آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس

معرفی باغ گیاه شناسی تفلیس

یکی از جاذبه های طبیعی گرجستان که از قدمت طولانی نیز برخوردار است، باغ گیاه شناسی است که هر ساله گردشگران زیادی، خصوصا علاقه مندان به طبیعت را به خود جذب می کند. فضایی سرسبز و مملو از گونه های مختلف گیاهی.

باغ گیاه شناسی تفلیس که قبلاً باغ گیاه شناسی تفلیس نامیده می شده است، باغی با قرن ها قدمت در مرکز تاریخی تفلیس، پایتخت گرجستان است که سابقه ای طولانی دارد. از زمان های بسیار قدیم، باغ گیاه شناسی از باغ های سلطنتی بوده است که در اوایل قرن شانزدهم میلادی در قسمت پایین دره تساکسیس-تسکالی در جنوب بخش تاریخی شهر واقع بوده است و گیاهان زینتی و دارویی را در بر داشته است؛ با مراجعه به دست نوشته های مسافران مربوط به قرن هفدهم نیز می توان وجود این باغ را به خوبی اثبات کرد. با گذشت زمان، این باغ های سلطنتی به یک باغ گیاه شناسی تبدیل شد و در حدود سال 1845 میلادی شکل فعلی خود را به دست آورد و به طور رسمی به باغ گیاه شناسی تبدیل شد. این امر باعث می شود که باغ گیاه شناسی تفلیس به یکی از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی در اتحاد جماهیر شوروی سابق تبدیل شود.

معرفی باغ گیاه شناسی تفلیس

تاریخچه باغ گیاه شناسی تفلیس گرجستان

تاریخ این باغ به بیش از سه قرن پیش باز می گردد. این باغ برای نخستین بار، در سال 1671 میلادی توسط مسافر فرانسوی به نام “ژان چاردین” به عنوان باغ های سلطنتی توصیف شده است كه حداقل در سال 1625 میلادی تأسیس شده است و بعد ها در تاریخ به عنوان “باغ های قلعه” یا “باغ های سیدآباد” شناخته می شده است. این باغ ها در سوابق تاریخی “جوزف پیتون دو تورنفورت” و در نقشه تفلیس که توسط “شاهزاده وخوشتی” تهیه شده است، نیز وجود دارند و به آن اشاره شده است. این باغ در تهاجم پارسی ها در سال 1795 میلادی غارت شد، در اوایل قرن نوزدهم مجددا احیا شد و در سال  1845 میلادی رسماً به عنوان باغ گیاه شناسی تفلیس تأسیس شده است.

از سال 1888 میلادی هنگامی که در این باغ یک مرکز پرورش گل و گیاه ساخته شد، افرادی چون “یوری ورونوف” و چندین دانشمند برجسته دیگر برای آن کار کردند و بین سال های 1896 و 1904 میلادی این باغ بیش تر به سمت غرب گسترش یافت.

تاریخچه باغ گیاه شناسی تفلیس گرجستان

بین سال های 1932 تا 1958 میلادی قلمرو اطراف گورستان مسلمانان سابق که بسیاری از چهره های برجسته تاریخ قفقاز در آن دفن شده است، در این باغ گنجانده شد و هنوز نیز بسیاری از قبرها در آن باقی مانده است که از جمله  آن ها می توان به مقبره “میرزا فتحعلی آخوندوف” نویسنده برجسته آذربایجانی اشاره کرد.

موقعیت و مشخصات باغ گیاه شناسی تفلیس گرجستان

باغ گیاه شناسی تفلیس با وسعت صد و شصت هکتار در یک تنگه زیر قلعه ناریکالا واقع شده است که یک رودخانه نیز از میان آن عبور می کند. این باغ مسیری به طول 1/3 مایل (هفت هزار پله) است که این مسیر از ارتفاعی در حدود 7/593 فوت برخوردار است و از لحاظ ارتفاع در ردیف متوسط رتبه بندی شده است و در دره تساکسیس تسکالی در کوهپایه های جنوبی رشته سلولکی قرار دارد.

موقعیت و مشخصات باغ گیاه شناسی تفلیس گرجستان

ورودی مرکزی باغ در پای قلعه ناریکالا واقع شده است، با این وجود می توانید از طریق خیابان باریک سنگفرش شده به نام بوتانیکوری نیز به آن دسترسی داشته باشید. ورودی دیگر آن نیز که از صخره تراشیده شده است به عنوان یک تونل طولانی در سال های 1914-1990 میلادی کارکرد داشته است، تا اواسط 2000 میلادی که این تونل به بزرگترین کلوپ شبانه “گویرابی” در گرجستان تبدیل شد.

فضای داخلی باغ گیاه شناسی

این باغ بیش از چهار هزار و پانصد نوع گیاه را به نمایش گذاشته است، گیاهان محلی و منطقه قفقاز، بخش هایی از پوشش گیاهی طبیعی که مخصوص گرجستان شرقی است و همچنین گونه هایی از سراسر جهان؛ جدا از این موارد، باغ از مجموعه های غنی از ارقام گیاهان زینتی نیز پشتیبانی می کند. مجموعه گیاهان نادر در باغ گیاه شناسی مورد علاقه کسانی خواهد بود که عاشق گیاهان هستند.

فضای داخلی باغ گیاه شناسی

به علاوه این گیاهان، غرفه ها، مسیرهای سایه دار با پوشش گیاهی در دوطرف آن، چند آبشار و چندین پل معروف در این باغ  وجود دارند که همه برای راحتی بازدید کنندگان تعبیه شده اند. چندین پل زیبای این باغ حتما ارزش یک بار بازدید کردن را دارند اما یکی از برجسته ترین آن ها، یک پل قوسی شکل است که در بالای آبشار در سال 1914 میلادی ساخته شده است.

این باغ  مکانی ایده آل برای پیاده روی و دوچرخه سواری نیز می باشد. و هر کس می تواند در حالی که در سایه درختی که قدمت قرن را دارد در کنار رودخانه نشسته است ، از یک لحظه آرام در طبیعت لذت ببرد.

پوشش گیاهی

وضعیت جغرافیایی باغ گیاه شناسی تفلیس

زمین این باغ تپه مانند است. كمترين ارتفاع آن چهار صد و هفده متر از سطح زمين در محله تاريخي آبانوتوباني و بالاترين ارتفاع آن هفتصد و چهارده متر در دهكده شيندسي در خط الراس طبري است.

میانگین دمای هوا سالانه آن هفده درجه سانتیگراد در قلمرو باغ است که از میانگین دمای هوا سالانه تفلیس، 4/0 درجه سانتیگراد فراتر می رود. با این حال این باغ در ماه های  جولای تا آگوست (گرم ترین ماه های سال در تفلیس) محیطی خنک تر را فراهم می کند. حداقل دمای مطلق در باغ منفی هفده درجه سانتیگراد  و حداکثر دمای  مطلق سی و نه درجه سانتیگراد است.

متوسط ​​بارندگی سالانه در این باغ پانصد و هجده میلی متر است و رطوبت نسبی هوا سالانه به هفتاد و هفت درصد می رسد. خاک های موجود در باغ متنوع هستند با این حال، خاک در قسمت بزرگی از باغ بهبود یافته است.

وضعیت جغرافیایی باغ گیاه شناسی تفلیس

تعدادی از بناهای تاریخی و اماکن دیدنی هنوز در خاک و همسایگی باغ گیاه شناسی تفلیس باقی مانده است مانند قلعه ناریکالا، بقایای خطوط انتقال آب باستانی، پل ملکه تامار و غیره. از این رو این باغ نمایانگر مکان قابل توجهی از میراث فرهنگی است.

ساعت بازدید باغ گیاه شناسی ملی گرجستان: نه صبح تا هفت شب

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا برگزار کننده تورهای گرجستان از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور تفلیس این آژانس از باغ ملی گیاه شناسی این شهر دیدن کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02122887100 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته