آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

مسجد فاتح استانبول

مسجد فاتح استانبول

مسجد فاتح استانبول

پس از آن که در سال 1463 میلادی(دقیقا پس از فتح قسطنطنیه)، کلیسای کنستانتین حواریون در شهر استانبول تخریب گشت،سلطان محمد فاتح (یعنی فاتح شهر استانبول از تبار عثمانی ها) دستور داد تا مسجد فاتح استانبول در این نقطه بنا شود.

سینان الدین یوسف، معمار مشهور مسئولیت ساخت این مسجد را برعهده داشت.این مسجد به نام اولین پادشاه عثمانی که شهر استانبول را فتح کرده نامگذاری شده است به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد فاتح یا مسجد سلطان محمد میشناسند.

تاریخچه و معماری مسجد فاتح استانبول

معمار سینان الدین یوسف مسجد فاتح استانبول را به سبک معماری بیزانس ساخته و البته سبک معماری اسلامی و عثمانی نیز در آن دیده می شود. برای ساخت مسجد فاتح، 7 سال زمان لازم بود و سینان از سال 1463 تا 1470 میلادی، برای ساخت بنای مسجد؛ زمان صرف کرد.

قرار گرفتن بنای مسجد فاتح استانبول روی بلندی تپه، باعث می شود که شکوه آن دو چندان به چشم آید و شمایل مذهبی این بنا بیشتر دیده شود.این مسجد در واقع مجموعه ای از عمارت مسجد، کتابخانه فاتح، کاروانسرای فاتح، حمام ترکی، بازارچه و … بود.

عمر مسجدی که سینان معمار به دستور سلطان محمد فاتح ساخته بود، تا سال 1766 میلادی به درازا کشید. وقتی که آتش سوزی سال 1782 میلادی رخ داد، مسجد فاتح استانبول  در شعله های آن سوخت و به کلی نابود شد.

پس از آن عبدالحمید اول، امپراطور عثمانی دستور ساخت بنای جدید مسجد را داد که تا امروز بر جای خود باقی مانده است.

تاریخچه و معماری مسجد فاتح استانبول
معمار محمد طاهر کسی بود که مسئولیت بازسازی بنای مسجد فاتح استانبول را برعهده گرفت و تمام تلاش خود را به خرج داد تا بنای جدید مسجد، مطابق با ساختار قبلی آن باشد.

البته در نهایت مسجد فاتح استانبول  جدید بزرگتر از عمارت قدیمی شد.این مسجد در جریان زلزله سال 1999 استانبول نیز آسیب هایی دیده و تحت مرمت قرار گرفت.

نمای داخل مسجدمسجد فاتح استانبول

به کار بردن سنگ گرانیت و ماربل در ساختار مسجد فاتح استانبول، زیبایی و شکوه خاصی به آن بخشیده است. پنجره های مسجد نیز نورگیری فضای داخلی آن را به خوبی تامین ساخته اند.

در بالای هر پنجره مسجد فاتح استانبول  کتیبه ای از آیات الهی را مشاهده خواهید کرد.سالن اصلی یعنی سالن دعا و نماز مسجد، یک گنبد بزرگ و سقفی مرتفع دارد و چهار گنبد کوچک دیگر نیز در چهار گوشه آن را همراهی می کنند.

چهل چراغ بزرگ صحن اصلی مسجد فاتح استانبول فوق العاده باشکوه و دیدنی است.در سالن دعا نیز نقاشی های دیواری از دوران عثمانی ها را مشاهده خواهید کرد.

نمای داخل هنوز هم شبیه به طرح های اولیه معمار سینان است.که در بناهای سراسر شهر استانبول هم از این طرح ها استفاده شده است.
محراب آن نیز مربوط به ساختمان اولیه و اصلی است.

گنبد 26 متری که در کنارش 4 گنبد کوچک و 4 ستون مرمر قرار گرفته و به نوعی از گنبد اصلی محافظت میکنند.مسجد فاتح استانبول 2 مناره دارد که هرکدام دارای 2 گالری هستند. همچنین خطاطی های داخلی منبر و کل مسجد جزو آثار برگرفته از باروک است.

نمای بیرون مسجد فاتح استانبول

مسجد فاتح استانبول از یک گنبد مرکزی که توسط گنبد کوچکتر محافظت میشود و 4 طاق دارد ساخته شده.قطر گنبد مرکزی برابر با 26 متر می باشد و پس از زلزله 1771 مسجد دوم در یک نقشه مربع شکل که دارای یک گنبد مرکزی که 4 گنبد یکسان از آن محافظت میکند است.

حیاط و ورودی اصلی و قسمت های پایین مناره های مسجد فاتح استانبول از بنای اصلی و اولیه باقی مانده است.برای ورود به حیاط مسجد، با یک درب ورودی اصلی و دو درب ورودی فرعی روبرو خواهید شد.

پس از ورود به حیاط، حوضچه ای می بینید که در عین زیبایی، با کاربرد وضو گرفتن تعبیه شده است.

کاروانسرای مسجد فاتح استانبول

این کاروانسرا در بخش جانبی مسجد فاتح استانبول قرار گرفته است و البته در جریان تخریب ها بسیار آسیب دیده و آخرین بار در سال 1980 میلادی تعمیر شد. بعد از آن از محل کاروانسرا به عنوان غرفه های فروش اجناس استفاده گردید.

بیمارستان مسجد فاتح

کتابخانه مسجد فاتح استانبول

کتابخانه مسجد فاتح استانبول در مجاورت قبله آن قرار گرفته است و زمان ساخت آن به سال 1724 میلادی بازمی گردد. این کتابخانه سه بخش ورودی مستقل دارد که یکی از آن ها در جهت خیابان قرار داشته و دو درب دیگر در حیاط مسجد ورودی و خروجی دارند.

بیمارستان مسجد فاتح استانبول

بیمارستان مسجد فاتح استانبول در بخش جنوب شرقی بنای مسجد قرار گرفته است.بیمارستان حیاط بزرگی و زیبایی داد و 16 ستون گرانیتی و یا مرمر سبز آن را محصور ساخته اند. این بخش از بخش های مهم مسجد فاتح است.

مدارس مسجد فاتح استانبول

مسجد فاتح استانبول نیز مانند سایر مساجد استانبول، دارای چندین مدرسه است مساجدی که مکان فعالیت مذهبی و فرهنگی در کنار هم است.که در آن ها علومی چون فقه، فیزیک، علوم پزشکی و ستاره شناسی و غیره تدریس می گشت و دانش آموزان زیادی در این مدرسه ها به تحصیل می پرداختند.

این مدارس به شکل متقارن ساخته شده و هرکدام دارای 18 حجره برای دانش آموزان است. مدرسه های مسجد فاتح استانبول در دوران خود شبیه دانشگاهی بزرگ بوده اند.

قبرستان مسجد فاتح استانبول

در پشت بنای مسجد فاتح استانبول  آرامگاه سلطان محمد فاتح و همسر وی گلبهار قرار دارد و می توانید از قبر این دو شخصیت تاریخی نیز دیدن کنید. 

اما در گورستان اصلی مسجد فاتح استانبول که مقابل بیمارستان مسجد قرار گرفته است؛ قبر افراد مشهور دیگری چون مادر سلطان محمد دوم، سلطان نقش دل، عثمان نوری پاشا یا همان قاضی عثمان و … را خواهید یافت.

آرامگاه سلطان گلبهارساده و بدون هیچگونه تجملاتیست ولی در مقابل آرامگاه سلطان محمد در قسمت داخلی تزئیناتی زیبا دارد.

موقعیت جغرافیایی مسجد فاتح استانبول

مسجد فاتح استانبول در فاصله ی کمی از شاخ طلایی استانبول، در محله ی فاتح، خیابان فیوز پاشا قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی مسجد فاتح

زمان بازدید مسجد فاتح استانبول

برای بازدید از مسجد فاتح می توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 18 عصر به محل آن مراجعه نمایید.البته بدیهی است که روزهای جمعه، با شلوغی نمازگزاران روبرو خواهید شد.

در این حوالی می توانید از بازارچه های دستفروش ها دیدن کنید که در روزهای چهارشنبه برپا می شود.مردم شهر استانبول نیز معمولا یکشنبه ها را برای بازدید از این منطقه و تفرج در آن انتخاب می کنند.

برای بازدید از مسجد فاتح استانبول و سایر جاذبه های گردشگری شهر،می توانید تور ترکیه استانبول را از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا خریداری نمایید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته