آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

میدان هیپودروم استانبول

میدان هیپودروم استانبول

میدان هیپودروم استانبول

میدان هیپودروم استانبول یا میدان سلطان احمد یکی از میادین تاریخی شهر استانبول است که مهم ترین دوران تاریخی آن به زمان امپراطوری بیزانس بازمی گردد.نام هیپودروم این میدان از دو واژه هیپو و دروم گرفته شده است.

هیپو در زبان یونانی به معنای اسب بوده و دروم نیز معنی میدان می دهد.در واقع نیز در آن دوران این میدان محل تاخت و تاز اسب ها در برنامه های ارابه رانی و برگزاری انواع سیرک ها و غیره بوده است.

امپراطورهای دوران بیزانس علاقه زیادی به این قبیل برنامه ها داشتند و سلیقه مردم نیز به همین سمت و سو کشیده شده بود.جالب است بدانید که هیپودروم تنها میدانی نبود که با چنین کاربری ساخته شد،

قسمت های مختلف

بلکه در یونان و روم نیز میادین مشابهی ساخته شده و محل برگزاری مسابقات ارابه رانی و غیره گشت.اگر به دیدنی میدان هیپودروم استانبول بروید،هنوز قادر به مشاهده مسیر اسب دوانی آن خواهید بود که با سنگفرشی خاص پوشانیده شده است.

به علاوه برخی از نمادهای آن دوران را نیز می توانید در این میدان مشاهده کنید.هنوز می توانید سکوهایی را در اطراف میدان ببینید که بخشی از سکوهای تماشاچیان در روزگار گذشته بوده اند.

ستون هرمی شکل تئودوسیوس ابلیسک نیز همچنان به عنوان نماد تاریخی هیپودروم در اینجا دیده می شود.این ستون در مصر ساخته شده و به اندازه 20 متر ارتفاع دارد.

ستون هرمی شکل تئودوسیوس ابلیسک 1500 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده و روی آن می توانید رمزنگاری های هیروگلیف را مشاهده کنید که در دوران بیزانس به نوعی طلسم گونه معنا داشت.

قسمت های مختلف میدان هیپودروم استانبول

در قسمت شمالی میدان هیپودروم استانبول به قصر کوچک کاتیسما می رسید.این عمارت با داشتن 24 ستون، بنایی تاریخی است که در حال حاضر آن را به نام آبخوری آلمان می شناسند.

این آبخوری توسط ویلهلم دوم، پادشاه آلمان در سال 1901 میلادی به سلطان عبدالحمید دوم پادشاه عثمانی هدیه داده شد.در این عمارت پیشتر محلی برای استراحت محافظین میدان، سالن غذاخوری آن ها و غیره تعبیه شده بود.

در میان تندیس های میدان هیپودروم استانبول می توانید پرتره هایی از افراد مشهور را مشاهده نمایید.به طور مثال پرتره ای از پریکلس، آگوستوس و لوسیماهوس در اینجا دیده می شود.

اگر به خاطر داشته باشید آگوستوس نخستین امپراطور روم باستان بوده و لوسیماهوس نیز فرمانده سرشناس اسکندر کبیر به شمار می رفت. ستون مارمیدان هیپودروم استانبول نیز از دیدنی های این محل محسوب می شود.

البته آن چه اکنون از این ستون باقی مانده است، تنها بقایای ستون مار است که پیشتر دارای سه سر بود.به علاوه بالای این سه سر مار، دیگی آتشین وجود داشت که تفسیری از یونان باستان را به نمایش می کشید.زمانی که یونانی ها در جنگ با ایرانی ها پیروز شدند،

از ابزار نظامی ارتش ایران، این ستون مارپیچ را در شهر دلفی یونان ساخته و آن را به این میدان آوردند.سه سر مار و دیگ آتشین آن، اکنون در این ستون مارپیچ نیستند و تنها می توانید یکی از سه سر مار را در موزه باستان شناسی استانبول مشاهده کنید.

تاریخچه میدان هیپودروم استانبول

نخستین شکل گیری میدان هیپودروم استانبول را باید به سال 203 میلادی نسبت بدهیم.در این زمان شهری به نام بیزانتیوم در محل فعلی شهر استانبول قرار داشت.

سپیتسموس سرووس، امپراطور بیزانسی که در حال گسترش شهر بیزانتیوم بود،فرمان ساخت این میدان را صادر کرد و انگیزه اولیه او نیز همان برگزاری مسابقات ارابه رانی و اسب دوانی در اینجا بود.

زمانی که امپراطور کنستانتین کبیر از رم به بیزانتیوم آمد، وی این شهر را رم جدید نامگذاری کرد.در سال 324 میلادی، وی ساختار شهر را دگرگون ساخته و در حالی که نام شهر باز تغییر کرده و به نام قسطنطنیه شناخته شد،

میدان هیپودروم استانبول نیز تغییر فرم داده و تحت بازسازی قرار گرفت.باستان شناسان می گویند که ظرفیت  برای حضور 100 هزار تماشاگر گسترش پیدا کرد و طول و عرض آن به ترتیب 450 متر و 130 متر گشت.

میدان هیپودروم استانبول در طول تاریخ وقایع بسیاری را به خود دیده است و مسابقات ارابه رانی و اسب دوانی زیادی در آن برگزار شده اند.همین طور بعدها برگزاری برنامه های سیرک در این میدان پا گرفت و تماشاچیان زیادی را سر ذوق آورد.

اما زمانی که عثمانی ها بر شهر تسلط یافتند، نگاه متفاوت آن ها باعث شد که مسابقات ارابه رانی و اسب دوانی در اینجا متوقف شده و هیپودروم کارایی و عظمت گذشته خود را از دست بدهد.

میدان هیپودروم استانبول کجا واقع شده است؟

میدان هیپودروم استانبول که باید از آن به نام میدان سلطان احمد یاد کنیم؛ در منطقه سلطان احمد در محله فاتح واقع شده است.اگر به خاطر داشته باشید؛ منطقه فاتح در قسمت اروپایی شهر استانبول است و با این حساب برای بازدید از میدان هیپودروم باید به بخش اروپایی شهر بروید.

میدان هیپودروم کجا واقع شده است؟

جاذبه های گردشگری نزدیک به میدان هیپودروم استانبول

با رفتن به بخش اروپایی استانبول و محدوده فاتح، می توانید از سایر دیدنی های شهر از جمله کاخ توپکاپی، آب انبار باستانی باسیلیکا، پارک گلخانه، موزه مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد،بازار بزرگ استانبول، پارک سلطان احمد و … دیدن کنید.

به علاوه در محوطه میدان هیپودروم استانبول  رستوران های مختلف، فروشگاه ها و بوتیک های گوناگونی را نیز خواهید یافت.

چطور به میدان هیپودروم استانبول برویم؟

برای رفتن به میدان هیپودروم استانبول ابتدا باید به منطقه اروپایی شهر استانبول بروید.سپس می توانید از تراموا یا مترو استفاده نمایید.در صورتی که با تراموا به سمت این میدان می روید، باید در ایستگاه چمبرلی تاش پیاده شوید.

با استفاده از مترو نیز بهتر است در ایستگاه جان کورتاران پیاده شده و با کمی پیاده روی به میدان هیپودروم استانبول برسید.برای این که  در گذرگاه تاریخی میدان هیپودروم استانبول قدم بزنید،

با خرید تور استانبول از آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا به این منطقه دیدنی سفر نمایید.

رزروبلیط ارزان استانبول و آنتالیا از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته