آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

زوگدیدی

زوگدیدی

آشنایی با شهر زوگدیدی در گرجستان

 زوگدیدی یکی از شهرهای زیبای گرجستان است که درشمال غربی این کشور واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این شهر در 318 کیلومتری غرب تفلیس، 30 کیلومتری ساحل دریای سیاه و 30 کیلومتری از محدوده ارگریس، در ارتفاع 110 متر از سطح دریا می باشد. زوگدیدی مرکز منطقه ای به نام”سوانتی” است.

نام شهر زوگدیدی اولین بار در قرن هفدهم در میان مردم ظاهر می شود و بر سر زبان ها می افتد و  به معنای “تپه بزرگ” در زبان مگرلی است. در منابع قدیمی از نام این شهر تحت عنوان “زوبدیدی” هم یاد شده است. ساکنان محلی گرجی در منطقه مگرلی در استان های تاریخی مگریلیا و آبخازیا همچنین از اسمی مشابه با آن که امروزه برای این شهر استفاده می شود یعنی “زوگیدی” استفاده می کنند که شکل کوتاه شده است. طبق منابع موجود دلیل نام گذاری شهر به این اسم به دلیل وجود تپه ای است که در قسمت شرقی شهر واقع شده است، جایی که هنوز بقایا و اثرات کوچک یک قلعه باستانی در آن رویت می شود. از نظر تاریخی زوگدیدی تا سال 1867 پایتخت اصولگرایی منگلریا (اودیشی) بود که بنیاد آن توسط امپراتوری روسیه از بین رفت. پس از آن، زوگدیدی تا سال 1918 به عنوان بخشی از استان “كوتایسی” به عنوان بخشی از جمهوری دموکراتیک گرجستان به عنوان یك مركز اداری در آمد.

تاریخچه شهر زوگدیدی

در بین قرن های 17 تا 19 زوگدیدی یکی از مراکز مهم سیاسی و فرهنگی منطقه منگلریا و کل گرجستان بود. یک شعر حماسه ای معروف قرون وسطایی گرجستان «شوالیه در پوست پلنگ» توسط ماموکا توکالاشویلی در این دوره در دربار شاهزاده “لوان دوم دادیانی” در سال 1646 بازنویسی شد. در طول جنگ کریمه (1853-1856) نیروهای عثمانی با دستور شخصی به نام “عمر پاشا” کنترل شهر زوگدیدی را در سال 1855 به دست گرفتند. در اواخر سال 1855 و آغاز سال 1856 بود که ارتش توسط” منشیل مینگلی” به فرماندهی سرلشکر “گرگول دادیانی” آزاد شد. به دستور “اسکندر پاشا” عثمانی ها کل شهر زوگدیدی مخصوصا تمامی کاخ ها و باغ های گیاه شناسی را غارت کردند، آتش زدند و به ویرانی کشاندند. در طول جنگ داخلی گرجستان (1992-1993 ) بسیاری از ساختمان ها نیز به شدت ویران شدند و برخی آسیب های جدی دیدند.در سال 1993، نخستین رئیس جمهور گرجستان، “زویاد گامساخوردیا” و شورای عالی جمهوری گرجستان نیز مستقر بودند.

تاریخچه شهر زوگدیدی

کاخ دادیانی زوگدیدی گرجستان

موزه تاریخ و معماری کاخ های دادیانی یک موزه ملی در کشور گرجستان به شمار می رود  که در منطقه “زاگدی” واقع شده است. موزه تاریخ و معماری کاخ های دادیانی یکی از برجسته ترین کاخ های قفقاز به حساب می آید. نخستین نمایشگاه کاوش های باستان شناسی شهر باستانی “ناکالاکیوی” توسط شاهزاده مگرلی “دیوید دادیانی” تهیه و در سال 1840 برگزار شد. سه کاخ مجموعا موزه مدرن را تشکیل می دهند که بخش هایی از آن نیز کلیسای “ویرجین” و باغ گیاه شناسی زوگدیدی است. موزه تاریخ و معماری کاخ های دادیان برخی از نمایشگاه های میراث فرهنگی طبیعی کشور گرجستان را در خود جای داده است. مواد گنجینه تاگیلونی، جلیقه مقدس مادر خدا، نماد ملکه بوردوخان، مادر ملکه تامار جورجیا، نسخه های خطی از قرن سیزدهم تا چهاردهم، مینیاتورها، یادبود یادگارهای سلسله دادیانی و اشیاء متصل به امپراتور فرانسه ناپلئون بناپارت توسط همسر دختر داوید دادیانی، شاهزاده” آشیل مورات”، نوه خواهر ناپلئون، “کارولین بناپارت” به کاخ آورده شد. این کاخ در ابتدای می 1921 به ابتکار “آكاكی چانتوریا”، مردم شناس و زمین شناس گرجستانی، كاملاً به موزه تبدیل شد.

در اوایل سال 1848، دیوید دادیانی، شاهزاده سامگرلو، برای نشان دادن میهمانان خود مجموعه باستان شناسی و اعداد نگاری از نوکالاکیوی ، یک مکان باستان شناسی در سامگرلو را نشان داد. برخی از نمایشگاه ها توسط خود دیوید دادیانی پیدا شده است و برخی نیز توسط مهاجران در حوزه وی توسط وی خریداری شده است. مهم ترین حفاری باستان شناسی توسط دیوید دادیانی، تحقیقات نوکالایکوی بود که در دوران باستان به نام باستان شناسان معروف شده است.

کاخ دادیانی زوگدیدی گرجستان

باغ گیاه شناسی زوگدیدی گرجستان

باغ گیاه شناسی زوگدیدی توسط آکادمی علوم گرجستان اداره می شود که در اواخر قرن نوزدهم توسط شاهزاده سامگرلو داوود دادیانی ، نزدیک محل سکونت وی ساخته شده است. این باغ هم اکنون بیش از هشتاد نوع از گیاهان عجیب و غریب دارد که از جنوب شرقی آسیا، هند، ژاپن، مدیترانه و قاره آمریکا معرفی شده اند.

دیوید دادیانی ساخت یک باغ تزئینی را در سال 1840 آغاز کرد. در آن سال، وی در یک منطقه جنگلی اطراف کاخ حصار کشید، که او را “کاخ بغداد” خود می دانست و یک موسسه تخصصی برای علوم باغبانی تأسیس می کرد. خیلی زود مراقبت و مدیریت آن در مورد املاک به همسرش “اکاترینا” ، منتقل شد. اكاترینا مشتاق انجام این کار بود و در مدت كوتاهی بخش عمده ای از باغ را با تنوع زیادی از گیاهان بومی و عجیب و غریب پر کرد.

در سال 1922، دولت دانشمندی گرجی را به عنوان مدیر باغ منصوب کرد. پس از سال 1926، این باغ تحت عنوان باغ گیاه شناسی تفلیس گرجستان از لحاظ کیفیت و رونق سقوط کرد. مدیر جدید باغ گیاه شناسی  وضعیت بد این باغ را رد کرد. وی استاد “سوزنوفسکی” را برای توصیف و شرح درختان و درختچه ها ، محوطه باغ ، پاکسازی و ترمیم برخی از نواحی، کاشت جعبه های باریک و غیره فرستاد.

باغ گیاه شناسی زوگدیدی گرجستان

قبل از این که این باغ از لحاظ رونق و کیفیت در شهرداری زوگدیدی دچار سقوط شود چندین بار مدیریتش توسط کسی که آن را به یک پارک فرهنگی و تفریحی تبدیل کرد که میزبان انواع رویدادها، سرگرمی ها و جاذبه های مختلف باشد، اما  از مراقبت و توسعه مجموعه گیاهان غافل شد، دستشخوش تغییر شد.

سرانجام، در سال 1970 با قطعنامه شورای وزیران گرجستان در سال 1970، باغ های گیاه شناسی زوگدیدی در پارک مرکزی به آکادمی علوم داده شد و به “آکادمی علوم گرجستان، شعبه باغ گیاه شناسی مرکزی” تغییر نام داد. در بازه زمانی اندکی کار کردن در این باغ سرانجام موقعیتش برای انجام کارهای علمی و پژوهشی مناسب گردید. 350 گونه جدید و نهال ساخسخواوبیس به قسمت گلخانه ی باغ اضافه شد که به زودی به مناطق دائمی در پارک منتقل می شوند.

باغ دادیانیس

در سال 2005، دولت برای بازسازی باغ دادیانیس حدود 40 هزار دلار بودجه در نظر گرفت. در ماه می سال 2009 “اوتار پاتسیا”،رئیس زوگدیدی، و نماینده شهرداری زوگدیدی،” فریدون تودوا الكساندر كوبالیا”، تصمیم گرفتند تا اقدامات لازم برای بازسازی در باغ گیاه شناسی را انجام دهند. تصمیم اداره ولسوالی زوگدیدی از بودجه محلی به 5000 لیر در ماه می رسید.

تئاتر درام آکادمیک” شالوا دادیانی”

اولین اجرای این تئاتر، به نام (پزشک با وجود خودش)، در 11 آوریل 1869 توسط آنتون پرتسلازه روی صحنه رفت. تئاتر درام در سال 1932 تأسیس شد. در سال 1959 این تئاتر به نام رمان نویس معروف و بازیگر تئاتر گرجی به نام شالوا دادیانی (1874-1959) نام گذاری شد.

 جمعیت شهر زوگدیدی گرجستان

از نظر تاریخی زوگدیدی به عنوان یک شهر کاملاً قومی و دارای اکثریت قریب به اتفاق گرجی ها شناخته می شود. با سرشماری دولت در سال 2002 ، 98.97٪ (166.039) از کل جمعیت زوگدیدی (167،760)گرجی های قومی بودند. در نیمه دوم دهه 1850، به دلیل اشغال کوتاه عثمانی، جمعیت این شهر از 2000 نفر به 800 نفرکاهش یافت.

در دهه های 1950 – 1970 دوره مهمی برای توسعه زوگدیدی بود که رشد جمعیت را تحت تأثیر قرار داد. در حالی که رشد 20 سال اخیر عمدتاً ناشی از آوارگی پناهندگان بود. پس از جنگ روسیه و گرجستان در شهر آبخازیا (1992-1993) تعداد زیادی از آوارگان داخلی مجبور شدند به زوگدیدی بروند. در نتیجه ی این، براساس سرشماری ایالتی در سال 2002، زوگدیدی به پنجمین شهر پرجمعیت گرجستان، پیش از شهرهای سوخومی ، پوتی و گوری تبدیل شد. از زمان سرشماری ملی سال 2014، جمعیت زوگدی به 42998 نفر کاهش یافته است و آن را به ششمین شهر پرجمعیت گرجستان پس از  شهرگوری تبدیل کرده است.

آموزش و تحصیل در زوگدیدی گرجستان

زوگدیدی یک مرکز آموزشی منطقه ای است. مؤسسات آموزش عالی در این شهر عبارتند از:

دانشگاه تدریس دولتی : این موسسه اصلی آموزش عالی در سال 2007 تأسیس شده است. این دانشگاه دارای سه دانشکده انسانی ، مدیریت بازرگانی و حقوق و بهداشت است.

آموزش و تحصیل در زوگدیدی گرجستان

دانشگاه تدریس آکادمی اروپا : این موسسه درسال 1991 تاسیس شد. علاوه بر این شهر زوگدیدی دارای 13 مدرسه دولتی و 3 مدرسه خصوصی و همچنین مهد کودک است.

دانشگاه تدریس آکادمی اروپا

سنت کتابخانه در زوگدیدی به زمان سلطنت شاهزاده (متروی) دیوید دادیانی (1812-1812) از مگلریا بر می گردد که تعداد زیادی کتاب دست نوشته و چاپ شده را جمع آوری کرده است. اولين كتابخانه عمومي در زوگدیدي در سال 1887 تأسيس شد. پس از آن، در سال 1899 سالن  کتاب خوانی جديد تاسیس شد كه در سال 1912 با ساختمان خاص خود به كتابخانه مبدل شد. در حال حاضر این کتابخانه تحت عنوان کتابخانه شهرداری شهر زوگدیدی نامیده می شود.

رویدادی های سالانه

جشن والاکرنوبا زوگدیدی گرجستان

رویداد اصلی سالانه جشنی به نام والاکرنوبا (روز مریم مقدس) یک جشن مسیحی ارتدکس است که هر ساله در  15 ام ماه ژوئیه جشن گرفته می شود. در طول این مراسم، هزاران نفر از معتقدین در سراسر جهان  با پایان یافتن این جشن خداوند را بابت این تقدیر الهی سپاس می گویند.

از سال 2012، در طول این رویداد، لباس مقدس به کلیسای جامع جدید ایبریان تئوتوکوس منتقل شد و مراسم والاکرنوبا از سال 1990 جشن گرفته می شود.

جشن والاکرنوبا زوگدیدی گرجستان

جشن زوگدیدوبا زوگدیدی گرجستان

زوگدیدوبا (روز زوگدیدی) یک جشنواره عمومی تازه تاسیس است که شامل برنامه های فرهنگی، ورزشی و آموزشی مختلفی در زوگدیدی است که اکثر آن ها در ماه اکتبر برگزار می شود. این جشنواره هم توسط شهرداری زوگدیدی و هم از طرف دولت  اداره می شود.

آب و هوای شهر زوگدیدی گرجستان

در زوگدیدی، تابستان ها گرم و شرجی است و زمستان بسیار سرد، مرطوب و تا حدودی ابری است. در طول سال دما به طور معمول از 36 درجه فارنهایت تا 82 درجه فارنهایت تغییر می کند و به ندرت کمتر از 28 درجه فارنهایت یا بالاتر از 89 درجه فارنهایت می شود. براساس نمره ساحل / استخر، بهترین زمان سال برای بازدید از زوگدیدی برای لذت بردن از آب و هوای گرم از اوایل ماه ژوئیه تا اواخر آگوست است.

فصل گرم ماه، از 30 می تا 19 سپتامبر با میانگین دمای بالای روزانه بالای 75 درجه فارنهایت ادامه دارد. گرم ترین روز سال 3 آگوست است که حداکثر دمای آن 82 درجه فارنهایت است و حداقل 69 درجه فارنهایت.

فصل خنک ماه، از 27 نوامبر تا 12 مارس با میانگین دمای بالای روزانه زیر 54 درجه فارنهایت. سردترین روزهای سال 28 ژانویه است که میانگین آن حداقل 36 درجه فارنهایت و و حداکثر 48 درجه است. ویرجینیا، ایالات متحده، ساساگور ژاپن و یوگاوارا ژاپن آب وهوای مشابه با زوگدیدی دارند.

مکان های دیدنی شهر زوگدیدی گرجستان

 استراحتگاه گانماخوری و آنالیکا زوگدیدی گرجستان

دو استراحتگاه دریای سیاه هستند که توسط یک پل عابر پیاده 552 متری به یکدیگر متصل شده اند. این استراحتگاه ها برای سواحل شنی، بلوارهای آرام، هتل ها، پارک های آبی و کلوپ های قایق بادبانی گردشگران را به خود جلب می کنند.

 استراحتگاه گانماخوری و آنالیکا زوگدیدی گرجستان

پارک ملی کلخیتی زوگدیدی گرجستان

پارک ملی به منظور حفاظت و نگه داری از اکوسیستم های تالاب کلخیتی که از اهمیت بین المللی برخوردار هستند، ایجاد شده است. اداره پارک ملی کلخیتی تورهای قایقرانی را در دریاچه پالیاستومی و رودخانه پیچوری و همچنین ماهیگیری ورزشی، تماشای پرندگان و تورهای بوم گردی ارائه می دهد. تورها در طول سال انجام می شوند.

پارک ملی کلخیتی زوگدیدی گرجستان

صخره ی درحال تاب زوگدیدی گرجستان

این صخره بر روی توده سنگ آهک در 27 کیلومتری زوگدیدی قرار دارد. آن چه این مکان را بسیار خاص جلوه می دهد این است که یک لمس ساده توسط دست کافی است تا این سنگ غول پیکر را بلرزاند و صداهای بلندی تولید کند.

صخره ی درحال تاب زوگدیدی گرجستان

صومعه ی خوبی زوگدیدی گرجستان

قدمت صومعه ی خوبی به سده های سیزدهم و چهاردهم میلادی بر می گردد. در دهکده نجیخی، در فاصله 30 کیلومتری زوگدیدی واقع شده است. این کلیسا با نقاشی های دیواری زیبا و تزئینات دیواری تزئین شده است. در دوران قرون وسطی، صومعه خوبی به کلیسای جامع گرجستان خدمت می کرد. این منطقه به ویژه برای گردشگرانی که به باستان شناسی علاقه مند هستند جذاب است.

صومعه ی خوبی زوگدیدی گرجستان

تفریحگاه اسکوری زوگدیدی گرجستان

این تفرجگاه به دلیل داشتن آب معدنی “اسکوری” ، که دارای خواص دارویی است ، مشهور است. در دره زیبای اسکوری، “قلعه سفید” نیز پیدا خواهید شد که قدمت آنها از سده های اول تا سوم است.

 مجموعه ی اوستیندال زوگدیدی گرجستان

این مجموعه 650 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. این مجموعه کلیسایی را شامل می شود که مربوط به قرن یازدهم و یک برج است که در حدود قرن هشتم ساخته شده است.

منطقه شورومبومو زوگدیدی گرجستان

شورومبومو حیرت انگیز از دنیای طبیعی است. این منطقه با خزه های سرسبز و درختان بوکسوس (شمشماد هیرکانی) هزار ساله پوشیده شده است. همچنین غار موجود در این منطقه را خواهید دید که دارای استالاکتیت ها و استالاگمیت های بی شماری است.

منطقه شورومبومو زوگدیدی گرجستان

غار کانیون زوگدیدی گرجستان

این غار در حوضه رودخانه اینستا واقع شده است. در داخل غار استالاکتیت ها، استالاگمیت ها و هلیکتیت های بی شماری خواهید یافت. آب بیرون آمده از غار یک آبشار زیبا به زیبایی 26 متر ایجاد می کند.

غار کانیون زوگدیدی گرجستان

نیروگاه برق آبی اینگوری

سد اینگری دومین سد قوس دار بتنی در جهان است. در دهه 1970 به عنوان بخشی از نیروگاه برق آبی اینگوری ساخته شد.

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا از شما دعوت می کند تا با حضور در تور گرجستان این آژانس از جاذبه های گردشگری این کشور زیبا و خصوصا شهر زوگدیدی بازدید کنید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122887100 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته