آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

قلعه گونیو باتومی گرجستان

قلعه گونیو باتومی گرجستان

معرفی قلعه گونیو باتومی گرجستان

در  چند کیلومتری جنوب شهر ساحلی باتومی، باستانی ترین نقطه گرجستان یعنی قلعه گونیو – آپساروس قرار دارد. تاریخ تاسیس آن به قرن اول تا دوم پس از میلاد باز می گردد. این قلعه برای مدت طولانی، به عنوان یک پاسگاه مرزی معتبر برای امپراتوری روم خدمت می کرده است و در دوره بیزانس نقطه قابل توجهی برای بازرگانان جنوا (شهری در ایتالیا) بوده است. در سال 1547 ترکان عثمانی این قلعه را به تصرف خود درآوردند و در سال 1878 ارتش امپراتوری روسیه در داخل دیواره های آن مستقر شدند.

در سال 1974 گروهی از باستان شناسان چندین سینی با سکه های طلا و جواهرات پیدا کردند. گنجینه ها به خوبی حفظ شده اند، و امروزه می توان آن ها را هم در نمایشگاه گونیو و هم در موزه باستان شناسی مرکزی آجارا در باتومی مشاهده کرد. در طول تاریخ، قلعه گونیو در باتومی با افسانه های زیادی روبرو شده است و یافته های باستان شناسان صفحات جدیدی در تاریخ گونیو باز می کند. امروزه این یک موزه منحصر به فرد است که در آن گردشگران از سراسر جهان برای بازدید آن می آیند.

معرفی قلعه گونیو باتومی گرجستان

منظقه گونیو حدود 2800 نفر ساکن دارد. یک اقامتگاه ساحلی با هتل ها، مهمان خانه ها، رستوران ها و غیره است که از سال 2009، قلعه گونیو – آپساروس هر تابستان میزبان جشنواره موسیقی کلاسیک “سرنادس نایت”  است.

برای مدت طولانی قلعه خالی بود و ساختمان های باستانی به تدریج فرو ریختند و اگر در سال 1964 تصمیمی برای حفظ آثار تاریخی بی نظیر گرفته نمی شد، ممکن بود همه چیز تخریب شود. همزمان با کاوش های باستان شناسی، بخش های مختلف آن مرمت شدند و قبل از اینکه نخستین توریست قدم به قلعه بگذارد کارهای بزرگی انجام شد. اما ایمنی در درجه اول قرار دارد : بالا رفتن از دیوارها و قطعات آن ها به شدت ممنوع است. اکنون قلعه گونیو یکی از دیدنی ترین مناطق دیدنی در خاورمیانه است، جایی که هزاران نفر از اقصی نقاط جهان برای رسیدن به آنجا تلاش می کنند.

قلعه گونیو

اهمیت قلعه گونیو باتومی گرجستان

سرزمین هایی که امروزه به گرجستان تعلق دارند، همیشه مورد توجه کسانی بود که مایل بودند کنترل مسیری مهم را که از آسیا به اروپا منتهی می شود، به دست گیرند؛ این توضیح می دهد که چرا در چنین کشور کوچکی قلعه ها و استحکامات نظامی زیادی وجود دارد، آن ها قرن ها از گرجستان در برابر تهاجم همسایگان متجاوز خود محافظت می کردند. با این حال، جنگ های بی پایان و بلایای طبیعی نشانه های بزرگی را بر روی دژهای نظامی گرجستان ایجاد کرد که معمولا در مکان هایی که دسترسی به آن بسیار دشوار است مانند گذرگاه های کوهستانی و معابر تنگ و دره ها ساخته شده بودند. بسیاری از استحکامات گرجستان از ابتدای قرن های اخیر قدمت دارند اما شامل ساختمان های واقعاً باستانی مانند قلعه گونیو در نزدیکی باتومی نیز می شوند.

وجه تسمیه قلعه گونیو باتومی گرجستان

این قلعه در دوره های مختلف تاریخ نام های مختلفی داشته است. نام فعلی آنگونیو و نام باستانی آن آپساروس است همچنین در زمان قرون وسطی به نام “آکامپیس” نیز معروف بوده است.براساس منابع رومی و بیزانس، افسانه ای وجود دارد که بر اساس آن، نام دوم قلعه یعنی “آپساروس” از اسطوره یونان باستان درباره آرگونوت ها سرچشمه گرفته است. در واقع در این منطقه بود که “جاسون” شکارچی طلسم طلا با “آپسیرس” ، پسر پادشاه آیات جنگید و جسد مثله شده وی به دریا انداخته شد، اما امواج آن را به ساحل باز گرداندند و این فرصت را فراهم کردند که شاهزاده را در این سرزمین دفن کنند. آسپاروس از نام “آپسریس” مشتق شده است که توسط های همسایه های بربر تغییر یافته است.در قرن ده و یازده “اکامپیس” نام یونانی رودخانه “چروخی”بوده که برای شهر “آپساروس” نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.از قرن چهارده، این شهر با نام “گونیو” شناخته می شده است. نام مستعار گونیو ممکن است از نام شهر ایتالیایی جنوا نشات گرفته باشد، زیرا در آن زمان بازرگانان جنوا به طور فعال در تجارت در منطقه مشغول بودند.

محل قرارگیری قلعه گونیو باتومی گرجستان

قلعه گونیو – آپساروس در ساحل جنوب شرقی دریای سیاه، در لبه سمت چپ رودخانه چوروخی، در دوازده کیلومتری جنوب مرکز شهر باتومی واقع شده است. فاصله آن از تفلیس برابر 380 کیلومتر، از مرز گرجستان – ترکیه برابر چهار کیلومتر است.

تاریخ قلعه گونیو باتومی گرجستان

قلعه گونیو – آپساروس در مسیری نظامی و تجاری مهمی قرار داشت كه آناتولی را با گرجستان غربی (لاتیكا)، ارمنستان و پارس مرتبط می كرد؛ از این رو  اهمیت استراتژیك ویژه ای برای امپراتوری روم (بعدها بیزانس) برخوردار بود.

کاوش های باستان شناسی در داخل و اطراف قلعه گونیو – آپساروس چندین لایه فرهنگی را نشان داد که اولین آن ها به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد. با این حال، گونیو از اول تا دوم پس از میلاد، هنگامی که بخشی از زنجیره ای از جایگاه های نظامی شد که توسط رومی ها در امتداد مرزهای شرقی خود تأسیس شدند ، اهمیت ویژه ای کسب کرد.

اکتشافات باستان شناسی در این سایت که شامل بقایای حمام ها، سربازخانه ها، پتوریوم، مخزن آب، سیستم فاضلاب و آبرسانی، سفال های لعاب قرمز، لامپ های روغنی و سنگه ای قیمتی است. همچنین مجموعه ای غنی از سکه های تاریخی، مجموعه اشیاء طلایی، مجسمه و جواهرات (که در نزدیکی قلعه یافت شده است) گواهی بر این واقعیت است که قلعه گونیو شهری مرفه در دوره روم بوده است. این منابع همچنین از یک تئاتر و یک میدان اسب دوانی در گونیو باستان یاد می کنند.

قلعه گونیو از قرن چهارم اهمیت سابق خود را از دست داد و به اردوگاه نظامی تبدیل شد. بدیهی است که در جنگ های بیزانس و ایرانی (541-562) نقش مهمی نداشته است. تاریخ نگاران در این دوران گونیو را به عنوان شهری رو به رونق اما تقریبا متروکه توصیف کرد. با این حال، چندین اشیاء از این زمان در داخل قلعه یافت شد از جمله سکه ای از جاستینین اول گفته شده است.

ظاهراً احیای گونیو از اواخر قرن ششم آغاز شد. نویسنده گرجی در قرن هشتم، از این شهر به عنوان “آسپارا”  یاد می کند و می گوید که تحت حکومت بیزانس بوده است.

در سال 1547، گونیو به اسارت عثمانی ها درآمد و بیش از سه قرن تحت فرمان آن ها باقی ماند. به زودی پس از آن، این استحکام را تعمیر کردند و چندین ساختمان جدید را ساختند. گردشگر ترکی به نام “اولیا چلبی” که در حدود سال 1640 از گونیو دیدن کرد، نوشت که پادگان عثمانی گونیو شامل 500 سرباز بود.
گونیو در نقشه‌ها، اطلس و نمودارهای اروپایی قرن های 14 تا 17 هجری نیز تصویر شده است.

در قرن هجدهم گونیو به یک شهرک کوچک روستایی تبدیل شد. در سال 1878 تحت پیمان سن اشتفانو، گونیو به همراه تمام منطقه آجارا به امپراطوری روسیه پیوست. از سال 1921، گونیو بخشی از جمهوری خودمختار آجارای گرجستان است.

تاریخ قلعه گونیو باتومی گرجستان

مشخصات سازه قلعه گونیو باتومی گرجستان

اولین شواهد باستان شناسی درگونیو مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. لایه های اصلی فرهنگی، دوره های رومی، اوایل قرون وسطایی و اواخر قرون وسطایی است.

قلعه گونیو – آپساروس بر روی جلگه در کنار دریا قرار گرفته است و به خوبی توسط کوه، رودخانه و دریا محافظت شده است. علاوه بر این، توسط دیوارهای سنگی و برج های عظیم از آن دفاع می شده است.

مشخصات سازه قلعه گونیو باتومی گرجستان

استحکاماتی که در ابتدا توسط رومیان ساخته شده است، دارای یک نقشه مستطیل شکل کمی دراز شکل است که طول آن 222 متر و عرض آن 195 متر است و 75/4 هکتار را در بر می گیرد. طول کلی دیوارهای اطراف آن 900 متر و ارتفاع دیوارها 5 متر است. دیوارهای استحکامات با 18 برج تقویت شده اند. چهار برج گوشه ای بزرگتر از بقیه است که 7 متر ارتفاع دارند. برج ها دارای پله های سنگی درون قلعه هستند. ورودی اصلی با درگاه قوسی در دیواره غربی قرار دارد. در ابتدا، این استحکام دارای 22 برج و 4 دروازه بود. نمای اصلی و ورودی آن به سمت دریا گرایش داشت.رومیان این قلعه را با استفاده از بلوک های بزرگ بریده شده ساخته بودند. در حال حاضر، این سنگ تراشی در قسمت های پایین دیوارها، برج ها و دروازه های ورودی قابل مشاهده است.

بندرگاه قلعه گونیو باتومی گرجستان

در اطراف قلعه گونیو بقایای بندر باستانی یا قرون وسطایی به چشم نمی خورد. با این حال، موقعیت و تاریخ شهر و قلعه و همچنین یافته های باستان شناسی نشان می دهد که در قرون وسطی بندری وجود داشته است. در دوره عثمانی، گونیو بندر كوچكی داشت كه قادر به دریافت قایق های بادبانی كه در امتداد ساحل دریای سیاه قایقرانی می كردند بوده است
این نکته را باید در نظر گرفت که محیط قلعه در طول قرن ها بسیار تغییر یافته است. حتی در اواخر قرون وسطی، دریا به قلعه نزدیک تر از امروز بوده است. مسافر فرانسوی قرن هفدهم، ژان شاردن، آن را ایستاده در كنار دریا توصیف كرده است. در حال حاضر هیچ بندرگاهی در گونیو وجود ندارد.

ورودی قلعه گونیو باتومی گرجستان

اولین چیزی که گردشگران هنگام نزدیک شدن به قلعه می بینند، دیوارهای بلند و قدرتمند با برج های دیده بانی است. قلعه در روزگاران قدیم بیست و دو برج  داشت اما امروزه تنها هجده عدد از آن ها باقی مانده است. پیش از این ورود به قلعه از طریق چهار ورودی امکان پذیر بود اما در حال حاضر تنها  ورودی حفظ شده در قسمت غربی قرار دارد.تور گونیو معمولاً با یک موزه باستان شناسی آغاز می شود. در اوایل در این مکان پادگان های ترکیه قرار داشتند اما بازسازی شدند و آن را به نمایشگاهی با یک سالن مدرن تبدیل کردند.

ورودی قلعه گونیو باتومی گرجستان

به لطف کاوش ها می توان یافته های مربوط به قرون گذشته را مشاهده کرد: سکه های باستانی، جزئیات اسلحه های جمع آوری شده در قطعات، کوزه های عتیقه همچنین تعدادی از چیدمان ها که ایده ای از نحوه عملکرد قلعه در دوره های مختلف ارائه می دهند.در سالن سلاح های محاصره می توان با وسایل نقلیه نظامی که مطابق نقشه های باستانی مونتاژ شده اند آشنا شد. در کنار منجنیق و سنگ اندازها یک ارابه رومی نیز قرار داده شده است.

ارابه رومی

زیارتگاه قلعه گونیو باتومی گرجستان

در قلب قلعه یک زیارتگاه وجود دارد که اعتقاد بر این است که پیکر رسول “متی” در این محل دفن شده است. بر طبق افسانه ها، در اینجا بود که او آموزه های مسیح را موعظه کرد و در اینجا سفر زمینی خود را به پایان رساند. اثبات یا رد این فرضیه امكان پذیر نیست زیرا ممنوعیت كلیسا برای باز شدن تابوت وجود دارد؛ همچنین جای تعجب است که هیچ کس تاکنون تلاشی برای پی بردن به حقیقت آن نکرده است و حتی در زمان سلطنت عثمانیان نیز دست نخورده باقی مانده است.از بیرون به نظر می رسد که هیچ چیز قابل توجهی در ویرانه ها وجود ندارد، که این گواهی بر عظمت سابق این قلعه است. در حقیقت، اشیاء کمیاب که زندگی پیشینیان ما را روشن می کند، در توده ای از سنگ حفظ می شوند.

سیستم آب رسانی قلعه گونیو باتومی گرجستان

سیستم لوله های سرامیکی که از طریق آن آب وارد حمام ها می شود شگفت آور است. مخازن آب های عمیق تا به امروز به خوبی حفظ شده اند و در نزدیکی یکی از دیوارها می توانید بخشی از بازسازی لوله را مشاهده کنید. بزرگان می توانستند از آب داغی که از طریق سیستم آب رسانی وارد حمام ها می شده است، استفاده کنند. رومیان باستان از دانش منحصر به فردی برخوردار بودند که امکان تأمین زیرساخت های شایسته در داخل قلعه را فراهم می کرده است.

آثار اکتشافی قلعه گونیو باتومی گرجستان

نشانه های موجود که حکایت از امکان تیراندازی از بالای قلعه دارد، ما را به این نتیجه می رساند که یک شهر تمام و کمال در داخل دیوارهای قلعه قرار گرفته بوده است و علاوه بر آن پادگان ها و انبارها، باغ ها و محوطه های بزرگ مسکونی نیز وجود داشته است.همچنین شواهدی از وجود یک میدان اسب دوانی و یک آمفی تئاتر در قلمرو قلعه وجود دارد. باستان شناسان مرتباً زره های گلادیاتورها، افسارهای اسب و وسایل خانگی را که مربوط به قرن اول دوران ما است را کشف می کنند.

دسترسی به قلعه گونیو باتومی گرجستان

اتوبوس : با اتوبوس حدود پانزده دقیقه تا قلعه فاصله دارید . این یک گزینه قابل قبول برای یک گردشگر مسافرتی است که از  اتوبوس های تور قلعه گونیو استفاده کنند که به طور مرتب از ایستگاه مرکزی باتومی حرکت می کند. ممکن است مجبور شوید هزینه خدمات راهنمایی را بپردازید. همچنین می توانید با استفاده از اتوبوس هایی که از میدان تفلیس در خیابان های چاوچاوادزه و تبل- ابوزرییدز عبور کند به قلعه بروید.  توصیه می شود از قبل به راننده هشدار دهید تا در نزدیکی قلعه متوقف شود.

اتومبیل شخصی : با اتومبیل حدود یازده دقیقه تا قلعه در پیش دارید. برای کسانی که با اتومبیل خود برای بازدید از قلعه سفر می کنند در نزدیکی آن یک پارکینگ مناسب وجود دارد که می توانید در طول بازدید، از آن استفاده کنید.

تاکسی : گران ترین روش سفر به قلعه استفاه از تاکسی است. تاکسی ها در سراسر باتومی می توانند شما را به قلعه برسانند.

این مجموعه  9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است.

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا از شما دعوت می کند تا همراه با تورهای گرجستان این آژانس به دیدن این قلعه زیبا بیایید. جهت اطلاع از جزییات تور با شماره 02122887100 تماس حاصل فرمایید.

 

کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته