آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول از جاذبه های گردشگری این شهر دیدنی کشور ترکیه به شمار می رود.بنای دیدنی مسجد و معماری آن، بسیار زیبا به چشم می آید و قرار گرفتن آن در بخش غربی تنگه بسفر را باید یکی از امتیازات این بنا بدانیم.

البته نام واقعی این مسجد، مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید یعنی سلطانی که دستور ساخت آن را صادر کرد.اما واقع شدن آن در اسکله اورتاکوی، باعث شده که رفته رفته نام مسجد اورتاکوی را به آن اختصاص دهند.

تاریخچه مسجد اورتاکوی استانبول

تاریخچه مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول به فرمان سلطان عبدالمجید یکم، سی و یکمین امپراطور عثمانی ها ساخته شد و سال ساخت آن به 1856 میلادی بازمی گردد.این مسجد با سبک معماری نئوباروک ساخته شده است و معماران اصلی آن گربت امیر بالیان ارمنی و فرزند او یعنی نیکوقوس بالیان بودند.

اگر به خاطر داشته باشید مسئولیت معماری کاخ دلمه باغچه نیز با این دو نفر بوده است.بالیان پسر طراحی مسجد را انجام داد و اگر بخواهیم منصفانه به آن بنگریم،این کار را با هنرمندی و چیره دستی خاصی به پایان رسانده است.

البته پیشتر در سال 1721، مسجد دیگری در اینجا ساخته شده که فرمان ساخت آن از سوی داماد وزیر ابراهیم پاشا صادر گشته بود. زمانی که شورش پاترونا خلیل به سال 1730 میلادی برخاست،بنای مسجد نیز در جریان آن صدمات زیادی دیده و بدون استفاده گشت.

بنای مسجد اورتاکوی استانبول جدید نیز چندین بار صدمه دیده و مورد مرمت قرار گرفته است.حتی آخرین ترمیم آن به سال 2013 میلادی بازمی گردد.

تزیینات بیرونی مسجد اورتاکوی استانبول

این بنا با مرمر سفید پوشیده شده و همین جلوه ای خاص به آن بخشیده است.در تزیینات بیرونی مسجد اورتاکوی استانبول طرح های برجسته فوق العاده ای را می بینید که به ارزش ساختمان آن افزوده اند.

گنبد اصلی نیز به زیبایی تمام در مرکز ساختمان مسجد اورتاکوی استانبول جای داشته و پنجره های طولی آن، نورگیری فضای داخلی مسجد را تضمین کرده اند. دو مناره مسجد با شکوه تمام قد برافراشته و پوشش سنگ آذین آن ها، دیدنی به نظر می رسد.

فضای داخلی مسجد اورتاکوی استانبول

با وارد شدن به محیط داخلی مسجد اورتاکوی استانبول، به دو فضای مختلف برخورد می کنید. این دو بخش به ترتیب های هونکار کسری و حرم مسجد هستند.

درب اصل مسجد اورتاکوی استانبول در شمال بنای آن قرار دارد و برای وارد شدن به آن، باید از ردیف پلکانی بالا بروید. سپس به بخش حرم مسجد وارد می شوید. در اینجا دو ردیف مسیر مجزا پیش روی خود می بینید که برای نظم بخشیدن به عبور و مرور نمازگذاران در نظر گرفته شده است.

فضای داخلی مسجد اورتاکوی استانبول

با یک ردیف بالاتر رفتن از پله های مسجد اورتاکوی استانبول به فضایی وسیع می رسید که چهلچراغ های آن بسیار دیدنی هستند.در این جا 9 چهلچراغ وجود دارد که یکی از آن ها مرکزیت داشته و 8 تای دیگر دور تا دور آن قرار گرفته اند.

منبر مسجد اورتاکوی استانبول در همین سالن قرار گرفته و نماز جماعت آقایان در آن برگزار می شود. در اینجا نام های خداوند با خط نستعلیق نوشته شده و همین طور می توانید نام چهار خلیفه سنی را نیز ببینید. 

جالب است بدانید که این اسامی به وسیله شخص امپراطور یعنی عبدالمجید اول خطاطی شده اند.

تفریحات اطراف مسجد اورتاکوی استانبول

اما اگر پس از بازدید از بنای مسجد اورتاکوی استانبول قصد دارید که در محوطه اطراف آن کمی به گشت و گذار بپردازید؛ فرصت های زیر در اختیار شما قرار خواهند داشت.

دانه دادن به کبوترهای مسجد اورتاکوی استانبول

کبوترهای جلد مسجد اورتاکوی استانبول برای آن افرادی که از دانه دادن به پرنده ها لذت می برند، فرصتی عالی هستند. در اینجا می توانید برای پرنده ها دانه ریخته و از تماشای دانه خوردن آن ها لذت ببرید.

دست فروش های اطراف مسجد اورتاکوی استانبول

در این اطراف دستفروش های زیادی وجود دارند و می توانید خریدی جذاب و هیجان انگیز در غرفه های آن ها داشته باشید. به خصوص اگر قصد خرید سوغاتی های ارزان قیمت را دارید، دستفروش ها و دکه های اطراف مسجد اورتاکوی استانبول برایتان فرصتی عالی خواهند بود.

دکه های غذا و نوشیدنی خیابانی مسجد اورتاکوی استانبول

دکه های فروش غذای خیابانی و نوشیدنی های گرم اطراف اورتاکوی نیز عالی به نظر می رسند.به ویژه سیب زمینی شکم پر یا چای و قهوه داغ این دکه ها، بی نظیر هستند و توصیه می کنیم که حتما از این ها امتحان کنید.

کافه گردی و رستوران گردی مسجد اورتاکوی استانبول

اگر اهل شکم گردی باشید، کافه ها و رستوران های اطراف مسجد نیز فوق العاده هستند. به ویژه کافه یلکن در فاصله کمی از مسجد قرار گرفته است.

میز و صندلی های این کافه در فضای باز قرار گرفته اند و این لذت نوشیدن یک قهوه داغ و صرف یک کیک شکلاتی را دو چندان می کند. به علاوه کافه اورتاکوی قهوسی نیز فرصت جذاب دیگری است که می توانید در اینجا تجربه اش سازید.

اگر به سراغ رستوران های اطراف مسجد برویم نیز نمونه های مطلوبی وجود دارد که بهترین آن ها رستوران گلدن باکس در فاصله کمی از بنای اورتاکوی است.

عکاسی از مسجد و تنگه بسفر

عکاسی از بنای مسجد اورتاکوی استانبول و نیز مناظر تنگه بسفر،برای علاقه مندان به هنر عکاسی و حتی آن هایی که عاشق سلفی گرفتن با گوشی های هوشمند خود هستند؛ فرصت دیگری است که در بازدید از مسجد اورتاکوی به دست خواهید آورد.

عکاسی از مسجد و تنگه بسفر

گشت در تنگه بسفر

از این ها گذشته اگر فرصت داشته باشید، می توانید با کشتی های توریستی در تنگه بسفر به گردش پرداخته و از مناظر دیدنی و بدیع و البته حال و هوای لذت بخش آن بهره مند شوید.

البته محوطه ای هم در کنار مسجد و تنگه بسفر، ماهیگیری آزاد بوده و اگر اهل آن باشید، شما می توانید به ماهیگیری بپردازید.

مسجد اورتاکوی استانبول کجا قرار دارد؟

این مسجد در بخش غربی تنگه بسفر، در ناحیه بشیکتاش، محله مسیدیه، میدان اسکله اورتاکوی شهر استانبول قرار گرفته است.

دسترسی به مسجد اورتاکوی استانبول

همان طور که گفتیم این مسجد اورتاکوی در استانبول در منطقه بشیکتاش قرار دارد و به همین دلیل برای بازدید از آن باید به بخش اروپایی شهر استانبول بروید.

شما می توانید به وسیله اتوبوس در ایستگاه کاباتاش لیسسه پیاده شده و با کمی پیاده روی خود را به مسجد برسانید.البته شما می توانید با مترو نیز به سمت مسجد بروید، اما باید خود را برای پیاده روی طولانی تری آماده سازید.

با استفاده از مترو باید در ایستگاه گایرتتپه پیاده شده و نزدیک به یک ساعت پیاده روی نمایید. اگر تصمیم داشته باشید که با تراموا به مسجد اورتاکوی بروید، باید در ایستگاه لت ایسلتمه سفلیگی پیاده شده و باز چیزی در حدود یک ساعت پیاده روی داشته باشید.

آداب بازدید از مسجد اورتاکوی استانبول

برای بازدید از این مسجد، طبق انتظار باید حجاب داشته باشید و اجازه ورود به مسجد بدون رعایت حجاب را نخواهید داشت. به علاوه شما اجازه ندارید در زمان برگزاری نماز به عنوان توریست به مسجد وارد شوید.

مسلمان و غیرمسلمان اجازه بازدید از مسجد را دارند و تنها باید با حجاب وارد شده یا از پوشش های صورتی و آبی که در ورودی مسجد گذاشته شده، استفاده نمایند.

زمان بازدید از مسجد اورتاکوی استانبول

این مسجد از وقت اذان صبح باز شده و تا پایان نماز شام، باز خواهد بود.

هزینه بازدید مسجد اورتاکوی استانبول

برای بازدید از بنای این مسجد اورتاکوی، نیازی به پرداخت هزینه ای نیست، اما اگر مایل باشید می توانید نذورات خود را اینجا تقدیم نمایید. برای بازدید از این مسجد و سایر دیدنی های نزدیک به آن از جمله کاخ دولمه باغچه  و تنگه بسفر؛ 

می توانید با خرید تور ترکیه از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا به شهر زیبا و تاریخی استانبول سفر کنید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته