آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه

معرفی شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

در نگاه اول این مجموعه باستانی مانند یک شکل انتزاعی از هنر است که توسط معمار برجسته “آنتونی گائودی” ایجاد شده است. سازه های مختلف سنگی، سوراخ ها و محفظه ها یادآور مجسمه های پیچیده و اشکال خاصی از جمله چهره انسان است. وقتی بدانید که این سایت به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد، شگفت زده خواهید شد. این جا قدیمی ترین سکونت گاه باستانی شناخته شده در گرجستان است که سال ها بدون هیچ گونه مراقبتی از آن، باقی مانده است. در طول تاریخ حیاتش چندین بار غارت شده است و در اثر زلزله در سال 1920 میلادی ویران شد اما اکنون در لیست یونسکو قرار دارد و برنامه هایی برای حفظ آن برنامه ریزی شده است.

معرفی شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

اوپلیستیخه که نام آن به “قلعه خداوند” ترجمه شده است، شهری سنگی باستانی است که در طی یک دوره تقریبا سه هزار ساله در تاریخ گرجستان نقش مهمی داشته است. مردم قبلاً در این جا در اتاق هایی که درون غارها تراشیده شده بود و با نقاشی های دیواری تزئین شده بودند زندگی می کردند. کاوش های باستان شناسی آثار باستانی فوق العاده ای را نشان می دهند که حکایت از اواخر عصر برنز تا اواخر قرون وسطا دارند.

اواخر قرون وسطا

پیشینه شهر سنگی

این شهر غار باستانی در ساحل صخره ای رودخانه متکواری، تقریباً در پانزده کیلومتری (شش مایلی) شرق شهرگوری ساخته شده است. بین قرن ششم پیش از میلاد و یازدهم پس از میلاد مسیح، این شهر به عنوان یکی از مهم ترین مراکز سیاسی، مذهبی و فرهنگی پیش از مسیحیت از حکومت کارتلی که از پیشینیان حکومت گرجستان بود به شمار می رفت، تا زمانی که در قرن سیزدهم میلادی توسط مغول ها ویران شد.

پیشینه شهر سنگی

امروز، این شهر یک جاذبه بزرگ برای مسافران شده است. اوپلیستیخه یک شهر در مقیاس کامل است که در سنگ تراشیده شده است. در این جا معابد، کلیساها، کارگاه های شراب سازی، داروخانه و حتی یک تئاتر را پیدا خواهید کرد! این مکان برای دوست داران تاریخ، طبیعت و عکس بسیار جذاب است.

یک جاذبه بزرگ

منظره های قابل مشاهده از این صخره ها بر فراز روستا و رودخانه متکواری دیدنی است، اشکال طبیعی کشاورزی تا به امروز نیز حفظ شده است و اگر خوش شانس باشید ، چوپان ها را با گله های خود مشاهده می کنید که در دره زیر ویرانه ها در حال چریدن هستند.

رودخانه متکواری

تاریخچه شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

اوپلیستیخه درست پس از رسیدن قبایل “کارتلی” به سواحل رودخانه متکواری تأسیس شد. آثار باستانی و اسناد تجاری نشان داده اند که این شهر با تمدن های باستانی “اورارتو” و “مدیان” پیوندهای تجاری داشته است. در آن زمان، هنگامی که پادشاهی ایبریا در گرجستان امروزی ظهور کرد، اوپلیستیخه به بخشی از آن تبدیل شد و به عنوان یک مرکز فرهنگی در نظر گرفته شد، جایی که مهم ترین خدمات و فداکاری های مذهبی در آن انجام می گرفت.

تاریخچه شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

با شروع تاریخ این شهر در هزاره دوم قبل از میلاد، اوپلیستیخه به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های شهری در گرجستان شناخته شده است. در آن زمان، این مجموعه یک مرکز فرهنگی بسیار مهم برای فرقه پگان (مشرکان) در منطقه کارتلی ایبریا بود. باستان شناسان معابد  بسیاری در این شهر کشف کردند که یافته های آن ها مربوط به یک الهه آفتاب بود که قبل از ورود مسیحیت پرستش می شده است.

هنگامی که مسیحیت در قرن چهارم میلادی به گرجستان رسید، این شهر به نفع مراکز جدید فرهنگ مسیحی، از جمله مهم ترین آن ها یعنی متسختا و تفلیس، اهمیت خود را از دست داد. با این وجود، زندگی در اوپلیستیخه ادامه یافت. ساختارهای مسیحی ساخته شد و برای مدت کوتاهی مسیحیت و فرقه ی قدیمی در این شهر هم زمان وجود داشتند و مدارا کردند. پس از فتح تفلیس توسط مسلمانان در قرن هشتم و نهم میلادی، این شهر به عنوان دژ اصلی گرجستان معرفی شد و به سکونت گاه پادشاهان کارتلی تبدیل شد، که در طی آن این شهر به جمعیت حدود  بیست هزار نفر رسید.

سکونت گاه پادشاهان کارتلی

پایان حیات شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

در سده های نهم و دهم میلادی، سلسله باگراسی، دوک های کاکتی و پادشاه ارمنستان به طور فعال برای فتح این شهر جنگیدند. این نبرد با پیروزی سلسله باگراسی به پایان رسید، که بعدها از آن به عنوان پایگاهی برای شورش علیه اشغالگران عرب استفاده کردند.

پس از شورش و اتحاد گرجستان، این شهر – غار بزرگ اهمیت خود را از دست داد. پایان نهایی این شهر در قرن چهاردهم رخ داد. مجتمع غار اوپلیستیخه حدود سه هزار سال تاب آورد اما سرانجام در قرن سیزدهم به دست مغولان تخریب شد. با پیروزی مغول ها، گرجی ها دیوارها را ویران کردند تا از توانمند سازی و قدرت گیری مهاجمین، جلوگیری کنند. از آن زمان، این سایت تقریباً متروک بود و فقط در مواقع تهاجمات خارجی به عنوان یک پناهگاه موقت مورد استفاده قرار می گرفت. پس از قرن چهارده، مردم از این غارها فقط برای اهداف مخفی  سازی استفاده می کردند و اوپلیستیخه دیگر هرگز به شکوه و جلال خود بازنگشت.

در قرن نوزدهم، اوپلیستیخه در زیر لایه های خاک و ماسه گم شد. تلاش های بسیاری از متخصصان در حفاری، پاکسازی، تقویت، مرمت و مطالعه این بنای تاریخی برجسته در تاریخ فرهنگ گرجستان، اوپلیستیخه را احیا کرد و در فهرست احتمالی برای ورود به برنامه میراث جهانی یونسکو قرار دارد که اکنون یک مقصد محبوب برای گردشگرانی است که از گرجستان بازدید می کنند.

امروز اگر به دقت نگاه کنید می توانید مقداری دیوار نوشته های  قرون وسطایی و جنگ جهانی را بر روی  دیوارهای ماسه سنگ آن پیدا کنید.

پایان حیات شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

کارکردهای شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

باستان شناسان به ما می گویند که مردمی که در اوپلیستیخه زندگی می کردند کشاورز بودند. همان طور که زمین های حاصلخیز شهر را محاصره کرده بودند، محلی ها مقدار زیادی محصول کشاورزی، عمدتا گندم و شراب تولید می کردند. بنابر این این غارها به سرعت قطب تجارت و فرهنگ محلی شدند. این شهر یکی از توقف های بزرگ بخش گرجستان از جاده ی بزرگ ابریشم بود، کاروانیان از شرق و غرب می آمدند تا ادویه های خود را بفروشند و شراب خوشمزه گرجی را بخرند.

کارکردهای شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

این جا یک شهر مقدس برای مشرکان نیز بوده است، بنابر این بیشتر افراد ساکن در آن کاهنان مشرک بودند که قدرت زیادی را در اختیار داشتند. به همین دلیل می توانیم با اطمینان بگوییم که اوپلیستیخه حتی بر سیاست عصر خود نیز به شدت تأثیر می گذاشته است.

از آنجا که شهر – غار اوپلیستیخه یک قلعه شهر بود، در تمام دوران خود نقش بزرگی را به عنوان یگان دفاعی ایفا می کرده است و از زمان تأسیسش، این شهر حملات متعددی را دیده است.

معماری شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

حتی از دور این شهر صخره ای عجیب و غریب و مبهوت کننده است. به نظر می رسد مانند منافذ غول پیکر بر روی صخره ها، سوراخ های غارهایی شکوفا شده اند که در گذشته پر از زندگی بوده اند. در این شهر، سالن ها، معابد و مسکن های عظیمی وجود داشته است که به وسیله راهروهای بادگیر مانند خیابان ها، به یکدیگر متصل می شده اند. دشوار است باور کنید که این آفرینش باشکوه و غول آسا از جنس سنگ توسط دست بشر ساخته شده است.

صدها ساختار مختلف مانند معابد، ساختمان های عمومی، خانه ها، خیابان ها، میادین و غیره درون صخره ها بریده شده اند. با وجود رویکرد غیر استاندارد به ساخت و ساز، ساختمان های اوپلیستیخه نمونه های معماری دارای سبک زمان خود را به طور دقیق تکرار می کند: ستون ها، دیوارها، سرستون ها، طاق ها و غیره. این شهر از شرق و شمال توسط خندق محافظ اطراف آن احاطه شده بود و دارای چهار دروازه بوده است.

معماری شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

تقسیمات شهری شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان:

اوپلیستیخه به دلیل ترکیبی منحصر به فرد از سبک هایی از فرهنگ های سنگی منطقه، که مهم ترین آن ها از کاپادوکیا (در ترکیه مدرن) و شمال ایران است، قابل توجه است. این مجموعه باستانی تقریباً به سه قسمت تقسیم می شود: بخش پایین، بخش میانی و بخش فوقانی با مساحتی تقریباً چهل هزار متر مربع. قسمت میانی بزرگترین بخش و دارای اکثریت سازه های سنگی حکاکی شده است که از طریق یک گذر سنگی باریک و یک تونل به قسمت پایینی متصل می شود وکوچه های باریک و گاهی پله ها از خیابان مرکزی به ساختارهای مختلف پخش می شوند. در بخش بالایی نیز یک کلیسای سنگی قرار دارد که مربوط به قرن نهم و دهم میلادی است.

تزئینات سازه های شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان:

بسیاری از سازه های سنگی بریده شده، بدون عناصر تزئینی هستند. گذشته از برخی از سازه های بزرگ تر که حاوی برخی از حکاکی ها هستند، چندین سازه با سقف های حک شده زینتی نیز وجود دارد.

تزئینات سازه های شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان:

و برخی از سازه های بزرگ تر دارای طاقچه هایی در قسمت پشت یا طرفین هستند که گمان می رود از آن ها برای اهداف تشریفاتی استفاده می شده است.

سازه های بزرگ تر

برخی از جبهه های جلویی غارها با قله های سقفی مثلثی به شکل خانه تراشیده شده اند و در بعضی مناطق می توانید بگویید ستون هایی وجود دارد که از کف تا سقف ایستاده اند، اما در جایی دیگر اصلا دیده نمی شوند.

جبهه های جلویی غارها

بناهای به جامانده در شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان:

در این شهر هنوز بقایای دو سالن “تالار پذیرایی ملکه تامارا” با طاق های فرو رفته و راهرو های بزرگ وجود دارد. ابعاد، کیفیت ساخت بی عیب و نقص و  فرم های معماری با شکوه آن پرقدرت و کم نظیر است. برخی از محوطه های خانه ها، انبارهای شراب، تکه های معابد و استحکامات و تونل مخفی زیرزمینی که برای تأمین آب مورد استفاده قرار می گرفته است هنوز دست نخورده می باشد.

بناهای به جامانده در شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان:

در میان ویرانه ها می توان یک آمفی تئاتر هلنیستی و معبد مشرکان را با دهانه ای در پشت بام آن و اتاق های کوچک تر که به نظر می رسد خانه بوده اند، پیدا کرد. تمام سازه ها از ماسه سنگ تراشیده شده اند که امروزه چیزهای زیادی از عظمت و شکوه این مکان باقی نمانده است، اما به آسانی می توان تصور کرد که روزگاری چقدر با شکوه و عالی بوده است.

آمفی تئاتر هلنیستی

در بالای تپه، بالاتر از سکونت گاه باستانی، پس از معرفی مسیحیت، در قرن نهم میلادی یک باسیلیکا ساخته شد که  هنوز هم تا امروز  باز است. معبد خدای خورشید که در بالاترین قله این سکونت گاه ساخته شده است، به مهم ترین مرکز مجتمع اوپلیستیخه تبدیل شد. به همین دلیل این شهر پس از پذیرفتن مسیحیت در گرجستان در 33 میلادی قدرتمند شد. درگیری آن با پایتخت آن زمان که شهر “مكچه” بود  به یك جنگ تمام عیار تبدیل شد كه به شهر آسیب رساند و این معبد را كاملاً ویران كرد.

مسیحیان پرشور گرجستان از آن زمان برخی از معابد شهر را بازسازی کرده و آن ها را به کلیساهای ارتدکس تبدیل کردند. در قرن ششم، یکی از بزرگ ترین کلیساهای باقی مانده به یک باسیلیکای سه گنبدی تبدیل شد. اگرچه امروز وجود ندارد، هنوز هم قطعات جداگانه آن قابل تشخیص است و می توانید آن ها را در نزدیکی دیوار غربی کلیسای ارتدکس جامع اوپلیستیخه مشاهده کنید.

سکونت گاه باستانی

اشیا کشف شده شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

کاوش های باستان شناسی آثار باستانی متعددی را که متعلق به دوره های مختلف زمانی است کشف کرده اند؛ از جمله آن ها می توان به جواهرات طلا، نقره و برنز و نمونه های سرامیک و مجسمه اشاره کرد. بسیاری از این آثار باستانی در حفاظت  موزه ملی تفلیس قرار دارند.

دسترسی به شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

می توان از تفلیس (پایتخت گرجستان) یک سفر یک روزه به گوری و از آن جا به اوپلیستیخه انجام داد. چند گزینه برای حمل و نقل از تفلیس وجود دارد که ساده ترین مورد آن ها ماشروتکاها (مینی ون) هستند که اغلب بین شهرهای گرجستان کار می کنند. ماشروتکا به گوری، که از ایستگاه مترو دیدوب در تفلیس حرکت می کند ، حدود 4 لاری (2 یورو یا 5/2 دلار) هزینه دارد و سفر حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.

گزینه بعدی تاکسی است، از گوری می توانید با تاکسی به اوپلیستیخه بروید (حدود 10 کیلومتر یا 2/6  مایل) همراه با سفر برگشت با راننده که منتظر بازدید شماست باید حدود 25 لاری ( 5/11 یورو یا 15 دلار) داشته باشد.

گزینه دیگر اتوبوس از گوری برای 1 لاری (5/0 یورو یا 6/0 دلار) است، با این وجود خیلی کار نمی کند و شما مجبورید از یک روستا به سمت شهر اوپلیستیخه حدود یک کیلومتر (626 مایل) پیاده روی کنید.

به طور کلی یک ساعت و نیم برای بازدید از سایت کافی است. در صورت تمایل، راهنماهایی نزدیک ورودی حضور دارند (احتمالاً آن ها انگلیسی صحبت می کنند) که با قیمت پایین، تاریخ مکانی را برای شما توضیح می دهند. هزینه ورودی 3 لاری ( 4/1 یورو یا 8/1 دلار) است.

این شهر از سال 2010 ، دارای یک اردوگاه است که می توانید چادر خود را برپا کنید، مقداری کباب شیشلیک تهیه کنید و یک پیک نیک خوب تهیه کنید.

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا برگزار کننده تورهای گرجستان از شما دعوت می کند با حضور در تور گرجستان این آژانس از شهر سنگی اوپلیستیخه دیدن کنید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122887100 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته