آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

متسختا

متسختا

آشنایی با متسختا پایتخت قدیمی گرجستان

متسختا مقدس ترین شهر زیارتی گرجستان است، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. شهر متسختا در 20 کیلومتری شمال شهر تفلیس در منطقه ی متسختا – متیانتی واقع شده است. این شهر با جمعیت تقریبا 800 نفری یکی از مقصد های برتر توریستی کشور گرجستان می باشد. شهر متسختا میعادگاه بسیاری از نمونه های معماری مسیحی ارتدوکس و میراث مذهبی است که در گرجستان یافت می شود.

آشنایی با متسختا پایتخت قدیمی گرجستان

تاریخ شهر باستانی متسختا جذاب و مفصل است. این شهر در قرن 5 قبل از میلاد توسط قبایل بومی مسخیان بنیان گذاری شده است که در اصل از آناتولی ترکیه مهاجرت کرده بودند. طبق گفته ی افسانه ها این شهر به نام فرمانروای افسانه ای متسخوتوس، پسر اولین پادشاه کارتلی نام گذاری شده است.

شهر متسختا شهرت دارد که مرکز آیین بت پرستی در دوران قبل مسیحیت بوده است. اساطیر گرجستانی داستان هایی از خدای بزرگ آرمزی (رییس خدایان) و دیگر خدایانی که در سطح قرار داشتند، بازگو می کنند. در یکی از این داستان ها نقل شده است که دو تا از مجسمه های آرمزی و زادن توسط حامیان خدای سنت نینو نابود شده است.

 شهر متسختا بیش از 700 سال پایتخت ایبریا (گرجستان شرقی) بود تا این که پادشاه داچی شهر تفلیس را به عنوان پایتخت جدید انتخاب کرد. مسیحیت درسال 337 میلادی به عنوان مذهب رسمی پادشاهی در این شهر تعیین شد. این شهر هنوز هم به عنوان مقر کلیسای ارتدوکس گرجستان و محل اقامت پدران روحانی، مشغول به فعالیت می باشد.

معماری شهر متسختا

 معماری ارتدوکس شهر متسختا با معابدی مقدس، عبادتگاه ها، کلیساها و کلیساهای جامع شهر را تحت تاثیر خود قرار داده است. بخش عمده ی زیرساخت های اصلی شهر تا حد زیادی اصالت و استحکام ساختاری خود را حفظ کرده است. این شهر در نوار باریکی ساحل رود کر و آراگوی کشیده شده و تقریبا تمام قسمت آن توسط کوهستان ها احاطه شده است. قلمرو اطراف شهر دارای دامنه های شیب دار و تپه های ناهموار است.

معماری شهر متسختا

ویلاهای گرجستانی در دامنه کوه و نزدیک به زمین ساخته شده اند. شهر متسختا همچنین یکی از خاص ترین متروهای زیر زمینی در منطقه ی تفلیس را در اختیار دارد. این شهر در بین بومی های محلی به خاطر زیبایی بی نظیر و آب و هوای معتدل خود شناخته شده است که در تمام سال می توانید از آن لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری متسختا گرجستان

صومعه ی مقدس جواری متسختا گرجستان

معبد مقدس و دوست داشتنی جواری (در زبان گرجی به معنی صلیب) در تپه ی بلندی در بالای شهر متسختا واقع شده است. جواری جایی است که سنت نینو در قرن چهارم میلادی به نشانه ی قبول مذهب مسیحیت در کشور گرجستان، صلیب مقدس را در آن جا قرار داد. این مکان در دوران قبل از مسیحیت جایی بوده است که بت پرستان جمع می شدند و طبیعت را پرستش می کردند. طبق سنت ناتوریس که همچنان در نقطه ی شیب داری در کنار جواری برگزار می شود، پدرهای مسیحی ربان هایی را به درخت آرزو ها می بندند به این امید که آرزو هایشان برآورده شود.

صومعه ی مقدس جواری متسختا گرجستان

زیارتگاه صومعه ی صلیب مقدس اشاره به جواری بزرگ  دارد که در حدودا در سال 600 میلادی ساخته شده است و از آن زمان تا حالا زائران مسیحی را به این منطقه جذب کرده است. جواری از اولین مکان هایی است که برای جشن های مسیحیت ارتدوکس گرجستان در زمان تحویل سال و عید سال نو در آن جا جمع می شوند.

ساختار معماری کلیسا دارای مخروطی چهارگونه و مرکزی گنبدی شکل با چهار بال است تا شکل نماد صلیب نمایش داده شود. مجسمه های آزادی با معماری ایرانی و یونانی در نمای بیرونی ساختمان به نمایش گذاشته شده است. فضای داخلی به وسیله ی یک صلیب چوبی با اندازه ی واقعی احاطه شده است. تکه هایی از موزائیک باستانی هنوز هم در دیوارهای داخلی ساختمان وجود دارد. در مرکز کلیسا، پایه ی اصلی که صلیب مقدس نینو در آن نصب شده است، نیز در معرض دید قرار گرفته است. ویرانه های یک معبد کوچک معروف به جواری کوچک نیز در مجاورت کلیسای اصلی قرار دارد.

کلیسای سوتیتسخوولی متسختا گرجستان

یکی دیگر از بناهای مسیحی، غرورآمیز گرجستان، کلیسای سوتیتسخوولی است. این بنا در محل کلیسای 12 پیامبر ساخته شده است که در قرن چهارم میلادی تخریب شده است. در افسانه ی مذهبی مرتبط با خاستگاه کلیسا نقل می شود که: الیوز شهروند متسختا لباس مقدس مسیح را در اورشلیم پیدا می کند، خواهر الیوز، سیدونیا وقتی لباس مقدس را لمس می کند، می میمیرد و با لباس مقدس کفن و سپس دفن می شود. سروی لبنانی بر روی قبر سیدونیا رشد کرد که حاکم میریان تصمیم گرفت سرو را قطع کند و معبدی در آن جا بسازد. هفت قسمت از درخت کنده کاری شد. شش قسمت در معبد قرار داده شده اند، اما قسمت هفتم به طرف آسمان پرواز کرد. پدر روحانی، سنت نینو گرجستانی تمام طول شب دعا کرد تا قطعه ی هفتم به زمین بازگشت و دارویی شفا بخش ترشح می کرد. مسیح معجزه آسا بیماران لاعلاج را درمان کرد. بنابر این اسم سوتیتسخوولی که به معنی “ستون زندگی بخش” می باشد. یکی از بزرگ ترین تعطیلات مذهبی گرجستان متسختوبا یا اسویتیتخوولوبا است که به “ستون زندگی بخش”و “لباس مقدس مسیح” اختصاص یافته است. هر سال دو بار در تاریخ 13 ام جولای و 14 ام اکتبر به این خاطر  یادآوری این روز مذهبی تعطیل است.

 در قرن 11 ام میلادی ، ملخیسدیک معبد پدرسالاری جدیدی در محل کلیسای قدیمی بناکرد. کلیسای سوتیتسخوولی چندین بار تخریب و بازسازی شده است، اما شکل و طراحی اصیل خود را حفظ کرده است. سوتیتسخوولی کلیسایی جامع و باشکوه، با طراحی مخروطی چهارگانه است. محراب های جانبی با نقش های برجسته ی قوسی، تزئین شده اند که به طور متوازن، نمای خارجی ساختمان را از هر دو طرف جدا می کنند. نماهای معبد، با سنگ های حکاکی شده ی معماری خاص گرجستان، در اواخر قرن 10 و 11 ام میلادی تزئین شده اند.

 قاب چارچوب پنجره ها، به شکل فرشته های در حال پرواز است که از اجزای معبد قبلی ساخته شده اند. نقاشی های داخل کلیسا، صحنه های “لباس مقدس مسیح” را به تصویر کشیده اند. در پایین طاق اصلی” ستون زندگی بخش” قرار دارد. از قرون تا به الان شهر متسختا، قلب مذهبی و فرهنگی گرجستان باقی مانده است. به طور سنتی، تمام مراسم مهم کلیسا مثل انتصاب پدر روحانی در معبد سوتیتسخوولی برگزار می شود.

صومعه ی سامتاورو متسختا گرجستان

صومعه سامتاورو، صومعه ی فعال دیگر شهر متسختا است که در آن حاکم میریان و همسرش نانا در آن جا دفن شده اند و اولین کسانی بودند که مذهب مسیحیتی را که در سال 337 میلادی  سنت نینو به رسمیت شناخت را قبول کردند. این صومعه در سال 1820 ساخته شد. در اصل یک کلیسای چوبی در قرن 4 ام بود که توسط پادشاه ساخته شد و گنبد و بعضی از ساختارش، بعد از زلزله ای که در قرن 13 ام رخ داد بازسازی شد. درقرن 15 ام برج ناقوس سه طبقه ای نیز به این صومعه اضافه شد. نقاشی های این بنا نیز مربوط به قرن 16 ام و 17 ام می باشد. در حیاط کلیسا “سنت گابریل” یکی از عالی ترین قدیس های گرجستان در مقبره اش آرامیده است. پادشاه میریان و ملکه نانا نیز در سال 1906 در صومعه ساخته شد.

صومعه ی سامتاورو متسختا گرجستان

در مجاورت شهر متسختا گرجستان

ویرانه های ببریس تسیخه (قلعه ی الدر) فاصله کمی با صومعه ی سامتاورو دارد که برای گشت وگذار واقعا ایده آل است. جایی که دره اش مشرف به رودخانه ای است که بهترین منظره ها را از شهر متسختا نشان می دهد.

قلعه متروکه ی” آرمازتسیخه” به قرن سوم قبل از میلاد بر می گردد و در اصل مرکز پرستش، فرقه ی متعال الهه ی آرمازی بوده است. قلعه در خارج از شهر متسختا قرار دارد و آکروپلیس مجاور قرن یکم قبل از میلاد را به رخ می کشد.

صومعه ی “شیو مگویم” حدودا 10 کیلومتر با شهر متسختا فاصله دارد و بر روی رودخانه ی کر واقع شده است. این صومعه ی بی نظیر در قرن ششم میلادی توسط راهب آشوری به نام “شیو” بنا گذاری شده است. شیو مگویم به سرعت تبدیل به بزرگ ترین صومعه ی گرجستان شد که دارای 2000 سرو بلند قامت است.

قدمت کلیسای گنبدی “سنت جان باپتیست” حدودا به سال 570 میلادی برمی گردد. به دستور دیوید سازنده، در قرن دوازدهم به افتخار مادر خدایان، سالن بزرگ سلطنتی ای در این کلیسا ساخته شد در سال 1615 میلادی بر اثر حمله ی سلسله ی صفوی این سالن تخریب شد، اما دهه ها سال بعد دوباره بازسازی شد. در پایان قرن 16 ام سنگفرشی زیبا به این کلیسا اضافه شد و چند متر بعد از سنگفرش ها عبادتگاهی ایستاده که نقاشی های دیواری و مذهبی چشم نوازی دارد که در قرن 12 ام  میلادی توسط شخصی مقدس و گمنام کشیده شده است.

غذاها و رستوران های متسختا گرجستان

بیش از 20 رستوران و کافی شاپ در شهر متسختا وجود دارد. بیشتر این مکان ها غذاها و نوشیدنی های کیفیت بالای گرجی را با قیمت های باور نکردنی ارائه می دهند. بسیاری از این مکان ها دارای فضای غذاخوری باز برای پذیرایی از هر تعداد مهمان هستند. این رستوران ها مکان های دیدنی و دوست داشتنی دارند که بومی های محلی و بازدیدکنندگانی که از تفلیس می آیند را به خود جذب می کنند.

غذاها و رستوران های متسختا گرجستان
غذاها و رستوران های متسختا گرجستان

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا برگزار کننده تورهای گرجستان از شما دعوت می کند تا با شرکت در تورهای این آژانس از جاذبه های گردشگری این کشور و خصوصا شهر متسختا دیدن فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122887100 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته