فرد خوش شانس قادر خواهد بود به مربیان بپیوندد و با دلفین ها تعامل داشته باشد و همانطور که همه می خواهند، کسی باشد که فرصتی برای دیدن صحنه های پشت صحنه، لمس کردن آن موجودات شگفت انگیز و نگاه کردن در چشمان آن ها و حرف زدن با آن ها داشته باشد. یا شاید صدای دلفین ها را بشنوند و بتواند کلماتی را که گفته اند درک کند.

از نظر علمی شناخته شده است که دلفین ها می توانند از طریق سیگنال هایی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که روحیه و داستان هایشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند اما هنوز زبان آنها توسط انسان کشف نشده است، اما من مطمئن هستم که بیشتر بازدید کنندگان دلفیناریوم باتومی حداقل یک کلمه را از زبان دلفین ها یاد می گیرند. کلمه ای که به معنی “متشکرم”  است. بنابراین شانس خود را برای شرکت در این برنامه هیجان انگیز در باتومی از دست ندهید.

نمایش های دلفیناریوم

تاریخچه دلفیناریوم باتومی گرجستان

دلفیناریوم باتومی در سال 1975 افتتاح شد. در آن زمان اولین دلفیناریوم نمایشی در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود و قبلاً جزیی از  بزرگترین دلفیناریوم های جهان به شمار می آمد. وجود دلفیناریوم همراه با سایر مکان های دیدنی، این شهر و کل منطقه را برای گردشگران جذاب تر کرده است. شهروندان باتومی نه تنها با اشتیاق در نمایش دلفین ها شرکت می کردند بلکه بسیاری از آن ها آرزوی  ورود به این رویداد هیجان انگیز را داشتند. دقیقاً همین محبوبیت عظیم دلفیناریوم، دلفین ها را به سمبل شهر تبدیل کرد. در آغاز دهه 90 میلادی به دلیل مشکلات ناشی از اوضاع سیاسی و اقتصادی در کشور، دلفیناریوم فعالیت خود را متوقف کرد.
پس از 20 سال توقف، دلفیناریوم کاملاً جدید، به پیشنهاد شهرداری باتومی و با تلاش صندوق خیریه “کارتو” آغاز به کار کرد. در حال حاضر این دلفیناریوم یکی از بخش های ” ال تی دی”  یا همان “مرکز تحقیقات علمی گیاهان و جانوران دریای سیاه” است. طراحی و پروژه سازی های آن نیز متعلق به شرکت های معروف آمریکایی” مهندسان “تی جی پی” و “آر سی کا” است. لازم به ذکر است، این مجموعه  توسط صندوق خیریه “کارتو” با مشارکت “ای تی یو” مجهز شده است.

مشخصات ساختمان دلفیناریم باتومی گرجستان

این مجموعه یک ساختمان مدرن طراحی شده است که جدیدترین شرایط لازم برای نگه داری از پستانداران دریایی که در مجموعه نگه داری می شوند را  فراهم می کند. این مجموعه، از استخرهای مختلف برای پنگوئن ها و وال ها (با کل ظرفیت برابر 3724000 لیتر آب)، دو استخر مکمل کمکی (هر یک با ظرفیت برابر 812000 لیتر آب) و استخرهای قرنطینه تشکیل شده است.

ظرفیت آب به طور خودکار هر دو ساعت در نتیجه ی چرخش سیستم پشتیبانی، فیلتر می شود، آب توسط ازن تصفیه می شود و پس از آن به استخرها باز می گردد. علاوه بر این، دمای آب (حداقل 15-14 درجه سانتی گراد و حداکثر 28-27 درجه سانتی گراد)، شوری و پی اچ آن، به طور مداوم کنترل می شوند. در همین زمان، کیفیت شیمیایی و باکتریولوژیکی آب کنترل می شود و حیوانات توسط متخصصان واجد شرایط تحت نظارت قرار می گیرند. (همه اندازه گیری های پیشگیرانه در نظر گرفته شده است)

آمفی تئاتر دلفیناریوم به 4 بخش تقسیم و از 795 صندلی تشکیل شده است. زیرساخت های لازم برای خدمت به معلولان دارای صندلی های چرخ دار و آسانسور نیز فراهم شده است.

مشخصات ساختمان دلفیناریم باتومی گرجستان

ساکنان دلفیناریوم باتومی گرجستان

دو نوع دلفین در این مجموعه نگه داری می شوند که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بیایید بیشتر با این دلفین ها، از نژاد و ویژگی های فیزیکی آن ها گرفته، تا سبک زندگی و شکارشان آشنا شویم. با مطالب جالبی روبه رو خواهید شد که قبل از بازدید از این دلفیناریوم، اشتیاق شما را برای دیدن این حیوانات دوست داشتنی دو چندان می کند.

دلفین های حاضر در این مجموعه در دو دسته جای می گیرند: یکی دلفین های پوزه دراز و دیگری شیرهای دریایی کالیفرنیا.

اول با دلفین های پوزه دراز آشنا شویم:

در طبقه بندی های علمی این نوع دلفین ها در دسته های مخصوص به خود جای می گیرند که ما خلاصه ای از آن را برای شما آماده کرده ایم: این دلفین های جذاب و دوست داشتنی در شاخه پستانداران مهره دار و از خانواده بال ها (پستان داران بی مو آبزی) هستند، خانواده آن ها به نام دلفینیدا شناخته می شوند.

ویژگی های جسمانی: اندازه این دلفین ها بین 2/4 تا 3 متر (14 تا 10 فوت) و وزن آن ها حدود 500 کیلوگرم (1100 پوند) است. متوسط عمرشان در حالتی که توسط انسان نگه داری می شوند چهل و پنج تا پنجاه سال است و از نوع حیوانات گوشت خوار هستند. دلفین های پوزه دراز مشاهده شده است که تا 16 فوت (9/4 متر) از آب بیرون می جهند و با یک صدای بلند ناشی از برخورد با آب (یا به اصطلاح خودمان صدای شلپ)، در پشت یا کنار در آب فرود می آیند. در طبیعت، این شناگران چاق و چله می توانند به سرعت های بیش از 18 مایل (30 کیلومتر) در ساعت برسند.

دلفین های پوزه دراز

خصوصیات: هوش، سرشت دوستانه و چهره های خندان آن ها باعث می شود که این دلفین ها در آکواریوم های بزرگ و در میان غواصان محبوب باشند. دلفین های پوزه دراز به عنوان ستاره های باهوش و کاریزماتیک بسیاری از نمایش های آکواریومی شناخته شده اند. دهان منحنی آن ها لبخندی دوستانه و دائمی را به وجود می آورد که طرفداران بسیاری دارد؛ همچنین به دلیل هوش بالا، می توان آن ها را برای انجام ترفندهای پیچیده آموزش داد.

خصوصیات

سبک زندگی: آن ها غالباً برای نفس کشیدن از زیر آب  بالا می آیند و این کار را دو یا سه بار در دقیقه انجام می دهند. دلفین های پوزه دراز در گروه های اجتماعی مسافرت می کنند و با سیستم پیچیده ای از جیغ زدن ها و سوت کشیدن ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

سبک شکار: دلفین های پوزه دراز، طعمه های خود را از طریق جهت یابی پژواکی (نوعی جهت یابی از راه ارسال صدا و سنجش پژواک آن) دنبال می کنند. آن ها می توانند تا حدود هزار صدا در هر ثانیه ایجاد کنند. این صداها تا زمانی که با اشیاء برخورد کنند، زیر آب حرکت می کنند، سپس دوباره به طرف فرستنده های خود دلفین بر می گردند و مکان، اندازه و شکل هدف خود را به او نشان می دهند.

تغذیه: هنگامی که دلفین ها در حال تغذیه هستند طعمه آن ها اغلب یک ماهی کوچک است؛ اگرچه اغلب میگو و ماهی مرکب نیز می خورند. این حیوانات باهوش، به امید غذا خوردن از باقی مانده شکار ماهیگیران، گاهی به دنبال قایق های ماهی گیری مشاهده می شوند.

محل زندگی: دلفین های پوزه دراز در اقیانوس های گرمسیری و سایر آب های گرم در سراسر دنیا وجود دارند. آن ها زمانی به طور گسترده برای گوشت و روغن شان شکار می شدند (که برای لامپ ها و پخت و پزها مورد استفاده قرار می گرفتند)، اما امروزه فقط ماهیگیری های محدودی از دلفین ها اتفاق می افتد. با این حال، دلفین ها توسط ماهیگیری تجاری برای مصارف دیگر مانند تن و کنسرو تهدید می شوند و می توانند به صورت مرگبار در تور های ماهیگیری و سایر تجهیزات ماهیگیری گرفتار شوند.

تمام دلفین ها، از جمله پوزه دراز ها، نوعی خوک دریایی  هستند. اگرچه برخی از افراد از این نام ها به طور جابه جا استفاده می کنند. خوک دریایی در واقع یک گروه بزرگ هستندکه شامل حیواناتی مانند وال ها و نهنگ های بلوگا نیز می شود.

شیرهای دریایی کالیفرنیا

طبقه بندی علمی: این گروه نیز در شاخه پستانداران مهره دار و از خانواده اوتارییداها و از جنس زالوفوس ها هستند.

مشخصات فیزیکی: اندازه آن ها بین 2/2 تا 7/1 متر و وزن شان بین 390 تا 275 کیلوگرم است؛ این شیرهای دریایی در صورتی که در طبیعت زندگی کنند متوسط ​​طول عمرشان، کمتر از 30 سال است. در حیات وحش، شیر دریایی کالیفرنیا یک حیوان چاق و چله و سریع تر از هر شیر یا خوک دریایی دیگر است. این موجود دریایی با سرعتی حدود بیست و پنج مایل (چهل کیلومتر) در ساعت، به بیرون آب می پرد و بر خلاف شیرهای دریایی دیگر، شیرهای دریایی کالیفرنیا یال ندارند.

شیرهای دریایی کالیفرنیا

خصوصیات: این شیرهای دریایی جذاب به خوبی آموزش می بیند و رایج ترین گونه در سیرک ها و نمایش های دریایی هستند. زنان و نوجوانان آن ها هنگام خشک بودن برنزه هستند، در حالی که مردان بزرگ تر قهوه ای رنگ هستند. نرها همچنین به وسیله تاج شاخی شکل روی سرشان متمایز می شوند. این شیرهای دریایی حیوانات اجتماعی هستند و به صورت گروهی یافت می شوند و اغلب در خارج از فصل تولید مثل به خشکی می آیند. آن ها به طور عمده از ماهی، هشت پا و ماهی مرکب تغذیه می کنند. نرها در یک محل جفت گیری جمع می شوند، اما فقط هنگامی که زنان می رسند و شروع به زایمان می کنند، آن ها قلمرویی را تعیین می کنند که این قلمروها تعریف نشده و تا حدودی ناپایدار هستند. شیر دریایی ماده یک بچه به دنیا می آورد و چند روز بعد دوباره جفت گیری می کند.

شیرهای دریایی جذاب

محل زندگی: این خوک های دریایی در امتداد سواحل صخره ای اقیانوس آرام واقع در آمریکای شمال غربی و همچنین در محدوده بریتیش کلمبیا تا مکزیک و در نزدیکی جزایر گالاپاگوس (در اکوادور) به صورت گروهی زندگی می کنند. گروه های عظیمی از آن ها در این جزایر دیده می شود که برای پرورش و زایمان بر روی صخره های ساحلی و حتی بر روی سازه های ساخت بشر جمع شده اند، نرها برای زاد و ولد حرم سرایی از ماده ها را در کنار خود جمع می كنند كه بچه های آن ها در خشکی به دنیا می آیند.

سبک کلیشه ای خوک دریایی، اجبار به متعادل کردن یک توپ روی بینی اش و پرش از روی حلقه ها است که  توانایی معروف  شیر دریایی کالیفرنیا است.

سبک زندگی: اجداد باستانی شیر دریایی، مانند نهنگ ها و دلفین ها، در خشکی زندگی می کردند. نسل جدید این حیوان با داشتن بدن لغزنده و باله های قدرتمند، به خوبی با محیط آبی سازگار شده است. (باله های عقب به جلو می چرخند تا شیر دریایی کالیفرنیا به طرز شگفت انگیزی بر روی زمین حرکت کند) شیرهای دریایی کالیفرنیا، لایه های ضخیمی از پیه خود و حیوانات دریایی دیگر را به خود می گیرند تا بدن خود را از سرمای آب های دریایی عایق بندی کنند.

سبک شکار: شیرهای دریایی کالیفرنیا هنگام غواصی در اعماق آب، ضربان قلب خود را کند می کنند تا بتوانند قبل از روی آب آمدن برای نفس کشیدن، نزدیک به ده دقیقه، در زیر آب بمانند. این کار، توانایی برجسته ای درتعقیب ماهی، ماهی مرکبات و صدف هایی که رژیم اصلی آن ها را تشکیل می دهند، را به آن ها می بخشد. شیرهای دریایی کالیفرنیا ممکن است تا 30 ساعت به طور مداوم شکار کنند و هر شیرجه برای شکار، سه تا پنج دقیقه طول بکشد.

نمایش های دلفیناریم باتومی گرجستان

دلفیناریوم باتومی نمایش تعاملی جدیدی را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهد که شامل حدود 30 نمایش است: رقص، بازی با حلقه ها و توپ ها، تعادل بر روی دم، تشویق پا و بسیاری دیگر از لحظه های خیره کننده. یک سورپرایز نیز انتظار مهمانان و بازدیدکنندگان را می کشد: فعال ترین افراد این فرصت را دارند که خود را به عنوان مربیان دلفین امتحان کنند.

برنامه نمایش دلفین ها یک نمایش آموزشی با عناصر نمایشی است که در هر شرایط آب و هوایی انجام می شود. این نمایش که در آن ده دلفین شرکت می کند، به دو زبان (گرجی و انگلیسی) اجرا می شود. این واقعیت که تماشاگران، دلفیناریوم را در حالی که سرشار از احساسات مثبت هستند ترک می کنند، شایستگی کامل نینی، مونیکا، مایا، مارکو و زورو، دو دلفین کودک (چیبو و خویچا و تسیتسی همراه با بچه هایش المپیا و باتو) است.

شنا کردن با دلفین ها در دلفیناریوم باتومی گرجستان

افراد متقاضی که به تعامل با دلفین ها علاقه مند هستند، فرصتی برای شنا با دلفین ها را در اینجا دارند. بله درست متوجه شدید! می توانید با دلفین ها شنا کنید البته تنها به مدت 15 دقیقه. البته بدیهی است که برای حفظ سلامت شخصی افراد و همچنین دلفین های دوست داشتنی مجموعه، قوانین مشخصی برای این کار وضع شده اند که شامل موارد زیر است: (این قوانین باید قبل و بعد از تعامل با دلفین ها رعایت شوند)

افراد زیر مجاز به شنا کردن با دلفین ها نیستند:
– کودکان زیر 5 سال
– افرادی که تحت تأثیر الکل، مواد مخدر یا داروهای روانگردان هستند
– افرادی که مشکلات پوستی دارند
– زنان در دوره قاعدگی

برای کودکان زیر 14 سال، فقط دو بزرگسال می توانند آن ها را در استخر همراهی کنند، برای کودکان بزرگتر از 14 سال فقط یک نفر مجاز است. (گرفتن عکس و فیلم رایگان است)

کودکان زیر 14 سال

قبل از رفتن به استخر:
– تمام لوازم جانبی (جواهرات، گیره مو و غیره) را در بیاورید
– دوش بگیرید
– دستان خود را با مایع ضد عفونی کننده تمیز کنید

جلیقه ایمنی برای بچه های کوچک فراهم شده است

دستورالعمل های مربی را باید دنبال کنید

در حال تعامل با دلفین ها از لمس کردن چشم دلفین ها و سوراخ های تنفسی او باید خودداری شود.

تاریخچه آکواریوم دلفیناریم باتومی گرجستان

آکواریوم نمایشی باتومی در بیستم اوت، در سال 1966 افتتاح شد. در ابتدا، جانورهای آبی اقیانوس آرام شمالی، سمورهای خزدار و خوک های آبی دریای کاسپین در آن به نمایش درآمد. جلوه ویژه ای از حضور لاک پشت غول پیکر اقیانوس هند ساخته شده بود و وزن آن حدود 100 کیلوگرم بود. انواع ماهی تزئینی نیز بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار داد. بیش از 60 گونه از ساکنین آب های آزاد، دریاهای مختلف و اقیانوس ها وجود داشتند.

مشخصات آکواریوم دلفیناریم باتومی گرجستان

آکواریوم نمایشی باتومی یک ساختمان بزرگ پیچیده است که از دو بخش تجربی و آزمایشی تشکیل شده است. کل ظرفیت آب آکواریوم تقریباً برابر 200000 لیتر است. تاسیسات پیچیده آب، قابلیت هوادهی و تنظیم دما را ایجاد می کند و فیلترهای ویژه، گردش طولانی مدت آب را فراهم می کنند، در نتیجه سیستمی ایجاد می شود که تعادل بیولوژیکی را برای آبزیان آکواریم امکان پذیر می کند. بیشتر ماهی های موجود در آکواریوم باتومی در همین محل پرورش می یابند. نکته قابل توجه این است که اگر ماهی ها مانند محیط طبیعی نگه داری نشوند، تکثیر آنها غیرممکن است.

در این آکواریوم تا صد گونه ماهی از دریای سیاه و آب های آزاد گرجستان، انواع ماهی های تزئینی و سایر گونه های منحصر به فرد به نمایش گذاشته شده است.

در ابتدا این آکواریوم بر پایه شاخه ای گرجی از ” موسسه تحقیقات علمی اقیانوس شناسی و پرورش ماهی دریایی” ایجاد شد اما  از سال 1998 زیر مجموعه “پارک 6 می” باتومی بود و از اول ژانویه 2011 به یکی از بخش های “مرکز تحقیقات علمی گیاهان و جانوران دریای سیاه” تبدیل شد.

آکواریوم با ماهی های غیر بومی و همچنین با ماهی های دریای سیاه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.
هدف اصلی مرکز تحقیقات، کسب جایگاه مهم در محیط آموزشی است که شامل تحقیقات در مورد گیاهان و جانوران دریای سیاه، بهبود پایگاه تحقیق و پژوهش برای دانشجویان و کمک به متخصصان ظرفیت سازی است.

پروژه های فعلی آن ها شامل :

  1. توان بخشی پستانداران دریای سیاه
  2. برنامه تولید مثلی پستانداران دریایی
  3. تعامل با دلفین ها که شامل موارد زیر است:
    شنا کردن با دلفین ها
    • دلفین به روان درمانی در کودکان معلول کمک کرده است
  4. نمایش آموزشی شیرهای دریایی
  5. نمایش آموزشی دلفین ها

مرکز تحقیقات علمی-پژوهشی

“مرکز تحقیقات علمی-پژوهشی گیاهان و جانوران دریای سیاه” در دوره های دانشجویی، گواهی نامه های آموزشی و سایر کارهای علمی – پژوهشی شرکت می کند. هدف اصلی مرکز توان بخشی پستانداران دریایی نجات و توان بخشی دلفین های ساحلی است. در این راستا به آموزش اکولوژیک و زیست شناختی نسل جوان اهمیت می دهد.

مرکز تحقیقات علمی-پژوهشی

“مرکز تحقیقات علمی – پژوهشی گیاهان و جانوران دریای سیاه” آماده انتقال دلفین هایی است که در ساحل دریای سیاه هستند تا بتوانند آن ها را به مرکز انتقال دهند و در صورت لزوم کمک های دامپزشکی را تدارک ببینند و توان بخشی آن ها را تامین کنند.

“مرکز تحقیقات علمی – پژوهشی گیاهان و جانوران دریای سیاه” با دانشگاه ایالتی باته شوتا روستاولی، دانشگاه ایلیا چاوچاوادزه تفلیس، مرکز مانیتورینگ دریای سیاه و آژانس ملی محیط زیست، باغ وحش تفلیس و باغ گیاه شناسی باتومی همکاری می کند.

دلفیناریوم مجهز به آزمایشگاه های شیمیایی آب و لابراتوار باکتری شناسی، دستگاه های فوق مدرن لازم برای مطالعات دام پزشکی و بالینی – بیوشیمیایی است. این مرکز توسط متخصصان با صلاحیت های مربوطه، با تجربه چند ساله در زمینه نگه داری از پستانداران دریایی در محیط های بیماری زا، در گرجستان و همچنین در خارج از کشور فعالیت دارد.

اطلاعات دلفیناریوم

آدرس:گرجستان، باتومی، بلوار 53 روستاولی

تلفن های تماس: 995422221730 / 995595335861

آدرس اینترنتی:http://www.dolphinarium.ge/en/

ساعت بازدید: 9 صبح تا 10 شب

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا افتخار دارد تا با برگزاری تورهای باتومی گرجستان، میزبان شما در بازدید از این جاذبه گردشگری شهر باتومی باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122887100 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته