آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول

وقتی نام شهر زیبای استانبول به میان می آید،نام میدان تکسیم استانبول یکی از نخستین مکان هایی است که برای بازدید از آن ذوق و شوق خواهیم داشت.به علاوه میدان تقسیم یا تکسیم، از مشهورترین نقاط شهر استانبول محسوب می شود.

میدان تکسیم استانبول چه به لحاظ سیاسی و چه به لحاظ گردشگری و تجاری؛ فوق العاده محسوب می شود.میدان تکسیم استانبول در یکی از بهترین نقاط شهر واقع شده است و باید آن را مرکز گردشگری استانبول بدانیم.

تاریخچه و معماری میدان تکسیم استانبول

از میدان تکسیم استانبول دسترسی مستقیم به بسیاری از دیدنی های شهر وجود دارد و بستر آن، وقایع تاریخی زیادی را به خود دیده است.این میدان در منطقه بی اوغلو شهر واقع شده است و در جای جای آن می توانید انواع کافه ها،رستوران ها، مراکز خرید، هتل های لوکس و غیره را بیابید.

به علاوه اتصال میدان تکسیم استانبول و خیابان استقلال، این مکان را دارای اهمیت بیشتری می سازد.

تاریخچه و معماری میدان تکسیم استانبول

کلمه تکسیم به معنای تقسیم یا پخش کردن است. میدان تکسیم استانبول نام خود را از آب انبار سنگی قدیمی که در زمان عثمانی در این مکان بوده است گرفته.آتاتورک کسی بود که هویت میدان تقسیم به شکل امروزی را ایجاد کرد،اما پیش از آن سلطان محمود اول کسی بود که این میدان را به عنوان مرکزی برای انشعاب آب از بخش شمالی شهر تعیین کرد.

در واقع آب هایی که از شمال شهر جمع شده و به این قسمت سرازیر می شدند،در اینجا تقسیم بندی شده و به سایر نقاط فرستاده می شدند.
به همین دلیل نام میدان تکسیم استانبول یا تقسیم بر آن نهاده شد. پیشتر نیز گورستان ارمنی ها در بخشی از این میدان قرار گرفته بود.

بنای یادبود استقلال ترکیه در میدان تکسیم استانبول

شما اکنون با رفتن به میدان تکسیم استانبول می توانید بنای یادبود آتاتورک و و استقلال جمهوری ترکیه را در اینجا مشاهده نمایید.این میدان هنوز نیز هویت خاص ملی خود را حفظ کرده است و بسیاری از رویدادهای ملی ترکیه در اینجا شکل می گیرند.

شخصیت های سیاسی برای احترام گذاری به آتاتورک به این مکان آمده و بر تندیس وی گل می گذارند.این بنای یادبود، در واقع اثر بی نظیر ساخته ی پیترو کانونیکا است که در سال 1928 ساخته شده و هر 4 وجه آن به استقلال جمهوری ترکیه در سال 1923 میلادی پرداخته اند.

بسیاری از گردشگران ایرانی گمان میکردند بنای یادبود جمهوری مربوط به سفر رضا شاه پهلوی به ترکیه است اما این تنها یک گمان بی اساس بوده زیر سفر رضا شاه تقریبا 5 سال بعد از ساخت این بنا انجام گرفته.

4 وجه بنای یاد بود میدان تکسیم استانبول

در بخش جنوبی این تندیس استقلال، قادر به مشاهده تصویر آتاتورک و یاران نزدیکش یعنی عصمت اینانو و فوزی چخماق خواهید بود.این ضلع از تندیس مقابل خیابان سیراسلویلر است. اگر به پشت جایگاه قرارگیری عصمت اینانو و فوزی چخماق بنگرید،دو سردار مشهور بولشویک شوروی سابق جای دارند. با عبور از این افراد نیز جمعی از مردم به عنوان نماد آسیای صغیر دیده می شوند.

اگر به ضلع شمالی تندیس استقلال میدان تکسیم استانبول نگاه کنید، قادر به مشاهده تندیسی از جنگ ترکیه هستید.این ضلع نیز رو به خیابان جمهوریت است.در دو ضلع شرقی و غربی میدان نیز دو تن سرباز ترکیه ای را می بینید که پرچم کشور ترکیه را با شکوه تمام به دست گرفته اند.

همین طور توریست هایی که به رستوران گردی علاقه مند هستند،میدان تکسیم استانبول را یکی از بهترین میادین و نقاط شهر خواهند یافت.اگر به دنبال غذای خیابانی و بهترین سیمیت یا بلال های استانبول هستید، این میدان بهترین نقطه برای امتحان کردن آن ها است.کلیه سرویس های حمل و نقل عمومی استانبول در این میدان ایستگاه نزدیک داشته و دسترسی آن به سایر نقاط شهر عالی است.

رستوران ها و کافه های مشهور میدان تکسیم استانبول

مشهورترین رستوران ها و کافه های میدان تکسیم استانبول را باید سرای سیمیت، خانه فلافل، کافه حفیض مصطفی و فست فود برگر کینگ بدانیم. در این میدان نوشیدن دوغ آیران را فراموش نکنید و حتما سری نیز به شیرینی فروشی های معروف آن بزنید.

رستوران ها و کافه های مشهور میدان تکسیم

جاذبه های گردشگری نزدیک میدان تکسیم استانبول

خیابان استقلال

همان طور که گفتیم میدان تکسیم استانبول و خیابان استقلال دو منطقه جدا نشدنی از یکدیگر هستند.این خیابان به یابود جمهوریت رسیده و قدم زدن در آن، تجربه ای عالی است.

جالب است بدانید که خیابان استقلال برای ورود ماشین و موتور و به طور کلی وسایل موتوری ممنوع است و تنها می توانید تراموای قرمز تاریخی را در آن مشاهده نمایید.این تراموا در رتبه دوم، پس از تراموای لندن قرار گرفته است.

در این خیابان بوتیک ها و مراکز خرید مشهور زیادی را می بینید و رستوران ها و کافه های متعددی نیز طول آن را پر کرده اند.دسته های موسیقی، دکه های فروش غذای خیابانی و غیره در خیابان استقلال عالی هستند.

مسجد تکسیم

یکی از بناهای مهم در میدان تکسیم استانبول که البته فاقد ارزش تاریخ است، را باید مسجد تکسیم بدانیم.کار ساخت و ساز این مسجد در 9ام ماه فوریه سال 2017 میلادی آغاز شده و قرار است مسجدی بزرگ با گنجایش 960 تن باشد. گویا این مسجد در سال 2020 افتتاح خواهد شد.

مرکز فرهنگی آتاتورک

مرکز فرهنگی آتاتورک نیز در همین حوالی قرار دارد. این مرکز در سال 1969 میلادی ساخته شد و پیشتر عنوان قصر فرهنگی استانبول را بر آن نهاده بودند. مرکز فرهنگی آتاتورک یک بار در سال 2008 میلادی به دلیل بازسازی تعطیل شده و مجددا بازگشایی گردید.

این مرکز توسط مورات تابانلبوغلو ساخته شد. طراحی این مکان مربوط به دهه 1960 می باشد.مرکز بازسازی شده و جدید این مکان مرکز بزرگترین اپرا در جهان شناخته شده و دارای تفریحات زیادی است.

پارک گزی میدان تکسیم استانبول

یکی از شگفت انگیزترین پارک های استانبول که در بخش شمال شرقی میدان تکسیم استانبول،به آن می رسید پارکیست به نام پارک گزی، که جزو دسته پارک های قدیمی شهر با وسعت 4000 هکتار است در این پارک حال و هوای مدرن و سنتی را تجربه خواهید کرد.

این پارک دارای هویت سیاسی بوده و مهد بسیاری از اعتراضات شکل گرفته در ترکیه به شمار می آید.این پارک در گذشته یک پادگان نظامی بوده که یک توپخانه درکنار این پادگان ینام حلیل پاشاه قرار دارد.

نکته جالب این است که در کنار این پادگان قبرستان های زیادی وجود داشته که در حال حاضر آثاری از آن نیست.این پادگان در زمان حکومت عثمانی تبدیل به پارک شد و توپخانه آن بدیل به یک ورزشگاه شد.

موقعیت جغرافیایی میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول در منطقه بی اغلو و در قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته است.بهترین رستوران ها،بیشترین مراکز خرید؛سینما،تئاتر و دیسکو در این منطقه از استانبول قرار دارند.میدان تقسیم در بخش اروپایی شهر استانبول، ناحیه بی اوغلو، محله گوموشسویو قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی میدان تکسیم استانبول

دسترسی به میدان تکسیم استانبول

همان طور که گفتیم برای دسترسی به میدان تکسیم استانبول می توانید از ایستگاه تاکسی، اتوبوس و غیره استفاده نمایید. نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به این میدان در فاصله کمی از خیابان جمهوریت قرار دارد و به اندازه 150 متر از بخش شمالی میدان دورتر است.

اگر تصمیم به استفاده از مترو داشته باشید، خط M2 متروی استانبول برای شما مناسب بوده و می توانید در فاصله 54 متری از میدان، از مترو استفاده نمایید.برای بازدید از میدان تکسیم استانبول، تور ترکیه را از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا بخواهید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته